Iki 2016 metų valstybė kompensuodavo tam tikrą vaisto kainos dalį, o likusią kainos dalį pacientas susimokėdavo pats. Pvz.: vienas tos pačios veikliosios medžiagos vaistas kainavo 10 Eurų, kitas 15 Eurų. Valstybė už abu vaistus kompensuodavo po 9 Eurus. Pacientas galėjo rinktis: susimokėti 1 Eurą ir nusipirkti pigesnę vaisto kopiją ar susimokėti 6 Eurus ir nusipirkti brangesnį originalų vaistą.
© DELFI / Tomas Vinickas

Gydytojas recepte galėjo rašyti tik veikliosios medžiagos pavadinimą.
2017 metais sveikatos apsaugos ministerija išleido įsakymą, kad vaistininkas turi būtinai pasiūlyti pacientui pigiausią vaistą. 2018 metais ruošiamas ministro įsakymas, kad naujam pacientui vaistininkas galės parduoti tik patį pigiausią vaistą. Pacientas jau nebegalės pasirinkti brangesnio vaisto, nes už jį valstybė nebekompensuos tų pačių 9 Eurų.

2016 metais rinkimus laimėjusi „valstiečių- žaliųjų“ partija žadėjo esmines reformas visose srityse, tuo pačiu ir sveikatos apsaugos.

Reforma turėtų būti daroma ne dėl pačios reformos, o tam, kad kažką pagerintų, leistų sutaupyti. Kas yra bendra tarp esminės reformos ir pigių vaistų?

1. Nuo 2017 metų sveikatos apsaugos ministras labai aktyviai įrodinėja, kad visi tos pačios veikliosios medžiagos vaistai yra vienodi ir jų poveikis yra vienodas. Jei poveikis vienodas, tai ir gydymas vienodas – lygiai toks pat kaip ir buvo anksčiau. Kur čia reforma?

2. Valstybė už vaistų kompensaciją mokės lygiai tiek pat kaip ir iki reformos (pvz.: tuos pačius 9 eurus). Jokių papildomų pinigų nesutaupys. Niekas nepasikeis.

3. Atsakomybę už savo pacientų gydymą prisiima gydytojas, tačiau teisės pasirinkti gydymą gydytojui jau nebepaliekama. Pagal ruošiamą ministro įsakymą, jei naujai paskirtas pigiausias vaistas pacientui netiks, gydytojas galės siųsti pacientą gydytojų konsultacinei komisijai, kad ji išduotų leidimą skirti originalų ir dažniausiai brangesnį vaistą. Pacientą turės apžiūrėti gydantis gydytojas ir dar kokie trys gydytojų konsultacinės komisijos gydytojai. Ar Lietuva yra tokia turtinga šalis, kad galėtų leisti sau tokią prabangą? Tai tik padidins eiles pas gydytojus.

4. Daugumoje demokratinių rinkos ekonomikos šalių svarbiausia yra konkurencija. Ji skatina progresą ir padeda reguliuoti kainas. Yra ir Lietuvoje tokių pavyzdžių: telekomunikacijų bendrovės teikia labai geras paslaugas ir kainos vienos mažiausių Europoje. Matyt, mūsų sveikatos apsaugos ministras mano kitaip. Ruošiasi išleisti įsakymą, kad vaistinės gali pardavinėti tik pačius pigiausius vaistus. Pabandykime paprognozuoti, kaip bus vėliau. Jei vaistinės galės pardavinėti tik patį pigiausią vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga, kompanijos gaminančios originalius vaistus, negalėdamos parduoti savo vaistų paprasčiausiai pasitrauks iš „labai didelės“ Lietuvos rinkos.

Liks vienintelis vaistas su tam tikra veikliąja medžiaga. O jeigu, nepaisant ministro patikinimų, kad visi vaistai yra vienodi, jis ligoniui netiks? Ir jeigu tai patvirtins gydytojų konsultacinė komisija? Ką tada daryti, kuo jį pakeisti? O jeigu likusi be konkurentų generinių vaistų kompanija vieną dieną ims ir pakels dvigubai savo vaisto kainą? Nepadės čia ir konkurencijos taryba.

5. Gal ministras nepasitiki visais gydytojais ir vaistininkais, todėl savo įsakais nurodo gydytojams kokius vaistus skirti, o vaistininkams kokius parduoti? Gal ministras nepasitiki ir visais Lietuvos žmonėmis, kad nepalieka pasirinkimo laisvės kokį vaistą už savo pinigus nusipirkti? O gal paprasčiausia – visus laiko kvailiais ir tik jis vienas žino, kas visiems geriau? Kam žmonėms mąstyti ir galvoti? Yra tokių šalių, kur VADAS viską žino. Gal tai reformos esmė?

6. Gydytojai dažnai kaltinami, kad yra nupirkti vaistų kompanijų ir siūlo pacientams brangius originalius vaistus. Bet ligoniai turėjo pasirinkimą, jie galėjo vaistinėje pirkti arba brangesnius originalius, arba pigesnes vaistų kopijas. Dabar ministras savo įsakymu ruošiasi įpareigoti vaistininkus parduoti pacientams tik pigius generinius vaistus. Peršasi paprasta išvada – gal ministras yra nupirktas generinių vaistų kompanijų? Gal tam reikalinga ši reforma?

Visa šios vyriausybės sveikatos apsaugos reforma atrodo gan keistai: drausti parduoti brangesnius vaistus, drausti pardavinėti alkoholį tam tikru laiku, drausti alkoholio reklamą, drausti gaminti produktus turinčius daug cukraus ir druskos. Daugiau nelabai kas ir nuveikta reformoje.

Gal ministerija iš esmės turėtų pažiūrėti į sveikatos apsaugos problemas. Gal reikėtų peržiūrėti valstybinių sveikatos apsaugos įstaigų finansavimo modelį? Gal atsisakyti viešųjų sveikatos įstaigų modelio, kai jos pačios turi užsidirbti, bet joms nustatomos kvotos, kai ligonių kasų nustatyti įkainiai už paslaugas yra neadekvatūs. Pvz: dažniausiai atliekamas bendras kraujo tyrimas ir CRB (C reaktyvinis baltymas) privačioje sveikatos įstaigoje kainuoja apie 46 Eurus, o už ligoninėje atliktus šiuos tyrimus kartu su gydytojo konsultacija ligonių kasos sumoka tik 13 Eurų 39 centus.

Gal reikėtų grįžti prie biudžetinio sveikatos įstaigų finansavimo, kaip finansuojama švietimo, policijos sistema? Gal reikėtų peržiūrėti santykį tarp privačių sveikatos įstaigų ir valstybės išlaikomų? Kodėl privačios įstaigos gydo tik apysveikius gyventojus ir nėra nei vienos privačios įstaigos, kuri gydytų sunkiai sergančius?

Privačiose gydymo įstaigose ligoniai nemiršta ne todėl, kad jose geriau gydoma, o todėl, kad jose negydomi sunkūs ligoniai. Kodėl sunkių ligonių gydymas paliekamas valstybinėms sveikatos įstaigoms su neadekvačiu finansavimu? Gal reikėtų siekti, kad sveikatos apsaugai skirta valstybės biudžeto dalis būtų adekvati poreikiams? Gal reikėtų rimtai pagalvoti apie privatų sveikatos draudimą, jei valstybė negali adekvačiai finansuoti sveikatos apsaugos sistemos? O gal paprasčiausia: pasižiūrėti į Estijos sveikatos apsaugos modelį ir jį įgyvendinti. Estija tikrai toliau pažengusi negu Lietuva.

Linkiu, kad sveikatos apsaugos ministras kartu su visa ministerija giliau pagalvotų apie sveikatos apsaugos problemas Lietuvoje. Kad po likusių trejų metų tikrai matytųsi, jog Lietuvoje kažkas pasikeitė į gera.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Po vakarykštės „Žalgirio“ pergalės užmirškime svaičiojimus apie „vidutiniokus“ (47)

Po vakarykščio laimėjimo prieš Pirėjo „Olimpiakos“, šiandien visi tik ir kalba apie Lietuvos...

Po vestuvių viskas ėmė byrėti – dabar sutuoktinis aiškina apie taupymą (72)

Esu nusivylusi lietuviais vyrais. Siūlau visiems skaitantiems susimąstyti...

Situacija dviračių take suerzino: kodėl šie žmonės neemigravo? (38)

Noriu pasidalinti pirmos pavasario dienos su dviračiu stebėjimais. Vieta – manau, bet kur...

Peržiūrėjo skandalingąją laidą – pasibaisėjo kilusia patyčių banga (348)

Vakar grįžusi namo po darbų įsijungiau televizorių pažiūrėti ką rodo jau seniai tautiečių...

Išnagrinėjo emigranto skundą feisbuke: užtenka aiškinti, kaip viskas blogai Lietuvoje (138)

Prieš tam tikrą laiką praktiškai tą pačią dieną mano feisbuko puslapyje pastebėjau du...

Top naujienos

Smūgius Sirijai atidžiai stebėjo ir Lietuvos kaimynė: Rusijai jau yra ko nerimauti (38)

Daugiau nei 100 sparnuotųjų raketų į objektus Sirijoje praėjusią savaitę paleidusios JAV ,...

Lietuviškų statybų stebuklai: daugiabutis yra, bet nėra

Vilniuje esančiuose Balsiuose, Žalčių g. gyventojai dovanų gavo nemielą kaimynystę – jų...

Jelcino nuotykiai Vašingtone: vien su apatiniais išėjo ieškoti picos (361)

Buvusių prezidentų Billo Clintono ir Boriso Jelcino santykiai buvo gana keisti. Buvo laikas, kai...

Treniruotei mažytę salę pasirinkęs Šaras – apie konfliktą su Spanouliu ir paskirtą teisėją specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (5)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai vėlų ketvirtadienio vakarą ruošėsi antrai Eurolygos...

Orai: po šilto penktadienio nebus taip malonu

Penktadienis šalyje bus pavasariškai šiltas ir saulėtas, visgi, savaitgalį temperatūra...

Pamenate Meisoną Kepvelą iš „Santa Barbaros“? Filmavimąsi seriale aktoriui sunkino intrigos ir per didelės ambicijos

Lane‘as Daviesas gimė JAV, Džordžijos valstijoje, Daltone. Turbūt labiausiai išgarsėjęs...

Gaisras Vilniuje - degė prie Spaudos rūmų esanti aukštoji mokykla (58)

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje gausios gelbėtojų pajėgos buvo sukeltos ant kojų. Žmonės...

Paskutinėmis PAO ir „Real“ mūšio sekundėmis įsižiebė konfliktas, kurio epicentre – Fernandezas skirta techninė, nesportinė ir diskvalifikacinė (13)

Ketvirtadienio vakarą Atėnuose įvykusioje antroje Eurolygos ketvirtfinalio dvikovoje vietos...

Auksinio smėlio paplūdimiais garsėjančiuose kraštuose apsilankę lietuviai: jautėmės kaip sąvartyne (84)

Dalindamasis įspūdžiais apie viešnagę Rytų Timore gavau pastabų, kad labai neigiamai atsiliepiu...

Odontologas įvardijo pagrindinę dantų netekimo priežastį: jos išvengti – labai paprasta (65)

Norėdami apibūdinti Lietuvos gyventojų odontologinę sveikatą, galėtume tiesiog pasakyti –...