Esu vilnietis, gimęs ir užaugęs savo mylimajame mieste Vilniuje, čia ir mokslus baigiau, čia ir dirbu. Teko daug pakeliauti po pasaulį, daug pamatyti ir daug išgirsti, visada malonu po išvykų grįžti į savo gimtąjį Vilnių.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Kiekvieną dieną naudojuosi viešojo transporto paslaugomis, kiek gyvenu gimtajame mieste, dar tokios betvarkės, nepagarbos paslaugos vartotojui, chaoso nepamenu, net Rusijos ar Baltarusijos, tolimuosiuose miestuose nėra tokios netvarkos ir nepagarbos keleiviui kaip pas mus, o juk esame Europos Sąjungos šalis, save laikom vakarietišku, kultūringu Europos miestu.

Panagrinėkime iš arčiau mūsų kasdienines viešojo transporto problemas, o kartais ir tragedijas, kurios gali nutikti bet kuriam iš mūsų.

Prieš keletą savaičių važiavau greituoju autobusu 2G, autobusas nebuvo pilnas, todėl atkreipiau dėmesį į vidutinio amžiaus vyriškį, kuris įlipo į autobusą su žemėlapiu rankoje. Supratau kad tai užsienietis, jis priėjo prie manęs ir pasiteiravo, kaip jam nuvykti į miesto centrą bei įsigyti bilietėlį.

Tai buvo solidus vokietis, atvykęs į mūsų miestą pasisvečiuoti. Tačiau aš jam nespėjau visko paaiškinti, nes sekančioje stotelėje autobusą šturmavo mūsų „nuostabieji“ kontrolieriai pykčio, agresijos ir neapykantos perkreiptais veidais. Kontrolieriai iš karto puolė mūsų miesto svečią, apstojo, šaukė, gestikuliavo rankomis, nė vienas iš jų nemokėjo užsienio kalbos.

Aš užstojau garbų mūsų miesto svečią ir paaiškinau kad jis ką tik įlipo ir nespėjo įsigyti talonėlio, tačiau tai buvo ne motais. Teko išlipti ir praeiti į raudoną autobusiuką temdytais langais. Manau, kad ne patį geriausią atsiminimą parsiveš namo mūsų miesto svečias. Ar ne paprasčiau būtų padėti užsieniečiui įsigyti talonėlį, nusišypsoti ir padėkoti, kad lankosi mūsų mieste? Kiek tokių atvejų nutinka per dieną, ypač vasarą, kai gausu turistų? Kokį įvaizdį susidaro užsienio turistai apie mūsų keleivių kontrolę?

Savaitgalį nutikusi baisi tragedija, kai po viešojo transporto ratais pėsčiųjų perėjoje žuvo močiutė su anūke, atskleidžia dar didesnes problemas Vilniaus miesto viešajame transporte. Juk buvo sekmadienis, kur taip lėkė vairuotojas, išdegęs akis, kad net žmonių nepastebėjo? Juk ir praeivių, ir automobilių ne daug, ypač sekmadienį. Man atrodo, kad mus aptarnaujantys vairuotojai į reisą išeina pikti, lyg nuo grandinės nutrūkę šunys, žmones greitieji autobusai veža kaip malkas, greitai stabdo, staigiai pradeda važiuoti, manau, jiems visiškai neįdomu, kas vyksta transporto viduje. Kiek sveria „ilgasis“ G autobusas, kuris kaip išprotėjęs monstras lekia siaura Pylimo gatvele? Manau, kad daug. Kiek jau nelaimingų atsitikimų atnešė toks vairavimo būdas? Nemažai. Ar prisiims kas atsakomybę už šias aukas ir nelaimes? Kiek jų dar bus?

Vairuotojai važiuodami kalba telefonu, dažnai dėl man nesuprantamų priežasčių sustoja gerokai už stotelės ir neatidaro pirmų durų, nors akivaizdžiai mato įlipti norinčius žmones, paskui žmonės grūdasi per pusę autobuso, kad nusipirktų bilietėlį... Rūkantis, telefonu kalbantis ir kaip išprotėjęs lekiantis vairuotojas tikrai nėra mano mylimo miesto vairuotojas. Prancūzijoje irgi eismas intensyvus, o vairuotojai dar dažniau pardavinėja bilietus turistams, tik tai netrukdo vairuotojui su kiekvienu įlipančiu pasisveikinti, apie vairavimo ir bendravimo kultūrą net nekalbu.

Vienas vairuotojas pasakojo ir apie miego trūkumą... Bet juk kokia vairuotojo nuotaika, toks ir vairavimas - ne pavieniai atvejai, kad vien tik vairuotoją galėtume kaltinti.

Reikia aiškintis darbo organizavimo bei kitus trūkumus ir pagaliau imtis priemonių. Galbūt prie vairo prileidžiami per silpnų tokiam darbui nervų žmonės, gal kamuojami nuolatinio pervargimo, todėl jų reakcijos į aplinką yra neadekvačios? Gal nepakankamai ilsisi? Kiek mačiau, daugelis jų yra vyresnio amžiaus žmonės. Manau, tyrimams reikia pasitelkti psichologų, kurie tam skirtų ne vieną dieną, o gal mėnesį - važinėtų kaip „keleiviai“, stebėtų vairuotojus, jų darbą, santykį su keleiviais, kolegomis, vadovybės, dispečerių santykius su jais, poilsio pertraukas ir jų sąlygas, ir po to sudarytų padėties „gydymo“ planą.

Ir tai ne vienintelės problemos mūsų viešajame transporte, kurias matome juo besinaudojantys vilniečiai kiekvieną dieną. Nemanau, kad jas mato VVT vadovas Gintaras Nakutis su visa savo „SAVŲ“ komanda (...). Tikiuosi, kad kitose filmo „Redirected“ už Lietuvą serijose personažais bus pasirinkti ne tik anglų ar vokiečių turistai, bet ir A.Zuokas, G.Nakutis bei kiti eksperimentuotojai mūsų pinigais ir gyvybe.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Susidūrėte su viešojo transporto bėdomis? Norite pasidžiaugti šia sistema? Pasidalinkite savo pasakojimu el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Viešasis transportas“

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Maniau, kad buvusioji subrendo – po darbo vakarėlio supratau jos tikrąją prigimtį (132)

Kartais gyvenime tiesiog būna taip, kad užeini į parduotuvę ir pamatai akciją prekei, kurią...

Pamokoje reiktų bent dviejų mokytojų – būtų daugiau interaktyvumo ir mažiau skaitymo (31)

Pirmiausia „emigravo“ pozityvumas... Taip noriu pradėti savo ilgojo laiško pirmąją...

Lietuvą palygino su nuo bėgių lekiančiu traukiniu – žmonėms vis tenka laukti Kalėdų stebuklo (123)

Ar esate girdėję tokį posakį, kad šalis kaip traukinys lekia be stabdžių žemyn nuo kalno,...

Seimo narių cinizmui nebėra ribų – per savo prabangių mašinų langus nemato paprastų žmonių (204)

Po pademonstruoto Seimo narių cinizmo mane apima neviltis. Bet gal visai nebloga ta eilinė...

Skaudu girdėti politikų patyčias – neliečiamųjų etiketė ūkininkams klijuojama neteisingai (120)

Mįslė. Nemoka mokesčių, dirba tik pavasarį ir rudenį, pasiseks ar ne, vis tiek už juos visi...

Top naujienos

Rinkėjai jau įvertino būsimus pokyčius: vieniems teko meduolis, kitiems botagas (160)

Potencialūs rinkėjai už pastebėtus privalumus didesniais reitingais apdovanojo didžiausią...

Įvertino, kaip mažiausiai uždirbančius paveiks 50 eurų didesni mokesčiai (180)

Dėl įvedamų „Sodros“ grindų darbdavių išlaidos vienam minimalaus mėnesinio atlyginimo...

Prieš Putiną kovojanti opozicija engiama dar neprasidėjus rinkimams: praranda ir darbus (150)

Vladimiras Putinas galiausiai paskelbė dalyvausiantis kitų metų kovą vyksiančiuose Rusijos...

Alvydas Unikauskas: pakitęs kūno kvapas įspėja apie gresiančias ligas (8)

„Jeigu jūs, ar šalia esantis žmogus dažnai prausiasi, tačiau nuo kūno vis tiek sklinda keistas...

Klaipėdoje, gatvėje, moterį išžaginti pasikėsinęs nepažįstamasis – jau areštinėje (5)

Gruodžio 12 d. Klaipėdos apskrities VPK pareigūnai kreipėsi į visuomenę pagalbos, prašydami...

Ašaromis ledą aplaisčiusių lietuvių treneris: skauda, bet tam neturime laiko specialiai DELFI iš Bledo

Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) ledo ritulio rinktinė jau buvo gerokai nužengusi tiesiausiu keliu...

Daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukė Veryga, mažiausiai - Vaičiūnas (44)

Per pirmuosius Vyriausybės darbo metus daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukė sveikatos apsaugos...

Ekonomistai: bitkoinas yra burbulas, kuris galiausiai sprogs (38)

Bitkoino kursas šiais metais nesustabdomai auga ir vos per praėjusią savaitę padidėjo nuo 11...

Dar nepuošėte kalėdinės eglės? Pasisemkite įkvėpimo ir idėjų iš užsienio žvaigždžių! (1)

Artėjant šventėms suminkštėja net didžiausių cinikų, netikinčių Kalėdų stebuklais širdys,...

Naminės priemonės, efektyviai iššveičiančios dušo kabiną (6)

Kaip malonu, kai stiklinės dušo kabinos durelės būna idealiai švarios! Net jei esate įpratę...