Esu vilnietis, gimęs ir užaugęs savo mylimajame mieste Vilniuje, čia ir mokslus baigiau, čia ir dirbu. Teko daug pakeliauti po pasaulį, daug pamatyti ir daug išgirsti, visada malonu po išvykų grįžti į savo gimtąjį Vilnių.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Kiekvieną dieną naudojuosi viešojo transporto paslaugomis, kiek gyvenu gimtajame mieste, dar tokios betvarkės, nepagarbos paslaugos vartotojui, chaoso nepamenu, net Rusijos ar Baltarusijos, tolimuosiuose miestuose nėra tokios netvarkos ir nepagarbos keleiviui kaip pas mus, o juk esame Europos Sąjungos šalis, save laikom vakarietišku, kultūringu Europos miestu.

Panagrinėkime iš arčiau mūsų kasdienines viešojo transporto problemas, o kartais ir tragedijas, kurios gali nutikti bet kuriam iš mūsų.

Prieš keletą savaičių važiavau greituoju autobusu 2G, autobusas nebuvo pilnas, todėl atkreipiau dėmesį į vidutinio amžiaus vyriškį, kuris įlipo į autobusą su žemėlapiu rankoje. Supratau kad tai užsienietis, jis priėjo prie manęs ir pasiteiravo, kaip jam nuvykti į miesto centrą bei įsigyti bilietėlį.

Tai buvo solidus vokietis, atvykęs į mūsų miestą pasisvečiuoti. Tačiau aš jam nespėjau visko paaiškinti, nes sekančioje stotelėje autobusą šturmavo mūsų „nuostabieji“ kontrolieriai pykčio, agresijos ir neapykantos perkreiptais veidais. Kontrolieriai iš karto puolė mūsų miesto svečią, apstojo, šaukė, gestikuliavo rankomis, nė vienas iš jų nemokėjo užsienio kalbos.

Aš užstojau garbų mūsų miesto svečią ir paaiškinau kad jis ką tik įlipo ir nespėjo įsigyti talonėlio, tačiau tai buvo ne motais. Teko išlipti ir praeiti į raudoną autobusiuką temdytais langais. Manau, kad ne patį geriausią atsiminimą parsiveš namo mūsų miesto svečias. Ar ne paprasčiau būtų padėti užsieniečiui įsigyti talonėlį, nusišypsoti ir padėkoti, kad lankosi mūsų mieste? Kiek tokių atvejų nutinka per dieną, ypač vasarą, kai gausu turistų? Kokį įvaizdį susidaro užsienio turistai apie mūsų keleivių kontrolę?

Savaitgalį nutikusi baisi tragedija, kai po viešojo transporto ratais pėsčiųjų perėjoje žuvo močiutė su anūke, atskleidžia dar didesnes problemas Vilniaus miesto viešajame transporte. Juk buvo sekmadienis, kur taip lėkė vairuotojas, išdegęs akis, kad net žmonių nepastebėjo? Juk ir praeivių, ir automobilių ne daug, ypač sekmadienį. Man atrodo, kad mus aptarnaujantys vairuotojai į reisą išeina pikti, lyg nuo grandinės nutrūkę šunys, žmones greitieji autobusai veža kaip malkas, greitai stabdo, staigiai pradeda važiuoti, manau, jiems visiškai neįdomu, kas vyksta transporto viduje. Kiek sveria „ilgasis“ G autobusas, kuris kaip išprotėjęs monstras lekia siaura Pylimo gatvele? Manau, kad daug. Kiek jau nelaimingų atsitikimų atnešė toks vairavimo būdas? Nemažai. Ar prisiims kas atsakomybę už šias aukas ir nelaimes? Kiek jų dar bus?

Vairuotojai važiuodami kalba telefonu, dažnai dėl man nesuprantamų priežasčių sustoja gerokai už stotelės ir neatidaro pirmų durų, nors akivaizdžiai mato įlipti norinčius žmones, paskui žmonės grūdasi per pusę autobuso, kad nusipirktų bilietėlį... Rūkantis, telefonu kalbantis ir kaip išprotėjęs lekiantis vairuotojas tikrai nėra mano mylimo miesto vairuotojas. Prancūzijoje irgi eismas intensyvus, o vairuotojai dar dažniau pardavinėja bilietus turistams, tik tai netrukdo vairuotojui su kiekvienu įlipančiu pasisveikinti, apie vairavimo ir bendravimo kultūrą net nekalbu.

Vienas vairuotojas pasakojo ir apie miego trūkumą... Bet juk kokia vairuotojo nuotaika, toks ir vairavimas - ne pavieniai atvejai, kad vien tik vairuotoją galėtume kaltinti.

Reikia aiškintis darbo organizavimo bei kitus trūkumus ir pagaliau imtis priemonių. Galbūt prie vairo prileidžiami per silpnų tokiam darbui nervų žmonės, gal kamuojami nuolatinio pervargimo, todėl jų reakcijos į aplinką yra neadekvačios? Gal nepakankamai ilsisi? Kiek mačiau, daugelis jų yra vyresnio amžiaus žmonės. Manau, tyrimams reikia pasitelkti psichologų, kurie tam skirtų ne vieną dieną, o gal mėnesį - važinėtų kaip „keleiviai“, stebėtų vairuotojus, jų darbą, santykį su keleiviais, kolegomis, vadovybės, dispečerių santykius su jais, poilsio pertraukas ir jų sąlygas, ir po to sudarytų padėties „gydymo“ planą.

Ir tai ne vienintelės problemos mūsų viešajame transporte, kurias matome juo besinaudojantys vilniečiai kiekvieną dieną. Nemanau, kad jas mato VVT vadovas Gintaras Nakutis su visa savo „SAVŲ“ komanda (...). Tikiuosi, kad kitose filmo „Redirected“ už Lietuvą serijose personažais bus pasirinkti ne tik anglų ar vokiečių turistai, bet ir A.Zuokas, G.Nakutis bei kiti eksperimentuotojai mūsų pinigais ir gyvybe.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Susidūrėte su viešojo transporto bėdomis? Norite pasidžiaugti šia sistema? Pasidalinkite savo pasakojimu el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Viešasis transportas“

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išsiskyrė dėl neištikimybės: laikui bėgant supratau, kad nėra auksinių vyrų (108)

Juokai juokais bet iš tikrųjų neištikimybės skausmą greitai ir visam laikui išgydo tik vienas...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (125)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Sergančio kūdikio mamą piktina slaugytojų elgesys: svarbiau žurnalo pildymas ar ligonio sveikata? (24)

Auginu nuo gimimo labai sunkia epilepsija sergantį kūdikį. Ligoninėse beveik gyvename vis...

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (208)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (121)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1215)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Orai: po trumpo atokvėpio vėl bus karšta

Savaitės pradžioje orai bus gaivūs, daugelyje vietovių dar palis. Tačiau nuo savaitės vidurio...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (511)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (4)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

R. T. Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje (8)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) paskelbė pergalę...

Kolumbijai nepasipriešinę lenkai – už aštuntfinalio borto (315)

Aukštą aštuntąją vietą FIFA pasaulio reitinge užimančios Lenkijos rinktinės pasirodymas...

Kada, jeigu ne vasarą: paaiškino, kaip reikia atsijungti nuo centrinio šildymo (6)

Atėjus šiltajam metų laikui vis daugiau butų ir kitų patalpų savininkų kreipiasi ieškodami...

Kaip nutiko, kad šunų kirpėjai meilę šunims nustelbė meilė vištoms (3)

Alytaus rajono Domantonių kaime per 40 rūšių paukščių auginantys Deimantė Esebua ir Robertas...

Kruviniausios šaudynės repo istorijoje: kai kurios mįslės neįmintos iki šiol (17)

Jauno reperio XXXTentacion – vieno žinomiausių vardų dalijimosi muzikos įrašais socialiniame...

Vairuojate automobilį su turbina? Šis straipsnis jums (27)

Kad ir ką bedarytumėte, dar niekam nepakenkė profesionalų patarimai. Ši auksinė taisyklė...