aA
Ištraukus UEFA atrankos burtus, lietuviškuose forumuose ir socialiniuose tinkluose pasipylė dviejų tipų komentarai. Vieni džiaugėsi, kad tokia komanda, kaip Zagrebo „Dinamo“ atvažiuos į Lietuvą, kiti toli gražu nesimėgavo faktu, kad Vilniaus „Žalgiris“ gavo tokį stiprų konkurentą.
"Dinamo" aistruolių grupė "Bad Blue Boys" garsėja kaip viena aršiausių Europoje
"Dinamo" aistruolių grupė "Bad Blue Boys" garsėja kaip viena aršiausių Europoje
© Sipa/Scanpix

Susitikimas Kroatijoje su stipriausia šios šalies komanda praėjo ne taip gerai, kaip norėtų kiekvienas lietuvaitis, tačiau dviejų įvarčių persvara dar nėra nuosprendis. Niekam ne paslaptis, kad paskui futbolininkus kuprines ant pečių užsimetę keliauja ir klubo fanai, arba kitaip vadinami „ultros“. Kas per velniai, pasivadinę „Bad Blue Boys“ atkeliaus į Lietuvą, futbolo mėgėjams pasakoti nereikia, o štai kas šiuo metu ūžia jų galvose, sužinojau tik atvažiavusi į Kroatiją.

Taip jau nutiko, kad pirmas žmogus, su kuriuo susipažinau Zagrebe, buvo vienas iš mėlynų ir blogų. Visuomet žavėjausi „ultrų“ kultūra, todėl galimybė apie jau beveik trisdešimt metų gyvuojantį, legendomis apaugusį, klubą sužinoti daugiau iš pirmųjų lūpų mane sužavėjo.

Nors anksčiau BBB garsėjo susirėmimais su kitais „ultrais“ ar policija ir stadionų darkymu, dabar viskas aprimę. Šiuo metu svarbiausia jų kova, trunkanti jau ne vienerius metus, nukreipta prieš klubo viceprezidentą Zdravko Mamičių. Nors oficialiai klubo prezidentas yra Mirko Barisičius, jis klubui vadovauja iš esmės tiek pat, kiek Dmitrijus Medvedevas savo prezidentavimo laikais Rusijai.

Pirmą sykį pajutau neapykantos Zdravko Mamičiui srautą per BBB organizuotą koncertą „Otpor sistemu“ (liet. pasipriešinimas sistemai). Viso jo metu plevėsavo vėliavos su raudonai perbraukta Mamičiaus galva, nuolat girdėjosi skanduotės, nukreiptos prieš jį, o nuo scenos liejosi pasipiktinimo kalbos prieš klubo vadovą.

Kitą dieną BBB tribūnoje stebėjau varžybas su Splito „Hajduk“ ir, pripažinsiu, likau kiek nusivylusi - „ultrų“ susirinko vos keletas šimtų, todėl kartais net Splito sirgalių „Torcida“ palaikymas buvo stipresnis. Nejutau tos galios, kuria taip susižavėjau koncerto vakarą prieš varžybas metu.
Po varžybų nusprendžiau išsiaiškinti, kas vyksta ir, kodėl mėlynų blogų vaikinų pyktis pastaruoju metu dažniausiai liejasi kalbant apie klubo reikalus, o ne amžinuosius priešus stadionuose. Pirmasis dalykas, kuris krenta į akis nors kiek pasidomėjus klubo vadovybe - pasikartojanti Mamičiaus pavardė. Zdravko - viceprezidentas, Zoran (brolis) - treneris ir vadybininkas, Mario (sūnus) - pusės žaidėjų agentas ir t.t. Žodžiu, šeimynai pinigai „kalami“ pilnu tempu.

Negana to, pats Zdravko tikrai negerina klubo įvaizdžio - suėmimas už žodinį Kroatijos sporto, mokslo ir švietimo ministro užpuolimą praeitais metais, konfliktas su Splito „Hajduk“ legendiniu žaidėju prieš keleta mėnesių (nuo šiol Z. Mamičius nebeįleidžiamas į Splito stadioną - namų stadioną pagrindiniams „Dinamo“ varžovams Kroatijoje), muštynės tiesiog gatvėje, nesuskaičiuojama gausybė įžeidinėjimų, grasinimų ir konfliktų su žurnalistais ar valstybės tarnautojais.

Smagiausia Z. Mamičiaus elgesio iliustracija - žurnalisto puolimas po užduoto klausimo apie viešų ir privačių interesų supainiojimą.

Šiuo metu pagrindinis BBB tikslas yra išsikovoti, kad klubas būtų valdomas „vienas narys = vienas balsas“ principu. Taip prezidentus renkasi tokie klubai, kaip „Barcelona“, „Bayern“ ir gausybė kitų. Siekiant tokios demokratijos buvo įkurtas judėjimas „Za naš Dinamo“ - „Už mūsų Dinamo“. Nors Z. Mamičius sakė, kad prieš dabartinę klubo valdymo sistemą yra geriausiu atveju keletas garsiai šaukiančių ir jo iš principo nemėgstančių chuliganų, jau per pirmąjį mėnesį peticiją pasirašė daugiaum nei 60 tūkstančių žmonių ir skaičius auga.

Nepaisant to, kad Z. Mamičius vis kviečiasi ir skambina BBB „galvoms“, siūlydamas ne tik pinigus, bet ir atiduoti klubo rinkodaros valdymą, procentėlį nuo bilietų, padėti surasti darbus ir šeimos nariams (aš sakyčiau, kad gandas, bet kiekvienas BBB, kurį sutikau, guldo galvą, kad tai - gryna tiesa), „ultros“ laikosi savo pozicijos. Tiesa, apie 20 dabar jau buvusių BBB, kaip sako likę, pasiėmė siūlomus pinigus ar privilegijas ir įkūrė atskirą „Dinamo“ fanų klubą.

Jiems buvo patikėta Šiaurinė tribūna, kuri per amžius amžinuosius priklausė BBB. Pastarieji dabar ištremti į rytinę, kuri įprastai būna tuščia - didelė dalis BBB jau nuo 2010 metų boikotuoja varžybas namuose, dar apie 500 sirgalių yra uždrausta įeiti į stadioną (patekti į stadioną privalu per keturis apsaugos punktus, kurių kiekviename turi rodyti savo ID ir tikrinami juodieji sąrašai, ar tau leidžiama įeiti į stadioną, ar ID sutampa su pavarde ant bilieto ir t.t.).

Į juodąjį sąrašą galima patekti dėl įvairiausių priežasčių - muštynių (su policija ar kitais fanais), jei kamera užfiksuoja tave traukiantį rasistinę skanduotę, kurios grubus vertimas skambėtų „Mamičiau, čigone, dink iš mūsų šventovės“ ar tiesiog pasirodžius TV laidoje, kurioje nepritari tam, ką veikia klubo valdžia. Palyginus tai su „mamičiukų“ - šiaurinės tribūnos fanų - „nuopelnais“, pasidaro kiek juokinga.

Jų lyderis Nijazas, neseniai paleistas iš kalėjimo, kuriame praleido tris metus už daugiau nei 20 nusikaltimų, yra dalyvavęs nesuskaičiuojamoje gausybėje muštynių, susišaudyme su policija ir t.t., žodžiu, turintis gana solidžią kriminalinę praeitį, ne tik vis dar gali įeiti į stadioną, bet ir, kiek suprantu iš kalbų, yra neblogas draugas ir sąjungininkas su Z. Mamičiumi.
Greičiausiai dėl šių dviejų grupių nesutarimų kas kartą stadione ir aplink jį budi masė policijos pareigūnų, aprėdytų ekipuote. Nepriklausomai nuo to, ar stadione tvyro įtampa, ar ne, vienu metu jie apsupa visas tribūnas, taip tą įtampą sukurdami. Tuomet, kaip sako BBB, du neteisingi judesiai ir prasideda kova su policija.

Kai „Dinamo“ neseniai žaidė su „Žalgiriu“, „Maksimir“ stadione buvo palyginus tylu. Puikiai girdėjosi net Armanto Vitkausko raginimai komandos draugams veržtis į priekį. Žaliai baltų buvo iki šešiasdešimt, o „mamičiukų“ - šiaurės tribūnos „Dinamo“ fanų - vos vos daugiau.

Rytinė tribūna buvo tuščia - varžybas oficialiai boikotavo visi BBB. Visame pasaulyje susikovus su BBB „ultrais“ gali užsidėti tam tikrą varnelę savo „to-do-list'e“ (liet. sąraš,as ką reikia padaryti).

Pavyzdžiui, prieš pora metų į Kijeve vykusias varžybas Maskvos „Spartak“ „ultros“ suvažiavo vien tam, kad akis į akį vyriškai pasikalbėtų su BBB (džiugu, kad į Lietuvą atkeliauti jiems reikėtų vizų, todėl, tikėkimės, Vilnius kovos lauku nevirs). Nors „Dinamo“ nugalėjo kiek per lėtai ir netiksliai pasirodžiusį „Žalgirį“, turime dar vienas rungtynes namie, kur, tikimės, sienų ir sirgalių palaikymo. Greičiausiai tos varnelės – kovos su BBB – savo darbų sąraše neužsidės „Pietų-IV“. Ir ne tik dėl to, kad juos tikiu esant per protingais.

BBB, turėdami tiek problemų namuose, yra susikoncentravę į jas, todėl daug labiau tikėtina jų kova ne su žaliai baltais, o prieš „mamičiukus“, juk pagaliau jie turės galimybę neatskirti policijos pajėgų kartu stovėti stadione. Paklausus BBB sirgaliaus, ar šis scenarijaus variantas realesnis, sulaukiau šypsenos ir atsakymo „tikiuosi“. Taigi į Vilnių kartu su „Dinamo“ atvažiuos jo vadovas, apie 30 „mamičiukų“ - komandos fanklubo atstovų ir, kaip kol kas planuojama, apie 100 BBB, kurie sakė, kad už klubą kausis iki paskutinio žmogaus ir tai - ne metafora.

Kas dėsis tribūnose, prognozuoti sunku, bet faktas - pamatyti verta. Sėkmės žaliai baltiems ir gražaus žaidimo (tikėkimės, be „trečiojo kėlinio“ jau už stadiono ribų)!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kalbos apie antstolių nurašytas baudas įpykdė: čia toks tipinis mūsų bruožas (48)

Visi verkia apie viską. Kada lietuviai pagaliau išmoks laikytis įstatymų, o ne jais skųstis?...

Vidutinio amžiaus vyras prieš savo valią tampa blogiuku: net išsiskirti nėra kaip (115)

Koks nuostabus gyvenimas ir kaip gera gyventi. Gražūs tai žodžiai, bet dažnai neatitinkantys...

Klausiau Aurelijaus Verygos – naktimis nemiegodama dėl skausmo kai ką supratau (148)

Noriu pasidalinti mintimis su visa Lietuvos populiacija, gal skausmas, kuris prikėlė naktį, bus...

Vyras su žmona norėjo išsikepti šašlykų – pamatę, ką nusipirko, pasigailėjo (207)

Ir atsitiko taip, kad mudu seniukai, aš ir žmonelė, įsigeidėm šašlykų užkrimsti. Ar čia...

Pirmas išsiskyrusios moters pasimatymas įsimins ilgam: po karantino išlįs visi maušai (773)

Išskyrusiai moteriai susitikinėjant su vyrais yra dvi pusės. Viena: pajunti, kad sulauki daug...

Top naujienos

Skvernelis: nuo kitos savaitės bus atkurtas laisvas judėjimas į Lenkiją (83)

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį pranešė, kad sutarta atkurti laisvą žmonių judėjimą...

Ekspertai apie katastrofą Sibire: žala gali būti neatitaisoma  Putinas plūstasi: ar jūs ten sveiko proto? (94)

Po incidento Norilske aplinkosaugos grupės įspėja – dėl išsiliejusių degalų kiekio ir upės...

20 metų už grotų praleidęs žudikų gaujos vadeiva prašėsi gyventi pas mamą „specializacija“ – grobti ir žudyti verslininkus (89)

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas vienas kraupiausių Kauno nusikaltėlių Ričardas Baratinskas ,...

Vasiliauskas: pasaulio ekonomikos nuosmukis bus didžiausias naujųjų laikų istorijoje papildyta (168)

Ekonomikos nuosmukis Lietuvoje šiemet neturėtų būti toks didelis, kaip prognozuota anksčiau,...

„Air Baltic“ planuoja skrydžius į Londoną, Dubliną, Dubrovniką, nors leidimų dar nėra (11)

Latvijos oro bendrovė „ Air Baltic “ skelbia birželį atnaujinsianti skrydžius iš Vilniaus į...

Sostinės daugiabutyje pro 9 aukšto langą iškrito šuo: tolesnis jo šeimininkės elgesys abejingų nepaliko (77)

Vakar sostinės Pilaitės mikrorajone pro 9 aukšto langą iškrito šuo, po šio nutikimo...

Olga Procevska

Patarimai, kaip įveikti krizę: neįkyrėk darbuotojams, ilgai pietauk, eik namo ketvirtą

Dabartinė pasaulinė pandemija aiškiai parodo, kad krizę geriau išgyvena žmonės, atsparūs...

LFF skelbia finansinę dietą vadovams ir rinktinių treneriams (1)

Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) vadovai tvirtina susitarę su visų šalies nacionalinių...

Tamašunienė: atvykstant iš nedidelės rizikos trečiųjų šalių nereikėtų liepti izoliuotis

Priėmus sprendimą atverti išorines Europos Sąjungos (ES) sienas, izoliacijos reikalavimai...

Socialinių tinklų pažiba tapęs gėrimas: kaip jį paruošti? (1)

Jau daugiau nei prieš 800 metų japonų budistų vienuoliai pastebėjo, kad matcha – nepaprasta...

|Maža didelių žinių kaina