aA
Visuomet džiugu matyti žmones besididžiuojančius savo šalimi, giedančius himną, palaikančius savo tautiečius. Širdį glosto plevėsuojančių vėliavų vaizdas. Netgi malonu, kai visuomenė skatinama pirkti prekę lietuvišką, remti gamintojus ir vertinti tai, kas sukurta gimtinėje. Tačiau viskam turi būti ribos.
© DELFI / Tomas Vinickas

Neseniai mano dėmesį patraukė vienos alaus daryklos gaminamas „Tautinis“ alus ir jo pakuotė. Ant skardinių ir plastikinių butelių aiškiai matyti Lietuvos Respublikos trispalvė. Vargu ar norime, jog lietuvybė būtų siejama su alkoholiu ir jo vartojimu? Tikriausiai nedaugelis norėtų, jog mūsų šalis būtų žinoma tik kaip alaus kraštas? Savo gaminiais didžiuoti galime tačiau, derėtų vengti visos valstybės tapatinimo su tuo, kas naikina jos žmones.

Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo 7 straipsnyje nurodoma, jog „Lietuvos valstybės vėliavos atvaizdą galima naudoti dekoratyviniais tikslais kaip oficialų valstybės simbolį tokiu būdu, kad nebūtų parodyta nepagarba Lietuvos valstybės vėliavai ar kitaip pažeisti vėliavų naudojimo principai.“ Teigti, jog aukščiau minėtu būdu puošiant alaus pakuotę ir etiketes, pažeidžiamas įstatymas deja, negalima, nes spalvų išdėstymas neatitinka įstatyme numatytų vėliavos matmenų reikalavimų.

Vis dėlto, mano nuomone, (...) tokiu būdu tiesiog manipuliuojama įstatymais. Svarbiausia tai, jog lietuvio sąmonėje tai jau yra vėliava, Lietuvos simbolis, ir nei vienas nepuls matuoti jos matmenų. Nejaugi kiekvienas šiek tiek pakeitęs trispalvės proporcijas gali žeminti Lietuvos valstybės simbolį naudodamas jį kaip jauką pirkėjams?

Manau, kad vienareikšmiškai galima teigti jog čia demonstruojama nepagarba vėliavai, juk ji pasitelkiama propaguoti alkoholio vartojimą – vieną didžiausių visuomenės rykščių kamuojančių mūsų šalį. Europos Sąjungos vėliavos naudojimo nuostatai skelbia jog vėliavą draudžiama naudoti propaguojant dalykus, kurie yra nesuderinami su Europos Sąjungos tikslais ir principais.

Vertėtų pagalvoti, ar mes, lietuviai, norime, kad Lietuvos vėliava būtų vartojama reklamuoti tam, kas propaguoja žalingus dalykus, o galbūt alaus vartojimas tampa vienu iš mūsų valstybės tikslų ir principų? Nejaugi daugiau neturime ko pasiūlyti savo piliečiams, nėra lietuviškų gaminių, kurie būtų prasmingi ir skatinantys teigiamą šalies įvaizdį?

Alkoholio gamintojai dažnai apeliuoja į žmonių patriotinius jausmus naudodami įvairią su mūsų šalimi siejamą atributiką ar net religinius motyvus reklamoje. Dabar jau nutraukta reklama, kurioje alų reklamavo rūpintojėlis, susilaukė daug prieštaringų vertinimų ir galiausiai buvo pripažinta, jog reklama pažeidžia moralės principus. Vėliau katalikų atstovų pasipiktinimą sukėlė alaus reklamoje naudoti vienuoliai.

Nemažiau dėmesio susilaukė kartu su alumi dalintos Lietuvos vėliavėlės su užrašu „mes laimėsim“. Vieni teigė, jog tai gražus būdas palaikyti savo sportininkus ir skatinti patriotizmą – kiti, jog tai vėliavos niekinimas. Manau, kad antrajai nuomonei pritarti verčia skausmingi vaizdai matant vėliavėles nuplėštas vėjo, besimėtančias purve ar šiukšlių krūvoje. Lygiai tokias pat emocijas sukelia vėliavos naudojimas alaus etiketėse. Skardinių ar „bambalių“ primėtyti grioviai iš kurių šviečia trispalvė yra visiška nepagarba savo šaliai ir ją mylintiems žmonėms.

Dažnai reklamų kūrėjai ar alkoholio gamintojai ginasi teigdami, jog taip jie skatina tautiškumą, patriotizmą ar ragina lietuvius pirkti savą prekę. Tiesa ta, jog tokiomis pakuotėmis, reklamomis, kalbomis ar akcijomis gamintojai skatina tik pasipiktinimą ir manipuliuoja vartotoju (...).

Kiekvienas mąstantis žmogus turėtų gerai pagalvoti pirkdamas prekę, kuri, mano nuomone, taip akiplėšiškai žaidžia jo jausmais ir demonstruoja nepagarbą tam, kas taip brangu. Kol nėra pagrindo drausti tokią praktiką, tik patys vartotojai gali pasipriešinti ir pasakyti - „mums nepriimtina“, „mes to nepirksime“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI komentaro paprašė „Tautinį“ alų gaminančios AB „Gubernija“ atstovų. Įmonės komunikacijos projektų vadovės Irmos Juškaitės teigimu, alus yra nacionalinis lietuvių gėrimas ir turėtume didžiuotis giliomis aludarystės tradicijomis.

„Turbūt niekas negalėtų paneigti, kad alus yra nacionalinis lietuvių gėrimas (vargu ar galėtume taip pavadinti degtinę, vyną ar net mineralinį vandenį), turintis gilias tradicijas mūsų kultūroje. Pasak profesoriaus L. Klimkos, baltų kraštuose alus nuo seno vartotas kaip apeiginis gėrimas svarbiausių kalendorinių ir šeimos švenčių metu. Šia tematika yra parašyta nemažai literatūros, pavyzdžiui „Alus lietuvių kultūroje“ sudarytojai Vigmantas Butkus ir Rūta Stankuvienė, siūlytume paskaityti norint susipažinti su alaus svarba lietuvių laiudies kultūrai. Kitos šalys tokios kaip Prancūzija, Italija ir t.t. didžiuojasi tituluojamos vyno šalimis, mes irgi turėtume didžiuotis savo giliomis aludarystės tradicijomi“, - sakė ji.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žmonai sako, kad vyksta į medžioklę – melas prasidėjo gimus vaikams (35)

Noriu pasidalinti, kaip vyrai gali pasikeisti gimus vaikams. Deja, bet pažįstu du vyrus. Vienas –...

Darbo paieškų rezultatai nuvylė: darbdavių kultūra glumina (51)

Neseniai aš pradėjau darbo paieškas, rezultatai mane nustebino. Dauguma žmonių žino, kaip sunku...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (98)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (185)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (87)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (7)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (12)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (6)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (183)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (19)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (132)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (59)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Ispanijoje – skausminga Messio trauma, kuri užtemdė svarbią pergalę

Šeštadienio vakarą buvo žaidžiamos trejos Ispanijos „La Liga“ čempionato 9-tojo turo...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (129)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...