aA
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje prasidėjo diskusija dėl šaunamųjų ginklų kontrolės, kurią nemenka dalimi pakurstė Andriaus Tapino laida „Laikykitės Ten“. Laidoje pasakojama apie JAV įvykdytus žymiausius nusikaltimus, panaudojant šaunamuosius ginklus, suponuojant mintį, jog uždraudus ginklus, ar kai kurias jų rūšis, problema bus išspręsta.
Teroro aktas: ar ginklų oficialus ribojimas padėtų sumažinti jų skaičių?
© Reuters/Scanpix

Esminė kvailystė, į kurią noriu atkreipti dėmesį, yra ta, jog ginklų ribojimas, jų neprieinamumas neturi nieko bendro su galimybe išvengti masinių žudynių.

A. Tapinui, teigiančiam, jog uždraudus piliečiams turėti šaunamuosius ginklus sumažės ginkluotų išpuolių ir teroro aktų siūlau atlikti eksperimentą. Pasidėkite prieš save ant stalo bet kokį šaunamąjį ginklą ir paprašykite, ne, geriau liepkite jam ką nors nušauti. Neskubėkite, duokite ginklui laiko. Jeigu ginklas savarankiškai nueis ir ką nors nužudys, tokiu atveju aš būsiu pirmas, kuris pasirašys po peticija Seimui visiškai uždrausti šaunamuosius ginklus. Galiu nuraminti skaitytojus – to nebus, žinote kodėl? Todėl, kad ginklai nežudo žmonių. Žmonės žudo žmones, ne ginklai. Tam žmonėms visai nebūtini šaunamieji ginklai. Žudyti galima pasitelkus peilius, kardus, mečetes ar, kaip liudija pastaro meto įvykiai Prancūzijoje ir Vokietijoje, sunkvežimius, su kuriais galima sutraiškyti kelias dešimtis žmonių (sunkvežimis šiuo atveju yra daug „našesnis” ginklas nei koks nors varganas revolveris ar pistoletas).

Kitas aspektas – teroristai bei nusikaltėliai ginklų gali įsigyti juodojoje rinkoje, kurios niekas nekontroliuoja ir kurios nevaržo ginklų kontrolės įstatymai. Juk būtent su tokiais ginklais 2015 m. buvo įvykdytos žudynės Paryžiaus „Bataclan” teatre. Kokia buvo valdžios reakcija į tai? Sugriežtinta legalių ginklų kontrolė. Įsigilinkime į šią logiką: egzistuoja valstybės nustatyta procedūra, reglamentuojanti oficialų ir teisėtą šaunamųjų ginklų įsigijimą. Teroristai, visiškai nesinaudodami šia procedūra, neturėdami su ja nieko bendro, nežinia iš kur įsigyja nelegalių ginklų ir su jais įvykdo nusikaltimą. Valdžia, nesugebėdama kontroliuoti nelegalios prekybos ginklais, sugriežtina legalią ginklų įsigijimo tvarką. Toks sprendimas yra jokio loginio ryšio neturinti nesąmonė.

Pabandykime įsivaizduoti utopinę situaciją: įsivaizduokime, kad JAV ir kitų šalių ginklų priešininkų svajonė yra įgyvendinama: uždraudžiami visi šaunamieji ginklai civiliams ir niekas nebegali jų legaliai įsigyti ir turėti. Ar tai reiškia, jog išnyks ginklai ir ginkuoti nusikaltimai? Visiškai ne. Net jei žmogus negali įsigyti ginklo, kad ir juodojoje rinkoje, jis visada gali pasigaminti primityvų šaunamąjį ginklą namų sąlygomis ir su juo įvykdyti nusikaltimą. Nors daugeliui tai gali skambėti neįtikėtinai, tačiau primityvaus, bet savo funkciją atliekančio ginklų gamybos instrukcijų, su išsamiais aprašymais ir patarimais galima rasti internete. Geras to pavyzdys yra britas Philip A. Luty, kuris norėdamas pademonstruoti ginklų draudimų absurdiškumą ne tik namų garaže pasigamino pusiau automatinį šautuva, bet ir parašė jo pasigaminimo instrukciją, kuri yra visiems lengvai prieinama internete.

Teroro aktas: ar ginklų oficialus ribojimas padėtų sumažinti jų skaičių?
Philip A. Luty namų gamybos pusiau atomatinis šautuvas
© armamentreasearch.com

Tai parodo, jog kiekvienas žmogus naudodamasis visiems prieinamais metalo apdirbimo įrankiais gali pasigaminti šaunamąjį ginklą. Norint panaikinti galimybę žmonėms pasigaminti ginklus reikia: (1) uždrausti pardavinėti metalą ir (2) uždrausti žinias, kaip pasigaminti ginklus. Nei viena, nei kita – nėra įmanoma.

Sutinku su A. Tapinu, jog masinės žudynės ir įvairūs teroro išpuoliai yra labai rimta XXI a. problema. Tačiau jos sprendimas yra ne ginklų įsigijimo ribojimas, o priešngai – jų prienamumas piliečiams. Geriausias būdas sustabdyti teroro aktus yra ginkluotas, apmokytas, kaip tokiomis situacijomis elgtis žmogus.

Paimkime labai neseną pavyzdį iš Lietuvos. Ant Gedimino kalno neaiškios psichinės būklės pilietis kabinėjosi prie aplinkinių, juos stumdė ir rėkė ant jų. Iškviesta policija į įvykio vietą važiavo daugiau nei pusvalandį (pusvalandį!). Laimei, įvykio metu niekas rimtai nenukentėjo. Įsivaizduokime, kiek kitokį scenarijų, kuriame tas žmogus, būdamas neaiškios psichinės būklės būtų pasigaminęs savadarbę mačetę (apie pusės metro ilgio metalo metalo gabalą su užgalastais ašmenimis) ir ja būtų kapojęs bei badęs aplinkinius. Tegul skaitytojas įsivaizduoja, kad yra vienas iš žmonių, tuo metu esančių ant Gedimino kalno. Kokios yra Jūsų galimybės šioje situacijoje? a) plikomis rankomis bandyti nuginkluoti užpuoliką? (sėkmės bandant, bet Jūsų šansai likti gyvam, tokiu atveju yra labai menki) b) kviesti policiją ir tikėtis, kad ji atvažiuos greičiau, nei užpuolikas jus nužudys (priminsiu, jog policija važiavo virš pusvalandžio laiko, tad vėlgi – sėkmės bandant), c) tiesiog bandyti pabėgti, tikintis, jog pats išsigelbėsite, o užpuolikas tegul verčiau žudo tuos, kurie pabėgti negali (pvz. vaikai, vyresnio amžiaus žmonės).

Skirtingai nei ginklų draudimų šalininkams, ginkluotam žmogui egzistuotų ketvirtoji galimybė – panaudojant legaliai laikomą ginklą pamėginti nuginkluoti užpuoliką. Šaunamojo ginklo akivaizdoje karšta užpuoliko galva gali greitai atvėsti ir jis nustotų siautėti, arba, blogiausiu atveju galima panaudojant ginklą sužeisti jį, jog jis negalėtų toliau vykdyti išpuolio ir tuomet laukti policijos. Kaip matome iš pateikto pavyzdžio, vienintelė reali alternatyva žmogui tokioje situacijoje yra pačiam turėti ginklą. Tai, kad situacija ant Gedimino kalno nesibaigė tragedija, yra laimingas atsitiktinumas.

Taip, žmogus gali įvykdyti nusikaltimą su legaliai laikomu ginklu, šios tikimybės visiškai panaikinti neįmanoma. Tačiau galima ją sumažinti iki minimumo atliekant kruopštų asmens praeities patikrinimą (ang. background check) su kuriuo JAV ir kitose šalyse yra kai kurių problemų. Šio patikrinimo tikslas yra užtikrinti, jog ginklą įsigyja psichikos problemų neturintis ir praeityje sunkių nusikaltimų nepadaręs žmogus.

Užtikrinant šios procedūros efektyvumą ir ginklų prieinamumą piliečiams visuomenės saugumas ne tik nesumažėja, bet priešingai – jis padidėja.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilkiko vairuotojas įvardijo algos pokyčių problemą: paskaičiuokite patys, kas dabar bus (118)

Lietuvos profesinių sąjungų aljanso pirmininkas Audrius Cuzanauskas „Delfi“ laidoje papasakoj...

Didžiulį skausmą kentusiam pacientui odontologas parodė duris: prasilenkia su etika (71)

Rašau šį laišką bemiegę naktį, kurios, tikėtina, buvo galima išvengti. Skausmas sukelia...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (451)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

Važiuodama į šarvojimo salę kaunietė pasibaisėjo taksisto elgesiu: lieki pažemintas (63)

Antradienį dar vieną kartą pasijutau bjauriai, važiuodama taksi. Nežinau nė kaip pasakyti apie...

Kaime gyvenantis vyras atkreipė dėmesį į taršos mokesčio trūkumą: apie šitą valdžia nepagalvojo (55)

Kompensacija už mažiau taršų automobilį ... Tik parodykit nors vieną įgalų pravažiuoti kaimo...

Top naujienos

Kęsto Komskio verslas žlunga nesumokėjęs našlaičiams (150)

Vilnietė Simona Kibirkštytė viena augina du mažus vaikus. Be tėvo juos paliko tragiška avarija,...

Pirkėjams rūpi ne tik kaina: už skandalus įmonės sumoka kritusiais pardavimo rodikliais (48)

Lietuviai skaito produktų etiketes, o specialūs produktų žymėjimai, tokie kaip „ekologiška“...

Gyvai / Specialisto patarimai perkantiems automobilius ir pokalbis apie Užgavėnes „Delfi rytas“

„Žiema, žiema, bėk iš kiemo“, – taip šiandien turėtume šūkauti, užsikąsdami ir...

Nuramino dėl Vilniuje įtarto koronaviruso atvejo: visi mėginiai neigiami (139)

Dėl koronaviruso tirto iš šiaurės Italijos grįžusio vyro mėginiai buvo neigiami, patvirtino...

Italija ištikta šoko, pirminio koronaviruso šaltinio nustatyti nepavyksta šalį krečia ir politikų rietenos (54)

Europoje kilusios koronaviruso bangos paliestoje Italijoje tolydžio plinta panika. Šalies...

Mirė Sausio 13-osios byloje kaltu pripažintas buvęs sovietų gynybos ministras (122)

Maskvoje mirė buvęs Sovietų Sąjungos gynybos ministras Dmitrijus Jazovas , pranešė Rusijos...

Koronavirusui skverbiantis į Europą, prognozuojamos pasekmės: Lietuvos ekonomikai tai atsilieps (36)

Lietuvos ekonomikai Kinijoje ir Šiaurės Italijoje siaučiančio koronaviruso pasekmės bus...

Ant suolo lemiamu metu paliktas Motiejūnas: Kinijoje gynybos principai kitokie (16)

Donato Motiejūno sugrįžimas į Lietuvos rinktinę nebuvo rožėmis klotas. Pasitelkęs savo...

The Economist

Vėl paverskime Europą nuobodžia! (1)

ES ginčijasi dėl smulkmenų ir džiaugiasi grįžusiu nuobodžiu stabilumu.

Bankai nespėja dalyti paskolų, tačiau NT analitikas ragina pradėti galvoti logiškai (67)

Ekonomistai jau kelerius metus viešojoje erdvėje kalba, kad gyvenimas Lietuvoje gerėja. Vienas iš...

|Maža didelių žinių kaina