aA
Įsisiūbavus ir nerimstant šurmuliui dėl vaiko teisių apsaugos, specialistų kompetencijos ir nekompetencijos paimant vaikus iš šeimos, norėčiau pasidalinti savo išgyvenimais ir vaikystės, paauglystės istorija, jos lydinčiomis iki šiol pasekmėmis, kurių būtų buvę galima išvengti, jei vaiko teisių apsauga būtų buvusi tokia svarbi ir prioritetinė valstybės įstaigų veiklos sritis, kaip yra dabar.
smurtas prieš vaikus
© Shutterstock nuotr.

Pirmųjų šeimos gyvenimo metų nepamenu taip išsamiai, kad galėčiau teigti – geri jie buvo ar ne. Bet vienas prisiminimas – itin stiprus – pasilikęs dar iš sovietinio darželio laikų. Kai maldavau su ašaromis mamos manęs nepalikti darželyje, ji tiesiog nutrenkė mane į grupę, kurioje irgi nepritapau, buvau mušama. Jos įsitikinimas buvo toks, kad vaikas turi klausyti ir bijoti tėvų, kad bus taip, kaip tėvai pasakė, o ne kaip vaikas nori. Intraverto nervinė sistema nebuvo atspari šiam iššūkiui, pakriko nervinė, vėliau virškinimo, imuniteto sistema, dėl ko galiausiai tėvai buvo priversti nutraukti vaikų darželio eksperimentus ir ieškoti auklės.

Nuostata, kad vaikas – tėvų nuosavybė lydėjo per visą gyvenimą su biologine šeima. Fizinis, psichologinis, ekonominis smurtas buvo kasdienybė, su kuria teko ilgainiui susitaikyti, nes niekas nereagavo į mano skausmą. O ir pasipasakoti nebuvo kam, nes pirma – tokią informaciją išnešus iš namų bus užtraukta baisi gėda ir negarbė tėvams, nes apie priklausomybes nuo alkoholio viešai kalbėti negalima. Kaip negalima ir kreiptis niekur pagalbos, jei tave sudaužo vien už tai, kad ne taip pasižiūrėjai. Antra, kam nors papasakojus apie tai, kad tėvai smurtauja, pirmiausia apie tokį skundą būtų informuoti jie ir liepta susitvarkyti savo vaikus, kad nevaikščiotų ir nepasakotų tokių dalykų svetimiems. Suprask – neskalbkite savo nešvarių skalbinių viešai. O tai ir vėl lemtų smurto diržu, rykšte, elektros kabeliu, lazda ar dar neaišku kuo protrūkį, t. y. auklėjamąjį veiksmą, parodantį, kad vaikas yra niekas daugiau, tik daiktas, kurį reikia atitrankyti, kad kitą kartą žinotų, ką ir su kuo šneka.

Apie teiginį, kad ir vaikas yra žmogus su savo jausmais bei mintimis, požiūriu ir poreikiais, nebuvo net svarstoma. Dažniausias palyginimas – snarglys ir piemuo. O tai pasako viską apie vaiko statusą šeimoje ir visuomenėje.

Kas kartą mušama šaukdavau visu balsu. Vis tikėjausi, kad išgirs kaimynai, kad išgelbės, kad ištrauks iš tos kančios ir siaubo, kuriame teko gyventi diena iš dienos. Tik neatėjo niekas. Gyvenau su įtampa ir baime užmigti, o užmigus nuo menkiausio garso nubusdama, su pašaipomis, paniekinimais, pažeminimais. Išmokau nejausti, nesiskųsti, nemylėti, nepasitikėti, nedraugauti, neatverti širdies, nepriartėti ir neprisileisti per arti kitų. Išmokau nekęsti silpnumo, nerodyti emocijų. Galiausiai – jau suaugus – viskas prasiveržė depresija, nerimu, suicidu. Laikiau save šiukšle, menkysta, nors objektyviai taip nebuvo – įgijau išsilavinimą, turiu darbą, sukūriau šeimą. Tik nemokėjau joje gyventi: nemokėjau džiaugtis ir džiuginti, nemokėjau priimti meilės, bijojau šio jausmo.

Susilaukus vaikų, juos auginant, auklėjant pradėjo iškilti visos emocijos, prisiminimai, skausmai, kuriuos buvau užgniaužusi, paslėpusi. Vieną dieną, neatlaikydama kančios savo viduje, kurią jaučiau daugelį metų, kuri buvo grįsta mano vaikystėje su(si)kurtu savęs vertinimu, jog esu neverta vaikščioti žeme dėl savo nedorumo, pasibaisėtino būdo, šlykštaus charakterio, nedėkingumo, pagavau save planuojančią savižudybę. Mintis pasitraukti iš gyvenimo ir daugiau niekam nedaryti gėdos (tiksliau nedaryti gėdos tėvams), nutraukti mane veriančią agoniją, buvo tarsi saldus nektaras, kuris turėtų išlaisvinti iš tamsos, iš kančios, iš nuolatinės kovos su savimi įrodinėjant pačiai sau, kad esu verta bent trupinėlio meilės, dėmesio, laimės.

Kodėl vis dar esu gyva? Todėl, kad rūpiu savo vyrui, esu reikalinga savo vaikams. Nei vienas iš jų nėra kalti dėl to, kad mano tėvai nemokėjo ir iki šiol nemoka gyventi kitaip. Alkoholis ir psichozės tarsi jų gyvenimo variklis, kuris nėra manojo gyvenimo dalis.

Dieve, kaip aš tada meldžiausi, kad mane kas paimtų iš mano šeimos. Kad galėčiau bent keletą naktų ir dienų praleisti be baimės ir įtampos, be streso, be skausmo. Ir niekas, nič niekas neatėjo ir nepadėjo. O tai, kad beveik 10 metų gydausi nuo gyvenimo biologinėje šeimoje pasekmes, tėvams kelia tik juoką, pasibaisėjimą ir gėdą, jei netyčia apie tokią „beprotę“ dukrą sužinotų šeimos draugai ir kaimynai. Ir ačiū Dievui, kad vaikai pagaliau tapo žmonėmis, į kuriuos atkreiptas dėmesys ne tik kaip į daiktus, o ir kaip į asmenis su poreikiu augti psichologiškai sveikoje aplinkoje, kad ir ką sakytų keikiantys sveikesnės visuomenės labui dirbančius specialistus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Meilė iš pirmo žvilgsnio: atsiliepk, gražuole, raudona suknele (103)

Idėja apie romantiškai susiklostančią meilę iš pirmo žvilgsnio bent kartą gyvenime, matyt, yra...

Šeimos pajamos – 2000 eurų: papasakojo, kaip išgyvena ir kam daugiausiai išleidžia (134)

Keli straipsniai pasirodė, kaip išgyvena iš 650 eurų , kaip sutaupo 400 eurų, uždirbdamas 466...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (1100)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Meilės trikampis: nenoriu būti meiluže, bet jei paskambinsi, atsiliepsiu (38)

Esu trikampyje. Kaip jaučiuosi? Lyg kampe. Patarti, kaip meilės ir pasitikėjimo neįsprausti į...

Vokietijos pilietis Lietuvoje pasijuto diskriminuojamas (69)

Esu Vokietijos pilietis ir turiu 2009 metais Lietuvos migracijos tarnybos išduotą nuolatinio...

Top naujienos

Kai kuriose Lietuvos įmonėse uždirbti milijonams pakanka vieno darbuotojo: kaip joms tai pavyksta? (15)

Lietuvoje yra ne viena kompanija, vienam darbuotojui sugeneruojanti daugiau kaip 10 milijonų eurų...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (96)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Gyvai / LKL rungtynės: „Rytas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė vaizdo transliacija (1)

Trečiojo „Betsafe–LKL“ rato starte – trečioji Vilniaus „Ryto“ ir Panevėžio...

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (346)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (104)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (147)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (28)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....

Katleris savo kebabinės žlugimą prilygino iširusiai Kuzminsko santuokai ir įgėlė garsenybėms (1)

Penktadienio vakarą žymiausi pramogų, kultūros, verslo ir sporto atstovai būriavosi kasmetiniuose...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (598)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Medžiaga, visiems laikams pakeitusi architektūrą: kodėl be jos statybos dabar neįmanomos

Betonas (tiksliau – gelžbetonis ) yra viena universaliausių, dinamiškiausių ir labiausiai...