Važiuojant nuo Anykščių link Ukmergės pusės, palei platų kelią, iš pirmo žvilgsnio Svirnų II kaimo gali ir nepastebėti, nes vidurvasario žalumos jame tiek daug, kad tarp medžių vainiko kyšo vos vienas kitas kaimo namo stogas. Tačiau pasidairius atidžiau netrunki įsitikinti, kad Svirnai II gyvi šiandienos darbais.
© Autoriaus nuotr.

Kaimo žmonės ne tik augina duoną, bet ir kuria grožį. Kasmet vis gražėja kaimo sodybos, jų šeimininkai stato mažosios architektūros elementus, sodina įvairiausius medžius ir gėles, kuria alpinariumus, ir kitas puošmenas. Svirniečiai visą širdį, visą energiją, neskaičiuodami valandų atiduoda savo žemei, savo kaimui ir savo sodyboms...

Tie kasdienybės trupiniai ir įrodo, kad mano kaime gyventi gera, kad nereikia milijonų, norint mėgautis kasdieniu kaimo grožiu. Manau, pats likimas man šį kaimą dovanojo. Nors su nostalgija prisimenu kaip prieš daugelį metų kiekviename kieme rytais giedodavo gaidžiai, kaip sukinėdavosi vištų būrelis, arba kokį džiaugsmą suteikdavo mažam vaikui pamatyti kaip iš kiaušinių ritasi švelnučiai geltoni viščiukai. Kadaise čia pas daugelį tvarte kriuksėjo mažyliai paršiukai, o ant suolelio priešais saulutę ritinėdavosi margi kačiukai. Dabar jau ne kiekvienoje sodyboje rasite auginamų gyvulėlių... Su bėgančiais metais mano kaimas irgi keitėsi ir šiandien jis jau kitoks.

Šiandieniniai Svirnai II – tai paprastas, kuklus, lietuviškos dvasios persmelktas kaimas. Jokių įmantrybių, jokios perdėtos puošybos, vien rami, švelni, galbūt sentimentali aura, įrodanti meilę praeičiai, ryšį su gamta ir žmogišku nuoširdumu. Kaimas labai pasikeitė susikūrus bendruomenei, kuri saugo kaimo grožį, rūpinasi, kad tas grožis dar ilgai džiugintų čia gyvenančio ar kaimą pravažiuojančio žmogaus akį ir širdį. Peržvelgusi kaimo bendruomenės archyvus, nuotraukas ir filmuotą medžiagą, pati negaliu atsistebėti, kaip mes išaugome ir išgražėjome. Per daugybę metų buvo įgyvendinta daug įvairių projektų, remiamų tiek Anykščių savivaldybės, kiti buvo įgyvendinti su Europos parama.

Kaimas pasikeitė neatpažįstamai. Jame buvo atidaryta kaimo biblioteka, renovuoti kaimo bendruomenės namai, sutvarkytos viešosios erdvės, pasodinta be galo daug žaliųjų želdinių. Aš, kaip ir kiekvienas svirnietis, galiu didžiuotis, kad projektų dėka kaimo centras pasipuošė nauja pavėsine, skirta lauko renginiams. Unikaliu kaimo akcentu tapo akmeninis saulės laikrodis, kuris ne tik tiksliai rodo dienos laiką pagal krentantį saulės šešėlį, bet ir primena, koks brangus žmogui gyvenimo laikas.

Štai mūsų kaime sieną pavasarį daugelis šeimų padarė po inkiliuką ir iš jų visų buvo suformuotas didelis „Inkilų medis“. Daug kas sakė, kad negyvens varnėnai, kad jiems nepatiks, o pasirodo, kad visas „inkilų medis“ pilnas gyventojų, kurie čiulba nuo ankstyvo pavasario. Užsukę į Svirnus čia pamatysite ir gražią šv. Izidoriaus skulptūrą, bei didžiulį akmenį su atminimo lentele „Čia įspaustos svirniečių pėdos lieka amžinai“.

Kaime yra ir lauko treniruoklių parkelis. Svirnų kaimo bendruomenė yra be galo veikli, čia nuolat rengiamos šventės: Žolinės, Užgavėnės, Joninės, Derliaus šventės, Naujųjų sutikimas. Visi renginiai, kaip ir kino filmų vakarai, kolektyvinis Svirnų kaimo jaunimo krepšinių rungtynių žiūrėjimas milžiniškame ekrane, čia viskas mano kaime kvepia paprastu kaimišku gerumu, noru pabūti drauge. Manau, dabartiniame kaime bendruomenės stiprybė – draugiškumas, mokėjimas dirbti drauge, todėl aš didžiuojuosi savo kaimu, stebiuosi kokie mieli mano kaimo žmonės. Yra matyt šiame sodžiuje ir daugiau nepaprasto, o kartais ir paprasto, bet labai vertingo, mūsų nepastebimo.

Didžiuojuosi kaimo žmonėmis ir savo Svirnais. Jų negalima nemylėti, nes jie augina gražiausius žiedus. Kad gali būti mielesnio širdžiai, kada užsukę svečiai iš nuostabos pasako: „O Svirnuose tikrai gražu, yra ką pažiūrėti“. Tie žodžiai yra kaip padėka už kaimo gražinimą ir kaip stimulas stengtis toliau.

Šis kaimas – tai mano kelio pradžia ir ramybės uostas, žemės pėda, išauginusi didelį gerų žmonių būrį. Čia man visada gera, čia visada traukia kuo greičiau sugrįžti. Ir širdį, ir mintis čia traukia žiburys mano tėvų languose, saulėje nokstantys obuoliai, svyrantys raudoni jurginai, tie šilkiniai ryto voratinkliai persunkti rytmečio rasos, bundančios žemės kvapas ir prisirpusių uogų saldumas. Tik čia būna patys gražiausi vasaros žingsniai, einantys per kuždantį šieną, persmelkti gėlių žiedų ir saulės kuždesių. Būtent čia mes šiandien pasitinkam ramybe ir dosnumu žvilgančias rudens akis...

Tai mano kaimas, mano namai, mano tėviškė, tai lyg šventa vieta, likimo dovanota, juk čia gyvena ir mano Mama. Čia visada Ji laukia mūsų sugrįžtančių... Kartais šluostydama aprasojusį namų stiklo langą...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Gyvenate mažame Lietuvos miestelyje arba kaime ir tuo didžiuojatės? Kviečiame visiems papasakoti, kuo ypatinga jūsų gyvenvietė.Galbūt čia gražiausia pasaulyje gamta? Galbūt jūsų kaimynė – geriausia ūkininkė? Galbūt per pastaruosius metus jūsų miestelis nepaprastai išgražėjo? Kuo labiausiai didžiuojatės?

Šis konkursas - puiki galimybė, kad apie jūsų mylimą kraštą sužinotų visa Lietuva.

Penkių geriausių rašinių autorių laukia puikūs prizai – metinė pasirinkto žurnalo prenumerata. Rinktis galite iš šių žurnalų: „Moteris“, „Tavo vaikas“, Panelė“, „Cosmopolitan“, „Mano namai“, „Geo“.

Jūsų pasakojimų, nuotraukų ir video lauksime iki spalio 5 dienos el.paštu pilieciai@delfi.lt arba čia.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aplankė Palangoje dirbančias drauges – pasibaisėjo gyvenimo sąlygomis (10)

DELFI tekstas apie vis darbuotojų nerandančius pajūrio verslininkus sukrėtė DELFI skaitytojus...

Specialistės komentaras: Meghan Markle makiažas – kuo jis ypatingas? (11)

Sveiki, Mieli skaitytojai, bei grožio ir estetikos puoselėtojai! Neseniai prabėgo labai garsus...

Tiesus kelias į „subobėjimą“ – sekso atsisakymas (88)

Bobos nėra lytis, nėra amžius, nėra kokia nors kita socialinė grupė. Tai sindromas. Diagnozė....

Vaikui į darželį – nuo rugsėjo mėnesio: nejaugi 100 eurų kompensaciją nutrauks dabar? (10)

Į DELFI redakciją kreipėsi mažamečio mama, kuri tikino, kad jai turi būti nuo gegužės...

Sritis, kurioje estai mus stipriai lenkia – laukti kitų rinkimų būtų per vėlu (10)

Nuolat matome pasiūlymus, kaip dirbti mažiau, bet uždirbti daugiau. Bet kaip uždirbti daugiau,...

Top naujienos

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (427)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Orai: po škvalo sugrįš vasara (11)

Trečiadienis dar gali būti niūrokas, bet nuo ketvirtadienio į šalį sugrįš labai vasariški...

Latvijos ekonomistas: pamirškite apie 20–30 proc. algų augimą (111)

Darbdaviai Baltijos šalyse dar puikiai pamena praėjusią finansų krizę, todėl darbuotojams...

Pensijų reforma keliauja į Seimą (41)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė pensijų kaupimo reformai.

Lietuvos banko pirmininkas perspėja dėl praleistų galimybių: nesprendžia esminės problemos papildyta (17)

Vengdama priimti reikalingus sprendimus, vyriausybė praranda galimybę gerais ekonominiais laikais...

Artimieji susikibo dėl nužudyto kovotojo Morkevičiaus palaikų: už urnos laikymą namuose velionio mylimajai gresia bauda (161)

2016 metų gruodį nužudytas garsus kovotojas Remigijus Morkevičius , kuris TV žiūrovams buvo...

Ukraina išbandė naujus ginklus: pagaliau ši diena atėjo (249)

Ukraina antradienį išbandė nešiojamųjų prieštankinių raketų sistemas „ Javelin “,...

Prie jūros susiruošusi moteris pateko į kuriozinę padėtį autobuse (39)

Vilnietė Marija atsidūrė gana kuriozinėje situacijoje. Moteris su keturmete dukra iš sostinės...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (200)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Karališkas braižas? Meghan Markle vestuvinė suknelė – jau matyta (10)

Meghan Markle atidavė duoklę klasikinei elegancijai – ji pasirinko 200 tūkstančių svarų (228...