aA
Esu vilnietis, gimęs ir užaugęs savo mylimajame mieste Vilniuje, čia ir mokslus baigiau, čia ir dirbu. Teko daug pakeliauti po pasaulį, daug pamatyti ir daug išgirsti, visada malonu po išvykų grįžti į savo gimtąjį Vilnių.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Kiekvieną dieną naudojuosi viešojo transporto paslaugomis, kiek gyvenu gimtajame mieste, dar tokios betvarkės, nepagarbos paslaugos vartotojui, chaoso nepamenu, net Rusijos ar Baltarusijos, tolimuosiuose miestuose nėra tokios netvarkos ir nepagarbos keleiviui kaip pas mus, o juk esame Europos Sąjungos šalis, save laikom vakarietišku, kultūringu Europos miestu.

Panagrinėkime iš arčiau mūsų kasdienines viešojo transporto problemas, o kartais ir tragedijas, kurios gali nutikti bet kuriam iš mūsų.

Prieš keletą savaičių važiavau greituoju autobusu 2G, autobusas nebuvo pilnas, todėl atkreipiau dėmesį į vidutinio amžiaus vyriškį, kuris įlipo į autobusą su žemėlapiu rankoje. Supratau kad tai užsienietis, jis priėjo prie manęs ir pasiteiravo, kaip jam nuvykti į miesto centrą bei įsigyti bilietėlį.

Tai buvo solidus vokietis, atvykęs į mūsų miestą pasisvečiuoti. Tačiau aš jam nespėjau visko paaiškinti, nes sekančioje stotelėje autobusą šturmavo mūsų „nuostabieji“ kontrolieriai pykčio, agresijos ir neapykantos perkreiptais veidais. Kontrolieriai iš karto puolė mūsų miesto svečią, apstojo, šaukė, gestikuliavo rankomis, nė vienas iš jų nemokėjo užsienio kalbos.

Aš užstojau garbų mūsų miesto svečią ir paaiškinau kad jis ką tik įlipo ir nespėjo įsigyti talonėlio, tačiau tai buvo ne motais. Teko išlipti ir praeiti į raudoną autobusiuką temdytais langais. Manau, kad ne patį geriausią atsiminimą parsiveš namo mūsų miesto svečias. Ar ne paprasčiau būtų padėti užsieniečiui įsigyti talonėlį, nusišypsoti ir padėkoti, kad lankosi mūsų mieste? Kiek tokių atvejų nutinka per dieną, ypač vasarą, kai gausu turistų? Kokį įvaizdį susidaro užsienio turistai apie mūsų keleivių kontrolę?

Savaitgalį nutikusi baisi tragedija, kai po viešojo transporto ratais pėsčiųjų perėjoje žuvo močiutė su anūke, atskleidžia dar didesnes problemas Vilniaus miesto viešajame transporte. Juk buvo sekmadienis, kur taip lėkė vairuotojas, išdegęs akis, kad net žmonių nepastebėjo? Juk ir praeivių, ir automobilių ne daug, ypač sekmadienį. Man atrodo, kad mus aptarnaujantys vairuotojai į reisą išeina pikti, lyg nuo grandinės nutrūkę šunys, žmones greitieji autobusai veža kaip malkas, greitai stabdo, staigiai pradeda važiuoti, manau, jiems visiškai neįdomu, kas vyksta transporto viduje. Kiek sveria „ilgasis“ G autobusas, kuris kaip išprotėjęs monstras lekia siaura Pylimo gatvele? Manau, kad daug. Kiek jau nelaimingų atsitikimų atnešė toks vairavimo būdas? Nemažai. Ar prisiims kas atsakomybę už šias aukas ir nelaimes? Kiek jų dar bus?

Vairuotojai važiuodami kalba telefonu, dažnai dėl man nesuprantamų priežasčių sustoja gerokai už stotelės ir neatidaro pirmų durų, nors akivaizdžiai mato įlipti norinčius žmones, paskui žmonės grūdasi per pusę autobuso, kad nusipirktų bilietėlį... Rūkantis, telefonu kalbantis ir kaip išprotėjęs lekiantis vairuotojas tikrai nėra mano mylimo miesto vairuotojas. Prancūzijoje irgi eismas intensyvus, o vairuotojai dar dažniau pardavinėja bilietus turistams, tik tai netrukdo vairuotojui su kiekvienu įlipančiu pasisveikinti, apie vairavimo ir bendravimo kultūrą net nekalbu.

Vienas vairuotojas pasakojo ir apie miego trūkumą... Bet juk kokia vairuotojo nuotaika, toks ir vairavimas - ne pavieniai atvejai, kad vien tik vairuotoją galėtume kaltinti.

Reikia aiškintis darbo organizavimo bei kitus trūkumus ir pagaliau imtis priemonių. Galbūt prie vairo prileidžiami per silpnų tokiam darbui nervų žmonės, gal kamuojami nuolatinio pervargimo, todėl jų reakcijos į aplinką yra neadekvačios? Gal nepakankamai ilsisi? Kiek mačiau, daugelis jų yra vyresnio amžiaus žmonės. Manau, tyrimams reikia pasitelkti psichologų, kurie tam skirtų ne vieną dieną, o gal mėnesį - važinėtų kaip „keleiviai“, stebėtų vairuotojus, jų darbą, santykį su keleiviais, kolegomis, vadovybės, dispečerių santykius su jais, poilsio pertraukas ir jų sąlygas, ir po to sudarytų padėties „gydymo“ planą.

Ir tai ne vienintelės problemos mūsų viešajame transporte, kurias matome juo besinaudojantys vilniečiai kiekvieną dieną. Nemanau, kad jas mato VVT vadovas Gintaras Nakutis su visa savo „SAVŲ“ komanda (...). Tikiuosi, kad kitose filmo „Redirected“ už Lietuvą serijose personažais bus pasirinkti ne tik anglų ar vokiečių turistai, bet ir A.Zuokas, G.Nakutis bei kiti eksperimentuotojai mūsų pinigais ir gyvybe.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Susidūrėte su viešojo transporto bėdomis? Norite pasidžiaugti šia sistema? Pasidalinkite savo pasakojimu el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Viešasis transportas“

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasibaisėjo lietuvių komentarais: kodėl mes taip nemėgstame tų, kurie moka džiaugtis gyvenimu? apklausa (24)

Įsivaizduokite, jog kiekvieną mėnesį „į rankas“ gaunate po 1000 eurų. 600 išleidžiate...

Nusivylė tarpininkais: išsinuomotame bute teko išgyventi siaubo filmą (15)

Istorija tokia: nuomavomės butą Justiniškėse , Taikos gatvėje. Turbūt noras domėtis vabalais...

Meilužė atvira: po metų saldžios meilės lovoje, kurią klojo žmona, nusprendė viską baigti (88)

Noriu pasidalinti savo istorija. Galbūt ji atvers akis, galbūt pamokys. Juk gyvenimiški iššūkiai...

Sniegingą rytą nuotaiką sugadino „Volkswagen“ vairuotojas: tegul kraustosi ten, kur KET negalioja (137)

Tamsų ir sniegingą pirmadienio rytą Vilniaus gatves sukaustė tradicinės spūstys. Ne paslaptis,...

Viešnagė Baku sukėlė dvejopus jausmus: miestas vis labiau primena Vakarus, bet vietinių mentalitetas nesikeičia (15)

Europos Sąjunga mums suteikia daugelį galimybių. Viena iš jų – daugeliui girdėta programa...

Top naujienos

Šnipinėjimo byla: Algirdas Paleckis sulaikytas ne vienas, tyrimas susijęs su politinėmis partijomis (1307)

Trečiadienio rytą viešumą pasiekė žinia, jog tiriant šnipinėjimo bylą suimtas buvęs...

Vladimiras Laučius. Kodėl Saulius Skvernelis greičiausiai kandidatuos (139)

Premjeras Saulius Skvernelis kol kas nepadarė tokių klaidų, kurios užkirstų jam kelią į...

FNTT krečia Alytaus rajono savivaldybę (21)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) pareigūnai trečiadienį krečia konservatoriaus...

Rimvydas Paleckis apie brolio suėmimą: jeigu jis būtų paklausęs manęs ar tėvų, viso to nebūtų (32)

Teisėsaugai trečiadienį paskelbus, kad dėl galimo šnipinėjimo Rusijai suimtas buvęs...

Pasaulio galiūnės – dar viename mūšio lauke: poveikį pajaus visi (26)

Kinijai vis intensyviau konkuruojant dėl pasaulinės įtakos, JAV prezidento Donaldo Trumpo...

Naujas „Daruššafaka“ strategas: „Žalgiris“ – vidutinio lygio ekipa, kurią galime nugalėti specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (33)

„Labai įtempta savaitė, vos atvykus čia be treniruotės iškart keliavome į Atėnus, mačas su...

Kitąmet laukia pokyčiai: dalyje savivaldybių pensijos bus pristatomos kitaip (14)

Sausį dalies senjorų, kuriems pensijos pristatomos į namus, laukia pokyčiai. Dalyje savivaldybių...

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (363)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

DELFI TV Gyvai: kaip atpažinti, kad alkoholio vartojimas jau tapo problema? (2)

Artėja didžiausios metų šventės ir prekybos centrų alkoholio skyriuose būrys žmonių jau...

Lietuvius gąsdina pranešimai apie plintantį pavojingą vaizdo įrašą (22)

Pastarosiomis dienomis ne vienas socialiniu tinklu „Facebook“ besinaudojantis lietuvis gavo...