Ką dauguma vilniečių, kauniečių, klaipėdiečių ir kitų „miesčionių“ žino apie kaimą? Žino, kur brangiausios sodybos, žino, kur žuvingiausi ežerai, grybingiausi miškai? O ką žino apie žmones? Apie tuos, kuriuos vadina bambaliniais, saldukais, vatnikais, apie tuos, kurie padeginėja namus ar žudo bejėges moteris.

Ką žino apie tuos, kurie vis balsuoja ne taip, kaip reikia: išrenka tai Gražulį, tai Paksą, tai Bradauską? Nors paskutiniu metu kaimas staiga suliberalėjo, bet būkime budrūs – tie bambaliniai vis tiek grįš pas tvarkiečius, ar darbiečius, tvatins moterims dantis, gimdys nežinia kieno vaikus, o mes, „miesčionys“, kartais nuvažiuosim jų gelbėti, kartais paauklėti, žiūrėsim tas pagalbos laidas ir linguosim galvom. Beviltiškai.

Mes, didmiesčių gyventojai, neskaitom regioninių laikraščių, mes nežinom įkvepiančių jaunųjų ūkininkų istorijų, nežinom sūrių gamintojų, stručių augintojų, na, nebent tada, kai jie įsikūrę arti mūsų sodybos ar kai atveža produkciją mums į namus.

Galbūt dešimt procentų šiuos žodžius skaitančių miestiečių pasakys, kad aš neteisi, bet jie bus iš tų, kurie neseniai, gal prieš dešimtmetį, išvažiavo iš kaimo, turi gyvus tėvus ir dažnai grįžta į gimtinę. Visi kiti mano, kad investicijos į kaimą, bet kokie socialiniai projektai toje nežinomoje teritorijoje pasmerkti žlugti, nes kelio atgal nėra. To, kas išgriauta, neatstatysi, žmonių neperauklėsi: kaimas miršta, prasigeria, emigruoja ir tegu.

Kodėl taip rašau? Nes dar neseniai pati taip galvojau, o žiūrėjau nežinia kokiai temai skirtą E. Jakilaičio laidą, kurioje B. Vėsaitė kažkodėl norėjo uždaryti prekybos centrus (ne pirmą kartą), o du berniukai iš Laisvos rinkos instituto ir prekybininkų asociacijos šaipėsi iš jos beveik atvirai ir kartojo, ar dėl to, kad kaime kelioms vis dar karves laikančioms bobutėms supirkėjai pigiai moka už pieną, reikia visiems keršyti ir neleisti normaliai dirbti? Kaip galima dėl kelių nepatenkintų kaimiečių atimti savaitgalinius pelnus iš kaip triušiai besidauginančių prekybos centrų?! E. Jakilaitį taip pat nustebo Seimo narės paminėta priežastis – mažų ūkių kaimuose diskriminavimas. „Juk tai socialinės politikos dalis“, – pasakė jis.

Ir man pasidarė liūdna. Todėl, nors rašau su sarkazmu, esu liūdna, nes mes susiskaldę visais įmanomais pjūviais: vargšai su turtingais, besidedantys turtingais su turtingais, elitas su prasčiokais, prasčiokų elitas su aukštuomenės elitu, kaimas su miestu, miesteliai su miesteliais, emigrantai su besiruošiančiais emigruoti, besiruošiantys emigruoti su norinčiais sugrįžti, ir čia dar ne viskas. Ir kiekvienam tam pjūviui tarp susiskaldžiusiųjų nors kažkiek retušuoti, reikia socialinės politikos, kiekvienam jam reikia socialinio projekto. Mes garsiai kalbam apie globalizacija, o kas tai? Tas pats atskirties nebuvimas. Kalbam apie emigrantų grąžinimą, bet tai irgi socialinė politika. Kalbam apie gėjus, toleranciją, meilę artimam savo ir tos meilės skatinimui, tos tolerancijos puoselėjimui turime aibę socialinių projektų.

Kodėl nieko neturim kaime? Kodėl socialinė politika kaime baigiasi Europos Sąjungos lėšų skyrimu, na, ir kapelų bei melžėjų varžytuvėm. Bet apie dvi pastarąsias miestiečiai nežino ir Seimo nariai jomis susidomi tik prieš rinkimus. Bet ką aš noriu pasakyti? Noriu visiems „miesčionims“ parašyti skaičius, kurie padės susidaryti geresnį vaizdą apie kaimą ir tas kelias dėl pieno supirkimo kainų verkiančias bobutes.

Mūsų kaimuose gyvena 50 tūkstančių šeimų, laikančių 1-5 karves. 50 tūkstančių šeimų, tai mažiausia 100 tūkstančių kaimo žmonių, kurie neprašo pašalpų, kurie užsidirba duonai ir visada turi pieno. Nors už parduodamą pieną gauna mažiausiai, vos ne dvigubai mažiau nei Žemės ūkio bendrovės, tik apie 0,12 eurų už kilogramą. Ar 100 tūkstančių darbščių kaimo žmonių neverti socialinės politikos: pagalbos, dėmesio, supratimo ir paskatinimo. Ne tos pagalbos, kurią neva siūlo, o iš tikrųjų tyčiojasi TV laidos, o valdžios, kuri vis kalba apie emigraciją, žmonių, gaunančių pašalpas, skaičiaus didėjimą, skurdą, nedarbą. Bet kovoti su pasekmėmis yra sunkiau negu išsiaiškinti ir panaikinti priežastis, ir dar sunkiau, kai priežastis sukuriame patys, savo abejingumu, neveiklumu ar nesupratingumu.

Dabar, nepadėdami smulkiems ūkiams, mes kuriame priežastį, dėl kurios ištuštės kaimuose namai, emigruos dar daugiau žmonių bei padidės „pašalpinių“ ir bedarbių.

Mes kuriame priežastį, dėl kurios bus išgerta dar daugiau alkoholio, nes žmonės „laistys“ parduotas veršingas karves. Kuriame priežastį nieko neveikti, keikti valdžią ir vėl toms vargšėms moterims išmušti dantis.

Man liūdna dėl mūsų nesupratimo, dėl menkinimo žmonių, kurie tau neįdomus, kurie per maži, kad būtų verti dėmesio, todėl pritariu prekių antkainio ribojimui, pritariu prekybos centrų darbo laiko ribojimui, pritariu visiems ribojimams, nes mažas ar didelis verslininkas – prekybos centro vadas ar dviejų karvių savininkams – mums jie turi būti vienodai svarbūs.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite atsiųsti savo nuomonę? Jos laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (99)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Išgertuvės Šventojoje siutino: ne visi taip supranta atostogas (64)

Kurortas – kai kuriems žmonėms jis asocijuojasi su poilsiu ar vakarėliais. Susirenka daugybė...

Apsilankymas baseine priminė sovietų laikus: ar tai verta 28 eurų? (64)

Š. m. birželio 10 d. lankėmės viename Lietuvos vandens pramogų parke. Turėjome dovanų kuponą...

Turi patarimą abiturientams, kad ateityje netektų nusivilti

Tema bus apie studijas. Norėčiau duoti patarimą jaunimui, kurie ką tik baigė mokyklą.

Sulauktas skambutis išvedė iš kantrybės – jaučiasi ir toliau kvailinamas (24)

Tikriausiai visi pajuto bangą įvairiausių elektroninių laiškų ar net skambučių, kuriais...

Top naujienos

Gražiausias Lietuvos kaimas, kuriame liko vos 6 gyventojai: sodybos kaina čia siekia 200 tūkst. (64)

Gražiausiu Lietuvos kaimu išrinkti Grabijolai – mažas, miškuose pasislėpęs kaimelis tarp...

Jei Seimas nepersigalvos, kitais metais parduotuvės sekmadieniais ir per šventes nedirbs papildyta (68)

Paskutiniais mėnesio sekmadieniais ir švenčių dienomis parduotuvės nedirbs – tai numato...

Ugniagesiai perspėja ruoštis: smarkiai lis, numatoma perkūnija ir škvalas (57)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos apsaugos ministerijos išplatino perspėjimą, kad...

Pompeo juokelis Kim Jong Unui: nebūčiau prieš tave nugalabyti (2)

Paviešintos gana intriguojančio detalės apie tai, kas buvo pasakyta per pirmąjį JAV valstybės...

Padėtis tragiška: liepsnos kėsinosi į Kuršių neriją (6)

Užsitęsusi sausra kelia didelį nerimą – vieną po kito gaisrai niokoja šalies miškus . Vos...

Krizė Vokietijoje: pildosi perspėjimai dėl pasekmių visai Europai (154)

Nutiko tai, dėl ko dar 2015 metais, svetingumo kultūros apogėjuje, būgštavo žymus vokiečių...

Netikėtas gyvenimo posūkis paskatino imtis veiklos, kurios pinigais neįkainosi

Tolerancija, visų socialinių grupių gerovė – tokie įprasti ir nedaug atskleidžiantys žodžiai...

Gyvai / Svarbiausios Peru rungtynės ir antrosios pergalės siekiantys prancūzai 0:1 (2)

Ketvirtadienį vakare C grupėje išgyvenimo rungtynes žais Peru, kuriems nesėkmė užkirstų...

Gražulis neneigia vaiko mamai siūlęs darytis abortą (705)

Seimo narys Petras Gražulis su palangiške Birute Navickaite susilaukė vaiko, tokia žinia...

Senjorams darbo rinkoje svarstomos mažesnės „Sodros“ įmokos, kitos lengvatos (9)

Planą Lietuvos demografinėms problemoms spręsti rengianti Vyriausybė ieško būtų, kaip...