aA
Jau artėja ta diena, kada abiturientai pradės traukti iš spintos nuo šimtadienio uždulkėjusius kostiumus ir krapštyti iš stalčių centus, kad iš rytinių pagirių kankinamos gėlių pardavėjos nupirktų varganą, nuvytusią tulpę mokytojoms, kurias mato pirmą ir paskutinį kartą gyvenime.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ne už ilgo prasidedanti brandos egzaminų sesija vieniems abiturientams yra diena, kurios jie baisiai nelaukia, nes supranta, kad 12 metų riba, kai jie su savo gyvenimais nieko neveikė, jau tuoj bus prieita, o kiti supranta, kad jau tuoj jie turės tą dokumentą, kurį nunešus į tam tikrą vietą jie anglų arba lietuvių kalba išgirs: „Sveikas atvykęs į mūsų universitetą“. Tiek vieną, tiek kitą kategoriją abiturientų vienija tai, kad jų širdyse tvyro didesnis ar mažesnis jaudulys, vienus vedantis į depresiją, o kitiems motyvaciją pakeliantis iki dangaus.

Aš nesu psichologas, bet tiek pats baigęs mokyklą, tiek bendraudamas su kitais abiturientais aš įžvelgiu bendrą panašumą – egzaminai dažnam asocijuojasi su kažkuo nemaloniu, pavyzdžiui, vartais į pragarą, prie kurių stovi velniai su heroiną vartojančių narkomanų fotografijom ir kiekvienam užeinančiam kartoja: „Žiūrėk, jie irgi neišlaikė egzaminų“.

Toks įspūdis susidaro dėl to, kad paskutinius keletą metų abiturientas buvo gąsdinamas egzaminais, kurie, jei bus neišlaikyti, dažniausiu atveju sugadins abituriento gyvenimą. Abiturientas to nenori. Abiturientas bijo. Gaila, kad abiturientas dar nežino, kad nėra čia ko bijot, nes dažniausiai tokias baimes kelia kokia nors mokytoja(-as), įsakymu direktorės(-ius), kurie nori, kad jų mokyklos reitingai būtų bent TOP 30, bei užsikabinti prie savo mokyklos pavadinimo medalį „prestižinė“.

Jei mokykla turės medalį „prestižinė“, tai daugiau jaunų mamų „Supermamos“ forume padiskutuos apie „prestižinę“ mokyklą ir savo snarglių penktokėlį atves būtent į tą mokyklą, kuri turi tą medalį. Tada mokinio krepšeliai nenustos plaukti ir mokyklos direktorė galės toliau važinėti kiekvienais metais vis nauju, lizinginiu visureigiu.

Ką toliau daro prigąsdintas abiturientas? Jeigu abiturientui nėra visiškai nusispjaut ant savo gyvenimo jis paima į rankas knygą ir supranta, kad per egzaminą gali pakliūti absoliučiai bet koks klausimas iš tos knygos ir jis į jį negalės atsakyti. Abiturientas to nenori. Abiturientas panikuoja. Gaila, kad abiturientas dar nežino, kad nėra čia ko panikuoti, nes egzamine niekas neklaus, su kiek vyru permiegojo Napoleonas Bonapartas arba kodėl Čingischanas ant kojos nešiojo rankų darbo, baobabo medžio, senovės graikų deivės Heros skulptūrėlę.

Temoms, kuriomis klausinėjama egzamine, pasiruošti visus metus buvo skiriamos pamokos, į kurias tereikėjo ateiti. Jei abiturientas jose nebuvo, tai vadinasi, jam nelabai ir svarbūs buvo tie egzaminai. Daugybę jaudulio prideda ir tai, kad abiturientas galvoja, kad visas jo gyvenimas dabar stovi ant kortos ir jeigu jis neišlaikys egzaminų, tai visos durys jam užsidarys. Bet po metų abiturientas supras, kad taip nėra ir kad jis turi piktybiškai norėti neišlaikyti egzamino, būti susitaręs su kažkuo, kad egzamino dieną, 9.30 val. ryte jam paskambintų dėl perėjimo pas kitą mobiliojo ryšio operatorių, ir neišsijungti telefono arba dieną prieš tai beviltiškai prisigerti ir į egzaminą neateit, kad jo neišlaikytų. Visais kitais atvejais jam užteks atsakyti į porą „Ar tu gudresnis už penktoką?“ lygio klausimų ir brandos atestatas - jau jo kišenėj.

Taigi, abituriente, tavo trijų valandų trukmės išbandymas, kurio tu bijai ir dėl kurio dabar verki visam pasauliui, tave skatina pasidaryti išvadas. Išvadas apie tai, kad tu užaugai šiltnamio sąlygomis, nepratęs prie minimaliausių stresinių situacijų ir tai tau gyvenime trukdys.

Trukdys ieškant darbo, siekiant savo tikslų ir įgyvendinant savo svajones. Todėl atsikratyk šios ydos ir nustok verkti dėl savo sunkumų, dėl to, kad tau valandą reikia paskaityti knygą, nes greičiausiai įstojęs į savo geidžiamą universitetą atsidursi tokioje situacijoje, kai toms pačioms trims valandoms turėsi laiko tik pusę metų. Ką darysi tada?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo mintimis, baimėmis, patirtimi apie egzaminus ir abiturientų bėdas? Tai galite pasidalinti žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Aklas pasimatymas Klaipėdoje išdegino žymę širdyje: tai buvo skaudi pamoka (32)

Kiekvienas iš mūsų gyvenime esame turėję gražių ir ne tokių jau malonių akimirkų. Vieniems...

Universiteto atkirtis valstybei: pagaliau nebebūsime pastumdėliais eilinėje šachmatų lentoje (11)

Senas viduramžių posakis skelbia: „miesto oras daro žmogų laisvą“. Prisipažinsiu: negaliu...

Nemalonus incidentas oro uoste galėjo kirsti per kišenę – pareigūnų reakcija buvo netikėta (26)

Šeštadienį, lapkričio 30 d., mano dukrai Vilniaus oro uoste nutiko nemalonus įvykis. Kai praėjo...

Vyras jaučiasi apgaudinėjamas: su žmona uždirbame panašiai, bet visas sąskaitas apmoku aš (241)

Žmona turi savotišką požiūrį į bendrą gyvenimą. Nėra kalbos apie savanorišką dovanų...

Susirašinėjo su emigrante, bet tokios aikštingos princesės nesitikėjo pažinti: greitai pasipylė reikalavimai (96)

Pamačiau skelbimą, kad mergina nori pabendrauti. Buvo matomas jos el. paštas, nors ir keistokas,...

Top naujienos

Henrikas Daktaras nenori kalėti iki gyvenimo galo: skyrė teismui emocijų kupiną kreipimąsi (110)

Kauno šešėlinio pasaulio lyderiu anksčiau vadintas Henrikas Daktaras, pravarde Henytė prašo...

Kručinskienė apsisprendė: išsikrausto (114)

Eglė ir Gintaras Kručinskai pagaliau sutiko – išsikraustys į Kauno miesto savivaldybės...

Asfaltuojama prezidentės Grybauskaitės namų gatvė: kainą perpus pasidalino gyventojai ir savivaldybė (173)

Vasarą kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės namų gatvėje vyksta asfaltavimo...

Linas Kojala. NATO: namai – pragarai, be namų negerai (4)

„Pusryčiai su Donaldu Trumpu ir omletas buvo puikūs – juk amerikiečiai už viską...

Paskelbta manekenės Didžiūnaitytės tragiškos žūties ikiteisminio tyrimo pabaiga: 18 tomų medžiagos - 64 asmenų liudijimai (56)

Po beveik pusę metų trukusio ikiteisminio tyrimo procesinių sprendimų teisėtumo kontrolės etapo...

Valdantieji siūlo alternatyvą bankų mokesčiui papildyta Zalatoriaus komentaru (85)

Valdantieji užregistravo siūlymą dėl papildomo pelno mokesčio kredito įstaigoms. Teigiama, kad...

Konservatoriai Skvernelį apkaltino nepagarba Seimui (186)

Nors pirmadienį premjeras Saulius Skvernelis grįžo į darbą po laikino nedarbingumo, tačiau...

Vieni brangiausių sostinės vaikų darželių: ką ypatingo čia gauna vaikai ir kiek už tai pakloja jų tėvai? (113)

Kad vaikų auginimas kainuoja, niekam ne paslaptis. Ir tiems, kas gali sau leisti daugiau, vaikai...

„Čepkelių nealkoholinė netrauktinė“ laukia verdikto (9)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento ( NTAKD ) atstovai ketvirtadienį vykusiame...

Pagrindinė Londono eglutė tapo patyčių objektu

Pačioje Londono širdyje, Trafalgaro aikštėje, jau pastatyta kalėdinė eglutė, kurią...