aA
Ką dauguma vilniečių, kauniečių, klaipėdiečių ir kitų „miesčionių“ žino apie kaimą? Žino, kur brangiausios sodybos, žino, kur žuvingiausi ežerai, grybingiausi miškai? O ką žino apie žmones? Apie tuos, kuriuos vadina bambaliniais, saldukais, vatnikais, apie tuos, kurie padeginėja namus ar žudo bejėges moteris.

Ką žino apie tuos, kurie vis balsuoja ne taip, kaip reikia: išrenka tai Gražulį, tai Paksą, tai Bradauską? Nors paskutiniu metu kaimas staiga suliberalėjo, bet būkime budrūs – tie bambaliniai vis tiek grįš pas tvarkiečius, ar darbiečius, tvatins moterims dantis, gimdys nežinia kieno vaikus, o mes, „miesčionys“, kartais nuvažiuosim jų gelbėti, kartais paauklėti, žiūrėsim tas pagalbos laidas ir linguosim galvom. Beviltiškai.

Mes, didmiesčių gyventojai, neskaitom regioninių laikraščių, mes nežinom įkvepiančių jaunųjų ūkininkų istorijų, nežinom sūrių gamintojų, stručių augintojų, na, nebent tada, kai jie įsikūrę arti mūsų sodybos ar kai atveža produkciją mums į namus.

Galbūt dešimt procentų šiuos žodžius skaitančių miestiečių pasakys, kad aš neteisi, bet jie bus iš tų, kurie neseniai, gal prieš dešimtmetį, išvažiavo iš kaimo, turi gyvus tėvus ir dažnai grįžta į gimtinę. Visi kiti mano, kad investicijos į kaimą, bet kokie socialiniai projektai toje nežinomoje teritorijoje pasmerkti žlugti, nes kelio atgal nėra. To, kas išgriauta, neatstatysi, žmonių neperauklėsi: kaimas miršta, prasigeria, emigruoja ir tegu.

Kodėl taip rašau? Nes dar neseniai pati taip galvojau, o žiūrėjau nežinia kokiai temai skirtą E. Jakilaičio laidą, kurioje B. Vėsaitė kažkodėl norėjo uždaryti prekybos centrus (ne pirmą kartą), o du berniukai iš Laisvos rinkos instituto ir prekybininkų asociacijos šaipėsi iš jos beveik atvirai ir kartojo, ar dėl to, kad kaime kelioms vis dar karves laikančioms bobutėms supirkėjai pigiai moka už pieną, reikia visiems keršyti ir neleisti normaliai dirbti? Kaip galima dėl kelių nepatenkintų kaimiečių atimti savaitgalinius pelnus iš kaip triušiai besidauginančių prekybos centrų?! E. Jakilaitį taip pat nustebo Seimo narės paminėta priežastis – mažų ūkių kaimuose diskriminavimas. „Juk tai socialinės politikos dalis“, – pasakė jis.

Ir man pasidarė liūdna. Todėl, nors rašau su sarkazmu, esu liūdna, nes mes susiskaldę visais įmanomais pjūviais: vargšai su turtingais, besidedantys turtingais su turtingais, elitas su prasčiokais, prasčiokų elitas su aukštuomenės elitu, kaimas su miestu, miesteliai su miesteliais, emigrantai su besiruošiančiais emigruoti, besiruošiantys emigruoti su norinčiais sugrįžti, ir čia dar ne viskas. Ir kiekvienam tam pjūviui tarp susiskaldžiusiųjų nors kažkiek retušuoti, reikia socialinės politikos, kiekvienam jam reikia socialinio projekto. Mes garsiai kalbam apie globalizacija, o kas tai? Tas pats atskirties nebuvimas. Kalbam apie emigrantų grąžinimą, bet tai irgi socialinė politika. Kalbam apie gėjus, toleranciją, meilę artimam savo ir tos meilės skatinimui, tos tolerancijos puoselėjimui turime aibę socialinių projektų.

Kodėl nieko neturim kaime? Kodėl socialinė politika kaime baigiasi Europos Sąjungos lėšų skyrimu, na, ir kapelų bei melžėjų varžytuvėm. Bet apie dvi pastarąsias miestiečiai nežino ir Seimo nariai jomis susidomi tik prieš rinkimus. Bet ką aš noriu pasakyti? Noriu visiems „miesčionims“ parašyti skaičius, kurie padės susidaryti geresnį vaizdą apie kaimą ir tas kelias dėl pieno supirkimo kainų verkiančias bobutes.

Mūsų kaimuose gyvena 50 tūkstančių šeimų, laikančių 1-5 karves. 50 tūkstančių šeimų, tai mažiausia 100 tūkstančių kaimo žmonių, kurie neprašo pašalpų, kurie užsidirba duonai ir visada turi pieno. Nors už parduodamą pieną gauna mažiausiai, vos ne dvigubai mažiau nei Žemės ūkio bendrovės, tik apie 0,12 eurų už kilogramą. Ar 100 tūkstančių darbščių kaimo žmonių neverti socialinės politikos: pagalbos, dėmesio, supratimo ir paskatinimo. Ne tos pagalbos, kurią neva siūlo, o iš tikrųjų tyčiojasi TV laidos, o valdžios, kuri vis kalba apie emigraciją, žmonių, gaunančių pašalpas, skaičiaus didėjimą, skurdą, nedarbą. Bet kovoti su pasekmėmis yra sunkiau negu išsiaiškinti ir panaikinti priežastis, ir dar sunkiau, kai priežastis sukuriame patys, savo abejingumu, neveiklumu ar nesupratingumu.

Dabar, nepadėdami smulkiems ūkiams, mes kuriame priežastį, dėl kurios ištuštės kaimuose namai, emigruos dar daugiau žmonių bei padidės „pašalpinių“ ir bedarbių.

Mes kuriame priežastį, dėl kurios bus išgerta dar daugiau alkoholio, nes žmonės „laistys“ parduotas veršingas karves. Kuriame priežastį nieko neveikti, keikti valdžią ir vėl toms vargšėms moterims išmušti dantis.

Man liūdna dėl mūsų nesupratimo, dėl menkinimo žmonių, kurie tau neįdomus, kurie per maži, kad būtų verti dėmesio, todėl pritariu prekių antkainio ribojimui, pritariu prekybos centrų darbo laiko ribojimui, pritariu visiems ribojimams, nes mažas ar didelis verslininkas – prekybos centro vadas ar dviejų karvių savininkams – mums jie turi būti vienodai svarbūs.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite atsiųsti savo nuomonę? Jos laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (56)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (186)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Aš tik už žiemos laiką – pagalvokime apie moksleivius (195)

Reikia palikti žiemos laiką, nes: palikus vasaros laiką moksleiviams ilgiau tektų keliauti į...

Kaunietė nori būti išgirsta: ar kam nors tai rūpi? (4)

Neseniai „Kas vyksta Kaune“ buvo įkeltas video, kaip pilietis vagia miesto trinkeles .

Top naujienos

Istorikas iš Vokietijos Lietuvą pažino nusprendęs čia išlaikyti vairavimo teises (70)

Kai priėjęs pasisveikinti Felixas Ackermannas raiškiai ištaria „laba diena“, pasitikslinu...

Pilnai dar neveikiančiu keltu „Regina Seaways“ plukdo į Švediją: nepatogumus kompensavo kotletu (28)

Spalio pradžioje iš Kylio į Klaipėdą plaukusiame kelte „ Regina Seaways “ dėl gedimo...

Nematoma kraupi realybė: Dovilės Didžiūnaitytės organizme rasto „oksiko“ Lietuvoje įsigyti galima paprasčiau nei manote (24)

Tragiškai žuvusios Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol yra didelė mįslė. Praėjusių...

Naktinis reidas Vilniuje: po „CityBee“ gaudynių paaiškėjo kuriozinė situacija (9)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą Vilniuje surengę pareigūnai pričiupo ir nelegaliai...

„Penktas kėlinys“ tarp Jasikevičiaus ir Obradovičiaus – varžėsi komplimentais (10)

Žaidė gerai, bet varžovai buvo dar geresni. Kauno „Žalgiris“ 75:82 nusileido Stambulo...

Ekipos progresu pasiguodęs Milaknis prisiminė pernykštę patirtį: jau buvo tokių situacijų (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkams nepavyko savaitės Eurolygoje užbaigti antra pergale: Stambulo...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (50)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Pagirtinai tris kėlinius kovojęs „Žalgiris“ neatlaikė Eurolygos vicečempionų tempo (437)

Kauno „Žalgiris“ (1/2) penktadienį nesėkme užbaigė šią Eurolygos dvigubą savaitę ir...

Urbšys kirto „valstiečių“ veidams: atrodo, kad jie yra apsvaigę nuo valdžios (108)

Lietuvoje – tikra įrašų krizė. Nereikalingus ir nenaudingus įrašus – sunaikina. O naudingi...

Masinė avarija kelyje Vilnius–Panevėžys: susidūrė 4 lengvieji automobiliai ir autobusas žuvo žmogus (204)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad kelyje Vilnius–Panevėžys (A2) 21 kilometre susidūrė 4...