aA
Paprasčiausia šiandienos situacija: sergamums gripu išaugo taip stipriai, kad pirmadienį iš mokyklos vaikai grįžo itin laimingi – visą savaitę pamokų nebus – mokykla uždaryta dėl karantino. Man ši naujiena visai ne džiugi.
© DELFI / Karolina Pansevič

Aš ir mano vyras – dirbantys visą darbo dieną. Iš namų išeiname septintą valandą ryte ir grįžtame šeštą vakare. Retorinis klausimas: kur man palikti du pradinukus mažamečius visą savaitę po vienuoliką valandų per dieną?

Jie sveiki, aš taip pat – nedarbingumo lapelio imti negaliu. Vežčiau seneliams, bet jie irgi dirba! Seimo ponai nurodė griežtai: vaikai iki 12 metų vieni būti negali. Atsakykite, mieli Seimūnai, vaiko teisių specialistai ar kiti kompetetingi šiuo klausimu asmenys, kaip elgtis man, kad mano vaikai būtų saugūs ir aš netapčiau asocialia mama? Per naktį net auklės nerasiu, net jeigu turėčiau tam pinigų.

Realybė: mano vaikai namie vieni, jie išauklėti normalūs vaikai, mokantys savimi pasirūpinti, mes su vyru porą kartų parlekiam jų „aplankyti“, atvežame šilto maisto ir vėl lekiame į darbą.

Labai nerimauju, nors žinau, kad mano vaikai moka išsikviesti pagalbą nutikus kokiam nelaimingam įvykiui, jau įsivaizduoju ir antraštę žiniasklaidoje: „Dar vienas skaudus vaikų nepriežiūros atvejis: palikti mažamečiai susižalojo, nežinia kur ir ką veikia jų tėvai“.

Štai tau ir socialinė rizika!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjas, vykdantis direktoriaus pavaduotojo funkcijas Jan Maciejevski

Pirmiausia reikia pabrėžti, kad apribojimai palikti iki 6-erių metų vaiką vieną namuose bus taikomi nuo liepos 1 d. Kol kas šie apribojimai tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą nėra taikomi. Vis tik ir pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą tėvai turi pareigą tinkamai rūpintis vaiko sveikata ir saugumu.

Vadovaujantis Civilinio kodekso 3.155 str. 2 d., tėvai turi teisę ir pareigą dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, atsižvelgdami į jų fizinę ir protinę būklę sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, kad vaikas būtų parengtas savarankiškam gyvenimui visuomenėje. Tėvų valdžia skirta įgyvendinti prigimtinėms vaiko teisėms ir ji apima ne tik tėvų teises, bet ir pareigas. Tai imperatyvus reikalavimas – tėvo ar motinos atsisakymas teisių ir pareigų savo nepilnamečiams vaikams negalioja.

Taigi, kiekvienu atveju tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą prieš palikdami atitinkamo amžiaus vaiką vieną namuose, turi įvertinti ar vaikas sugebės savimi savarankiškai pasirūpinti – ar esant poreikiui mokės pasikviesti pagalbą, kaip greitai tos pagalbos sulauks, ar atsiras atsakingų suaugusiųjų, kurie turės galimybę vaiku pasirūpinti, jeigu pasilikęs vienas vaikas pasijus nesaugiai, išsigąs. Pažymėtina, jog vaikas dėl savo amžiaus ir brandos gali nesugebėti tinkamai reaguoti situacijose, kuomet kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei.

Kol dar nėra įsigaliojęs naujas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą turėtų vadovautis bendraisiais protingumo principais, t. y. palikti namuose vienus galima tik tuos vaikus, kurie gali savarankiškai savimi pasirūpinti (pavyzdžiui, patys gali pasišildyti maistą ir pavalgyti; suvokia, kad reikia užsirakinti namų duris ir neįsileisti svetimų asmenų; esant reikalui turi galimybę paskambinti tėvams ar kitam suaugusiajam ir pan.).

Pažymėtina, kad nuo liepos 1 d. įsigaliojus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymui, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą turės užtikrinti, kad vaikas iki 6-erių metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Ši nuostata savaime nėra nukreipianti į atsakomybės taikymą už tokių reikalavimų nesilaikymą, kadangi įstatymas nenumato konkrečios atsakomybės už šiuos veiksmus. Šioje nuostatoje yra numatyta prezumpcija, jog jeigu tėvai be objektyvios būtinybės palieka vaiką iki 6-erių metų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros, tai gali būti laikoma tėvų valdžios nepanaudojimu arba tėvų valdžios panaudojimu priešingai vaiko interesams.

Atsižvelgiant į tai, vaiko atstovams gali būti taikoma teisinė atsakomybė (pavyzdžiui, administracinė atsakomybė), o tuo atveju, jeigu tokie veiksmai sukėlė pavojų vaiko sveikatai ar gyvybei – gali būti taikoma civilinė arba netgi baudžiamoji atsakomybė. Kaip ir dabar, po liepos 1 d. vaiko iki 6 metų palikimas be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros savaime nelems vaiko atstovų pagal įstatymą atsakomybės, o tokios situacijos bus vertinamos bendrai tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą pareigų vaiko atžvilgiu vykdymo kontekste.

Apibendrinant tai, kas išdėstyta aukščiau, pažymime, kad tiek dabar, tiek po liepos 1 d., vaiko atstovai pagal įstatymą turi (turės) pirmumo teisę prieš kitus asmenis spręsti klausimus, susijusius su savo vaiko gerove, saugumu ir kt., todėl tiek vaiko palikimo namuose klausimą, tiek kitais klausimais, vaiko atstovai pagal įstatymą turi (turės) spręsti įvertinę vaiko socialinę brandą bei galimybę pasirūpinti savimi. Savo ruožtu už netinkamą tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą pareigų nevykdymą ar netinkamą vykdymą gali būti taikoma teisės aktuose numatyta atsakomybė.

Papildyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentaru:

Rekomenduojame dėl nedarbingumo pažymėjimų išdavimo karantino metu kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją. Tokia galimybė numatyta net jei vaikas pats neserga: „74. Švietimo įstaigose įvedus infekcijų plitimą ribojantį režimą ir, esant būtinybei, prižiūrėti pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą ugdomus vaikus, elektroninius pažymėjimus motinai (įmotei), tėvui (įtėviui) ar globėjui išduoda vaikų ligų gydytojai arba šeimos gydytojai nustatytam laikotarpiui, bet ne ilgesniam kaip 14 kalendorinių dienų. Tokiu atveju gydytojas, išduodamas elektroninį pažymėjimą, iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenka priežastį „Epideminė situacija“.“ Daugiau informacijos rasite ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Panevėžietę pažemino taksi vairuotojo komentaras (136)

Istorija labai paprasta. Apie Panevėžio taksistų kultūrą.

Skaitytojo verdiktas: privalome mažinti valdžios aparatą (25)

Paskaičius straipsnį ir komentarus apie Registro centrą man kyla keletas įtarimų. Registrų...

Atviras dvyliktokės laiškas: bijau, kad niekur nebeįstosiu (135)

Esu paskutiniuosius metus gimnazijoje žingsniuojanti abiturientė. Šis tekstas nėra skirtas...

Vyro elgesys su žmona sporto klube sukrėtė lankytoją (103)

Vakare sporto klube, sėdėdamas prie registratūros, išgirdau triukšmą ir greitu žingsniu iš...

Emigrantė papasakojo, kodėl bijo grįžti į Lietuvą: šis įstatymas gali atrišti piktavaliams rankas (85)

Gerb. Prezidente, Lietuvos Seimas yra tautos išrinktas ir jūsų pareiga jai padėti, bet paskutinių...

Top naujienos

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (8)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (632)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (222)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Sudėliojo visus taškus ant „i“: trinktelėsi durelėmis – pildysi deklaraciją (223)

Ar ateis diena, kai radę įbrėžtas ar įlenktas savo automobilio dureles galėsime kviesti...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (118)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (74)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (9)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Moteris parodė, kaip atrodytų jos kūnas, jei atitiktų įvairių laikmečių „tobulumo“ sampratą (24)

„Grožis glūdi stebėtojo akyse“ – rašė Šekspyras. Bet ar tikrai? Visi esame įtakojami...

Daugiabučio statybos sostinės senamiestyje lieka sustabdytos

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) neleido atnaujinti daugiabučio statybos...

Nusibodo visuomet vilkėti mažą juodą suknelę? Štai, kuo galite ją pakeisti

Didžiosios metų šventės turi tarsi nerašytą aprangos kodą – tikime, jog kaip jas sutiksime ir...