aA
Įsisiūbavus ir nerimstant šurmuliui dėl vaiko teisių apsaugos, specialistų kompetencijos ir nekompetencijos paimant vaikus iš šeimos, norėčiau pasidalinti savo išgyvenimais ir vaikystės, paauglystės istorija, jos lydinčiomis iki šiol pasekmėmis, kurių būtų buvę galima išvengti, jei vaiko teisių apsauga būtų buvusi tokia svarbi ir prioritetinė valstybės įstaigų veiklos sritis, kaip yra dabar.
smurtas prieš vaikus
smurtas prieš vaikus
© Shutterstock nuotr.

Pirmųjų šeimos gyvenimo metų nepamenu taip išsamiai, kad galėčiau teigti – geri jie buvo ar ne. Bet vienas prisiminimas – itin stiprus – pasilikęs dar iš sovietinio darželio laikų. Kai maldavau su ašaromis mamos manęs nepalikti darželyje, ji tiesiog nutrenkė mane į grupę, kurioje irgi nepritapau, buvau mušama. Jos įsitikinimas buvo toks, kad vaikas turi klausyti ir bijoti tėvų, kad bus taip, kaip tėvai pasakė, o ne kaip vaikas nori. Intraverto nervinė sistema nebuvo atspari šiam iššūkiui, pakriko nervinė, vėliau virškinimo, imuniteto sistema, dėl ko galiausiai tėvai buvo priversti nutraukti vaikų darželio eksperimentus ir ieškoti auklės.

Nuostata, kad vaikas – tėvų nuosavybė lydėjo per visą gyvenimą su biologine šeima. Fizinis, psichologinis, ekonominis smurtas buvo kasdienybė, su kuria teko ilgainiui susitaikyti, nes niekas nereagavo į mano skausmą. O ir pasipasakoti nebuvo kam, nes pirma – tokią informaciją išnešus iš namų bus užtraukta baisi gėda ir negarbė tėvams, nes apie priklausomybes nuo alkoholio viešai kalbėti negalima. Kaip negalima ir kreiptis niekur pagalbos, jei tave sudaužo vien už tai, kad ne taip pasižiūrėjai. Antra, kam nors papasakojus apie tai, kad tėvai smurtauja, pirmiausia apie tokį skundą būtų informuoti jie ir liepta susitvarkyti savo vaikus, kad nevaikščiotų ir nepasakotų tokių dalykų svetimiems. Suprask – neskalbkite savo nešvarių skalbinių viešai. O tai ir vėl lemtų smurto diržu, rykšte, elektros kabeliu, lazda ar dar neaišku kuo protrūkį, t. y. auklėjamąjį veiksmą, parodantį, kad vaikas yra niekas daugiau, tik daiktas, kurį reikia atitrankyti, kad kitą kartą žinotų, ką ir su kuo šneka.

Apie teiginį, kad ir vaikas yra žmogus su savo jausmais bei mintimis, požiūriu ir poreikiais, nebuvo net svarstoma. Dažniausias palyginimas – snarglys ir piemuo. O tai pasako viską apie vaiko statusą šeimoje ir visuomenėje.

Kas kartą mušama šaukdavau visu balsu. Vis tikėjausi, kad išgirs kaimynai, kad išgelbės, kad ištrauks iš tos kančios ir siaubo, kuriame teko gyventi diena iš dienos. Tik neatėjo niekas. Gyvenau su įtampa ir baime užmigti, o užmigus nuo menkiausio garso nubusdama, su pašaipomis, paniekinimais, pažeminimais. Išmokau nejausti, nesiskųsti, nemylėti, nepasitikėti, nedraugauti, neatverti širdies, nepriartėti ir neprisileisti per arti kitų. Išmokau nekęsti silpnumo, nerodyti emocijų. Galiausiai – jau suaugus – viskas prasiveržė depresija, nerimu, suicidu. Laikiau save šiukšle, menkysta, nors objektyviai taip nebuvo – įgijau išsilavinimą, turiu darbą, sukūriau šeimą. Tik nemokėjau joje gyventi: nemokėjau džiaugtis ir džiuginti, nemokėjau priimti meilės, bijojau šio jausmo.

Susilaukus vaikų, juos auginant, auklėjant pradėjo iškilti visos emocijos, prisiminimai, skausmai, kuriuos buvau užgniaužusi, paslėpusi. Vieną dieną, neatlaikydama kančios savo viduje, kurią jaučiau daugelį metų, kuri buvo grįsta mano vaikystėje su(si)kurtu savęs vertinimu, jog esu neverta vaikščioti žeme dėl savo nedorumo, pasibaisėtino būdo, šlykštaus charakterio, nedėkingumo, pagavau save planuojančią savižudybę. Mintis pasitraukti iš gyvenimo ir daugiau niekam nedaryti gėdos (tiksliau nedaryti gėdos tėvams), nutraukti mane veriančią agoniją, buvo tarsi saldus nektaras, kuris turėtų išlaisvinti iš tamsos, iš kančios, iš nuolatinės kovos su savimi įrodinėjant pačiai sau, kad esu verta bent trupinėlio meilės, dėmesio, laimės.

Kodėl vis dar esu gyva? Todėl, kad rūpiu savo vyrui, esu reikalinga savo vaikams. Nei vienas iš jų nėra kalti dėl to, kad mano tėvai nemokėjo ir iki šiol nemoka gyventi kitaip. Alkoholis ir psichozės tarsi jų gyvenimo variklis, kuris nėra manojo gyvenimo dalis.

Dieve, kaip aš tada meldžiausi, kad mane kas paimtų iš mano šeimos. Kad galėčiau bent keletą naktų ir dienų praleisti be baimės ir įtampos, be streso, be skausmo. Ir niekas, nič niekas neatėjo ir nepadėjo. O tai, kad beveik 10 metų gydausi nuo gyvenimo biologinėje šeimoje pasekmes, tėvams kelia tik juoką, pasibaisėjimą ir gėdą, jei netyčia apie tokią „beprotę“ dukrą sužinotų šeimos draugai ir kaimynai. Ir ačiū Dievui, kad vaikai pagaliau tapo žmonėmis, į kuriuos atkreiptas dėmesys ne tik kaip į daiktus, o ir kaip į asmenis su poreikiu augti psichologiškai sveikoje aplinkoje, kad ir ką sakytų keikiantys sveikesnės visuomenės labui dirbančius specialistus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000

Prabilo nuo karo Ukrainoje bėgęs studentas: ruošėmės blogiausiam scenarijui, bet vis tiek buvo šokas

Ukrainoje prasidėjęs karas neatpažįstamai pakeitė daugelio šios šalies žmonių gyvenimus....

Iš Anglijos į Palangą vykęs emigrantas akimirką prieš skrydį sulaukė žinios iš tėvynės: mane tarsi žaibas kirto (18)

Sakoma, kad žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Man tas posakis labai tiko planuojant savo trumpas...

Festivalyje apsilankiusi kaunietė jo nepamirš visą gyvenimą: ryte prabudau nuo riksmo (8)

Rugpjūčio mėnesį Lietuvoje vyksta daugelis mūsų populiarių muzikos ir pramogų festivalių ....

Senolės vairavimo ypatumai buvo verti filmavimo kameros: o ji sau ramiausiai nuvažiavo

Mobilūs telefonai šiais laikais yra labai didelė problema. Ir problema jie yra tiek tarp jaunų...

Studentę šokiravo vairuotojos elgesys: o kas laiko vairą?

Aš irgi esu susidūrusi ne vieną kartą kelyje su žioplinėjančiais ir žvairuojančiais į...

Top naujienos

Delfi PliusVladimiras Laučius

Antonas Geraščenka: Vakarų antiputiniška koalicija turi bent dvi silpnas vietas

Rusija turi ekonominių išteklių kariauti dar porą metų, bet svarbus lūžis rusų sąmonėje...

Įtaria Europoje programuojant krizę: padėtį Lietuvoje sunkina viena aplinkybė

Europos Sąjungai bus sunku įveikti dabartinius ekonomikos iššūkius, jeigu nepasikeis jos kursas,...

Būsimo pirmoko mama pasidalino, kaip taupiai suruošė sūnų mokyklai: vietoj 350 eurų sumokėjo vos 50

Ruošiant vaikus naujiems mokslo metams labiausiai tėvų pinigines paplonina ne naujos...

Verslas PliusDebby Wu, Jeran Wittenstein ir Ian King

Itin perspektyviam sektoriui – juodžiausias nuosmukis per dešimtmetį

Puslaidininkių akcijų vertė smuko po to, kai bendrovė „Micron Technology Inc.“ įspėjo dėl...

Kardiologės žinia metantiems svorį: dėl kelių klaidų gali ištikti net infarktas ar insultas

Per pandemiją priaugau apie trisdešimt kilogramų. Kadangi nesu patenkinta savo svoriu, pradėjau...

Delfi PliusThe Economist

Kas priverstų Vakarus ir Rusiją pradėti branduolinį karą: pateikė 4 horizontaliosios eskalacijos scenarijus

„Man, – pareiškė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, – žodis „neįmanoma“...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (18)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (4)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...