aA
Ne, tai ne sapnas ar kažkoks nevykęs pokštas. Pasakysiu jums dar daugiau, nemokamas transportas Vilniuje įvestas jau nuo to laiko, kai paplito išmanieji telefonai. Ir jeigu jūs apie tai dar nežinojote, tai arba nesinaudojate viešuoju transportu arba esate atsilikęs nuo technologijų, arba tiesiog labai tingus. Čia jau jums išsiaiškinti, kuriai grupei priklausote.
© DELFI / Lukas Bartkus

Taigi, mielieji miestiečiai, galime didžiuotis savo miestu, ne mažiau nei estai savo sostine. Naujovės mūsų piliečių nepralenkia ir esame pasaulio technologinės bangos priekyje. Gal tik mūsų politikai kažkaip atsilieka, žadėdami per rinkimus mums įgyvendinti tai, kas jau įgyvendinta. Tikiuosi dar pamenate Zuoko ir Uspaskicho mums dalintus pažadus per paskutinius savivaldybių rinkimus padaryti viešąjį transportą nemokamu ir kitų kandidatų patikinimus, kaip tai yra nerealu. Tikrai...

Jūs turbūt jau supratote apie ką aš kalbu. Bet jei kartais ne, pasiruoškite atiduoti savo nekaltybę. Taigi, kaip veikia nemokamas viešasis transportas. Viskas labai paprasta. Tiesiog susiinstaliuojate savo išmaniajame telefone „Raidit“ programėlę ar prisijungiate prie „Facebook“ grupės „Pranešk, kur stovi keleivių kontrolė Vilnius“ ir „Trafi“ arba „m.ticket“ programėlę. Ir VUALIA! Jums viešasis transportas tapo nemokamas. „Raidit“ programėlėje arba „Facebook“ grupėje yra apie keliasdešimt tūkstančių narių, kurie gana operatyviai dalinasi informacija, kur stovi keleivių kontrolė. Taigi, nepatingėję jų atsidaryti visada žinosite ar jums kelionės metu reiks pateikti bilietuką. Jeigu vis dėlto reiks, tiesiog atsidarykite „Trafi“ ar „m.ticket“ programėlę ir nusipirkę aktyvuokite savo bilietuką. Galima tai padaryti ir prieš kontrolės nosį. Jūsų telefono juk niekas negali užblokuoti, važiuojate su bilietu, o jei kas užkliūtų, įlipti juk galėjote ir stotelėje anksčiau. Viskas labai paprasta. Viešasis transportas visiems yra nemokamas, o ar naudotis jums nemokamu ar visgi dėl kažkokių priežasčių norite mokėti, jūsų reikalas.

Šiame dalyke gal tik viena problema, kam gi reikalingos tos visokios programėlės ir feisbuko grupės. Negi nėra kažko naudingiau nei jas kurti ir ten lindėti. O juo labiau, kam tie bilietukai ir tos kontrolės su niūriais veidais. Jeigu jau neoficialiai viešasis transportas yra nemokamas, tai kodėl jis negali būti ir oficialiai nemokamas. Tada ir politikams būtų galimybė pažadėti bent tai, ko dar nėra, ir miestas džiugintų ir suteiktų lengvatas visiems savo miestiečiams, o ne tik nesąžiningiems.

Kodėl manau, kad nemokamas viešasis transportas turi būti nemokamas. Pirmiausia todėl, kad jau yra toks pavyzdys – Talinas. Ten ši sistema sėkmingai gyvuoja ir pati save atpirko. Dėl nemokamo transporto Taline papildomai deklaravo savo gyvenamą vietą daugiau žmonių (nes nemokamas viešasis transportas yra tik miesto gyventojams), tai lėmė, kad miestas gavo daugiau pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio ir tai atpirko prarastus nuostolius dėl bilietų pardavimo. Antra, giliai įsišaknijusio noro sukčiauti ir technologijų sukuriamų galimybių kontrole tikrai nesustabdysi. O pakeitus sistemą, tam tiesiog nebeliks paskatos. Trečia, netgi tie miestiečiai laimėtų, kurie nesinaudoja ir nesiruošia naudotis viešuoju transportu. Jei mieste būtų geros kokybės ir nemokamas transportas, suprantama, kad daugiau miestiečių juo naudotųsi. Todėl papildomai daliai žmonių persėdus į autobusus ir troleibusus, mieste bus mažesnės spūstys, mažesnis oro užterštumas, mažesnis triukšmo lygis ir atsiras daugiau parkavimo vietų. Tai sutaupytų tiek laiko, tiek pinigų kurui ir parkavimui. Taip pat leistų džiaugtis švaresniu oru mieste, tuo pačiu saugoti savo ir savo šeimos sveikatą bei sumažinti savo poveikį planetos šiltėjimui. Negi jūs esate prieš tai, kai tai nieko mums nekainuoja?

Tai turbūt lieka tik vienas klausimas – kiek dar mums reikia to laukti?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.


Komentuoja SĮ „Susisiekimo paslaugos“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ duomenimis, grupės socialiniuose tinkluose ir tam tikros programėlės, kurios skelbia apie keleivių kontrolės buvimo vietą, įmonei yra žinomos. Su kai kurių programėlių administratoriais pavyko sutarti, jog toks informacijos skleidimo būdas neprisideda prie miesto gerovės ir viešojo transporto kokybės gerinimo.

Reaguojant į tokią informacijos sklaidą, o taip pat efektyvinant keleivių kontrolės darbą, koreguojamas jo organizavimas. Trumpinamas tikrinimų vienoje stotelėje laikas, keleivių kontrolės buvimo vietos keičiamos dažniau nei anksčiau, todėl pasitikėti programėlėse ar kitur pateikiama informacija tikrai nėra patikima. Be to, bilietų tikrinimą vykdo ir mobilūs kontrolieriai, kurie dirba važiuojančiuose transporto priemonėse ir patikrinimo vietas keičia kas 2-3 stoteles. Dėl šios priežasties socialinių tinklų grupėse ar programėlėse pateikiama informacija dažnu atveju nėra tiksli.

Įmonės atstovai ragina keleivius viešuoju transportu keliauti sąžiningai. Naujausi duomenys rodo, jog „zuikių“ dalis viešajame transporte yra maždaug 1,7 proc. viso keleivių srauto... Palyginimui – už tokią sumą, kurios netenkama dėl kelionių be bilieto, miestui būtų galima nupirkti miestui maždaug tris naujus autobusus.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(118 žmonių įvertino)
3.4237

Prašo įspėti kitus: pirkimas internetu baigėsi rimta pamoka (27)

Nusprendžiau jums parašyti po nesėkmingų apsipirkimų internetu , po kurių supratau, koks tai...

Jaunas vyras prisipažino: nematau prasmės tuoktis, kai tau daugiau nei 30-imt (115)

Išsakysiu galbūt nepatogią tiesą, bet kai vedę per giminės susitikimus turi teisę klausinėti,...

Rinkimuose užkliuvo vienas dalykas: kokiu pagrindu kai kurie rinkėjai gali balsuoti be eilės? (28)

Lyg ir skelbiamės esantys valstybe , kuri yra prieš bet kokias privilegijas, tačiau per šiuos...

Moteris pasakė, kokie vyrai yra tobuli: jų žmonoms niekada neskauda galvos (168)

Mano pačios ir mano draugių vyrai yra tikri vyrai! Aš jums išvardinsiu, kaip žinoti, ar jums irgi...

Skaitytojas nusivylęs: rizikinga eiti šiuo keliu, bet kito varianto neturime (3)

Atvažiuojame į darbą 73 autobusu iki Vilkpėdės žiedo. Jokios perėjos į kitą kelio pusę...

Top naujienos

Grįžęs į tėvynę emigrantas palygino, kaip gyveno Anglijoje ir kaip dabar - Lietuvoje (51)

Puikų darbą užsienyje į šeimos ir gamtos apsuptį iškeitęs Mindaugas Sragauskas grįžo į...

Britų ekspertas: dabartinis pensinis amžius nepritaikytas šiandienai (6)

Jungtinės Karalystės finansų tarybos narys Miles‘as Celic‘as teigia, kad iššūkis yra ne...

Rimvydas Valatka. Kas geriau – Šimonytė ar Nausėda (10 patikros stacijų)? (59)

Pusiaukelė tarp Prezidento rinkimų I ir II turo rami kaip niekada. Du trečdaliai tautos jau...

Rinkimų štabo planus atskleidęs Karbauskis įsitikinęs – Skvernelis persigalvos skilimas įmanomas nebent frakcijoje (170)

280 tūkstančių – tiek balsų, pagal iš anksto numatytą planą, turėjo padėti Sauliui...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo (44)

Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai atrodantį...

Tolerancija Vokietijoje pražydo naujomis spalvomis: po dirglios reakcijos – netikėtas posūkis (168)

Vokietijoje daugėja migrantų, turinčių kelias žmonas. Vidaus reikalų ministerija buvo...

Jurga Klimaitė-Riebling: „Eurovizija“ keičiasi. „Taip ir sakiau!“ – išlieka (26)

Lietuvai 2019-ųjų „Eurovizija“ baigėsi ketvirtadienį. Šalims finalininkėms – praėjusią...

Prie Egipto piramidžių – sprogimas skaičiuojamos aukos (29)

Sekmadienio popietę Egipte, netoli garsiųjų Gizos piramidžių, nugriaudėjo sprogimas.

Prie sienos prispaustas „Rytas“ triuškinančiai laimėjo lemiamą ketvirtfinalio mačą (33)

„Betsafe-LKL“ stipriausių komandų ketvertą trečius metus iš eilės sudarys tos pačios...

Tailande brutaliai nokautuotas Gaižauskas: pajutau, kad kažkaip atsiguliau ant grindų ir jau išveda iš ringo (3)

Sekmadienį Tailande vykusiame muaitai turnyre „Super Champ“ skaudžią nesėkmę patyrė lietuvis...