Viešojoje erdvėje jau ne pirmas mėnuo verda diskusijos apie tai, ar reikėtų leisti moterims gimdyti namuose. Ir medikai, ir universalūs visų sričių ekspertai vienbalsiai sako, kad gimdyti saugiausia ligoninėje. „Ir joks sveiko proto akušeris-ginekologas nesutiks pravesti gimdymo namuose“, – žiniasklaidoje auksinėmis mintimis dalijasi akušerė-ginekologė, Seimo narė V. M. Čigriejienė.
© Shutterstock nuotr.

Kiekvienas gimdymas gali komplikuotis ir gali prireikti skubios medikų pagalbos. Namie pasirinkusi gimdyti moteris gali nespėti nuvykti į ligoninę laiku ir tai gali pasibaigti tragiškai ir gimdyvei, ir naujagimiui. Aišku, tragiškai gali pasibaigti ir gimdančioms ligoninėje. Bet ligoninėje gimdymas turi teisę pasibaigti tragiškai. Namuose – ne. Todėl save gerbianti ir atsakinga valstybė neturėtų leisti piliečiams šitaip neatsakingai rizikuoti savo ir vaikų sveikata.

Su gimdymais viskas aišku, ir džiugu, kad išmintingi Sveikatos apsaugos ministerijos vyrai nesileidžia į kalbas dėl tų natūropačių moteriškių užgaidų. Tačiau šie proaktyvūs ir apsiskaitę vyrai neturėtų apsiriboti tik gimdymo namuose uždraudimu. Yra dar daugybė natūralių fiziologinių procesų, kuriuos atlikdami mediciniškai neišsilavinę ir neatsakingi piliečiai gali pakenkti sau ar net kitiems.

Štai, pavyzdžiui, valgymas. Valgant galima užspringti. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje kasmet yra fiksuojama 16 000 užspringimo atvejų. Ir nemažai jų pasibaigia mirtimis. JAV kas penkias dienas į kvėpavimo takus patekus svetimkūniui miršta vaikas. Kokia statistika yra pas mus, deja, sužinoti nepavyko. Bet neabejoju, kad pagal savo išsivystymo lygį nuo Didžiosios Britanijos ar JAV uždusimų statistika neatsiliekame.

Kita siaubinga rizika – alergija maistui. Ar žinote, kad alergija maisto medžiagoms gali būti labai ūmi ir anafilaksinis šokas gali nusinešti nekalto piliečio gyvybę per kelias minutes? Vertinama, kad iki 2 proc. visų pasaulio žmonių bent kartą gyvenime gali patirti anafilaksinį epizodą. Ištikus tokiai pavojingai ūmiai organizmo reakcijai į alergeną, pirmoji pagalba yra skubi adrenalino injekcija. O ar daug mediciniškai neišprususių Lietuvos gyventojų po ranka visada turi švirkštą su adrenalinu?

Negana to, šiuo metu visiškai nekontroliuojama, ką mūsų piliečiai valgo ir ką duoda savo vaikams. Štai JAV per metus bent kartą maistu apsinuodija 16 proc. populiacijos. Jeigu dar pridėsime mūsų piliečių pomėgį rinkti ir valgyti grybus, mėgautis naminiais mėsos gaminiais bei gerti pilstuką – manau, drąsiai viršysime 20 proc. Tai yra, grubiu vertinimu, vienas iš šešių tautiečių apsinuodys dar iki Naujųjų metų.

Čia nekalbėsime apie valgymo sutrikimus, anoreksijas, bulimijas, persivalgymus ir riziką pakenkti dantims. Ir be šių duomenų, situacijos rimtumas yra akivaizdus. Nesuvokiama tik viena: valdžios vyrai juk irgi mato šiuos grėsmingus skaičius. Kodėl jie nieko nedaro?!

Kadangi tikimybė mirti gimstant yra ženkliai mažesnė nei tikimybė mirti valgant, manau, save gerbianti valstybė turėtų nedelsdama imtis prevencinių veiksmų, idant apgintų visuomenės interesą ir išgelbėtų savo piliečius nuo nereikalingos rizikos.

Tam reikalinga imtis čia išvardytų žingsnių:

1) uždrausti grybavimą ir nekontroliuojamą grybų valgymą. Grybus piliečiams leisti valgyti tik specialistų atrinktus ir kruopščiai apdorotus.

2) uždrausti ūkininkų produkciją ir prekybą turguose. Kadangi neįmanoma visiškai sukontroliuoti nei mėsos, nei pieno produktų gaminimo bei laikymo sąlygų, šios rūšies maisto produktus turėtų gaminti tik valstybinės, griežtai kontroliuojamos institucijos.

3) dėl nuolat pasitaikančių apsinuodijimų ir nelegaliais, ir legaliais alkoholiniais gėrimais reikėtų nedelsiant uždrausti visą alkoholį. Tokiu būdu apsaugotume piliečius ne tik nuo apsinuodijimų, bet ir sumažintume nusikalstamumą, smurtavimą, nedarbingumą ir sulauktume dar daugybės gerų rezultatų.

4) visų nepilnamečių asmenų (nuo naujagimio iki paauglio) maitinimosi procesas turi būti prižiūrimas kvalifikuotų medikų ir atliekamas tik įstatymais numatytose vietose, kur greitoji pagalba įvykus valgymo komplikacijai būtų suteikiama nedelsiant.

5) rekomenduotina įvesti privalomą medicininę priežiūrą maitinimosi metu ir visiems pilnamečiams darbingo amžiaus žmonėms. Jeigu tam neužtenka lėšų, tai bent jau numatyti maksimalų atstumą iki artimiausios ligoninės, kokiu gali gyventi ir valgyti darbingas mokesčių mokėtojas.

6) nesilaikančius šių reikalavimų siūlome tardyti ir pas juos vykdyti kratas, kad kitiems į nepaklusnumą linkusiems visuomenės nariams nekiltų mintis, jog toks rizikavimas savo sveikata ir gyvybe bus toleruojamas.

Pagal tą pačią logiką siekiant užkirsti kelią gimdymams namuose reikėtų imtis tokių veiksmų:

1) visas nėščiąsias, kurias galima įtarti planuojant gimdyti namuose, reikėtų sekti, klausytis jų pokalbių, skaityti korespondenciją. Į rizikos grupę patenka natūralesnį, sveikesnį gyvenimo būdą pasirinkusios šeimos, dažnai besirenkančios ekologišką produkciją. Taip pat tai išsilavinę ir laisvai mąstantys žmonės, nebijantys garsiai išreikšti savo nuomonės. Ypač didelę riziką pakartotinai gimdyti namuose turi šeimos, kurios tai jau yra darę (recidyvai);

2) identifikavus šiuos neatsakingus asmenis ir jų įstatymų neatitinkančius ketinimus reikėtų nedelsiant užkirsti kelią nelegaliai veiklai. Efektyviausia būtų atimti iš dar besilaukiančių moterų visas teises į būsimą kūdikį ir naująjį pilietį išgelbėti nuo nereikalingos rizikos, atliekant cezario pjūvį.

Jeigu jums visos šios išvardytos priemonės atrodo absurdiškos ir neadekvačios – sveikinu. Jūs esate su sveiku protu nesusipykęs Lietuvos pilietis.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Maniau, kad buvusioji subrendo – po darbo vakarėlio supratau jos tikrąją prigimtį (48)

Kartais gyvenime tiesiog būna taip, kad užeini į parduotuvę ir pamatai akciją prekei, kurią...

Pamokoje reiktų bent dviejų mokytojų – būtų daugiau interaktyvumo ir mažiau skaitymo (31)

Pirmiausia „emigravo“ pozityvumas... Taip noriu pradėti savo ilgojo laiško pirmąją...

Lietuvą palygino su nuo bėgių lekiančiu traukiniu – žmonėms vis tenka laukti Kalėdų stebuklo (123)

Ar esate girdėję tokį posakį, kad šalis kaip traukinys lekia be stabdžių žemyn nuo kalno,...

Seimo narių cinizmui nebėra ribų – per savo prabangių mašinų langus nemato paprastų žmonių (198)

Po pademonstruoto Seimo narių cinizmo mane apima neviltis. Bet gal visai nebloga ta eilinė...

Skaudu girdėti politikų patyčias – neliečiamųjų etiketė ūkininkams klijuojama neteisingai (89)

Mįslė. Nemoka mokesčių, dirba tik pavasarį ir rudenį, pasiseks ar ne, vis tiek už juos visi...

Top naujienos

Taksi vairuojančių dėstytojų daugėja (51)

Kol Seime kelią skinasi prokurorų suformuluotas siūlymas didinti jų algas 500–900 eurų, kai...

Nuo sausio tūkstančiams gyventojų didėja privalomas mokestis (144)

Kaip jau žinoma, nuo kitų metų pradžios didėja minimali mėnesinė alga ( MMA ). Dėl to didės...

Verdiktas Palangos tualetams: vasarotojams teks apsieti be jų (107)

Palangoje i r Šventojoje paplūdimiuose išdygę tualetai turi būti nugriauti. Taip antradienį...

Po Jakilaičio ir Karbauskio dvikovos feisbuke – nauji kaltinimai (724)

Viešų klausimų kovos vien Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos...

Perspėjimas: vakarinėje Lietuvos dalyje kyla pavojingas vėjas (17)

Antradienio vakarą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas paskelbė, kad Klaipėdos...

Rusijos moksleivio žodžiai sukėlė tikrą audrą: įsikišo net Kremlius (222)

Dešimtokas iš Rusijos Naujojo Urengojaus miesto, Nikolajus Desiatničenka, sakydamas jautrią kalbą...

Tatjana Lavrinovič tapo grožio konkurso „Misis Pasaulis" Kinijoje nugalėtoja (6)

Garsaus krepšininko Kšištofo Lavrinovičiaus žmona Tatjana Lavrinovič tapo grožio konkurso...

Liūdna diena elektromobilių gerbėjams – nemokamą krovimą teks pamiršti

Lietuvos valdžios politika buvo tokia, kad lietuviai niekuomet nebuvo rimčiau skatinami įsigyti...

Ties skurdo riba atsidūrusių lietuvių realybė sukrečia: dauguma jų prašo tik vieno (70)

Senolius prižiūrintys savanoriai prieššventiniu laikotarpiu rūpinasi ne dovanomis, o...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Vytautas“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Vytautas“. Tiesiogiai iš Kėdainių.