aA
Balandžio 23 d. įvyko du susitikimai su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais. Pirmiausiai, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos tarybos nariai diskutavo su atsakingais ministerijos specialistais, o vėliau Lietuvos švietimo profesinės sąjungos bei Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovai A. Jurgelevičius ir R. Znutas, kartu su savo pavaduotojais, susitiko su švietimo, mokslo ir sporto ministru A. Monkevičiumi.
Švietimo ministerijos ketinimai: žingsnis pirmyn, du žingsniai atgal
© DELFI / Andrius Ufartas

Susitikimuose, kuriuos inicijavo abi pusės, buvo aptarti ministerijoje, savivaldybėse bei mokyklose prasidėjęs pasiruošimas artėjančiai naujų mokslo metų pradžiai. Aštriausias diskusijas sukėlė labai kontraversiškos nuo praeitų mokslo metų pradžios įsiteisinusios bendrojo ugdymo mokyklų finansavimo tvarkos („klasės krepšelio“) interpretacijos, kurias ministerijos atstovai pagarsino prieš kelias savaites įvykusiame susitikime su visų Lietuvos savivaldybių švietimo padalinių atstovais.

Šiame renginyje (beje, į jį švietimo profesinės sąjungos nebuvo pakviestos) iš atsakingas pareigas einančių ministerijos specialistų lūpų nuskambėjo patikinimas, kad ugdymo plano įgyvendinimui skirtas lėšas tam tikromis aplinkybėmis galima panaudoti ir kitoms ugdymo reikmėms, tarp kurių patenka ir mokyklų vadovų atlyginimai. Ši informacija buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus, nes svarstant, o vėliau priėmus naują finansavimo tvarką, tie patys ministerijos žmonės kaip didžiausią naujovės pranašumą įvardino pinigų ugdymo planui įgyvendinti atskyrimą nuo kitų išlaidų. Tai, pasak sumanymo autorių, leis pilnai įgyvendinti kiekvienos mokyklos ugdymo planą ir užtikrins pilną mokyklai skirtų mokytojų etatų „padengimą“ pinigais.

Vienu atveju, taip bus sudaromos prielaidos geresnei moksleivių ugdymo kokybei, antru atveju, mokytojams bus užtikrinamas atlyginimas už jų atliekamus darbus. Kartu, toks lėšų atskyrimas, turėjo laiduoti didesnį finansinį mokyklos veiklos skaidrumą. Dabar gi, ministerijos specialistai, gindami pakitusį požiūrį į finansavimą, teigė, kad „neprotinga“ būtų mokyklai nepalikti „nors kiek finansinio savarankiškumo“. Pasak jų, ugdymo plano įgyvendinimui skirtas lėšas bus galima perskirstyti tik tada, kai bus „pilnai įgyvendintas ugdymo planas“. Tačiau jie nutylėjo du esminius momentus. Pirma, jokiame teisės akte nėra apibrėžta sąvoka „pilnas ugdymo plano įgyvendinimas“ ir todėl šios aplinkybės tiesiog nėra galimybių įvertinti nei teisiniais, nei kitais kriterijais. O toks neapibrėžtumas sukuria galimybes mokyklų vadovų savivaliavimui įgyvendinant mokyklos ugdymo planą. Antra, šios lėšos yra skiriamos ne tik pamokų, popamokinių užsiėmimų ar konsultacijų apmokėjimui, bet ir mokėti mokytojams už nekontaktinę veiklą – vadovavimą klasei, pasiruošimą pamokoms, rašto darbų taisymą, kvalifikacijos kėlimą, projektų įgyvendinimą ir t. t.

Apie tariamą šių lėšų trūkumą daugelio mokyklų vadovai rypuoti pradėjo nuo praėjusio rugsėjo 1 – osios. O skundai, it mostelėjus burtininko lazdele, nurimo tik prieš praeitų metų gruodžio 31 d., kai jie dosnia ranka ėmė dalinti kalėdines priemokas ir premijas, kurioms daugeliu atvejų pinigų atsirado dėl to, kad mokytojams nebuvo pilnai apmokama už nekontaktinius darbus. O kai kurių direktorių mostai buvo iš ties dosnūs! Antai pilna burna naują finansavimo tvarką kritikavęs Vilniaus licėjaus direktorius S. Jurkevičius, nors tai ir draudžia teisės aktai, sugebėjo išmokėti kone dviejų mėnesių atlyginimo dydžio premijas ar priedus! Švietimo profesinės sąjungos griežtai pasisakė prieš taip pasikeitusį ministerijos požiūrį, įvertinę jį kaip neleistiną grįžimą atgal.

Ir ne tik išreiškė kritinę nuomonę, bet ir išdėstė ją grindžiančius argumentus – moksleiviams nebus sudarytos geresnės ugdymosi sąlygos, mokytojams nebus apmokama už jų atliekamus darbus, mokyklos finansinė veikla vėl taps neskaidria. Ministras A. Monkevičius ir jo pavaldiniai iš esmės neturėjo ką pasakyti dėl mokytojų atstovų išsakytų argumentų ir pažadėjo į teisės aktus įdėti reikiamus saugiklius.

Pokalbio metu paaiškėjo, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra pateikusi Vyriausybei ir kitų pataisų nutarimo, susijusio su mokyklų finansavimu, projektui. Dėl nesuprantamų priežasčių apie teiktus pasiūlymus profesinės sąjungos nebuvo informuotos. Tokio slaptumo priežastys ėmė aiškėti, kai profesinių sąjungų ekspertai savo akimis pamatė aptariamo dokumento projektą. Jame matosi ministerijos bandymas vis labiau nutolti nuo susitarimų, kurie buvo pasiekti su profesinėmis sąjungomis praėjusiais metais derinant mokyklų finansavimo bei mokytojų darbo apmokėjimo pokyčius. Visų pirma, siūloma didinti vidutinę kontaktinių valandų normą mokytojo etatui, sukuriant disbalansą tarp kontaktinio bei nekontaktinio mokytojų darbo. O juk vienas iš etatinio mokytojų darbo apmokėjimo tikslų buvo siekis subalansuoti šias veiklas tam, kad mokytojai nebūtų apkrauti vien pamokomis!

Dėl sunkiai suvokiamų priežasčių siūloma mažinti abiturientams (XII arba IV gimnazinės klasės) skirtų kontaktinių valandų skaičių. O tai ir sumažins moksleivių galimybes tinkamai pasiruošti baigiamiesiems egzaminams, ir apkarpys mokykloms skiriamus mokytojų etatus. Šis mažinimas ypač rėžia akį matant, kad likusių klasių moksleiviams siūloma didinti kontaktines valandas. Dar vienas akibrokštas laukė sužinojus apie ministerijos norą jungtinį – ministerijos ir savivaldybės – mažų, turinčių mažiau nei 9 mokinius, klasių finansavimo modelį atidėti iki 2021 metų. Modelio esmė – jei savivaldybė mato būtinybę vienoje ar kitoje mokykloje formuoti mažą klasę, ji turėtų prisiimti ir dalinę finansinę atsakomybę už jos finansavimą. Ir tik tai padarius, trūkstamą lėšų dalį įsipareigotų pridėti ministerija. Tuo tarpu atidėjimas toliau leis naujai išrinktiems savivaldybių tarybų nariams, nesukant galvos dėl papildomo finansavimo, kelti rankas steigiant mažas klases. O trūkstami finansai vėl bus „sunkiami“ iš mokytojų, verčiant juos žūtbūt taupyti, t. y. mažinant jiems atlyginimus ir neapmokant už dalį dirbamų darbų.

Jau dabar aišku, kad negavus iš ministerijos argumento siūlomų pokyčių pagrindimo, švietimo profesinės sąjungos nepritars siūlymams. O jei mokyklų finansavimo tvarką reglamentuojantys teisės aktai bus priimti neatsižvelgus į profesinių sąjungų nuomonę, tai bus Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pažeidimas. Tačiau apmaudu yra ne tik dėl to. Naujieji Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovai, bandydami laviruoti tarp noro gerinti mokyklų finansavimo bei mokytojų darbo apmokėjimo sąlygas ir ne mažesnio noro įtikti bet kokias naujoves kritikuojantiems švietimo darbuotojams, žengę žingsnį pirmyn, jau planuoja du žingsnius atgal.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
4.2857

Motinos dieną įvardijo, kam reiktų atsiprašyti: po baisios patirties vaikystėje, suaugusi moteris iki šiol miega nejudėdama (61)

Artėja Motinos diena. Miela, graži šventė. Taip turėtų būti. Bet ne visiems. Kalbėti apie...

Su kurso drauge paslaptingą eksperimentą atlikusi mergina daugiau to nekartotų – kūnas šiurpsta prisiminus (56)

Žinau, kad žiūrėsite skeptiškai, kitko ir nesiūlau. Tiesiog noriu papasakoti savo istoriją, nes...

Vyras nebežino, kaip gelbėti santuoką: įsitikinau, kad žmona turi paslaptį (159)

„Paklausk jos tiesiai“, „Konfrontuok“, „Pasikalbėkite“, – ragina visi. Bet kaip tu...

Internetu su 40-mete susipažinęs vyras išgirdo tokių pasakų, kad sunku ir įsivaizduoti (125)

Pažinčių svetainėje patiko moteris... Nuotraukoje – labai graži. Įspūdingomis didelėmis...

Papasakojo apie kitokią vaikystę: taip auginau ir savo vaikus, taip ir turėtų būti (16)

Šeimoje buvau paskutinis vaikas. Visi jau suaugę, buvo išskridę iš gimtųjų namų. Buvo...

Top naujienos

Darganoti orai greit pasibaigs (2)

Serija ciklonų iš vakarų keliaujančių per Lietuvą arba visai šalia ir nešanti darganotus,...

Lietuviai skelbia sukūrę vaistą nuo koronaviruso: jis gali tapti pirmuoju pasaulyje (346)

Vilniuje įsikūrusi „ Northway Biotech “ pernai pranešė, kad kartu su šveicarais kuria...

Vilniuje atsidarė naujas traukos centras – tokio turgaus mums pavydės visos Baltijos šalys (261)

Gali būti, kad Vilnius nuo šiol turi naują madingiausią ir patraukliausią susitikimų vietą....

Po sunkios COVID-19 ligos kelias į sanatoriją – užvertas: dėl naujo Dulkio įsakymo susiklostė absurdiška situacija (180)

Praėjusį ketvirtadienį vilnietės Karinos tėvas po sunkios ir komplikuotos COVID-19 ligos buvo...

„Žalgiris“ artėja prie susitarimo su NBA patirties turinčiu amerikiečiu, žaidusiu ir Schillerio komandoje

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas ketvirtadienį užsiminė , kad klubas jau yra...

Lietuvė apie padėtį šalyje, kuri manė nugalėjusi koroną: situacija dramatiška, ligos atveju nebepadeda net pinigai išpardavė pasigamintas vakcinas (249)

Koronaviruso atvejų skaičiui Indijoje vis mušant rekordus, šalies valstijos skelbia atskirus,...

Pasiilgusiems kelionių žinia iš Briuselio: štai ką svarbu žinoti planuojantiems atostogas (37)

Turizmas yra vienas tų sektorių, kurį COVID-19 pandemija paveikė labiausiai, dėl to gali būti...

Moterys ir technologijos: šie startuoliai pandemijos akivaizdoje sulaukė išskirtinio investuotojų dėmesio (1)

Kadaise rizikos kapitalo bendruomenės laikyti pernelyg nišiniais ar rizikingais, šiandien, kai...

Renata išdavė paslaptį, kaip ypatingai gardžiai paruošti karką: tai grilio bomba, kurią kepsite dar ne kartą (24)

Ar kada valgėte karką , ruoštą pomidorų sultyse? Maisto entuziastė Renata Stužėnienė iš...

Joana Balčiuvienė | D+

Po 7 metų santuokos atsibudo: ką daryti, jei tas žmogus man net nepatinka

Gyveni gyveni su žmogumi, ir staiga matai: na, ne toks protingas, kaip kolega. Ir ne tokie pomėgiai...