aA
Ruduo šįmet išeina su trenksmu – teroro aktai Prancūzijoje, automatais apginkluotos Lietuvos policijos šūviai pro šalį, ir kaip perkūnas iš apniukusio dangaus trinktelėjęs Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio atsistatydinimo pareiškimas.
© DELFI

Viešojoje erdvėje nuomonę dėl pastarojo įvykio pareiškė ne vienas politikas, politikos apžvalgininkas ir žurnalistas. Pareigūnų vardu pasisakė ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Vladimiras Banel, išreiškęs palaikymą rezultatyviai dirbančiam ministrui S. Skverneliui visų pareigūnų vardu. Profesinių sąjungų vadovas išvardija ministro nuopelnus valstybės tarnybai ir Vidaus reikalų sistemai. Pagrindinis jų – Vidaus reikalų sistemos pertvarkos, siekiant sutaupyti lėšų iš vidinių resursų. Įvykdžius pertvarkas statutiniai pareigūnai būtų tinkamai apmokyti, aprengti, apginkluoti ir pradėtų oriai gyventi gaudami didesnį atlyginimą. Neabejotinai kilnūs tikslai, kuriems sunku nepritarti. Tačiau mano įsitikinimu, ne visi pareigūnai prisijungtų prie V. Banel išsakyto visuotinio pareigūnų palaikymo ministrui, ir nors labai norėčiau būti „savo“ ministro palaikymo komandoje, tačiau turiu keletą abejonių.

Šis Vidaus reikalų ministras yra arti pareigūnų. Jis bendrauja su kiekvienu – rezonansinių įvykių proga visi pareigūnai į tarnybinio pašto dėžutes gauna motyvuojančius ir jautrius laiškus ministro vardu. Laišką pareigūnams po pasieniečio šūvio į kontrabandininką skaitė ne tik pareigūnai. Dar nespėta pamiršti ir pirmo karto, kai charizmatiškasis lyderis metė pirštinę sistemai pasiūlęs Seimo pirmininkei pasirūpinti apsauga nuo nusikalbėjimo, o štai žmones vėl sužavi ministro drąsa – paprieštarauta net pačiai Prezidentei, teigusiai, kad pasieniečio panaudotos priemonės buvo perteklinės. Tuomet ministras įvardijo visų problemų esmę, iki šiol kartojamą leitmotyvu – menkas Vidaus reikalų sistemos finansavimas.

Problemą nuspręsta įveikti reorganizacijos keliu – ieškant ir optimizuojant vidinius resursus. Apie šias pertvarkas ne kartą kalbėta, viena iš jos dalių – Valstybės sienos apsaugos tarnybos Lazdijų rinktinės naikinimas – sulaukė neigiamo Prezidentės vertinimo. Bet sistemoje vyksta ir tokie pokyčiai, kurie neatkreipia politikų ar žiniasklaidos dėmesio, tačiau stipriai paliečia sistemoje dirbančių pareigūnų tarnybą. Vienas iš jų – šiuo metu statutiniais esančių pareigūnų „išstatutinimas“, kurių pareigybės aprašymas neatitinka naujajame Vidaus tarnybos statute, įsigaliosiančiame 2016 sausio 1 dieną, įtvirtintos statutinio pareigūno sąvokos.

Šių sistemos viduje rezonansiniais tapusių įvykių proga esame gavę jaudinantį ministro laišką. Kiekvieną antpečių netenkantį buhalterį, raštinės vedėją, aptarnaujančio skyriaus darbuotoją ar VR sistemai priklausančių mokymo įstaigų pedagogą ministras įtikinėjo esant nepaprastai svarbų ir reikalingą, kiekvieno „išsatutinamojo“ atvejį žadėta vertinti individualiai, kad iš tarnybų neišeitų, pasak ministro, perspektyvūs darbuotojai – buhalteriai, raštininkai ar dėstytojai. Ministro teigimu „visi kartu, vienose ar kitose pareigose, galime tarnauti Lietuvai“.

Žinoma, dauguma „išstatutinamųjų“, dar gandų apie „sucivilinimą“ metu apraudoję savo antpečius, tik giliai atsiduso ir pasakė „tebūnie...“. Juk vieni prieš penkiolika, kiti prieš dešimt, o dar kiti – prieš metus, davėme priesaiką Tėvynei. Ir mes sutinkame su ministru, nes ilgametė tarnyba statutinėje įstaigoje, kur tarnyba grindžiama hierarchiniu principu, išmokė mus paklusnumo įstatymui ir įsakymui. Taigi, nors nusiviliame dėl to, kad paminamas „sutarčių reikia laikytis“ principas, kuriuo stojant į vidaus tarnybą ir duodami priesaiką tikėjome, bet iš laiško matome, kad ministras mus gerbia ir teigia, kad esame reikalingi. Ir mes susitaikome su faktu, kad buvome netikri pareigūnai, tačiau galime dirbti savo darbą „paversti“ valstybės karjeros tarnautojais. Juk svarbiausia, kaip mums rašė ministras, – tarnauti Lietuvai.

Lapkričio pabaigos įvykiai aiškiai parodė ministro ir VR statutinių įstaigų vadovų vykdomų reformų būtinybę. Nustekenta policija neturi pakankamai lėšų pareigūnų mokymui ir jų kvalifikacijos kėlimui. Nenuostabu, kad per metus tik 30 šovinių iššaunančio pareigūno automatas benamiui koją peršovė tada, kai pareigūnas visai nenorėjo šauti. O lapkričio 19 d. padovanojo Lietuvai tragikomediją.

Metų bėglys Igoris Molotkovas atvėrė kompleksinius pareigūnų pasirengimo trūkumus – psichologinį, fizinį, įstatymų ir taisyklių žinojimo. Taip pat – ir tiesiog atidumo trūkumą, tai yra aplaidumą – šį trūkumą tikrai įmanoma pašalinti padidinus pareigūnams atlyginimus. Juk į sistemą dirbti ateis gabesni, protingesni, pareigingesni, stipresni fiziškai ir psichologiškai. Tačiau I. Molotkovo drama sustiprino ir kai kurias abejones dėl ministro S. Skvernelio.

Stebina tai, kad daugelį metų dirbęs statutinėje įstaigoje, kurioje tarnyba grindžiama hierarchiniu principu, ministras elgiasi kaip maištininkas. Atsistatydinimas nederintas nei su ministrą delegavusia Tvarkos ir teisingumo partija, nei su premjeru A. Butkevičiumi. O juk statutas daugelį išmoko paklusnumo taisyklėms jėgos... Tačiau į viešumą iškilusios saugumo spragos jau užmirštos – didžiausia Lietuvos problema, pasirodo, yra 2G (Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė – DELFI) ir jų ambicijos. Vidaus reikalų ministras neturi politinių ambicijų, nenori muštis smėlio dėžėje ir įteikia atsistatydinimo pareiškimą.

Savo laiške „išstatutinamiems“ pareigūnams ministras netiesiogiai juos ragino išsižadėti savęs – galimo įsižeidimo dėl pasikeičiančio tarnautojo statuso, iš šio pasikeitimo kylančių abejonių ir atmetus neigiamą patirtį susivienyti vardan Lietuvos.

Manau, atsisakęs ambicijų VR ministras galėtų pasakyti, kad bedarbystės kamuojamame Lazdijų rajone darbo dėl Lazdijų rinktinės naikinimo netenkantys administruojančių padalinių darbuotojai yra ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos reikalas, o VRM įstaigose dirbančios buhalterės, kad ir su antpečiais, nenusipelnė paniekos vien dėl to, kad ministras konfliktuoja su Seimo pirmininke. Juk ne pačių buhalterių, o ankstesnių vadovų sprendimu šios pareigybės buvo statutinės. Norėdami dirbti Lietuvai neturėtume supriešinti savo darbuotojų – skaudu girdėti iš „kovinių padalinių“ pareigūnų folklorą apie šiltą sėdėjimą kabinete apsikabinus kavos puodelį. Juolab, iš spaudos išgirdus ministrą turint tokį patį požiūrį, nebežinai, kuo tikėti, – motyvuojančiu laišku, ar „kabinetinius“ niekinančiu sakiniu.

Pirmojo laiško korintiečiams 13 skyriuje (dar žinomame kaip „Himnas meilei“) rašė apaštalas Paulius: „Kai buvau vaikas, kalbėjau kaip vaikas, mąsčiau kaip vaikas, protavau kaip vaikas; tapęs vyru, mečiau tai, kas vaikiška.” Vis tik tikiu, kad nusivylęs status quo VR ministras nesitrauks iš politikos ir, kaip jis pats kvietė, toliau tęs darbą Tėvynės labui. O kaip įveikti asmenines nuoskaudas, įžeidimus bei ambicijas, jam galėtų patarti jo „sucivilinti“ pareigūnai. Jie tokią patirtį jau turi. Tik kažin, ar jie gali tikėti, kad ministro stoiškas gestas ir emocijos nėra tik pragmatiškas politinis žingsnis ministru besižavinčiai „liumpmenų visuomenei“, kaip ją pavadino ministras, bodėdamasis jos žema kultūra, dar labiau apžavėti. Ir artėjančius rinkimus laimėti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite išsakyti savo nuomonę? Jūsų nuomonės laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Valstybės politika žeidžia studentą: kodėl skatinama būti išlaikytiniu? (30)

Esu paskutinio kurso dieninio skyriaus magistrantas. Prieš kelias dienas netekau darbo. Kaip žinia,...

Mitingo palaikytoja: mokytojai kovoja ne dėl tų suk***tų grašių, kurių negavo, negauna ir negaus (22)

Aš esu mokytojos dukra. Tokios mokytojos, kurios pamokų vaikai klausydavo išsižioję, pas kurią...

Skolą VMI sumokėjo, bet administravimo mokestis antstolei liko: tai peržengia sveiko proto ribas (58)

2018 lapkričio 30 d. 17 val. 51 min gavau į el. paštą pranešimą apie gautą dokumentą...

Mokytoju būti yra garbė: moralinis skurdas trissyk blogesnis už materialų (8)

Mokytoju būti YRA garbė. Šiaip politika ir viskas, kas darosi su ja, man yra šlykštus reikalas....

Mokytojų streiką vadina mada – nenorėtų būti viena iš „avių bandos“ (82)

Dabar tiesiog madinga maištauti ir priešintis sistemai. Nesakau, kad tai yra blogis, bet idėja...

Top naujienos

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (571)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (320)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Tautvydas Marčiulaitis. Reikia pradėti be gailesčio ir labai greitai žudyti mažas kaimo mokyklas (25)

Per du metus matėme ilgai neregėtų dalykų. Mokesčių reformą, švietimo reformą bei...

Dėl Seimo pirmininko pasisakymo apie „gyvulių ūkį“ feisbukas leipsta juokais (68)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prajuokino daugelį savo atsakymu apie „gyvulių ūkį“...

Šiltoje mero užuovėjoje – Frankenšteino eksperimentas valstybės sąskaita (54)

170 tūkst. eurų – tiek valstybei per metus atsieina sportininkų rengimo centro Druskininkuose...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (108)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

Žinomi keliautojai apie žiemos keliones: kur geriausia švęsti, o kur – ilsėtis (1)

Norintys Naujuosius sutikti užsienyje dar gali gauti bilietų, tik prieš keliaudami turėtų...

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (91)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...

Maisto ekspertė pasakė, kaip išsirinkti geriausią silkę šventėms (8)

Nors pastarųjų kelerių metų tendencijos rodo, jog lietuviai vis drąsiau išbando naujus gaminius,...