aA
Paprasčiausia šiandienos situacija: sergamums gripu išaugo taip stipriai, kad pirmadienį iš mokyklos vaikai grįžo itin laimingi – visą savaitę pamokų nebus – mokykla uždaryta dėl karantino. Man ši naujiena visai ne džiugi.
Sunerimę dirbantys tėvai: kur mums palikti pradinukus, kai mokyklose paskelbtas karantinas?
© DELFI / Karolina Pansevič

Aš ir mano vyras – dirbantys visą darbo dieną. Iš namų išeiname septintą valandą ryte ir grįžtame šeštą vakare. Retorinis klausimas: kur man palikti du pradinukus mažamečius visą savaitę po vienuoliką valandų per dieną?

Jie sveiki, aš taip pat – nedarbingumo lapelio imti negaliu. Vežčiau seneliams, bet jie irgi dirba! Seimo ponai nurodė griežtai: vaikai iki 12 metų vieni būti negali. Atsakykite, mieli Seimūnai, vaiko teisių specialistai ar kiti kompetetingi šiuo klausimu asmenys, kaip elgtis man, kad mano vaikai būtų saugūs ir aš netapčiau asocialia mama? Per naktį net auklės nerasiu, net jeigu turėčiau tam pinigų.

Realybė: mano vaikai namie vieni, jie išauklėti normalūs vaikai, mokantys savimi pasirūpinti, mes su vyru porą kartų parlekiam jų „aplankyti“, atvežame šilto maisto ir vėl lekiame į darbą.

Labai nerimauju, nors žinau, kad mano vaikai moka išsikviesti pagalbą nutikus kokiam nelaimingam įvykiui, jau įsivaizduoju ir antraštę žiniasklaidoje: „Dar vienas skaudus vaikų nepriežiūros atvejis: palikti mažamečiai susižalojo, nežinia kur ir ką veikia jų tėvai“.

Štai tau ir socialinė rizika!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjas, vykdantis direktoriaus pavaduotojo funkcijas Jan Maciejevski

Pirmiausia reikia pabrėžti, kad apribojimai palikti iki 6-erių metų vaiką vieną namuose bus taikomi nuo liepos 1 d. Kol kas šie apribojimai tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą nėra taikomi. Vis tik ir pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą tėvai turi pareigą tinkamai rūpintis vaiko sveikata ir saugumu.

Vadovaujantis Civilinio kodekso 3.155 str. 2 d., tėvai turi teisę ir pareigą dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, atsižvelgdami į jų fizinę ir protinę būklę sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, kad vaikas būtų parengtas savarankiškam gyvenimui visuomenėje. Tėvų valdžia skirta įgyvendinti prigimtinėms vaiko teisėms ir ji apima ne tik tėvų teises, bet ir pareigas. Tai imperatyvus reikalavimas – tėvo ar motinos atsisakymas teisių ir pareigų savo nepilnamečiams vaikams negalioja.

Taigi, kiekvienu atveju tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą prieš palikdami atitinkamo amžiaus vaiką vieną namuose, turi įvertinti ar vaikas sugebės savimi savarankiškai pasirūpinti – ar esant poreikiui mokės pasikviesti pagalbą, kaip greitai tos pagalbos sulauks, ar atsiras atsakingų suaugusiųjų, kurie turės galimybę vaiku pasirūpinti, jeigu pasilikęs vienas vaikas pasijus nesaugiai, išsigąs. Pažymėtina, jog vaikas dėl savo amžiaus ir brandos gali nesugebėti tinkamai reaguoti situacijose, kuomet kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei.

Kol dar nėra įsigaliojęs naujas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą turėtų vadovautis bendraisiais protingumo principais, t. y. palikti namuose vienus galima tik tuos vaikus, kurie gali savarankiškai savimi pasirūpinti (pavyzdžiui, patys gali pasišildyti maistą ir pavalgyti; suvokia, kad reikia užsirakinti namų duris ir neįsileisti svetimų asmenų; esant reikalui turi galimybę paskambinti tėvams ar kitam suaugusiajam ir pan.).

Pažymėtina, kad nuo liepos 1 d. įsigaliojus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymui, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą turės užtikrinti, kad vaikas iki 6-erių metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Ši nuostata savaime nėra nukreipianti į atsakomybės taikymą už tokių reikalavimų nesilaikymą, kadangi įstatymas nenumato konkrečios atsakomybės už šiuos veiksmus. Šioje nuostatoje yra numatyta prezumpcija, jog jeigu tėvai be objektyvios būtinybės palieka vaiką iki 6-erių metų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros, tai gali būti laikoma tėvų valdžios nepanaudojimu arba tėvų valdžios panaudojimu priešingai vaiko interesams.

Atsižvelgiant į tai, vaiko atstovams gali būti taikoma teisinė atsakomybė (pavyzdžiui, administracinė atsakomybė), o tuo atveju, jeigu tokie veiksmai sukėlė pavojų vaiko sveikatai ar gyvybei – gali būti taikoma civilinė arba netgi baudžiamoji atsakomybė. Kaip ir dabar, po liepos 1 d. vaiko iki 6 metų palikimas be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros savaime nelems vaiko atstovų pagal įstatymą atsakomybės, o tokios situacijos bus vertinamos bendrai tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą pareigų vaiko atžvilgiu vykdymo kontekste.

Apibendrinant tai, kas išdėstyta aukščiau, pažymime, kad tiek dabar, tiek po liepos 1 d., vaiko atstovai pagal įstatymą turi (turės) pirmumo teisę prieš kitus asmenis spręsti klausimus, susijusius su savo vaiko gerove, saugumu ir kt., todėl tiek vaiko palikimo namuose klausimą, tiek kitais klausimais, vaiko atstovai pagal įstatymą turi (turės) spręsti įvertinę vaiko socialinę brandą bei galimybę pasirūpinti savimi. Savo ruožtu už netinkamą tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą pareigų nevykdymą ar netinkamą vykdymą gali būti taikoma teisės aktuose numatyta atsakomybė.

Papildyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentaru:

Rekomenduojame dėl nedarbingumo pažymėjimų išdavimo karantino metu kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją. Tokia galimybė numatyta net jei vaikas pats neserga: „74. Švietimo įstaigose įvedus infekcijų plitimą ribojantį režimą ir, esant būtinybei, prižiūrėti pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą ugdomus vaikus, elektroninius pažymėjimus motinai (įmotei), tėvui (įtėviui) ar globėjui išduoda vaikų ligų gydytojai arba šeimos gydytojai nustatytam laikotarpiui, bet ne ilgesniam kaip 14 kalendorinių dienų. Tokiu atveju gydytojas, išduodamas elektroninį pažymėjimą, iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenka priežastį „Epideminė situacija“.“ Daugiau informacijos rasite ČIA.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į kaimą iš Vilniaus grįžusi studentė atsivežė kavalierių – kaimynas tuoj iškvietė pasirungti (40)

Vyrukas žinojo, kad tame pačiame kaime, kaimynystėje gyvenusi panelė, jo vaikystės žaidimų...

Net neįvykęs susitikimas tapo pačiu blogiausiu – po jo laukė ilgi melo metai šeimoje (15)

Žodis „pasimatymas“ (ne dalykinis), daugeliui vyresniųjų primena jaunystę, kažką linksmo,...

Socialinėje globoje dirbu 20 metų – yra keli neatitikimai, dėl kurių kenčia globotiniai (15)

Paskutiniu metu vis dažniau išgirstame apie prastą globos namų darbo kokybę. Socialinės globos...

Kaunietė ėjo susitikti su internete pažintu Gediminu: viskas pasisuko kitaip nei tikėjosi (44)

Mes susipažinome internetinėje pažinčių svetainėje. Vaikinas buvo įdėjęs vieną savo...

Paklausė garsiai rėkiančio draugo, už ką balsavo: atsakymas pribloškė mus visus (148)

Artėja antrasis rinkimų turas ir aistros dėl naujos valdžios nerimsta. Forumai ir socialiniai...

Top naujienos

Lietuvos ginklai prieš koronavirusą nė iš tolo neprilygsta Europai: skaičiuoja net namo ateinančius svečius (62)

Užsienio reikalų ministerijos (URM) spalio 19 dieną parengta koronaviruso valdymo situacijos...

Neapsigaukite pirkdami būstą: vilioja fantastiškais pažadais, kurie taip ir lieka neištesėti (7)

Įsigyti naujos statybos butą galima keliais būdais: pirkti jį jau baigtame statyti daugiabutyje...

Robotai kėsinasi į 800 mln. darbo vietų visame pasaulyje įvardijo pažeidžiamiausias šalis (14)

Pažanga automatikos technologijų sektoriuje kelia grėsmę didelei daliai darbo vietų tose...

Žurnalas „Moteris“ | D+ nariams

Išskirtinis interviu su Hugh Grantu: manau, kad mes visi esame blogi

Net ištikimiausi šio britų aktoriaus gerbėjai nežino jo viso vardo. Hugh Johnas Mungo‘as...

Rinkodaros specialistė be užuolankų apie Julijos Žižės konkursą bei „graudų“ jos atsiprašymą: ji sužlugdė savo reputaciją (12)

Skandalingojo konkurso , kuriame buvo galima laimėti naudotą BMW ir krūtų korekciją, tema...

„Žalgirio“ pergalių puota Eurolygoje baigėsi – kauniečiai neapžiojo Valensijos klubo (429)

„Žalgirio“ krepšininkai (4/1) prie Eurolygos stalo demonstravo neįtikėtiną apetitą: jie...

Kalėdos šiemet bus kitokios: Veryga jau braižo scenarijų, kaip viskas gali atrodyti (341)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga laidoje Delfi diena sako, kad šiais metais...

Daiva Bartkienė | D+ nariams

Vejos ruošimas rudenį: kad per žiemą ji nepražūtų ir pavasarį netektų graužtis nagų

Rudeniškos darganos nebetraukia iškylauti, tad atrodo, jog baigėsi ir vejų priežiūros sezonas....

Meksiką paskelbus saugia šalimi, Mantas įsigijo bilietą į vieną pusę ir išvyko: daug labiau bijau įstrigti Lietuvoje (196)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis aplankė 20 šalių, o...

Augalai indikatoriai – kaip pagal juos atskirti rūgščią ir šarmingą dirvas (1)

Augalai indikatoriai rodo, kokia žemė yra jūsų sklype.

|Maža didelių žinių kaina