aA
Perskaičiau DELFI naujausią Aurelijaus Verygos šedevrą „Ilgainiui pirkti pigesnius vaistus taps madinga“. Supratau, kad turime reikalą su naujuoju Lietuvos madų kūrėju ir Avicena viename asmenyje. Atsiprašau, ką ten Avicena, tikriausiai turime naują lietuvišką Hipokratą. Ir tik dabar supratau, ką aš, visiškas analfabetas, nežiūrint to, kad dirbau Šveicarijos Berno universiteto klinikinės farmakologijos institute, galiu ką nors suprasti apie vaistus.
Vaistai
© Shutterstock

Man belieka už visus mano pasisakymus per įvairias televizijas, radijo laidas, straipsnius spaudoje besąlygiškai Verygos atsiprašyti. Mea culpa, mea maxima culpa. Štai Veryga, visiškai kitas reikalas – apšvietė protą beveik dviem trečdaliams Lietuvos gydytojų, kurie, atlikus apklausą, dėl savo kvailumo gydymui rinkosi originalius vaistus, o ne jų kopijas. Dabar tikrai neabejoju, kad visi Lietuvos gydytojai ir pacientai rinksis tik pačius pigiausius vaistus. Paprašyti originalaus vaisto bus tas pats, kaip išduoti tėvynę.

Tiesiog nuostabu, kad A. Veryga taip pradėjo rūpintis Lietuvos žmonių piniginėmis. Gryniausias altruizmas, kuriam sunku rasti istorinį pavyzdį. Aš tikrai už tai. Manyčiau, kad kitas ministro žingsnis turėtų būti pasiūlymas Lietuvos žmonėms gydytis vien tik užkalbėjimais, o, jeigu ir tas nepadeda, tai ir šlapimu. Juk kiek knygų parašyta apie nuostabų jo poveikį, gydant praktiškai nuo visų ligų. Aš besąlygiškai esu už taupumą. Laukiu nesulaukiu, kada Lietuvos ministrai tenkinsis minimalia alga ir pradės važinėti rumuniška pigia „Dacia“. O gerai pagalvojus, kam jiems reikalingos mašinos. Juk bent Vilniuje puikiai funkcionuoja viešasis transportas. Ir visiškai nesvarbu, kad, kaip nurodo viešosios sveikatos priežiūros specialistai, jog kas ketvirtas vilnietis miesto transporte išsitepa išmatomis.

Mes, Lietuvos žmonės, Verygos skatinami būti taupūs, tikrai neprotestuotumėme, kad kas ketvirtas Lietuvos ministras kvepėtų prigimtiniais kvapais. O kalbant rimtai, nenoriu šimtąjį kartą aiškinti, jog atliekant Verygos minimus bioekvivalentiškumo tyrimus (kai lyginama originalaus vaisto ir jo kopijos koncentracijos kraujuje pokyčiai per tam tikrą laiką), dažniausiai tos kreivės niekuomet nesutampa. Tai rodo, kad dažnai generinio vaisto (originalaus vaisto kopijos), lyginant su originaliu vaistu, veiklioji medžiaga dėl skirtingų naudojamų papildų, pradeda veikti vėliau, lėčiau ar net greičiau, kada mums to nereikia ir t.t. Tam tikrų ligų atveju tai nesudaro jokių problemų, o tam tikrais atvejais – tai labai svarbu.

Aš pats gydausi nuo arterinės hipertenzijos (padidinta kraujospūdžio liga). Ir galiu pasakyti, kad tam tikrais atvejais teko naudoti net penkis skirtingų grupių antihipertenzinius vaistus. Ir tada labai svarbu, kad kiekvienas vaistas pradėtų veikti laiku, kad nešokinėtų kraujospūdis, nes kitaip perkraunama širdis, kraujagyslės, realiai gresia infarktai, insultai ir kitos nepageidaujamos komplikacijos. Nemotyvuoti vaistų pakeitimai gali išbalansuoti kraujospūdį, o mes, gydytojai, to labiausiai vengiame. Tą patį galime pasakyti apie šimtus kitų ligų. Aš jau nekalbu apie tai, jog vaistų kopijos, kaip rodo daugumos gydytojų klinikinė praktika, sukelia ir didesnį skaičių alerginių reakcijų.

Dar kartą noriu pakartoti, kad niekuomet nesakiau ir nesakysiu, kad geri tik originalūs vaistai, o jų kopijos – ne. Tūkstančiams ligonių puikiai tiks pigūs generiniai vaistai, bet bus šimtai, kuriems dėl nepageidaujamų reakcijų, reikės skirti originalius vaistus. Apie tai man praneša ne tik gydytojai, jog, pakeitus originalų vaistą jo kopija (dėl ko galime dėkoti naujai Verygos vaistų politikai), atsirado nepageidaujamos komplikacijos, bet pradėjo skambinti ir nepažįstami pacientai, kurie susidūrė su panašia problema. Prašo pagalbos.

Kol kas aš jų nesiunčiu pas Verygą į Sveikatos apsaugos ministeriją, bet turiu pasakyti, jog mano kantrybė irgi nėra begalinė. Žinote, gerai pagalvojus, aš galiu Verygai atleisti už fotosesijas su Minedu, krosus su šou pasaulio žvaigždutėmis, sukeltą chaosą vaistinėse, idiotiškas „alkoholikų“ anketas poliklinikose, pasiūlymą man šokti iš dvylikto aukšto ir t.t., bet tikrai kovosiu prieš tai, kad joks ministerijos klerkas nesikištų į gydymą, kad niekas nedrįstų gydytojui nurodinėti, kokius vaistus ir kaip skirti ir kad niekas neribotų pacientų teisių gauti optimalų, o nebūtinai pigiausią gydymą, kaip to nori blogiausias Lietuvos ministras.

Dar kartą bandau apeliuoti į ministro sveiką protą – kompensuokite bazinę kainą visų vaistų (ir originalių, ir generikų). Lietuvos biudžetui jokio nuostolio nebus, nes iš tos pačios vaistų grupės gydytojas, savaime suprantama, skirs tik vieną vaistą, už kurį ligonių kasos kompensuos.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugės palaikymą juto net ir po mirties – skeptikų kalbos neįdomios (19)

Tas buvo seniai, bet pamenu iki šiol. Manau, kad artimi žmonės nepalieka mūsų, stebi iš...

Ieškojo darbo valstybės tarnyboje – kilo daug nepatogių klausimų (68)

Galvojau, kad Lietuvoje nėra žodžio laisvės, bet ji tikrai yra. Mano straipsnis gavo tam tikrą...

Benamės katės Dzūkijos gyventojai tapo galvos skausmu: kur besikreipi, grįžti į pradinį tašką (5)

Mūsų kaime, kuris yra Dzūkijoje , tarp miškų, prieš trejus metus kažkas atvežė ir išmetė...

Latvija švenčia šimtmetį – kiek tai svarbu Lietuvai (8)

Lapkričio 18-ą Nepriklausomybės šimtmečio renginiai vyks visoje Latvijoje. Išskirtinis...

Atsiliepkite! Negali pamiršti „Senukuose“ sutiktos merginos (184)

Esu Rokas ir trečiadienį sutikau moterį , kuri pirko daug lipnios juostos ir keletą popieriaus...

Top naujienos

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (129)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (40)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Gyvai / Futbolas prie tuščių tribūnų: Rumunija – Lietuva 0:0 (4)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vyksta...

Negailestingą onkologinės ligos kirtį patyrusiam Stano – jautrios kolegų emocijos (4)

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (118)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Betoninės sienos po žeme slėpė neregėtos prabangos rūmus ir didžiausią LSD fabriką istorijoje (7)

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje praktiškai visos LSD siuntos atkeliaudavo iš...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (16)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Albumą pristačiusi Monika Pundziūtė-Monique scenoje išgirdo asmeninį prisipažinimą (7)

Atlikėja Monika Pundziūtė- Monique iš jaudulio žibančiomis akimis pristato antrąjį solinį...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (8)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Gyvai / „Hero's & KOK World series 2018“ turnyre Vilniuje – iššūkis Maslobojevui ir Vikšraičiui (tiesiogiai)

Šiandien, lapkričio 17 dieną, 19 valandą Vilniaus „Siemens“ arenoje startuoja tradiciniu...