Ką dauguma vilniečių, kauniečių, klaipėdiečių ir kitų „miesčionių“ žino apie kaimą? Žino, kur brangiausios sodybos, žino, kur žuvingiausi ežerai, grybingiausi miškai? O ką žino apie žmones? Apie tuos, kuriuos vadina bambaliniais, saldukais, vatnikais, apie tuos, kurie padeginėja namus ar žudo bejėges moteris.

Ką žino apie tuos, kurie vis balsuoja ne taip, kaip reikia: išrenka tai Gražulį, tai Paksą, tai Bradauską? Nors paskutiniu metu kaimas staiga suliberalėjo, bet būkime budrūs – tie bambaliniai vis tiek grįš pas tvarkiečius, ar darbiečius, tvatins moterims dantis, gimdys nežinia kieno vaikus, o mes, „miesčionys“, kartais nuvažiuosim jų gelbėti, kartais paauklėti, žiūrėsim tas pagalbos laidas ir linguosim galvom. Beviltiškai.

Mes, didmiesčių gyventojai, neskaitom regioninių laikraščių, mes nežinom įkvepiančių jaunųjų ūkininkų istorijų, nežinom sūrių gamintojų, stručių augintojų, na, nebent tada, kai jie įsikūrę arti mūsų sodybos ar kai atveža produkciją mums į namus.

Galbūt dešimt procentų šiuos žodžius skaitančių miestiečių pasakys, kad aš neteisi, bet jie bus iš tų, kurie neseniai, gal prieš dešimtmetį, išvažiavo iš kaimo, turi gyvus tėvus ir dažnai grįžta į gimtinę. Visi kiti mano, kad investicijos į kaimą, bet kokie socialiniai projektai toje nežinomoje teritorijoje pasmerkti žlugti, nes kelio atgal nėra. To, kas išgriauta, neatstatysi, žmonių neperauklėsi: kaimas miršta, prasigeria, emigruoja ir tegu.

Kodėl taip rašau? Nes dar neseniai pati taip galvojau, o žiūrėjau nežinia kokiai temai skirtą E. Jakilaičio laidą, kurioje B. Vėsaitė kažkodėl norėjo uždaryti prekybos centrus (ne pirmą kartą), o du berniukai iš Laisvos rinkos instituto ir prekybininkų asociacijos šaipėsi iš jos beveik atvirai ir kartojo, ar dėl to, kad kaime kelioms vis dar karves laikančioms bobutėms supirkėjai pigiai moka už pieną, reikia visiems keršyti ir neleisti normaliai dirbti? Kaip galima dėl kelių nepatenkintų kaimiečių atimti savaitgalinius pelnus iš kaip triušiai besidauginančių prekybos centrų?! E. Jakilaitį taip pat nustebo Seimo narės paminėta priežastis – mažų ūkių kaimuose diskriminavimas. „Juk tai socialinės politikos dalis“, – pasakė jis.

Ir man pasidarė liūdna. Todėl, nors rašau su sarkazmu, esu liūdna, nes mes susiskaldę visais įmanomais pjūviais: vargšai su turtingais, besidedantys turtingais su turtingais, elitas su prasčiokais, prasčiokų elitas su aukštuomenės elitu, kaimas su miestu, miesteliai su miesteliais, emigrantai su besiruošiančiais emigruoti, besiruošiantys emigruoti su norinčiais sugrįžti, ir čia dar ne viskas. Ir kiekvienam tam pjūviui tarp susiskaldžiusiųjų nors kažkiek retušuoti, reikia socialinės politikos, kiekvienam jam reikia socialinio projekto. Mes garsiai kalbam apie globalizacija, o kas tai? Tas pats atskirties nebuvimas. Kalbam apie emigrantų grąžinimą, bet tai irgi socialinė politika. Kalbam apie gėjus, toleranciją, meilę artimam savo ir tos meilės skatinimui, tos tolerancijos puoselėjimui turime aibę socialinių projektų.

Kodėl nieko neturim kaime? Kodėl socialinė politika kaime baigiasi Europos Sąjungos lėšų skyrimu, na, ir kapelų bei melžėjų varžytuvėm. Bet apie dvi pastarąsias miestiečiai nežino ir Seimo nariai jomis susidomi tik prieš rinkimus. Bet ką aš noriu pasakyti? Noriu visiems „miesčionims“ parašyti skaičius, kurie padės susidaryti geresnį vaizdą apie kaimą ir tas kelias dėl pieno supirkimo kainų verkiančias bobutes.

Mūsų kaimuose gyvena 50 tūkstančių šeimų, laikančių 1-5 karves. 50 tūkstančių šeimų, tai mažiausia 100 tūkstančių kaimo žmonių, kurie neprašo pašalpų, kurie užsidirba duonai ir visada turi pieno. Nors už parduodamą pieną gauna mažiausiai, vos ne dvigubai mažiau nei Žemės ūkio bendrovės, tik apie 0,12 eurų už kilogramą. Ar 100 tūkstančių darbščių kaimo žmonių neverti socialinės politikos: pagalbos, dėmesio, supratimo ir paskatinimo. Ne tos pagalbos, kurią neva siūlo, o iš tikrųjų tyčiojasi TV laidos, o valdžios, kuri vis kalba apie emigraciją, žmonių, gaunančių pašalpas, skaičiaus didėjimą, skurdą, nedarbą. Bet kovoti su pasekmėmis yra sunkiau negu išsiaiškinti ir panaikinti priežastis, ir dar sunkiau, kai priežastis sukuriame patys, savo abejingumu, neveiklumu ar nesupratingumu.

Dabar, nepadėdami smulkiems ūkiams, mes kuriame priežastį, dėl kurios ištuštės kaimuose namai, emigruos dar daugiau žmonių bei padidės „pašalpinių“ ir bedarbių.

Mes kuriame priežastį, dėl kurios bus išgerta dar daugiau alkoholio, nes žmonės „laistys“ parduotas veršingas karves. Kuriame priežastį nieko neveikti, keikti valdžią ir vėl toms vargšėms moterims išmušti dantis.

Man liūdna dėl mūsų nesupratimo, dėl menkinimo žmonių, kurie tau neįdomus, kurie per maži, kad būtų verti dėmesio, todėl pritariu prekių antkainio ribojimui, pritariu prekybos centrų darbo laiko ribojimui, pritariu visiems ribojimams, nes mažas ar didelis verslininkas – prekybos centro vadas ar dviejų karvių savininkams – mums jie turi būti vienodai svarbūs.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite atsiųsti savo nuomonę? Jos laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Susirūpinę šauktinių tėveliai: kodėl mūsų vaikų neišleidžia namo savaitgaliais? (229)

Nuo spalio 9 dienos į Karaliaus Mindaugo Husarų batalioną, kuris yra Panevėžyje, atvyko atlikti...

Pasidalino įspūdžiais apie Iraną – tokios neapykantos valdžiai daugiau niekur nepastebėjo (36)

Pasakojimą pradėsiu greičiausiai nuo Irano žmonių. Jie nuostabūs. Tikrąja to žodžio prasme....

Nutraukė Tapino „Laisvės TV“ prenumeratą: matyt, laisvę suvokiame skirtingai (262)

Gerb. Andrius Tapinas sekmadienį savo laidoje prakalbo apie ginklus ir kaip blogai, kad Lietuvos...

Kolegų pastabos privertė merginą degti iš gėdos – vėliau gailėjosi savo reakcijos (158)

„Mažos kosmetikos kainos – nusikaltimas prieš moterį“, – skaitau straipsnio antraštę ir...

Jaunoji karta: prisiminkime Baltijos kelio vienybę ir išmokykime vaikus atpažinti savo emocijas (1)

Jau seniai, ir ne tik psichologų, pastebėta, kad tėvai augindami savo vaikus yra linkę naudoti ir...

Top naujienos

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (7)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (397)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (126)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (207)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (23)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (225)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (389)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Gaisro metu nebuvo laiko galvoti: moters poelgis pralinksmino internautus (5)

Erdvius namus Šiaurės Kalifornijoje turėjusiam poniui Stardust turėjo būti nemenkas sukrėtimas...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė (9)

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...