aA
Kiek dar reikės kalbėti iš televizijos ekranų, per radijo laidas, rašyti spaudoje, kad dabartinė A. Verygos vykdoma vaistų reforma yra ne tik kad neracionali, bet ir tam tikrais atvejais gali sudaryti grėsmę pacientų sveikatai, o gal ir gyvybei.
Vaistai
Vaistai
© Shutterstock

Todėl visiškai pritariu Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkės V. Augustinienės išsakytoms mintims 2018 m. balandžio 18 d. DELFI publikuotame straipsnyje „Pacientų organizacija išplatino atvirą laišką Verygai: kam jūs, ministre, tarnaujate?“.

Iš tikrųjų, tenka pripažinti, kad kuo toliau, tuo labiau vaistų kompensavimo politika tampa sveiku protu sunkiai paaiškinama. A. Verygos kliedesiai, kad gydytis pigiausiais vaistais Lietuvoje taps madinga, ir tai leis pacientams sutaupyti milijonus eurų, tampa ne tik kad nejuokingi, bet ir pradeda erzinti, kai atėjęs į vaistinę už sau įprastų vaistų komplektą sumoki kur kas daugiau, nes sužinai, kad tavo vaistai prieš mėnesį buvo išbraukti iš kompensuojamų vaistų sąrašo.

Kaip teisingai užakcentavo V. Augustinienė, kad pradėjus „didžiąją vaistų kompensavimo reformą“ po 2018 m. kovo 30 d. ministro įsakymo padidėjo daugiau negu 500 kompensuojamų vaistų kaina, kas buvo didelė finansinė našta valstybei. Todėl vietoje neracionalaus įsakymo atšaukimo staigiai liepos 18 d. taupymo sumetimais iš kainyno buvo išbraukta daugiau kaip 300 vaistų.

Matyt, ministrui į pacientų poreikius tiesiog nusispjauti. Ir man jau iki skausmo nusibodo klausyti A. Verygos, kaip sugedusios plokštelės, nuolat kartojamų teiginių, kad gydo veiklioji medžiaga, o ne tabletės spalva ar firmos pavadinimas. Nesinori dar kartą ministrui priminti, kad pagal Europos vaistų agentūros reikalavimus, lyginant originalaus ir generinio vaisto veikliosios medžiagos įsisavinimą kraujyje (privalomasis bioekvivalentiškumo tyrimas), generiniam vaistui leidžiami nukrypimai nuo 80 iki 125 proc., lyginant su originaliu vaistu. Klinikinis efektyvumas iš viso netiriamas.

Julius Kalibatas
Julius Kalibatas
© DELFI / Andrius Ufartas


Dabar įsivaizduokime, kad gydant arterinę hipertenziją, pakeitus vaistus, kraujospūdis numušamas per daug arba per mažai. Kuo tai gali baigtis, tikriausiai nereikia aiškinti. Kita problema – vaisto veikliosios medžiagos grynumas. Kiekvienas chemikas pasakys, kad vaistų veikliosios medžiagos išgryninimas nuo pašalinių produktų yra sudėtingas ir brangus procesas, kurį firmos stengiasi (dažnai ne paciento naudai) atpiginti. Užtenka prisiminti JAV „Baxter“ firmos tragediją, kada originalų hepariną pakeitus kinišku pigiu produktu dėl jame esančių priemaišų mirė 81 pacientas.

Todėl su vaistais, ponas Veryga, nėra taip viskas paprasta, kaip Jums atrodo. Ir jeigu pacientas sako, kad prievarta pakeistas vaistas (dėl Jūsų naujos vaistų politikos) jam netinka, tai nekartokite kaip užkeikimo, kad visi vaistai su ta pačia veikliąja medžiaga vienodai veikia. Kiekvienas patyręs klinicistas Jums pasakys, kad iš savo praktikos žino, jog ne visuomet yra taip. Ne veltui Lietuvos gydytojų apklausa parodė, jog apie 2/3 jų mato skirtumą tarp originalių ir generinių vaistų.

Tikriausiai taip pat ne apie pacientų gydymo kokybę galvojo A. Veryga, kai išleido eilinį abejonių keliantį įsakymą dėl „pirmo paskyrimo“, kada skiriant pirmą kartą vaistą, kompensuojamas tik pats pigiausias medikamentas, o jeigu jis netinka, tai už kitą vaistą (tos pačios grupės) pacientas privalo mokėti pilną kainą. Net premjeras S. Skvernelis, supratęs įsakymo absurdiškumą, suskubo tautai pranešti, kad įsakymas tuoj bus pakeistas.

Nesuprantu, kodėl ponui Verygai leidžiama nebaudžiamai tyčiotis iš Lietuvos žmonių. Nuolat išreitinguojamas blogiausiu Lietuvos ministru, vienu iš labiausiai nemėgstamų politikų, bet viskas kaip vanduo nuo žąsies. Gal aiškumo įneš LR specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) 2019 m. kovo 18 d. antikorupcinio vertinimo išvados, kurios tikrai nepalankios ministrui. Jų su kaupu užtenka, kad A. Veryga būtų atstatydintas.

Kalbant apie vykdomą vaistų politiką, tenka pripažinti, kad problemų nuolat didėja, ir jos ne tik kad nesprendžiamos, bet dirbtinai didinamos. Visiškas absurdo teatras ir šalies kompromitacija, kada ligoniai priversti piketuoti prie ministerijos, kad galėtų gauti gydymui tinkamus vaistus. Kiek dar reikės protesto akcijų, kad pagaliau būtų priimtas sprendimas nebrukti pigiausio vaisto, o vienodai kompensuoti visus tos pačios grupės vaistus?

Beje, neseniai viešėjau Ispanijoje. Susipažinau su ten vykdoma vaistų politika. Pasirodo, visi tos pačios grupės vaistai (ir originalūs, ir generiniai) kainuoja tiek pat. Vaistinėje gali pasirinkti bet kokį tos pačios grupės medikamentą. Vaistininkas visuomet pataria, bet dažniausiai siūlo rinktis originalų vaistą. Vaistinėse receptas būtinas antibiotikams, psichotropiniams, narkotiniams preparatams. Visus kitus vaistus gali gauti be recepto. Tvarka, kuri buvo ir pas mus iki Verygos reformų.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(78 žmonės įvertino)
4.5128

Vyras pats pasistatė namą: iš esmės prireikė tik trijų dalykų (32)

Gera diena, savadarbio taupumo mylėtojai, papasakosiu savo nuotykį ir aš. Nuotykis truko vienerius...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (59)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Gyvenimą miesto centre iškeitė į kaimą: jau sutaupėme 12 tūkstančių eurų (22)

Mūsų šeima į karantiną žengė su nerimu. Daugiau kaip prieš metus, kai pirmą kartą prasidėjo...

Motinos dieną įvardijo, kam reiktų atsiprašyti: po baisios patirties vaikystėje, suaugusi moteris iki šiol miega nejudėdama (62)

Artėja Motinos diena. Miela, graži šventė. Taip turėtų būti. Bet ne visiems. Kalbėti apie...

Su kurso drauge paslaptingą eksperimentą atlikusi mergina daugiau to nekartotų – kūnas šiurpsta prisiminus (56)

Žinau, kad žiūrėsite skeptiškai, kitko ir nesiūlau. Tiesiog noriu papasakoti savo istoriją, nes...

Top naujienos

„Didysis šeimos gynimo maršas“ verčia susikaupti ir politikus, ir policiją: kas iš tiesų planuojama šį savaitgalį Lietuvoje (1342)

Gegužės 15 dieną organizuojamas „ Didysis šeimos gynimo maršas “ jau spėjo suskaldyti ne tik...

Paskelbta, kaip reaguoja organizmas, gavęs skirtingų gamintojų vakcinas papildyta (6)

Pirmąja doze paskiepijus „ AstraZeneca “, o antrąja „Pfizer“ gamintojo vakcina nuo...

Verslininkai įspėja: apribojusi išmokas Lietuva rizikuoja likti Europos žemės ūkio rinkos užribyje (18)

Seimo užmojis sumažinti išmokas stambiausiems žemdirbiams nepraeis be pasekmių, įspėja įmonių...

Praėjusią parą koronavirusas patvirtintas 1136 asmenims, mirė 7 žmonės papildyta 9.50 (23)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 1136 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Po medikės netekties Šiauliuose kolegos nusprendė nebetylėti: savo akimis matė, kas vyksta (79)

Tragiškas Šiaulių ligoninės medikės pasitraukimas iš gyvenimo valdžią ir darbo inspekciją...

Medikai jungiasi prie tyliosios akcijos: Šiauliuose degamos žvakutės (12)

Iš gyvenimo pasitraukusiai jaunai 36 metų Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai...

Kremliaus patarėjas apie naujausią Ukrainos žingsnį: peržengta viena iš raudonų linijų (84)

Ukraina siekia sulaikyti Kremliui draugišką verslininką Viktorą Medvedčuką, įtariamą...

Justina Maciūnaitė | D+

Estetika nepasižymintiems sovietmečio mikrorajonams turi idėją: laisvose erdvėse galima apgalvotai įterpti naujų daugiabučių (34)

Viena įdomiausių ir aktualiausių architektų, urbanistų, NT ekspertų ir turbūt net sociologų...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Prof. Čaplinskas — apie Švedijos idėjas valdant pandemiją ir „AstraZeneca“ likimą

Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu nuspręs, ar riboti jaunesnių žmonių skiepijimą...

Ekologiškas verslas trina rankomis: „plastiko direktyva“ Lietuvą paveiks ypač smarkiai (56)

Liepos 3 dieną visoje Europos Sąjungoje įsigalioja nauji apribojimai plastiko gaminiams....