aA
Prieš pradedant Jums skaityti, noriu pabrėžti, kad visi darbai yra vertingi ir svarbūs, jei jie atliekami gerai. Kitų profesijų ar darbų įvardijimas palyginimams yra iliustratyvaus pobūdžio, nesiekiant sumenkinti nei vienos iš jų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jei sakyčiau, kad Vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos (VDPS) atstovės Gražinos Gruzdienės pasirodymas lapkričio 2 d. laidoje „Labas vakaras, Lietuva“ buvo nuviliantis, tai būtų tas pats, kas V. Šekspyro „Hamletą“ pavadinti komedija. Mūsų atstovė, deja, nesugebėjo argumentuoti (o gal geras vietas iškirpo), kodėl vaistininkams neturėtų didinti darbo laiko ir trumpinti atostogų laiko, nebeliko nieko kito, kaip parašyti argumentaciją, remiantis „gyvu“ patyrimu.

Laidoje buvo parodyta, kad p. G.Gruzdienės argumentas tik vienas – vaistininkai tiesiog nenori daugiau dirbti ir mažiau atostogauti, nes kas nori daugiau dirbti ir mažiau atostogauti?! Žurnalistai paklausė, kodėl vaistininko profesija priskiriama prie sudėtingų, juk „žmonių akimis“ vaistininkas nelabai skiriasi nuo pardavėjos. Gerai, kad nepasakė, kad „žmonių akimis“ parduotuvė nesiskiria nuo vaistinės, juk ir ten, ir ten – vien chemija ir už ją dar reikia mokėti.

VDPS atstovė atsakė kažką nerišlaus, todėl rišliai atsakysiu aš – kiekviena aptarnavimo sferos profesija yra sunki ir atsakinga, bet ne kiekviena reikalauja magistro laipsnio ir kritiško mąstymo – juk sprendžiamas žmogaus sveikatos ar net gyvybės klausimas. Prekybos centro kasininkę su

vaistininku galėtumėte lyginti tik tuo atveju, jei ji galėtų Jums išvardinti 4000 prekių sudėtis, pakonsultuoti, kaip iš perkamų miltų pagaminti Beatos lygio blynelius, prieš tai būtinai išsiaiškinusi, ar toleruojate gliuteną (kviečių baltymas). Ir, aišku, patarti, kuris vynas su kuriuo sūriu, turint omenyje Jūsų dabartinę būklę, geriausiai dera.

Tiek aš, tiek mano pažįstami kolegos yra patenkinti pasirinkta profesija. Nebaisu, kad ji kaip ir mokytojo taip pat seniai praradusi savo prestižą, tačiau farmacinių įmonių galios demonstravimas, siekiant įteisinti norus optimizuoti savo kaštus, yra žaidimas į vienus vartus be vartininko. Deja, bet mūsų profesinė sąjunga kol kas silpna, o kadangi „žmonių akys“ mus mato tik kaip pardavėjus, mes galime tik laukti ir tikėtis geriausio. Bet ką čia apie tas problemas. Geriau jau „pravesiu“ mini ekskursiją po mūsų nedidelį, bet labai įdomų vaistininkų darbo pasaulį. Pasiruoškit popkornus ir pradedam.

Atsakomybė – Jūs turbūt neinate į prekybos centrą grąžinti mandarinų, nuo kurių Jūsų vaiką išbėrė, nes pagalvojate, kad „turbūt per daug suvalgė“ ir tiek. O jei taip atsitiktų po vaistininko rekomenduotų vaistų vartojimo, tai turbūt riksmai, keiksmai sugrįžus, oficialūs skundai yra mažiausia, ką Jūs nuveiktumėte, nekalbu apie dalyvavimą Rūtos Janutienes laidoje tema „Vaistininkai – sveikatos demonai“. Tokia menka mažos „mandarinų lygio“ klaidos kaina...

Emocinis kontekstas – kiekvienas mūsų klientas yra ligonis tikrąją to žodžio prasme, juk jis serga. Kai Jūs sergate, turbūt nesate kantrus, ypatingai mandagus ar pagarbus, nes tuo laikotarpiu vienintelis žmogus, kuris Jums rūpi, esate Jūs pats. Tokių kaip Jūs per vieną dieną apsilanko mažiausiai 100. Jūs norite greitai (tiksliau „čia ir dabar“) pasveikti ir dėl to Jūsų nebūtų galima kaltinti. Kaip ir negalima kaltinti PVM grobstytojų, juk jie irgi nori „labai greitai“...

Iš 2000 klientų per mėnesį tam tikra procentinė dalis turi sutrikimų, kurie ne jaučiami, o tiesiogiai susiję su mėnulio fazių padėtimi, todėl vakare, grįžusi namo, tikrai nebežiūriu laidos „Pasaulis X“, nes aš ir taip be penkių minučių esu jos prodiuserė.

Aptarnavimas – kiekvieno iš Jūsų (mažiausiai 100 per dieną) aš turiu išklausti simptomų, pasiūlyti vaistą, jei norite dar ir kito, žinoti, ar jie kartu nesukels kažkokių šalutinių reakcijų (nes žr. 1 punktas). Taigi reikia žinoti ne tik 4000 bendrinių vaistų pavadinimų ir sudėtis (veikliąsias medžiagas), bet ir žinoti, kokios jų sąveikos tarpusavyje, ir visą tai – atsižvelgiant į dažniausiai subjektyviai išsakytus simptomus bei galimas alergijas. Sutikite, kad tai šiek tiek skiriasi nuo klausimų: „Ar kuro pylėtės? Gal sumuštinį prie kavos?“

Higienos tvarka – nei „ant mažo“, nei „ant didelio“ nespėju, nes pamainoje dirbu viena ir vidutiniškai kas 4,2 min. turiu aptarnauti klientą, kurio aptarnavimas užtrunka apie 3 min. Vaistinės užrakinti negalima, nes draudžiama. Palikti kasos be priežiūros negalima, nes draudžiama. Vietoje daryti negalima, nes nehigieniška ir automatinis papeikimas už darbo tvarkos pažeidimą. O kur dar filmuota medžiaga…

Saugumas – kaip minėjau, pamainoje dirbu viena, o vaistinėje, ypač vėlais žiemos vakarais, mėgsta lankytis įvairaus plauko ne mažiau nei 20 metų iškreiptai bohemišką (kas paneigs, kad toks gyvenimo būdas yra nesibaigianti kūryba?) gyvenimo būdą propaguojančių vyrų ir moterų su mažai dantų, stiliaus ir gaivaus kvapo. Vyksta toks modernus, madingas, grupinis „apsipirkimas“ – vienas kalbina mane, kitas krauna į terbelę. Apsauga važiuoja mažiausiai 10 min.

Vienintelis variantas – užrakinti vaistinę ir likti vienai su mažiausiai vienu (yra pasitaikę keturiais) „bohemiečiais“ lengvai diskusijai apie tai, ar pakankamai įtikimai metafizinio tikėjimo praradimas nagrinėjamas S. Becketto pjesėje „Belaukiant Godo“. Žinokite, tikrai verta tai patirti – traukti iš apsvaigusių ir neprognozuojamų asmenų kišenių ir terbelių visą „grobį“ arba surizikuoti „va bank“ kovoje už šampūną. Beje, jei neišeina jų pasilikti „jaukiai diskusijai“ iki tol, kol atvažiuos apsauga, tai kaip ir pati lieku kalta, nes nesugebėjau jų sudominti.

Atsakomybė Nr.2 – kompensuojamųjų vaistai bazinė kaina yra dengiama valstybės pinigais, tad klaida gali tau kainuoti tiesiogine, perkeltine ir visokiomis kitomis nemaloniomis prasmėmis, kokias galite pamatyti, į paieškos lauką įvedę XXX. Be to, vaistininkas tikrina gydytojo darbą, nes jis – paskutinė grandis, prieš Jums paleidžiant preparatą stemple žemyn. Tad, jei gydytojas šventė savo kolegos vardadienį, o kitą dieną išrašė Jums „kreivą“ receptą, aš turėčiau dedukciniu Šerloko Holmso patentuotu metodu, net nevarčiusi ligos istorijos, rasti tą klaidą, ir ją ištaisyti per tas kelias minutes, per kurias Jus aptarnauju. Net daktaras Hausas tokiam reikalui turėdavo bent porą dienų ir 3 padėjėjų komandą. Jei stebuklingu būdu randu klaidą ir galbūt išgelbsčiu Jus nuo kančių ir nebūtų ligų gydymo, Jūs tikrai netampate patenkinti ir dėkingi, nes juk reikės grįžti pas daktarą naujo recepto (klausiantiems „kodėl pati nepataisai recepto?“ žr. 1 punktą).

Amžinasis kainų klausimas – ar degalinės operatorės kas kartą klausiate, „kodėl čia taip benzino kainos pakilo“, nes „juk tai – atvira vagystė ir beribis godulys, kuris jus pačius suvalgys.“ O vaistininkės klausiate, ir dažnai (50/50). Iš tikrųjų, savo ir kolegų vardu norėčiau padėkoti už klausimą, bet mes tikrai nereguliuojame šilumos, kuro, elektros, maisto ir vaistų kainų, kad ir ką Jūs būtumėte skaitę naujausio „Būrėja“ žurnalo numeryje. Ir turbūt artimiausiu metu to nedarysime, bet ačiū, kad pervertinate mūsų galias, nes tai labai glosto savimeilę.

Svajonių pietūs – tai tas laikas, kai dažniausiai užsukate pas mus. Aš kartais ir pati paslapčia įsivaizduoju, kaip gera pietauti, kartais net svajoju apie tai. Gera juk pietaut, ar ne? Bet pietūs pas mus įskaičiuoti į darbo laiką, kaip ir higiena (žr. 4 punktą). Žinote, pilnas pilvas trukdo aiškiam mąstymui, tad kam rizikuoti (žr. 1 ir 8 punktus)...

Dar, aišku, yra šiaip darbai – laisvų nuo darbo (4,2-3=1,2 min.) dozuotų „pertraukėlių“ metu yra tokie smulkūs neesminiai darbai kaip užsakymai, prekių pajamavimas, prekių išdėstymas, kainų pakeitimai, su akcijomis susiję pakeitimai, kasos suskaičiavimas, inkasavimai. Bet argi čia rimti darbai? Aš irgi sakau, kad ne, todėl jų net ir neminėjau prie pagrindinių punktų, kaip ir darbo šeštadieniais ar sekmadieniais, darbo iki 22 val., privalomo kvalifikacijos kėlimo ir pan.

Kurioje kitoje profesijoje Jūs, gavę magistro laipsnį, tiesiogiai išbandysite jėgas su „bohemiečiais“ užrakintoje patalpoje, nuolat mankštinsite savo šlapimo pūslę, neišvengiamai tapsite poliglotu, būsite atsakingas už valstybės pinigus, už kainas, turėsite tikrinti daktaro darbą, laikysitės dietos (žr. Nr.11) ir daugiau nei 90 proc. Jūsų klientų bus „ne nuotaikoje“, nes jie juk šiaip sau neateina?

Siūlomi kiti variantai: policininkas, auditorius, socialinis darbuotojas, valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vyr. specialistas, energetikos kainų komisijos narys, gydytojas, pardavėjas/operatorius, psichologas, tiesiog valstybės tarnautojas.

Teisingas variantas: farmacininkas.

O pabaigai du klausimai pamąstymui:

1) Jei klausiate, ar mes galime dirbti ilgiau, tai visų pirma paklauskite, ar prisiimant tokią atsakomybę, Jūs norėtumėte, kad mes dirbtume ilgiau?

2) Kaip susiję „pikantiški“ žurnalistų klausimai ir farmacinių bendrovių, kurių reklamas Jūs matote vidutiniškai 50 kartų per vakaro programą, siekiami įstatymų pakeitimai, siekiant ilginti farmacininkų darbo laiką?

Gražių artėjančių švenčių ir nesirkite!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gerais norais ir pragaras grįstas: „sveikas“ maistas mokyklose virto „jokio“ maisto? (170)

Jau praėjo trys mokslo metų savaitės. Trys savaitės, kai mokiniai mokyklose turi būti maitinami...

Sunku patikėti: kokie gali būti apmokestinimai laukiant eilėje? (52)

Mokamas vizitas pas daktarą? Iškilo didžiulis klausimas didžiulės eilės, žmonės nepasirodo,...

Klaipėdos gyvenamojo rajono moteris gąsdina galimai nevaldomas užpuolikas (18)

Turime nemalonią situaciją, kai jauname gyvenamajame rajone, šalia universitetinės ligoninės ir...

Karys jaučiasi apgautas: ar galėsiu baigti universitetą be finansinių smūgių? (21)

Jeigu nesupyksite, savo vardo neatskleisiu. Esu Lietuvos kariuomenės karys. Savo tarnybą pradėjau...

Draugės pokštas prieš vestuves apvertė gyvenimą (29)

Niekada negalvojau, kad draugų pokštas apvers mano gyvenimą aukštyn kojomis. Bet apie viską nuo...

Top naujienos

Popiežiaus staigmena lietuviams: prabilo lietuviškai ir palinkėjo „skanių pietų“  nuolat pildoma (848)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...

Užkalniui žadėjo Ameriką Molėtų plente, rado būdelę su lauko tualetu (36)

Niekas labiau nenuvilia, negu užkelti lūkesčiai. Kai jau įsivaizduoji, kad turi rankose pasaulį,...

Politologai įvertino: artėjantys prezidento rinkimai gali sukelti net ir vyriausybinę krizę (184)

Jei premjeras Saulius Skvernelis paskelbtų apie savo kandidatavimą prezidento rinkimuose, jam...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kažkada jie užmuš ir jūsų vaiką, tėtį, mamą, brolį ar sesę (70)

Man labai patiko vienas kelio ženklas, rastas Kalifornijoje, paplūdimio miestelyje, prižiūrėtoje...

Per popiežiaus vizitą Kaune – netikėtumas: tikintieji tai pavadino Dievo ženklu (109)

Susirinkusieji į Kauno Santaką susitikti su popiežiumi, kuris aukojo šv. Mišias, užfiksavo...

Pamačiusi popiežių sutikusią mergaitę „Laisvės“ atlikėja Eurika Masytė feisbuke nerinko žodžių (543)

Nuo šeštadienio vyksta istorinė akimirka – į Lietuvą atvyko popiežius Pranciškus, kuris į...

27-erių vilnietė ryžosi išvaizdos pokyčiams: įvertinkite, kaip atrodo prieš ir po (90)

Vilnietė Aistė pasiryžo išvaizdos pokyčiams – atsidavė į stilisto, vizažisto ir kirpėjo...

Nepriklausomai nuo amžiaus, moters kiaušidėse gali augti cistos: kada reikalinga operacija ir kas atsitinka, kai darinys trūksta (1)

Dažnos ginekologinės ligos – cistos, polipai, miomos – kelia daugybę klausimų jaunoms bei...

Su tokiu iššūkiu susidorotų ne kiekvienas: 34 kv. metrų name įrengė viską, ko reikia patogiam gyvenimui (15)

Žaismingą „Namelio medyje“ pavadinimą įgijęs projektas išsiskiria unikalia koncepcija tiek...

Mokslininkai išsiaiškino, kam dėkoti už aukštą intelektą – mamai ar tėčiui? (6)

Protingi žmonės už intelekto dovaną, pasirodo, turėtų būti dėkingi ne kam kitam, o motinoms,...