aA
Kiek dar reikės kalbėti iš televizijos ekranų, per radijo laidas, rašyti spaudoje, kad dabartinė A. Verygos vykdoma vaistų reforma yra ne tik kad neracionali, bet ir tam tikrais atvejais gali sudaryti grėsmę pacientų sveikatai, o gal ir gyvybei.
Vaistai
© Shutterstock

Todėl visiškai pritariu Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkės V. Augustinienės išsakytoms mintims 2018 m. balandžio 18 d. DELFI publikuotame straipsnyje „Pacientų organizacija išplatino atvirą laišką Verygai: kam jūs, ministre, tarnaujate?“.

Iš tikrųjų, tenka pripažinti, kad kuo toliau, tuo labiau vaistų kompensavimo politika tampa sveiku protu sunkiai paaiškinama. A. Verygos kliedesiai, kad gydytis pigiausiais vaistais Lietuvoje taps madinga, ir tai leis pacientams sutaupyti milijonus eurų, tampa ne tik kad nejuokingi, bet ir pradeda erzinti, kai atėjęs į vaistinę už sau įprastų vaistų komplektą sumoki kur kas daugiau, nes sužinai, kad tavo vaistai prieš mėnesį buvo išbraukti iš kompensuojamų vaistų sąrašo.

Kaip teisingai užakcentavo V. Augustinienė, kad pradėjus „didžiąją vaistų kompensavimo reformą“ po 2018 m. kovo 30 d. ministro įsakymo padidėjo daugiau negu 500 kompensuojamų vaistų kaina, kas buvo didelė finansinė našta valstybei. Todėl vietoje neracionalaus įsakymo atšaukimo staigiai liepos 18 d. taupymo sumetimais iš kainyno buvo išbraukta daugiau kaip 300 vaistų.

Matyt, ministrui į pacientų poreikius tiesiog nusispjauti. Ir man jau iki skausmo nusibodo klausyti A. Verygos, kaip sugedusios plokštelės, nuolat kartojamų teiginių, kad gydo veiklioji medžiaga, o ne tabletės spalva ar firmos pavadinimas. Nesinori dar kartą ministrui priminti, kad pagal Europos vaistų agentūros reikalavimus, lyginant originalaus ir generinio vaisto veikliosios medžiagos įsisavinimą kraujyje (privalomasis bioekvivalentiškumo tyrimas), generiniam vaistui leidžiami nukrypimai nuo 80 iki 125 proc., lyginant su originaliu vaistu. Klinikinis efektyvumas iš viso netiriamas.

Julius Kalibatas
Julius Kalibatas
© DELFI / Andrius Ufartas


Dabar įsivaizduokime, kad gydant arterinę hipertenziją, pakeitus vaistus, kraujospūdis numušamas per daug arba per mažai. Kuo tai gali baigtis, tikriausiai nereikia aiškinti. Kita problema – vaisto veikliosios medžiagos grynumas. Kiekvienas chemikas pasakys, kad vaistų veikliosios medžiagos išgryninimas nuo pašalinių produktų yra sudėtingas ir brangus procesas, kurį firmos stengiasi (dažnai ne paciento naudai) atpiginti. Užtenka prisiminti JAV „Baxter“ firmos tragediją, kada originalų hepariną pakeitus kinišku pigiu produktu dėl jame esančių priemaišų mirė 81 pacientas.

Todėl su vaistais, ponas Veryga, nėra taip viskas paprasta, kaip Jums atrodo. Ir jeigu pacientas sako, kad prievarta pakeistas vaistas (dėl Jūsų naujos vaistų politikos) jam netinka, tai nekartokite kaip užkeikimo, kad visi vaistai su ta pačia veikliąja medžiaga vienodai veikia. Kiekvienas patyręs klinicistas Jums pasakys, kad iš savo praktikos žino, jog ne visuomet yra taip. Ne veltui Lietuvos gydytojų apklausa parodė, jog apie 2/3 jų mato skirtumą tarp originalių ir generinių vaistų.

Tikriausiai taip pat ne apie pacientų gydymo kokybę galvojo A. Veryga, kai išleido eilinį abejonių keliantį įsakymą dėl „pirmo paskyrimo“, kada skiriant pirmą kartą vaistą, kompensuojamas tik pats pigiausias medikamentas, o jeigu jis netinka, tai už kitą vaistą (tos pačios grupės) pacientas privalo mokėti pilną kainą. Net premjeras S. Skvernelis, supratęs įsakymo absurdiškumą, suskubo tautai pranešti, kad įsakymas tuoj bus pakeistas.

Nesuprantu, kodėl ponui Verygai leidžiama nebaudžiamai tyčiotis iš Lietuvos žmonių. Nuolat išreitinguojamas blogiausiu Lietuvos ministru, vienu iš labiausiai nemėgstamų politikų, bet viskas kaip vanduo nuo žąsies. Gal aiškumo įneš LR specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) 2019 m. kovo 18 d. antikorupcinio vertinimo išvados, kurios tikrai nepalankios ministrui. Jų su kaupu užtenka, kad A. Veryga būtų atstatydintas.

Kalbant apie vykdomą vaistų politiką, tenka pripažinti, kad problemų nuolat didėja, ir jos ne tik kad nesprendžiamos, bet dirbtinai didinamos. Visiškas absurdo teatras ir šalies kompromitacija, kada ligoniai priversti piketuoti prie ministerijos, kad galėtų gauti gydymui tinkamus vaistus. Kiek dar reikės protesto akcijų, kad pagaliau būtų priimtas sprendimas nebrukti pigiausio vaisto, o vienodai kompensuoti visus tos pačios grupės vaistus?

Beje, neseniai viešėjau Ispanijoje. Susipažinau su ten vykdoma vaistų politika. Pasirodo, visi tos pačios grupės vaistai (ir originalūs, ir generiniai) kainuoja tiek pat. Vaistinėje gali pasirinkti bet kokį tos pačios grupės medikamentą. Vaistininkas visuomet pataria, bet dažniausiai siūlo rinktis originalų vaistą. Vaistinėse receptas būtinas antibiotikams, psichotropiniams, narkotiniams preparatams. Visus kitus vaistus gali gauti be recepto. Tvarka, kuri buvo ir pas mus iki Verygos reformų.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
4.4933

Žvaigždžių skyrybos atvėrė visuomenės žaizdą: supraskime, kad santykiai yra darbas (33)

Kodėl mes, na, tikrai didelė dalis, tapome tokie. Kokie? Gyvename kartu be Meilės , kuriame...

Pasiūlė, kaip turėtų būti skaičiuojami NT mokesčiai: manau, valstybės biudžetas padidėtų (199)

Dabar tokia padėtis, kai net ir aukštus postus užimantiems žmonėms sudaromos sąlygos būti...

Kreipiasi į tautiečius: mielieji, Lietuvai reikia jūsų balso! (21)

Ar man būtina turėti antpečius, kad pastebėčiau: „Premjere, Jūsų anglų kalba šlubuoja“?...

Šiandien visa Lietuva sprendžia Piliečio egzaminą! (3)

Pirmą kartą organizuojamas Piliečio egzaminas kviečia pasitikrinti savo žinias apie Lietuvą ir...

Pardavėją papiktino motinos elgesys: aprėkė, kad nepardavė nealkoholinio vyno mažamečiui sūnui (106)

Ilgai galvojau, ar verta veltis į diskusijas su mūsų lietuvaičiais, kurie į paprastą klausimą...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente Pranckietis: frakcijoje vieningos nuomonės nebuvo; nuolat atnaujinama (819)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (18)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (127)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (24)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Savaitgalį girtas linksmybes keitė smurtas: darbo netrūko ir policijai, ir medikams (10)

Savaitgalį policijos pareigūnams ir medikams darbo netrūko. Policijos departamentas praneša, kad...

Adamkus: noriu padėkoti kandidatams Alma Adamkienė balsavo namuose (27)

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus padėkojo kandidatams į prezidentus už debatuose...

Artėjančios krizės pranašystės skatina nerimą: lietuviai vis labiau nuogąstauja galintys netekti darbo (3)

Kone 29 proc. dirbančių Lietuvos įmonėse baiminasi prarasti dabar turimą darbą, dar beveik 18...

Šimonytė yra nusimačiusi pirmuosius darbus, jei būtų išrinkta papildyta (377)

Sekmadienio rytą balsą prezidento rinkimuose atidavusi kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė...

Zelenskis po nurodymo Rusijai: pažiūrėsim, kokį kelią pasirinks Kremlius (159)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis laukia, kol Rusija duos signalą, kad yra pasirengusi...