Neseniai perskaičiau laišką mokinės, kuriai trūko kantrybė. Atsidariau iš smalsumo. Norėjau pasižiūrėti, kuo jaunimas nepatenkintas dabar. Ir likau sužavėtas to, ką perskaičiau. Ne dėl to, kad drąsi mergina išsakė savo nuomonę (kas yra net labai pagirtina), bet todėl, kad pasaulyje dar yra naivių jaunų žmonių, kurie tiki, kad baigus mokyklą jiems nuo rankų ir kojų nukris grandinės, jie taps laisvi ir kartu su drugeliais lakstys saulės nutviekstose pievose.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tačiau, kad ir kaip būtų gaila, taip nebus.

Pats esu trečio kurso studentas, todėl manau, kad bent truputį suprantu, ką reiškia pereiti tą pragarą, visų meiliai ir švelniai vadinama mokykla. Dvylika metų ant kietų, nepatogių medinių kėdžių ar dar nepatogesnių suolų. Dvylika metų nesibaigiančių tėvų bei mokytojų pamokų, kad reikia būti tokiu, bet ne kitokiu. Dvylika metu su didele krūva knygų, kurias reikia perskaityti, dar didesniu kalnu namų darbų užduočių, ir mažyte kruopelyte laiko, per kurį turi viską padaryti. Gyvenant tokiomis sąlygomis nėra paprasta palaikyti pusiausvyrą tarp gerų pažymių bei gerų santykių su draugais, ypač paaugliams, kurių tėvai griežtesni. Tačiau įmanoma. Ir mano manymu, būtent griežti tėvai padėjo man tapti tokiu, koks esu dabar. Nesakau, kad esu tobulas. Tobulų tiesiog nebūna. Bet manau, kad jei tėvai man būtų suteikę tokią laisvę, apie kurią paaugliai taip svajoja, aš nebūčiau pasiekęs net pusės to, ką pasiekiau.

Atrodo taip nesenai, vos prieš kelis metus, aš buvau kaip daugelis mokyklinio amžiaus paauglių: gyvenau po tėvų stogu su žvilgsniu į šviesų rytojų bei neapsakomu noru ištrūkti iš to, kas tada atrodė kaip tikrų tikriausias kalėjimas. Maršrutas „Namai – Mokykla – Namai“ karts nuo karto būdavo paįvairinamas draugiškomis gatvės krepšinio varžybomis su draugais ar turistinėmis kelionėmis dviračiu po apylinkes. Dar rečiau įsiterpdavo koks gimtadienio vakarėlis. Tada atrodė, kad laisvės per mažai, o dėl neapsakomo noro būti laisvam ne kartą įsivėliau į ginčą su tėvais. Tada atrodė, kad jie naikina mano socialinį gyvenimą. Dabar matau, kad laisvės buvo pakankamai. Dabar matau, kad jie mano laisvės apribojimu apsaugojo mane nuo klystkelių, kuriais aš galėjau nuklysti. Dabar matau, kad uždedami man grandines, tėvai apsaugojo mane nuo savęs paties. Ir nuolatinis jų pamokslas, kad reikia mokytis, kad turi daryti namų darbus, kad reikia stengtis kuo geresniais pažymiais baigti mokyklą, tada skambėjęs kaip šūkis iš sovietinius laikus menančio propagandinio plakato, dabar nebeskamba taip kvailai, taip beprasmiškai, taip priešiškai. Ir dabar man gėda. Gėda todėl, kad ankščiau buvau per kvailas, kad suprasčiau, kodėl tėvai taip elgiasi.

Niekam ne paslaptis, kad tiek mokytojai, tiek tėvai, ypač vyresniems mokiniams, itin dažnai kaip priežastį mokytis naudoja abitūros egzaminus. Taip, tai yra labai svarbus gyvenimo etapas, kurį dauguma esame praėję. Ir taip, dvyliktoje klasėje tai atrodo kaip pats sunkiausias dalykas, kuris gali nutikti. Tačiau turiu jus, gerbiami dvyliktokai, nuliūdinti. Bus sunkiau. Bus daug sunkiau.

Neslėpsiu, ne vienas studentas laukia gegužės mėnesio pabaigos. Nes tai yra metas, kai socialiniai tinklai plyšta nuo Lietuvos švietimo sistema nepatenkintų abiturientų gausos. Vieni piktinasi egzaminų turiniu, kiti – jų kiekiu. Tačiau tai, kas vieniems yra tragedija, kitiems – komedija. Ir studentai juokiasi. Tačiau ne dėl to, kad kažkam sunku, o dėl to, kad tas kažkas net nenutuokia, kad įstojus į universitetą jis svajos, kad egzaminų sesija būtų tik kartą per dvylika metų. Bemiegės naktys, nosis užrietę dėstytojai, kursiniai darbai... O kur dar visų studentų siaubas baubas vardu – sesija... Visa tai – tik dalis to, kas laukia jūsų, jeigu nuspręsite toliau kramtyti karčias mokslo šaknis aukštosiose mokyklose.

Tačiau net ir baigus universitetą gyvenimas nesibaigia. Atsiranda darbas, šeima. Nauji rūpesčiai, apie kuriuos net nebūtum pagalvojęs. Gyvenimas labiau primena siaurą, vingiuotą, slidžiais ir aštriais akmenimis grįstą takelį, nei platų, tiesų, lygų, rožių žiedeliais nusėtą kelią. Tad mieli įvairaus amžiaus moksleiviai. Prieš sakydami, kad jūsų gyvenimas – tragiškai sunkus, kad viskas aplink blogai, kad tėvai jus slegia ar kitaip naikina, susimąstykite. Ar tikrai viskas taip blogai? Ar tikrai tėvai jums linki blogo ribodami jūsų laisvę? Ar tikrai sunkiau nei dabar gyvenime nebebus?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite atsiųsti savo nuomonę? Patarti? Pasidalinti mintimis? Kviečiame pasidalinti mintimis! Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (26)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dvigubos pilietybės klausimas: kodėl diskutuojama su seimūnais, o ne eiliniais piliečiais? (41)

Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme,...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (152)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Medaus mėnuo sugadintas: patikros punkte pavogė asmens dokumentą (22)

Norisi visus įspėti, kad netektų taip skaudžiai pasimokyti. Pirmadienį, apie 13.30 val., Vilniaus...

Klanas darbe – pleištas stipriajam (II dalis) (8)

Norėčiau atskirti du dalykus – stambiuosius finansinius klanus ir nedidukus klaniukus įvairaus...

Top naujienos

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (274)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (557)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Ulevičius: Palangoje sustabdytas „Cadillac“ – ne Karbauskio patikslinta 00.20 (277)

Ketvirtadienio vakarą naujienų portalas lrytas.lt paskelbė, kad Palangos prieigose vykdyto...

Po dailidžių ir studentų sviesto iššūkio „Žalgirio“ treneris prabilo apie būtinas permainas (6)

5 tūkst. gyventojų neturinčio Klaksviko (Farerų salos) futbolininkai nepasimetė šimtą kartų...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (114)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (48)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai kelias valandas duso lėktuve (35)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Kaip aš sužinojau, kad mano vyras vedė kitą moterį (6)

Yve Gibney, nacionalinės sveikatos tarnybos medicinos sesuo iš Mersisaido, buvo laimingai...

Keleivis nufilmavo paskutines akimirkas prieš lėktuvo katastrofą (26)

Praeitą savaitę prie Pretorijos miesto Pietų Afrikos Respublikoje sudužo lėktuvas. Du žmonės...

Romantiškiausia Lietuvos vieta – čia jums reikės daug pinigų (66)

Nors romantika ir pinigai dažniausiai neturi nieko bendro, vis tik norėdami pasiekti...