aA
Artėja žiema. Temperatūros stulpelis krenta žemiau nulio. Bet dar matosi žiemkenčiai. Kažkaip taip simboliškai pavadintas augalas. Jeigu jųjų nepakerta žiema, kitas ruduo bus sotus.
Tiems, kas supyko ant piketuojančių ūkininkų: ne visi raižo laukus naujausiais džipais
© Tomas Janeliūnas

Pakeliui į sostinę, kitoje traukinio lango pusėje bėga laukai ir galvoju, gal mes šiandien esame žiemkenčiai, priversti išlaukti šitą stoką intelekto ir profesionalumo Vyriausybėje, Seime, institucijose? Mūsų biudžeto priėmimas chaotiškiausias koks yra kada buvęs, o Europa už tas fantasmagorijas gali trinktelėti su kuoka kakton. Bet niekur neskubame, krizės nėra, o mokesčių meniu visus nepageidaujamus kilogramus gali mums pristatyti dieną prieš.

Romiai laukiame ir statome medinius kryžius pakelėse. Ir tie kryžiai nėra vien apie žemės ūkį. A. Baltakis eilėmis yra kalbėjęs: „Ar daug žmogui reikia? Tik duonos riekės, tik vandenio tyro, tik savo kertės...“. Ir tarsi į vandenį žiūrėjo. Kai tik imsime atlikinėti fotosintezę, palaikysiu įstatymo pataisas, žemės ūkį kurdinti tik muziejų ekspyrienco tikslais, o dabar homo sapiens, gyvendamas šioje ne itin draugiškoje galaktikoje, turi gaminti energiją pats, kramtydamas (su savo ar nes su savo, čia jau kaip pasiseka). Tad vanduo ir duona – būtini išgyvenimo ingredientai (beje, tam tikra prasme, kad jau ginkluojamės, tai ir turėti savo maisto šaltinius nėra bloga idėja. Čia taip iš skaudžios žmonijos istorijos).

Iš karto išsiaiškiname: aš palaikau mokytojų ir dėstytojų streiką (vaikeli, vien tik išsilavinęs žmogus gali suprasti, kad galima nueiti į valdžią, nieko ten neveikti ir būti naudingesniu visuomenei, kai atlieki paprasčiausią ekonominio naudingumo vertinimą ir supranti, kad geriau patylėti, nes blogos idėjos, palaikomos 140-ies su dar blogesnėmis nėra geras variantas). Lygiai taip pat palaikau ir ūkininkus. Būtent žemės ūkis, sukuriantis produktus, patenkančius į būtiniausių prekių sąrašą tapo gelbėjimo lokomotyvu Lietuvoje 2008 metų krizės akivaizdoje.

Palaikau. Lygiai taip pat, bet šiek tiek labiau, nes mama mokytoja, o tėvai abu kartu – ūkininkai. Reikėtų pradėti nuo to, kad ne visi ūkininkai vienodi. Stambūs ūkininkai yra viena dalis. Maži ūkininkai yra visai kita medalio pusė. Tai kaip didžiulio prekybos tinklo lyginimas su bakalėja, kur viskas šeimininko su meile ir didžiuliu dėmesiu atrinkta, gaminta, pakuota, ragauta ir kurta. Atidengsiu užuolaidą ir nusivesiu tave į ekskursiją po pieno ūkį Plungės rajone. Pirmoji buvo vardu Žalmargė. Taip juk ir priklauso pirmai karvei vadintis, čia kaip pirmas katinas Rainis arba Pūkis. Dabar jųjų vardai mandresni. Nuo vokiškų serialų veikėjos Stellos iki animacinio serialo Mardžės, nuo Makronės, Žolynės, Spragilio, Žagarės, Dadu, Debesėlio iki Milžinuko. Ir taip arti šimto merginų (taip jos vadinamos namie – merginos) skirtingais vardais ir dar skirtingesniais charakteriais. Kokiu atveju gali atsiminti šimto karvių vardus? Kai viena Žalmargė tampa dviem, kai kitais metais jau turi tris, o po penkių metų jau visą dešimt. O po 30-ies metų, kai 365 dienas per metus, kasdien (literaliai, literaliai iki skausmo) jas kalbini, atsimeni ir visą šimtą, o kur dar prieaugis, kur irgi vardų vardai...

Kai paskambinu šeimynai dažniausiai jie būna nerime: iki 4-os ryto budėjo prie sergančios karvės, tėtis nuo vakar laukus aria, darbininkai vasarą atostogauja, nes šilta ir galima miegoti padaržėj; kiauras stogas, remontai; sugedo technika ir visas kitas balaganas. Žinote, koks didžiausias skirtumas? Ogi tas, kad plastiko butelių liniją gali išjungti, kepyklą gali uždaryti, bet gyvulininkystės ūkis neturi išjungimo mygtuko. Biologinis turtas nesustoja valgyti. Tu negali pasakyti karvei, kad orevuar, varau į Balį.

Jeigu paklausite tų, kurie kažkada dirbo kolūkyje, kas nutikdavo, kai visi darbininkai dingdavo, verbaliai nupieštas vaizdas pašiurpins.

Tad, priešingai negu įsivaizduoji, ne visi ūkininkai raižo laukus naujausiais džipais. Mano tėvai nėra turėję naujo automobilio. Tie traktoriai, kuriais visi žavisi – investicija. Juk kažkodėl mes nepeikiame kartono dėžių gamintojų, už tai, kad jų gamybos linija kainavo šimtus tūkstančių eurų arba prekybos centras „Nuo...“ įsigijo brangias savitarnos kasas. Viskas, kas uždirbama ūkyje yra investuojama atgal, kaip ir bet kuriame kitame versle. Mano tėvai niekada nėra atostogavę. Niekada. 30 metų nuosavo verslo!

Apie akcizą. Kaip be jo? Perskaičiusi naujienas apie dyzelino akcizo lengvatos mažinimą, tikėjausi sulaukti nerimo tėvų balse. Anaiptol! Anei kiek tas lengvatos mažinimas nėra baisus, tačiau, prieš imant taip drąsiai mėtytis skambiais pažadais didinti biudžetą kitiems, mažinti paramą, lengvatą, mažinti ir nepalaikyti būtų gerai, kad ir kitos barikadų pusės atstovai pasvarstytų ar gerai atlieka savo darbą:

1. Karteliniai susitarimai lemia neadekvačias produktų supirkimo kainas. Ši funkcija paskirta specifinėms institucijoms ir šioje vietoje kontrolė nėra tokia, kokia turėtų būti (nubausti mamą x ir kepėjus nėra leidimas nieko neveikti artimiausius dešimt metų);

2. Viešinkite NMA dalinamas paramas, didžiuliai ES paramos klodai nugula pakartotinai tiems patiems, o parama gaunama dirbtinėmis sąlygomis. Atverkite duomenis.

3. Susitvarkykite su sofos ūkininkais – kaip ir bet kuris verslas, šis taip pat turi tų, kurie, pasinaudoję spragomis, daro gėdą likusiems.

4. Priartinkite išmokas bent arčiau ES vidurkio – kiek galime girtis inovacijomis, bet mirtingumu, savižudybėmis, ūkio nepalaikymu pirmauti?

Ir labai gerai, kad įspėjamuosius streikus rengia ir mokytojai, ir ūkininkai. Šitie poliai nėra priešingi. Tikiu išsilavinusia nauja karta ir mūsų gebėjimu palaikyti vienas kitą bei tuo, kad tvariai kuriamas smulkus ūkis leis žmonėms susikurti sau darbo vietas, tausojant žemę, mūsų visų biologinį turtą. Viena ko norėtųsi – netapatinkite visų ūkininkų su tuo vienu.

P. S. Piketas įvyko už teisę kalbėti, išsakyti savo lūkesčius, stovėti už savo įsitikinimus, kovojo mūsų tėvai, kai kurie mūsų, ir daugelis vis dar šiandien, bet... jūs matysite piketo nuotraukose puikią techniką, efektingus traktorius, iš kurių galima iškepti du gerus bemsus, tik nematysite tų suvargusių, darbščių žmonių, suskirdusiomis, juodomis nuo darbo rankomis. Tik tiek. Visi, kas mane pažįsta žino, kad inovacijos yra mano arkliukas, bet kada nustosime apsimesti, kad mintame bitkoinais, librom, saulės elementais ir asfaltu?

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(98 žmonės įvertino)
4.1122

Prabilo nuo karo Ukrainoje bėgęs studentas: ruošėmės blogiausiam scenarijui, bet vis tiek buvo šokas

Ukrainoje prasidėjęs karas neatpažįstamai pakeitė daugelio šios šalies žmonių gyvenimus....

Iš Anglijos į Palangą vykęs emigrantas akimirką prieš skrydį sulaukė žinios iš tėvynės: mane tarsi žaibas kirto (18)

Sakoma, kad žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Man tas posakis labai tiko planuojant savo trumpas...

Festivalyje apsilankiusi kaunietė jo nepamirš visą gyvenimą: ryte prabudau nuo riksmo (8)

Rugpjūčio mėnesį Lietuvoje vyksta daugelis mūsų populiarių muzikos ir pramogų festivalių ....

Senolės vairavimo ypatumai buvo verti filmavimo kameros: o ji sau ramiausiai nuvažiavo

Mobilūs telefonai šiais laikais yra labai didelė problema. Ir problema jie yra tiek tarp jaunų...

Studentę šokiravo vairuotojos elgesys: o kas laiko vairą?

Aš irgi esu susidūrusi ne vieną kartą kelyje su žioplinėjančiais ir žvairuojančiais į...

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (2)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Isteriją Rusijoje sukėlęs Estijos sprendimas drebina ir Europą: ar pavyks susitarti? (1)

Europoje prasidėjo diskusija dėl galimybės nutraukti rusams Šengeno vizų išdavimą. Vokietijos...

Zacharova atvirai grasina Baltijos šalims: gali pasikartoti Ukrainos istorija (21)

Rusijos užsienio reikalų ministerija Baltijos šalis savo pareiškime pavadino neofašistinėmis...

Spūstys A1 kelyje nesibaigia: prie Klaipėdos susidūrė 3 automobiliai, vienas atsidūrė griovyje

Šeštadienį avarijų maratonas A1 kelyje nesibaigia. Pranešama, kad spūstys susidarė dėl...

„Karklėje“ kaitinanti oro temperatūra verčia nusimesti drabužius: lankytojai demonstruoja apnuogintą kūną

Penktadienį prasidėjo didžiausias pajūrio renginys – muzikos ir pramogų festivalis „...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba skelbia apie svarbų Ukrainos pajėgų laimėjimą: Rusija prarado tiekimo kelius ties Chersonu Toliau apšaudoma Zaporižės atominė elektrinė

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Savivaldybės priverstos atverti pinigines: šimtus tūkstančių mokesčių mokėtojų eurų „sudegins“ šviesai ir šilumai (1)

Laukiant dar vienos rekordinių energetikos kainų žiemos, Lietuvos savivaldybės jau ruošia taupymo...

Technikos gedimas Europos pirmenybėse pasmerkė favoritą visiškai vienatvei

Likimas penktadienį patikrino Yohanno Ndoye Brouardo nervus. 21-erių prancūzas buvo priverstas...

Palanga: vaikai pliaže čia vis dar siusioja tiesiai į smėlį (17)

Rimtai. Ir svarbiausia – jums po akių. Mačiau, kaip mamos jiems iškapsto ranka duobutę, į ten...