aA
Įsisiūbavus ir nerimstant šurmuliui dėl vaiko teisių apsaugos, specialistų kompetencijos ir nekompetencijos paimant vaikus iš šeimos, norėčiau pasidalinti savo išgyvenimais ir vaikystės, paauglystės istorija, jos lydinčiomis iki šiol pasekmėmis, kurių būtų buvę galima išvengti, jei vaiko teisių apsauga būtų buvusi tokia svarbi ir prioritetinė valstybės įstaigų veiklos sritis, kaip yra dabar.
smurtas prieš vaikus
© Shutterstock nuotr.

Pirmųjų šeimos gyvenimo metų nepamenu taip išsamiai, kad galėčiau teigti – geri jie buvo ar ne. Bet vienas prisiminimas – itin stiprus – pasilikęs dar iš sovietinio darželio laikų. Kai maldavau su ašaromis mamos manęs nepalikti darželyje, ji tiesiog nutrenkė mane į grupę, kurioje irgi nepritapau, buvau mušama. Jos įsitikinimas buvo toks, kad vaikas turi klausyti ir bijoti tėvų, kad bus taip, kaip tėvai pasakė, o ne kaip vaikas nori. Intraverto nervinė sistema nebuvo atspari šiam iššūkiui, pakriko nervinė, vėliau virškinimo, imuniteto sistema, dėl ko galiausiai tėvai buvo priversti nutraukti vaikų darželio eksperimentus ir ieškoti auklės.

Nuostata, kad vaikas – tėvų nuosavybė lydėjo per visą gyvenimą su biologine šeima. Fizinis, psichologinis, ekonominis smurtas buvo kasdienybė, su kuria teko ilgainiui susitaikyti, nes niekas nereagavo į mano skausmą. O ir pasipasakoti nebuvo kam, nes pirma – tokią informaciją išnešus iš namų bus užtraukta baisi gėda ir negarbė tėvams, nes apie priklausomybes nuo alkoholio viešai kalbėti negalima. Kaip negalima ir kreiptis niekur pagalbos, jei tave sudaužo vien už tai, kad ne taip pasižiūrėjai. Antra, kam nors papasakojus apie tai, kad tėvai smurtauja, pirmiausia apie tokį skundą būtų informuoti jie ir liepta susitvarkyti savo vaikus, kad nevaikščiotų ir nepasakotų tokių dalykų svetimiems. Suprask – neskalbkite savo nešvarių skalbinių viešai. O tai ir vėl lemtų smurto diržu, rykšte, elektros kabeliu, lazda ar dar neaišku kuo protrūkį, t. y. auklėjamąjį veiksmą, parodantį, kad vaikas yra niekas daugiau, tik daiktas, kurį reikia atitrankyti, kad kitą kartą žinotų, ką ir su kuo šneka.

Apie teiginį, kad ir vaikas yra žmogus su savo jausmais bei mintimis, požiūriu ir poreikiais, nebuvo net svarstoma. Dažniausias palyginimas – snarglys ir piemuo. O tai pasako viską apie vaiko statusą šeimoje ir visuomenėje.

Kas kartą mušama šaukdavau visu balsu. Vis tikėjausi, kad išgirs kaimynai, kad išgelbės, kad ištrauks iš tos kančios ir siaubo, kuriame teko gyventi diena iš dienos. Tik neatėjo niekas. Gyvenau su įtampa ir baime užmigti, o užmigus nuo menkiausio garso nubusdama, su pašaipomis, paniekinimais, pažeminimais. Išmokau nejausti, nesiskųsti, nemylėti, nepasitikėti, nedraugauti, neatverti širdies, nepriartėti ir neprisileisti per arti kitų. Išmokau nekęsti silpnumo, nerodyti emocijų. Galiausiai – jau suaugus – viskas prasiveržė depresija, nerimu, suicidu. Laikiau save šiukšle, menkysta, nors objektyviai taip nebuvo – įgijau išsilavinimą, turiu darbą, sukūriau šeimą. Tik nemokėjau joje gyventi: nemokėjau džiaugtis ir džiuginti, nemokėjau priimti meilės, bijojau šio jausmo.

Susilaukus vaikų, juos auginant, auklėjant pradėjo iškilti visos emocijos, prisiminimai, skausmai, kuriuos buvau užgniaužusi, paslėpusi. Vieną dieną, neatlaikydama kančios savo viduje, kurią jaučiau daugelį metų, kuri buvo grįsta mano vaikystėje su(si)kurtu savęs vertinimu, jog esu neverta vaikščioti žeme dėl savo nedorumo, pasibaisėtino būdo, šlykštaus charakterio, nedėkingumo, pagavau save planuojančią savižudybę. Mintis pasitraukti iš gyvenimo ir daugiau niekam nedaryti gėdos (tiksliau nedaryti gėdos tėvams), nutraukti mane veriančią agoniją, buvo tarsi saldus nektaras, kuris turėtų išlaisvinti iš tamsos, iš kančios, iš nuolatinės kovos su savimi įrodinėjant pačiai sau, kad esu verta bent trupinėlio meilės, dėmesio, laimės.

Kodėl vis dar esu gyva? Todėl, kad rūpiu savo vyrui, esu reikalinga savo vaikams. Nei vienas iš jų nėra kalti dėl to, kad mano tėvai nemokėjo ir iki šiol nemoka gyventi kitaip. Alkoholis ir psichozės tarsi jų gyvenimo variklis, kuris nėra manojo gyvenimo dalis.

Dieve, kaip aš tada meldžiausi, kad mane kas paimtų iš mano šeimos. Kad galėčiau bent keletą naktų ir dienų praleisti be baimės ir įtampos, be streso, be skausmo. Ir niekas, nič niekas neatėjo ir nepadėjo. O tai, kad beveik 10 metų gydausi nuo gyvenimo biologinėje šeimoje pasekmes, tėvams kelia tik juoką, pasibaisėjimą ir gėdą, jei netyčia apie tokią „beprotę“ dukrą sužinotų šeimos draugai ir kaimynai. Ir ačiū Dievui, kad vaikai pagaliau tapo žmonėmis, į kuriuos atkreiptas dėmesys ne tik kaip į daiktus, o ir kaip į asmenis su poreikiu augti psichologiškai sveikoje aplinkoje, kad ir ką sakytų keikiantys sveikesnės visuomenės labui dirbančius specialistus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Internete plinta jautrus įrašas: prašo padėti į pensiją išėjusiam ir ant skurdo ribos atsidūrusiam mokytojui (242)

Socialiniuose tinkluose liūdnas Karolina Rupeikaitės-Zalagaitienės kreipimasis iš Marijampolės ir...

Kandidatų pasisakymai debatuose nuvylė rinkėją: jiems pritrūko drąsos (105)

Nusprendžiau visgi parašyti apie įspūdį, kurį man paliko matyta prezidentinių debatų laida,...

Mokinio tėvas pratrūko: kam naudingi per dideli krūviai ir prailginti mokslo metai? (231)

Iš anksto atsiprašau už griežtoką, piktoką ir ilgą tekstą, bet kantrybės likučiai jau baigia...

Prašo supratimo: sekso darbuotojos – lygiateisiai darbo rinkos dalyviai (117)

Visai neseniai Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija savo feisbuko paskyroje dalinosi naujiena...

Top naujienos

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (166)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (247)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (53)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (212)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Pasiskolintas senovinis receptas Velykoms atgimė naujai (4)

„Tradicinis Velykų stalas pas mus neatsiejamas nuo mėsos. Turi būti daug, gausiai ir, be...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Politikai rado naują kovos įrankį – šermuonėlį

Šis mažylis tampa vienu svarbiausių įrankių kovotojų prieš planuojamą per Rožyną tiesti...

Auklėtiniais patenkintas Urbonas: tikiuosi, kad kiaušiniai prie Velykų stalo nesuminkštės (4)

Pagreitį įgavusi Utenos „Juventus“ ekipa tęsia kovą dėl penktosios vietos „Betsafe- LKL...

Nausėda viešai sureagavo į naujausius reitingus (795)

Šeštadienį paaiškėjo, kad Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė...

Kad kelionės į Paryžių netemdytų nesklandumai: ko šiukštu nedaryti šiame mieste (17)

Paryžius – nuostabioji Prancūzijos sostinė, į kurią nuolat plūsta būriai turistų. Kad...