aA
Šį mano rašinį išprovokavo keletas pastaruoju metu įvykusių mano gyvenimo įvykių. Bet pradėsiu nuo istorijos, kurią skaičiau feisbuke prieš kelis metus. Vakaras, pradinių klasių mokytoja sėdi ir taiso rašinėlius. Ir staiga pradėjo garsiai verkti. Iš kito kambario ateina vyras ir paklausia, kas nutiko.
© Shutterstock nuotr.

– Šiandien vaikai turėjo parašyti rašinėlį apie tai, ko norėtų iš Kalėdų senelio. Paklausyk.

„Seneli šalti, aš žinau, kad tu mano noro gali neišpildyti, bet tai yra tai, ko labiausiai už viską noriu. SENELI, AŠ NORIU VIENĄ DIENĄ PABŪTI TELEVIZORIUMI. Noriu, kad tėvelis ir mamytė nors vieną dieną manimi pasidžiaugtų taip, kaip tuo didžiuoju televizoriumi, kurį pakabino svetainėje, kurį visą savaitę lietė, valė ir tyrinėjo. Noriu, kad nors vieną dieną tėtis, grįžęs iš darbo, išklausytų atidžiai mano žinių, tą, ką daro kas vakarą, kai neleidžia visiems kalbėti... Noriu, kad mama atsigulusi ir stebėdama mane šypsotųsi ta pačia šypsena, kai žiūri savo mėgstamas laidas ir serialus... Ji taip ilsisi. Seneli, aš taip norėčiau vieną dieną pabūti televizoriumi, kad galiu pažadėti kelis metus būti geras ir dovanų neprašyti“.

Vyras stovėjo sustingęs ir pasakė: „Kas tėvai per žvėrys“.

Žmona dar daugiau įsiraudojo ir vos girdimai pasakė: „Bet tai parašė mūsų sūnus...“

Istorija perfrazuota, bet tai atspindi daugelio mūsų gyvenimus. Eini į parduotuvę – visi skuba, lekia su dovanomis, pamiršdami, kad gyvenime svarbiausia ne tai.

Mano sesuo prekiauja išmaniaisiais žaislais, o važiuodama pro jos namus užsukau į svečius. Mums nepavyko pasikalbėti... Skambutis vijo skambutį.. Visiems jų reikia, nors kai kurių kaina – 200 eurų. O vakare skaičiau internete apklausą, ar patiko vaikui išmanusis žaislas ir kiek laiko juo džiaugėsi. Dažniausias atsakymas buvo trys dienos. Buvo kad ir ilgiau, o buvo ir kad apskritai net nepažiūrėjo... O mes visi taip dėl jų stengiamės, atsisakinėjame pramogų, dirbame viršvalandžius...

Kita istorija – mano mama gulėjo ligoninėje po operacijos. Į palatą atvežė močiutę su išnirusia koja, kuriai daugiau nei 90 metų. Po poros valandų atėjo anūkė. Atnešė apelsinų... Kelias minutes pamaigiusi telefoną nutarė eiti namo... Mano mama jos paklausė: „O tu nematai kad tavo močiutė be perstojo verkia. Gal ji nori į tualetą, ar vandens atsigerti, gal ji neturi pasiėmusi vaistų? Tu net nepaklausei, kaip ji jaučiasi“. Mes, apkraudami artimuosius tik materialiomis dovanomis, pamirštame apie emocinį ryšį ir patys sukuriame tokius santykius.

Trečia istorija: pas senelius atostogoms atvažiavo keturių metų anūkas, kalėdinėje mugėje jis užsimanė šviečiančio kardo... Jį apžiūrėjus, buvo nutarta, kad kardas vienkartinis, gal net iki namų nepavyks nusinešti. Senelis prižadėjo anūkui kardą padaryti. Kartu jie ėjo į mišką ieškoti pagalio. kartu ieškojo internete, kokių rūšių kardų ir durklų būna... Senelis pasakojo apie senus laikus ir drožinėjo. Po to kartu ieškojo lako jam dažyti... Papuošimui naudojo mamos nagų laką ir karoliukus – gyvatė ant rankenos juk turi turėti blizgias akis... Vaikas eina su kardu visur, su juo net miega. Ir jei jo paprašytumėte atrinkti neturtingiems vaikams nereikalingus žaislus, jis tikrai atiduotų išmaniuosius žaislus, mašinėles, bet kardas liktų, nors tai – tik buvęs pagalys. Daiktų vertė net suaugusiems priklauso ne nuo sumokėtų pinigų, o nuo emocijų ar atsiminimų.

Tad norėtųsi ir palinkėti, kad ateinančiais metus padovanotumėme ne tai, kas išmetama, bet tai, kas lieka ilgam – emocijas, patirtis ir nuotykius. Vietoj prabangių žaislų, jei jie nenupirkti, gal geriau nuvažiuoti į mišką pašerti gyvūnų morkomis, o paskui pamiškėje išsikepti zefyrų? Gal nuvažiuoti su neturtingais kaimynais ar klasiokais į baseiną ar kiną, kur jie niekada nėra buvę? Ne tik jiems tai bus stebuklas, bet ir mums... Gal galima sodo kaimynei supjauti malkas ir sunešti į tvartą? O gal išdažyti ir papuošti šventėms pakampėmis vaikštančią nepasitikinčią paauglę? O gal kiekvienam artimajam sukurti po eiliuotą sveikinimą ar šeimos šokį? Na ir kas, kad pagalvos, kad tai kvaila, bet tai, kad močiutė surepuotų pagal anūko mėgstamą muziką, ką nors tikrai priverstų pakelti akis nuo telefono. Idėjų gali būti daug ir visokių – ir mokamų, ir nemokamų. Ne tik vaikai, bet patys tai atsiminsite kaip įspūdingas Kalėdas, nes duodami mes gauname. Noras būti televizoriumi dingsta, kai sužinai, kad Kalėdų senelio nėra... Bet ryšio su artimaisiais naujo nesukursi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis apie šventes? Rašykite mums el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Šventė“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Naujam mokesčiui nepritaria: jis tik dar labiau padidins atskirtį mūsų visuomenėje (75)

Sparčiai vystantis pasaulio ekonomikai, nors ir nenorime to, yra sudeginama vis daugiau įvairaus...

Chaosas Seime sukėlė klausimų: ar tautos išrinktieji randa laiko dirbti Lietuvai? (78)

Žiūrint į tai, kas vyksta Seime, ne vienam piliečiui jau seniai kyla klausimas, kam dirba...

Baseino administracijos atsakymas papiktino nepilnametės mamą: nori vaikui gero, bet durys uždarytos (18)

Mes abi su dukra, kuriai dabar 14 metų, planavome užsirašyti į jogos, pilateso ir kitus grupinius...

Įvardijo, kokios piktžaizdės kamuoja eismą Lietuvoje: ar tikrai greitis yra pagrindinė bėda? (101)

Kaip aprašyti visas problemas keliuose dviem žodžiais? Tarša ir greitis. Turbūt didžiausios...

Top naujienos

Orai: šiluma mūsų dar nepaliks (29)

Praėjusią savaitę dažnai džiaugėmės neįprastai šiltais, gražiais orais. Daugelyje vietovių...

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (27)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (73)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Nijolė Pareigytė – atvirai: apie nelaimingą skaudžiai pasibaigusią meilę Bžeskui ir pasikeitusį gyvenimą užsikodavus nuo alkoholio (1)

„Vyras mane suėstų , jeigu kalbėčiau apie kitus, kokie jie buvo ar yra“, – jau laidos „...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (261)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Rožės bulvėse – geriau prigyja, gausiau žydi

Šis būdas tinka dauginti gėles arba užauginti patikusią gėlę iš puokštės.

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (46)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (41)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...