aA
Esu pikta ir šokiruota dėl valstybinių įstaigų darbuotojų abejingumo ir tingėjimo dirbti. O istorija tokia: mano tėtis birželio 11 d. iškeliavo Anapilin, kadangi esu (taip, daugumos nekenčiama) emigrantė. Parskridau tėvelį išlydėti į užtarnautą poilsį. Kadangi buvau vienintelė artimiausia šeimos narė, be manęs niekas visų reikalų ir negalėjo sutvarkyti.
Laidotuvės
© Shutterstock

Atsisveikinusi su tėčiu lėkiau į tėčio gyvento miestelio socialinį skyrių, nes žinau, kad priklauso laidojimo išmoka (tik nereikia negatyvo, jeigu pagal įstatymą priklauso, tai priklauso, nes ne valstybė tėvelį laidojo).

Dvi ponios paaiškino, kad aš negaliu pasiimti šios pašalpos, kadangi neturiu banko sąskaitos Lietuvoje, paklausiau, ar galima pervesti pinigus į užsienio banką, abi užtikrintai patikino, kad tikrai ne – jokiu būdu. Grįžusi į Lietuvą dažniausiai apsistoju kitame mieste, paklausiau, ar man būtina čia vėl atvykti, kai atsidarysiu banko sąskaita? Ponios vėl choru patikino, kad galiu viską susitvarkyti tame mieste. Darbas kaip Ispanijoje, tik iki 1 val., banko sąskaitos nebespėjau atsidaryti, nes kitą dieną buvo skrydis atgal. Rugpjūčio mėnesį vėl grįžau į Lietuvą vien dėl šios priežasties, kadangi vėliau dėl asmeninių aplinkybių negalėjau atskristi, teko susimokėti nemažą sumelę vasaros sezonu už bilietus, kad grįžčiau atgal.

Kaip kad ponios patikino, žygiuoju į didesnio miesto socialinį skyrių su nauja lietuviška banko sąskaita, o ten kita ponia sako, ne ne tau nepriklauso čia pasiimti, kadangi tu čia nedeklaruota, turi važiuoti atgal į miestelį, nes tėčio deklaruota vieta ten. Gerai, išsinuomoju mašiną, dardu į miestelį, o ten kita ponia sėdi, sakau vat prašom mirties liudijimas, vat lietuviška banko sąskaita. Ji žiūriu suveda mano duomenis ir sako, bet jūs juk nedeklaruota Lietuvoje... daugmaž nelabai išmoka jums priklauso. Neslėpsiu, mano veidelis nebuvo pats maloniausias. Ji puolė skambinti kolegėms, po kurio laiko, kaip supratau, nelabai trykšdama dideliu noru ponia pareiškė, kad gerai, bus pinigai pervesti.

Atspausdina man lapą, kurį turiu užpildyti ir pasirašyti...O ten juodu ant balto parašyta: prašau nurodyti sąskaitą Lietuvoje arba užsienyje. Aš net išsižiojau, sakau, kodėl jūs man sakėte, kad negalima pervesti į užsienio banką, jei tokia galimybė yra? Ji kažką bandė mykti, konkretaus atsakymo neišgirdau, paprašiau, kad padarytų kopiją man šio dokumento, ji pareiškė, kad to padaryti negali. Negi aš neturiu teisės turėti kopijos dokumento ant kurios pasirašiau? Bet ačiū išmaniesiems telefonams, prieš jai pagriebiant, spėjau tuos dokumentus nufotografuoti. Užpildžiau popierius ir išėjau.

Kita stotelė – Sodra, nubėgu iki ten, priima labai maloni moteris (labai gaila, kad neatsimenu jos vardo). Ji paduoda užpildyti panašią formą ir matau tokią pačią pastraipą: galimybę pasirinkti pinigus pervesti į banką Lietuvoje arba į banką užsienyje. Aš jos ir klausiau, ar ši pastraipa tik dėl grožio ar iš tikrųjų tokia praktika egzistuoja. Moteris net nustebo, kai aš jos to paklausiau, sako, žinoma, čia nieko naujo, vedame ir problemų nebūna. Kaip jūs manote, kaip aš turėjau pasijausti? Apgauta ir apkvailinta...

Ką aš tuo norėjau pasakyti? Pažiūrėkime, kaip žmonės tingi dirbti, nes reikės 5 skaičiukais daugiau suvesti į kompiuterį. Tikiu, kad ne aš vienintelė patekau į tokią situaciją. Noriu pasakyti, kad dėl darbuotojų aplaidumo, neprofesionalumo ir 0 pagarbos žmogui aš turėjau papildomų išlaidų (skrydis, mašinos nuoma, benzinas ir laikas). Juk ne visi žmonės gali atskristi ar iš Marijampolės nuvažiuoti iki Mažeikių. Aš noriu, kad šią istoriją išgirstų kuo daugiau žmonių ir reikalautų to, kas priklauso, gana to lietuviško nuolankumo...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.


Komentuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja viešiesiems ryšiams Eglė Samoškaitė

Pagal Paramos mirties atveju įstatymą, laidojantis asmuo dėl laidojimo pašalpos gavimo gali kreiptis į savivaldybės administraciją pagal mirusio asmens buvusią deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu jo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – paskutinę buvusią gyvenamąją vietą, arba pagal laidojančio asmens deklaruotą gyvenamąją vietą ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo teisės į laidojimo pašalpą atsiradimo dienos.

Kadangi šiuo atveju tėčio netekusi moteris gyvena užsienyje ir Lietuvoje nėra deklaravusi savo gyvenamosios vietos, tai jai reikėjo kreiptis į savivaldybę pagal mirusio tėčio buvusią deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu jo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – paskutinę buvusią gyvenamąją vietą.

Žmonės, kurie kreipiasi dėl laidojimo pašalpos, turi užpildyti socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintą prašymą gauti paramą mirties atveju (SP-5 formą). Atkreipiame dėmesį, kad šiame prašyme egzistuoja galimybė nurodyti tiek Lietuvos, tiek ir užsienio mokėjimo ar kredito įstaigos sąskaitos numerį.

Prašymas gali būti pateiktas asmeniškai, paštu arba elektroniniu būdu – per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (www.spis.lt). Jeigu prašymas siunčiamas paštu arba elektroniniu būdu, prie prašymo turi būti pridedamos visų reikiamų dokumentų kopijos, patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka.

Apgailestaujame, kad skaitytojai nebuvo suteikta išsami informacija savivaldybėje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
4.2532

Vyrai, nedarykite šių 10 klaidų po skyrybų (167)

Skyrybos šiais laikais dažnas reiškinys. Statistiškai išsiskiria kas antra pora, o skyrybų...

Klasės draugės replika paliko skaudžią žymę visam gyvenimui (41)

Aš niekada nenorėjau būti plona. Niekada nemaniau, kad ir stora esu. Gyvenau savo laimingą...

Filologė kreipiasi į visuomenę: ar užduotumėte tokį klausimą fizikui? (102)

Kaip manote, ar žmogus, studijavęs fiziką, pasisakęs apie savo įgytą specialybę kada nors...

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (224)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...

Atsakymas gurmanui Užkalniui: kodėl aš toliau valgysiu sumuštinius su šlapianke (24)

Skaitau, stebiuosi, nesuprantu. Tokio dergimo, tokios neapykantos nesuprantu. Jei nevartoju...

Top naujienos

Trumpas kiša pagalius Zelenskiui (52)

Galbūt naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis manė, kad didžiausias jam teksiantis...

Medicinos banką perėmęs jaunasis Konstantinas Karosas svarsto apie pardavimą banko turtas – 339 mln. eurų (55)

Pagrindinis Medicinos banko akcininkas velionio Sauliaus Karoso sūnus Konstantinas kartu su...

Aistė susirgo vėžiu, kai laukėsi: moteris jau 15 metų kovoja su liga ir augina tris vaikus

Kaunietė Aistė į asociacijos „ Kraujas “ įgyvendinamo projekto „Drąsos ambasadoriai“...

Janutienės reakcija po pralaimėtų rinkimų: mane Dievulis nuo pergalės apsaugojo (205)

Sekmadienio vakaras Rūtai Janutienei neturėjo būti džiugus. Žiemgalos rinkiminėje apygardoje ji...

Priešiškai sutiktas Barselonos eksperimentas pasiteisino: gyventojai mažiau serga ir tapo laimingesni (4)

Jei keliautojas, vaikščiodamas po Barseloną, šalutinėmis gatvelėmis užsuktų į Hostafrancs...

Įmonė bando sulaikyti išeinančią darbuotoją originaliu būdu (17)

Ką dėl gero darbuotojo gali padaryti įmonė? Dažnas, matyt, atsakytų, kad turėtų pasiūlyti...

Švedija svarsto bankams įvesti naują mokestį, o pinigus skirti gynybai nuo Rusijos (87)

Švedijos vyriausybė planuoja įvesti naują mokestį finansų pramonei, skirtą finansuoti...

Kuriozas Vilniuje: plakatai kvietė švęsti komunistinės Kinijos įkūrimą, valdžia apie tai nieko nežinojo (17)

Vilniaus savivaldybė žada pirmadienį pašalinti reklamas, kuriomis kviečiama švęsti...

Maskvoje čempionams neliko vietos: CSKA dvejas Eurolygos rungtynes žais Kaliningrade (22)

Maskvos CSKA klubas informavo, kad dvejas Eurolygos reguliariojo sezono rungtynes žiemą žais ne...

„Tvarkiečių“ problemos Šilalėje nesibaigia: savaitgalį neblaivus sukėlė avariją (11)

Šilalėje partijai „Tvarkos teisingumas“ frakcijai priklausantiems politikams nesibaigia...