Dalinuosi savo mintimis apie idėją įvesti privalomą atidirbimą studentams po studijų baigimo. Pradėsiu nuo to, kad esu už protų išlaikymą Lietuvoje ir prieš motyvavimą privalomais darbais.
© A.Stackevič nuotr.

Esu 3 kurso fizikos studentas, valstybės finansuojamoje (VF) vietoje. Vykdau individualią veiklą, gyvenu su mergina, nuomojamės butą. Taigi, karjera kaip ir jau aiški, šeimyniniai planai irgi juda.

Aš, kai stojau, nuo 9 – erių metų puikiai žinojau, kad noriu būti fizikas. Mano tikslas buvo pasiekti mažiausiai daktaro laipsnį. Tad mokyklą pabaigiau raudonu diplomu ir pirmu numeriu įstojau į fiziką. Tačiau realybė pakirto per tris pirmo kurso mėnesius – tai ne man. Tiesiog, ne dėl to, kad kiek sunkiau viskas, o dėl to, kokios neįdomios perspektyvos pasirodė. Aš mėgau įvairiausias fizikos koncepcijas, tačiau norint būti geru specialistu, turi kone visą gyvenimą paskirti vienos srities šakos daliai tirti. Ir tau gali sektis, o gali visai ir nesisekti. Kita viso to dalis yra, jog, jei ir kas nors pavyks, tai didžiausia finansinė grąža bus iš projektų, kurie tiesiogiai prisidės prie karo pramonės. O karų aš labai nemėgau.

Tad, kodėl taip nutiko? Na, mokykla to per 12 metų nepasakė. Dar blogiau, mokykloje suformavo pažiūrį, kad universitetas – tai mokyklos tęsinys.

Kas toliau? Gal mesti mokslus? Kaip juk mesi? Visuomenės spaudimas, šeimos spaudimas jaučiamas kasdien. Tad bandžiau mokytis toliau ir ieškojau, kaip save realizuoti per hobius.

Žmonės sako, kad baigęs fiziką visur darbą rasi. Na, bet, jei nori būti fiziku, tai ne taip paprasta. Yra dvi pelningos sritys Lietuvoje, visos kitos prasčiau finansuojamos ir dar būna, kad administracija kaip kempinė surenka lėšas. Ir čia kalbu apie darbą sostinės naujai atidarytuose moksliniuose centruose. Kitur Lietuvoje jų nelabai yra.

Taigi, kaip manote, ar turėčiau ką veikti po fizikos bakalauro studijų (kaip siūloma 3 – ejus metus) su fizikos sritimi Kaišiadoryse? Ką aš ten daryčiau? Nes mes ne inžinieriai, o mokslininkai – darom darbą, kuris gali ir neturėti tiesioginių rezultatų, bet gali daug reikšti kitų tyrimams. Ar ten būtų pažangi ir daug pinigų kainuojanti įranga? Ar tik sovietiniai mokykliniai voltmetrai?

Mokykloje taip pat neprimoktysi, nes reikia turėti pedagoginį išsilavinimą. Na, ir šiokią tokią aistrą mokymui, nes vaikų kitaip „neuždegsi“ siekiams!

Tarkim, kad mano specialybės asmuo bus paliekamas Vilniuje. Dirbdamas ne populiarioje specialybėje, jaunas mokslininkas dažnai gauna minimumą. Ir tą darbo vietą gauna tikrai gerai besimokantys ir protingi studentai, laboratorijoje neretai pradėję dirbti dar nuo antro kurso.

Kaip atrodo, ar tiesiog septintukais pabaigę studijas asmenys bus geri specialistai? Nelabai. Ar per 3 – ejus metus jie ką nors uždirbs? Turbūt bent jau tą patį minimumą toje pačioje institucijoje. Tai kas tada bus su gerais specialistais? Juk finansinis katilas nepadidės. Aš manau, kad jie išvyks arba pakeis kryptį. Ir tai jau yra gerų protų nutekėjimas.

Tad manyčiau, kad valstybė turėtų visų pirma padidinti aukštajam mokslui (AM) finansavimą. Tai skatintų pasitempti ir siekti. Nes patikėkit, perpratus elektrodinamikas, kvantines mechanikas ir aukštąją matematiką (ko tikrai tiesiog žmogus iš gatvės nepadaro kasdien), nenori žinoti, kad tavęs laukia valytojo lygio atlyginimas. Ir net neįsivaizduoju, kaip blogai tai būtų periferijoje.

Čia labai ilga tema, bet manau, jog periferijos išnykimas yra gan natūralus procesas. Esame maža šalis, skatinanti visus pabaigti AM. Juk į darbą dažnai be bakalauro nepriims, o visuomenei ir šeimai bakalauro nebaigimas yra tas pats, kas nepabaigti 12 klasių. O periferija šiandien siūlo tik gražias gryčias, uždaromas mokyklas ir dažniausiai labai daug įsitikinimų turinčias pažiūras. Supraskite teisingai, savo vaikystes vasaras praleidau kaime - žinau, kokia tai vertybė. Bet tas laikas jau praėjo. Ir tikrai žinau, kad su liniuote ant pečiaus nanometrais dalykų nepamatuosiu.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI klausia jūsų nuomonės, esami ir būsimi studentai, ar pritariate išsakytoms eurokomisaro V. P. Andriukaičio mintims, kad dėl jums suteikto nemokamo mokslo turėtumėte „atidirbinėti“ atokiuose Lietuvos regionuose? Galbūt jūs kitaip vertinate šią situaciją? Laukiame jūsų nuomonių el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Praktika“.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos patirtis padėjo užmegzti ilgalaikius santykius (8)

Viskas prasidėjo nuo to, kad buvau pusę metų išsiskyręs. Mergina, su kuria dabar esu, taip pat...

Pažįstamus emigrantus kaltina amoralumu: jie daro „tai“ už pinigus (92)

Žmonės šiaušiasi išgirdę garsiai kalbant apie nepadorias problemas, bet aš manau, kad viskas...

Darbdavio pasiūlytas atlygis nustebino studentą: turėjau pasitikslinti, ar gerai išgirdau (249)

Esu pirmakursis studentas, šiuo metu ieškau nekvalifikuoto darbo. Pastebėjau tendenciją –...

Automobilis – pagrindinė sekso vieta: vienas nuotykis miškelyje įsiminė ilgam (85)

DELFI Piliečio istorija apie moterį, kurią šokiravo seksas viešoje vietoje, sukėlė...

Iškėlė klausimą: ar būtina praleisti saugos tarnybų automobilius? (23)

Saugos tarnyba – viena iš organizacijų, turinti tikslą ginti, saugoti, padėti. Kaip ir policija,...

Top naujienos

„Žalgiris“ sužinojo savo varžovą pusfinalyje – teks kautis su Eurolygos čempionu Šaras: stengsimės aplošti geriausius (55)

Praėjus mažiau nei dviem valandoms po to, kai Kauno „Žalgiris“ namuose iš kovos dėl Eurolygos...

Jasikevičius prisiekė meilę „Žalgiriui“ ir pažadėjo klubui šviesią ateitį (78)

Kauno triumfas – Pirėjo krachas. Šturmuoti „Žalgirio“ tvirtovės atžygiavęs...

Nurodymas švenčiantiems žalgiriečiams: kas pirmas išeis namo, tam ryte į treniruotę (1)

Po rungtynių Kauno „Žalgirio“ rūbinėje ilgai trenkė įvairių kartų klubui dedikuotos dainos...

Orai: savaitgalį šalį užlies šiluma – deja tik trumpam (5)

Paskutinė darbo diena bus gaivi, o nuo šeštadienio į šalį vėl atkeliaus maloni šiluma. Poilsio...

Tokias moteris galima pažinti iš tolo, jei žinai, ko ieškoti: vedusiems jos pavojingos (183)

Trečdalis susituokusių porų teigia, kad yra bent kartą žengę „į kairę“. Ir čia puikiai...

Svajonę įgyvendinęs „Žalgirio“ kapitonas: man, kaip kauniečiui, tokia pergalė yra nereali (13)

Beveik visą karjerą Kauno „Žalgiryje“ praleidęs Paulius Jankūnas ketvirtadienį įgyvendino...

JAV Valstybės departamentas nesikiš į Venckienės ekstradicijos procedūrą (298)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamentas nesikiš į buvusios teisėjos ir...

Europa, ruoškis: graikus darkart pranokęs „Žalgiris“ žengė į Eurolygos elitą (810)

Kauno „Žalgiris“ po 19-os metų pertraukos praveria Eurolygos finalo ketverto duris:...

Patikrino: devyni iš dešimties Lietuvos interneto vartotojų – vagys žala viršija 2,1 mlrd. eurų (539)

„Biški“ vagis nebūna“ – tokiu šūkiu autorių teisių organizacijos ketvirtadienį durė...

Prislėgtas „Olympiakos“ treneris: yra priežasčių tokiai serijos baigčiai (1)

Kostas Papanikolaou užsidirbo nesportinę pražangą, kurią iškart sekė techninė. Įniršęs...