Perskaičiau DELFI naujausią Aurelijaus Verygos šedevrą „Ilgainiui pirkti pigesnius vaistus taps madinga“. Supratau, kad turime reikalą su naujuoju Lietuvos madų kūrėju ir Avicena viename asmenyje. Atsiprašau, ką ten Avicena, tikriausiai turime naują lietuvišką Hipokratą. Ir tik dabar supratau, ką aš, visiškas analfabetas, nežiūrint to, kad dirbau Šveicarijos Berno universiteto klinikinės farmakologijos institute, galiu ką nors suprasti apie vaistus.
Vaistai
© Shutterstock

Man belieka už visus mano pasisakymus per įvairias televizijas, radijo laidas, straipsnius spaudoje besąlygiškai Verygos atsiprašyti. Mea culpa, mea maxima culpa. Štai Veryga, visiškai kitas reikalas – apšvietė protą beveik dviem trečdaliams Lietuvos gydytojų, kurie, atlikus apklausą, dėl savo kvailumo gydymui rinkosi originalius vaistus, o ne jų kopijas. Dabar tikrai neabejoju, kad visi Lietuvos gydytojai ir pacientai rinksis tik pačius pigiausius vaistus. Paprašyti originalaus vaisto bus tas pats, kaip išduoti tėvynę.

Tiesiog nuostabu, kad A. Veryga taip pradėjo rūpintis Lietuvos žmonių piniginėmis. Gryniausias altruizmas, kuriam sunku rasti istorinį pavyzdį. Aš tikrai už tai. Manyčiau, kad kitas ministro žingsnis turėtų būti pasiūlymas Lietuvos žmonėms gydytis vien tik užkalbėjimais, o, jeigu ir tas nepadeda, tai ir šlapimu. Juk kiek knygų parašyta apie nuostabų jo poveikį, gydant praktiškai nuo visų ligų. Aš besąlygiškai esu už taupumą. Laukiu nesulaukiu, kada Lietuvos ministrai tenkinsis minimalia alga ir pradės važinėti rumuniška pigia „Dacia“. O gerai pagalvojus, kam jiems reikalingos mašinos. Juk bent Vilniuje puikiai funkcionuoja viešasis transportas. Ir visiškai nesvarbu, kad, kaip nurodo viešosios sveikatos priežiūros specialistai, jog kas ketvirtas vilnietis miesto transporte išsitepa išmatomis.

Mes, Lietuvos žmonės, Verygos skatinami būti taupūs, tikrai neprotestuotumėme, kad kas ketvirtas Lietuvos ministras kvepėtų prigimtiniais kvapais. O kalbant rimtai, nenoriu šimtąjį kartą aiškinti, jog atliekant Verygos minimus bioekvivalentiškumo tyrimus (kai lyginama originalaus vaisto ir jo kopijos koncentracijos kraujuje pokyčiai per tam tikrą laiką), dažniausiai tos kreivės niekuomet nesutampa. Tai rodo, kad dažnai generinio vaisto (originalaus vaisto kopijos), lyginant su originaliu vaistu, veiklioji medžiaga dėl skirtingų naudojamų papildų, pradeda veikti vėliau, lėčiau ar net greičiau, kada mums to nereikia ir t.t. Tam tikrų ligų atveju tai nesudaro jokių problemų, o tam tikrais atvejais – tai labai svarbu.

Aš pats gydausi nuo arterinės hipertenzijos (padidinta kraujospūdžio liga). Ir galiu pasakyti, kad tam tikrais atvejais teko naudoti net penkis skirtingų grupių antihipertenzinius vaistus. Ir tada labai svarbu, kad kiekvienas vaistas pradėtų veikti laiku, kad nešokinėtų kraujospūdis, nes kitaip perkraunama širdis, kraujagyslės, realiai gresia infarktai, insultai ir kitos nepageidaujamos komplikacijos. Nemotyvuoti vaistų pakeitimai gali išbalansuoti kraujospūdį, o mes, gydytojai, to labiausiai vengiame. Tą patį galime pasakyti apie šimtus kitų ligų. Aš jau nekalbu apie tai, jog vaistų kopijos, kaip rodo daugumos gydytojų klinikinė praktika, sukelia ir didesnį skaičių alerginių reakcijų.

Dar kartą noriu pakartoti, kad niekuomet nesakiau ir nesakysiu, kad geri tik originalūs vaistai, o jų kopijos – ne. Tūkstančiams ligonių puikiai tiks pigūs generiniai vaistai, bet bus šimtai, kuriems dėl nepageidaujamų reakcijų, reikės skirti originalius vaistus. Apie tai man praneša ne tik gydytojai, jog, pakeitus originalų vaistą jo kopija (dėl ko galime dėkoti naujai Verygos vaistų politikai), atsirado nepageidaujamos komplikacijos, bet pradėjo skambinti ir nepažįstami pacientai, kurie susidūrė su panašia problema. Prašo pagalbos.

Kol kas aš jų nesiunčiu pas Verygą į Sveikatos apsaugos ministeriją, bet turiu pasakyti, jog mano kantrybė irgi nėra begalinė. Žinote, gerai pagalvojus, aš galiu Verygai atleisti už fotosesijas su Minedu, krosus su šou pasaulio žvaigždutėmis, sukeltą chaosą vaistinėse, idiotiškas „alkoholikų“ anketas poliklinikose, pasiūlymą man šokti iš dvylikto aukšto ir t.t., bet tikrai kovosiu prieš tai, kad joks ministerijos klerkas nesikištų į gydymą, kad niekas nedrįstų gydytojui nurodinėti, kokius vaistus ir kaip skirti ir kad niekas neribotų pacientų teisių gauti optimalų, o nebūtinai pigiausią gydymą, kaip to nori blogiausias Lietuvos ministras.

Dar kartą bandau apeliuoti į ministro sveiką protą – kompensuokite bazinę kainą visų vaistų (ir originalių, ir generikų). Lietuvos biudžetui jokio nuostolio nebus, nes iš tos pačios vaistų grupės gydytojas, savaime suprantama, skirs tik vieną vaistą, už kurį ligonių kasos kompensuos.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Matematikos mokytojos elgesys paskatino netylėti: tai ne vienintelė istorija (10)

Po paskutinio įvykio, kuris buvo paskutinis lašas, nusprendžiau nebetylėti ir prabilti. Aš esu...

Darželinukų krepšinio varžybos įkvėpė: čia reiktų atvesti ir politikus
 (11)

Su draugais žiūrėjome Bušido varžybas. Kur buvęs kur nebuvęs šlovės spinduliuose pasimėgauti...

Taksistų elgesys prie Kauno ligoninės papiktino sunkiai vaikštančios močiutės anūkę (28)

Mano seneliams nutiko įvykis, kuris labai mane papiktino ir net neabejoju, jog tai buvo ne pirmas ir...

Išvardijo priežastis, kodėl reikia didžiuotis savo tauta: dažnas savęs nuvertinimas neramina (23)

Praėjus tokioms didingoms Lietuvos šventėms kaip Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji vis dažniau...

Ne vietiniai lygino Vilnių ir Kauną: kur gyventi geriau? (197)

Su draugais iš skirtingų Lietuvos miestų – Alytaus, Palangos, Klaipėdos ir Šiaulių vieną...

Top naujienos

Kitas Putino taikinys: jie jau laukia Kremliaus samdinių keršto (53)

Prezidento rinkimai baigėsi be staigmenų, pasaulio dėmesys atslūgo, tad dabar galima laukti...

Maisto tikrintojų ir mitybos specialistų vertinimai skiriasi: tokio maisto negalima net sveikiems (6)

Vilniaus miesto klinikinė ligoninė buvo viena iš pirmųjų, kur lankėsi maisto tikrintojų...

Naujoji LRT generalinė direktorė žada pokyčius (204)

Naujoji Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinė direktorė Monika...

Darbdavių ir darbuotojų santykių gerinimui metami milijonai (50)

Lietuvai būtina stiprinti socialinį dialogą tarp darbuotojų ir darbdavių, rašoma naujausioje...

Kontrastingiausias Vilniaus rajonas, kuriame vis dar jaučiama kaimo dvasia (1)

Dešinysis Neries krantas prie Vilniaus miesto priartėjo XVI amžiuje, kuomet buvo pastatytas...

Aukščiausiasis teismas priėmė vairuotojams svarbų sprendimą (6)

Nėra teisinio pagrindo transporto priemonių valdytojų privalomojo civilinės atsakomybės draudimo...

Švedų žurnalistės nužudymu kaltinamas išradėjas teisme atskleidė kraupių įvykio detalių papildyta 13.30 (40)

Trečiadienį vyksta danų inžinieriaus Peterio Madseno teismas. Jis kaltinamas kankinęs ir...

Naujas Astos Valentaitės mylimasis – multimilijonierius britas (263)

Neseniai gimtadienį atšventusi Asta Valentaitė pristatė savo mylimąjį. Tai britų verslininkas,...

Andrius Tapinas. Seimo darbelių diena. Virš jų tik dangus (692)

Po praėjusios savaitės protesto Seimas buvo išsigandęs. Nerimas sklandė virš parlamentarų,...

Kaip išspręsti „neturiu, ką apsirengti“ krizę (4)

Pavasaris visuomet sužadina norą atsinaujinti. Deja, dažnai šis įkvėpimas baigiasi dar vienomis...