aA
Šiame portale buvo publikuotas mano straipsnis „Norvegijoje gyvenantis lietuvis pasidalino savo patirtimi su tėveliais“. Perskaičius ne menką kiekį komentarų, mane apėmė šioks toks siaubas. Komentaruose teigiama, kad aš kaip tėvas luošinu vaikus psichologiškai.
Tėvo iš Norvegijos atsakas užrūstintiems komentatoriams
© Vida Press

Bet gerbiamieji skaitytojai, ar ne mūsų, tėvų, pareiga yra paruošti vaikus gyvenimui? Ar manote, kad visi esame apsidraudę ir neganda mūsų nepalies kaip kitų? O dabar norėčiau paklausti piktų komentatorių, ar aš teisingai elgčiausi sakydamas vaikams – „Oi, viskas Norvegijoje gražu, ten gyvena troliai ir gnomai. Tau joks pavojus negresia, ten tiesiog rojus žemėje, meškos nesikandžioja, o dėdės ir tetos glosto vaikams galveles ir skanėstus dalija.“ Ir apie gresiančius realius pavojus neužsiminčiau.

Beje, paskatą gavau ir vaikus turėjau ruošti, kai dar būdamas studentas ir viešėdamas Norvegijoje prieš daugybę metų savomis akimis mačiau, kaip iš lenkų šeimos atėmė mažą mergytę, tada riedėjo ašaros man ir mano moksladraugiams, su kuriais tą vasarą dirbome Norvegijoje. Taigi, kai dabar jau antrą kartą važiavome į Norvegiją su savo šeima, kaip rūpestingas tėvas tūrėjau būtinai paruošti savo vaikus blogiausiam.

Mieli skaitytojai, ar vertas tas tėvas, kuris neperspėja vaikų apie gresiančius pavojus bei ištikus nelaimei nepasako, kaip veikti kad paspruktum iš pinklių, ir nesvarbu, ar tai būtų Lietuva, ar tai bus Norvegija, tėvo vardo? Aš manau, kad tik asocialūs ir visiški lengvabūdžiai neperspėja savo vaikų apie gresiančius pavojus toje aplinkoje, kurioje jie gyvena.

Antai gyvendamas Lietuvoje savo vaikus jau ruošiau galimoms nelaimėms, pirmas mano pamokslas vaikams buvo – „Niekada nesėskite į automobilį su nepažįstamais žmonėmis“. Taip mano pamokslas išgelbėjo vyresnėlį sūnų prieš eilę metų. O buvo taip: vieną vasaros pavakarę sūnus, grįždamas iš gretimo kaimo, pas senelius namo ėjo pėstute. Kelias netolimas, iš vieno kaimo į kitą gal būtų apie 4-5 km. Ir prie jo prisiartino automobilis, atsidaręs langą „gerasis dėdė“ sako „Ei, jaunuoli, kur žingsniuoji? Gal pavėžėti?“ O mano sūnus jau apmokytas atsakė – „Ne nereikia.“ O „geras dėdė“ neatlyžo: „O gal vis dėl to nori pavažiuoti?“ Sūnus laikėsi kietai kaip aš mokiau. Galiausia geras dėdė pratrūko ir nuo geros dėdės nukrito gerumo kaukė ir ėmė „geruolis“ staugti – „Pacukas, sėdi į mašiną be komentarų“. Ir tada sūnus pasileido bėgti palauke ir garsiai šaukti. Taip mano pamokslai išgelbėjo sūnų.

Gaila, kad mano sūnus neįsidėmėjo automobilio numerio. Ir kur garantija, kad tas „gerasis dėdė“ vėl nepradės vaidinti „geruolio“ prieš kitą auką, kuri galbūt aplaidžių tėvų (tokie, kurie dergia mane dėl vaikų paruošimo nelaimėms Norvegijoje pirminio teksto komentaruose) nebuvo paruošta tokioms situacijoms?

Aš visada kartojau savo vaikams ir kartosiu, kad pasaulis nėra saugus, ypač vaikams ir paaugliams. Vaikus visada ruošiu negandoms, antai aš jaunėlį ir vyresnįjį mokiau: „Niekada neimki saldainių iš nepažįstamų žmonių, o jeigu paėmei, dėk į kišenę ir kitą diena nunešime į laboratoriją išsiaiškinti, kas tai. Taip pat įsidėmėki to žmogaus veidą, kuris davė „skanėstą“, kad po to policija galėtų pagal tavo apibūdinimą nupiešti fotorobotą.“

Kartą mane kaimynė dėl tokių pamokslų apie saldainius ėmė barti – „Kodėl tu gąsdini vaikus ir verti juos viską įtarinėti?“ O aš paklausiau, ar teko girdėti tokių istorijų, kai mergina buvo pavaišinta kokteiliu Vilniaus bare, o atsibudo Amsterdamo viešnamyje. Kaimyne suglumo. Tada dar desertui paklausiau – „O žinai kas yra klofelinas?“ O ji – „Gal vaistas nuo kokio gripo?“ Ilgai teko protinti kaimynę, o ta „visažinė“ akis nudelbusi į grindis stovėjo. O išeidama užuot priekaištavusi dėl svetimų saldainių dar man padėkojo ir pažadėjo apie tai pasakoti savo anūkėms.

Taip pat vaikams kartoju nesėsti į svetimą automobilį, neatsakinėti gatvėje į užgauliojimus, nepatikėti svetimų žmonių čiulbėjimu, kad atidarytų buto duris neva kažkokį tėvams ar jiems gėrį atnešė ir taip toliau.

Tad pabaigai dar kartelį noriu paklausti pasipiktinusių komentatorių, ar aš sąžiningas būsiu prieš vaikus ir geras tėvas būsiu jiems, jeigu neperspėsiu apie galimus gyvenimo pavojus Lietuvoje ar Norvegijoje? Ar aš turėjau vaikams meluoti vykdamas į Norvegiją, kad ten vykstame į pasakų karaliją? Ir neruošti vaikų galimam pagrobimui, o ypač po to, kai dar savo akimis mačiau, kaip lenkaitę iš tėvų pagrobė?

Niekam nenoriu linkėti blogo, bet minutėle tegu pikti komentuotojai įsijaučia į tėvų, iš kurių paimami vaikai, kailį. Ar jūs tada savęs nekaltinsite, kad vaiko neapmokiau kaip slapta užmėgzti ryšį su juo po pagrobimo? Ar savęs nekeiksite, kad neišmokau atmintinai, kaip prisiminti gimtinės ar artimųjų telefonų numerius bei slapčia prisijungti prie „Facebook“ ar „Skype“?

Manau, kiekvienas pats sau atsakys į šiuos klausimus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvykiai Norvegijoje – vieną labiausiai aptarinėjamų šių dienų temų. Šurmulys sukilo po to, kai Norvegijos policija pranešė, kad sausio 26 d. dingęs septynmetis lietuvis buvo pagrobtas ir išvežtas iš šalies, po to, kai susitiko su biologine mama prižiūrint vaikų gerovės apsaugos tarnybai „Barnevernet“.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija pirmadienį ryte gavo informaciją, kad Lietuvos nepilnametį pilietį G.B. Švedijos institucijos jau sausio 28 d. perdavė Norvegijos socialinėms tarnyboms, o lietuviai aptarinėja, ar teisingai elgiamasi su Norvegijoje gyvenančiomis, vaikus auginančiomis lietuvaičių šeimomis.

DELFI skaitytojas jau spėjo pasidalinti nuomone – jis pats dirba Norvegijoje ir pažinojo vieną žmogų, iš kurio buvo atimti du vaikai. „Iš vieno tokio prieš gal dvejus metus buvo paimti du vaikai dėl naudojamo smurto (įvairaus pobūdžio). Žmogus nesuprato, ką padarė blogai – juk jis irgi taip buvo auklėtas. Gavo jis, žinoma, nemokamą teisinę pagalbą, bet jo byla, panašu, pralaimėta“, – pasakojo jis.

Prašome Jūsų – pasidalinkite savo nuomone ar patirtimi. Galbūt turite pažįstamų Norvegijoje, patys ten gyvenate ir galite papasakoti apie situaciją, matydami ją iš arčiau? Laukiame Jūsų laiškų el.paštu pilieciai@delfi.lt, savo nuomone ar rašiniu taip pat galite pasidalinti žemiau!


|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dėl meilės kaliniui moteris net metė darbą: mus skyrė aukštos sienos ir įstatymo prakeiksmas (91)

„Ir miegojo princas daug metų, kol jo nesurado Gražuolė... Neišsigando nei piktųjų dvasių,...

Pliaže dviejų vaikų tėvas susidūrė su „nagla“ mamyte – rado, kaip duoti jai gerą atkirtį (362)

Šiltosiomis dienomis buvom prie jūros, oras – pasaka. Mes deginamės, vaikai ten smėlį kapsto....

Vairuotojas išliejo pasipiktinimą dėl mobilumo paketo: vėl gyvename kaip TSRS (143)

Valio! Mobilumo paketas priimtas. Šlovė sugalvojusiems. Tik va, nežinau, kaip jums, bet man...

Bėgiodamas miške vaikinas išvydo savo rytinę aistrą – pavojingas ryšys tęsiasi iki šiol (152)

Mano mėgstamiausias ryto ritualas yra ištrūkti iš miesto: nuvažiuoti prie miškais apsupto...

Pokario gražuolės gyvenimas – lyg filmas: pirmas vyras kalėjime, antras kapinėse, o trečias – dingęs be žinios (39)

Jei nepažinočiau žmogaus, kuris nugyveno tokį gyvenimą, manyčiau, kad tai filmo scenarijus ar...

Top naujienos

Koronaviruso baimė: vaistinėse medicininių kaukių paklausa padidėjo trigubai (84)

Koronaviruso židiniams vis primenant apie save pasirodė ir valdžios įspėjimų: gali būti, kad...

Reitingų viršūnėje įsitvirtinusiems – niūrios prognozės: po rinkimų svarbiausi bus visai ne jie (136)

Tiek reitingų viršūnėje esantys „ valstiečiai “, tiek konservatoriai po Seimo rinkimų...

Rusų tyrėjai deda tašką mįslingoje ir daugybės sąmokslo teorijų apipintoje Diatlovo perėjos byloje (82)

Rusijos regioninės apygardos prokuroras paskelbė, kad paslaptingos grupės slidininkų žūties...

Po Karbauskio „valstiečių“ sprendimo jaučiasi kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą (168)

Penktadienį, liepos 10 d., Vilniuje daugiau kaip tris valandas posėdžiavusi Lietuvos valstiečių...

Štai kokie patiekalai Dzūkijos kurortuose kainuoja vos 2 eurus: pridedi dar eurą ir pasijunti kaip ponas (9)

Jei prieš dešimtmetį Andrius Užkalnis, keliaudamas po Dzūkiją, skundėsi skaitytojams neradęs...

Aistė Simėnaitė

TESTAS: kuris balvono tipas esi tu? (1)

Pandemijai praretinus oro uostų tvarkaraščius nemaža dalis Lietuvos turizmo sodybų, viešbučių...

Inga Valinskienė atvirai apie močiutės statusą, avantiūrą su Tapinu ir moterišką paslaptį, kurios neįmena net vyras Arūnas (7)

Ingą Valinskienę galima pavadinti viena žinomiausių Lietuvos moterų. Puiki dainininkė,...

Kuo skiriasi pirmasis ir antrasis nėštumai: ginekologas pasakė, ar tikrai antras gimdymas bus lengvesnis

Pirmas nėštumas ir gimdymas moteriai yra ypatingas: ji turi daug teorinių žinių, bet jokios...

Sektoriuje penkiskart „netilpęs“ Gudžius turi pasiūlymą: investuos porą tūkstančių – bus ir rekordų

Vangų sezoną Andrius Gudžius toliau bando paįvairinti startuodamas Lietuvoje – pirmadienį...

Miško gėrybės – jau ant prekystalių: pirmosios kainos gali išgąsdinti (45)

Sakoma, bijai vilko, neik į mišką. Tačiau šiais laikais labiau nei pilkiai gąsdina erkės. Tad...

|Maža didelių žinių kaina