Nuolat matome pasiūlymus, kaip dirbti mažiau, bet uždirbti daugiau. Bet kaip uždirbti daugiau, nieko nedirbant? O ką, jei pasakyčiau, kad tai yra netgi labai realu. Tiesa, dirbti reiks, bet ne jums, o mūsų vyriausybei. Bet norint tai pilnai suprasti, reikia pradėti nuo pat pradžių.
Talinas
© Shutterstock

Šiuo metu pasaulio darbo rinkoje vyksta didžiuliai pokyčiai. Kardinaliai keičiasi darbuotojų įpročiai ir galimybės. Mūsų seneliai visas darbo dienas leisdavo gamyklose ir fabrikuose. Viskas atrodė paprastai – ateini, atsisėdi prie staklių ir vakare išeini namo. 20 amžiaus pabaigoje atsiradus internetui ir kompiuteriams, su jais jau dirbo nemaža dalis mūsų tėvų. Tačiau darbo diena vis dar nedaug skyrėsi nuo senelių – nors stakles pakeitė kompiuteriai, bet darbe vis dar buvo būtina atbūti.

Prasidėjus 21 amžiui, pilnai įsisiautėjo interneto revoliucija – kompiuteriai sumažėjo iki tiek, kad tilpo į kuprines. Kūrėsi daugybė naujų internetinių įmonių, atsirado tūkstančiai iki tol neegzistavusių specialybių – programuotojai, interneto aplikacijų dizaineriai, virtualūs asistentai, SEO tvarkytojai, PPC optimizatoriai ir daugelis kitų iki tol negirdėtų veiklų. Visas jas vienyjo 2 bendri dalykai - darbas prie kompiuterio ir galimybe dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, neinant į ofisą. Taip atsirado nauja darbuotojų „rūšis” – skaitmeniniai keliautojai – žmonės, kurie gali dirbti iš bet kur ir tuo sėkmingai naudojasi. Lietuvoje tokių darbuotojų, kurie gali migruoti po visa pasaulį, jau yra keli tūkstančiai, o visame pasaulyje, spėjama, jau virš kelių milijonų. Viskas ko jiems reikia – tai kompiuteris ir greitas internetas.

Situacija, kai vokietis, dirbantis Amerikos įmonėje, šiuo metu esantis Tailande, o algą gaunantis į sąskaitą Šveicarijoje, stebina vis mažiau. Nebestebina ir tai, kad žmonės ieško kaip daugiau uždirbti ir vienas iš būdų yra palanki mokestinė sistema.

Taigi, turime milijonus naujų verslininkų, keliaujančių po pasaulį ir tuo pačiu ieškančių kur patogiai ir lengvai galėtų įkurti ir valdyti savo verslą. Laikai, kai įmonę kurdavai tik savo šalyje seniai baigėsi – dabar kuriamasi ten, kur pasiūlomos geriausios sąlygos.

Ir šioje sumaištyje iš visų geriausiai pasirodė estai, pasiūlę e-residency programą. Joje gali dalyvauti bet kas, tereikia nusiųsti visus savo duomenis ir po kelių savaičių jau gauni ID kortele su el. parašu. Tai nėra Estijos viza ar leidimas gyventi joje, tiesiog su ta kortele gali naudotis visomis viešomis Estijos paslaugomis internete. Bet esminė vieta čia tampa tai, kad su ja taip pat gali greitai įkurti ir pilnai valdyti įmonę internetu. Tai buvo kaip sprogimas – pradėjo kurtis tūkstančiai naujų įmonių, kurių didžioji dalis savininkų net nėra buvę Estijoje ir gal net neplanuoja ten užsukti. Tačiau visi mokesčiai yra mokami Estijoje ir yra paskirstomi jau tik šios valstybės piliečiams. Vokietis, esantis Tailande, dirba Amerikos įmonėje, tačiau mokesčius moka Estijai. Darbo nėra, o pinigai plaukia.

Įdomu, ką šioje srityje siūlo Lietuva? Pagal pelno mokesčio tarifą, mes esame antri ES – tai vienas palankiausių mokesčių tarp visų šalių. Įmonę irgi galima įkurti per kelias dienas ir viskas – tik internetu. Pakeisti akcijų ar akcininkų skaičių ar bet kokius kitus duomenis – taip pat gali tik internetu, iš bet kurios pasaulio vietos.

Taigi, atrodo turime viską tą patį ką estai, bet kažkodėl atsiliekame šviesmečiais. Netgi būna, kad kai kurie mūsų piliečiai įmonės registraciją vietoj Lietuvos renkasi tą pačią Estiją. Natūraliai kyla klausimas kodėl taip yra? Kodėl jiems plaukia pinigai nieko nedarant, o mums jų neužtenka net dirbant nuo ryto iki vakaro? Ir čia viskas labai paprasta – tam yra kelios nedidelės priežastys.

Pirma – mes neturime puslapio anglų kalba. Sunku tikėtis, kad Malaizijos pilietis, norintis registruoti įmonę pas mus, staiga pradėtų suprasti lietuviškai.

Antra – visus naujų įmonių pavadinimus peržiūri griežta lietuvių kalbos komisijos akis. Net ir mokant lietuvių kalbą kartais pavyksta tik iš kelių kartų suprasti ką ir kaip reikia keisti. Užsieniečiui čia paprasčiausiai būtų misija neįmanoma.

Trečia – tam reikia el. parašo, o mobiliojo ryšio operatoriai jį išduoda tik Lietuvos piliečiams arba turintiems leidimą čia gyventi. Taigi norint įveikti šią kliūtį, užsienietis turi skristi čia ir pereiti biurokratijos džiungles, taip pat ir milžiniškas eiles migracijos departamente. Kaip rašiau auksčiau, estai tą išsprendė leisdami visiems registruotis jų e-residency programoje ir dalindami korteles su el. parašais jos dalyviams.

Tai, ką aprašiau, nėra kažkokia utopija, estai tą sėkmingai įgyvendina ir visi skaičiai rodo, kad tai puikiai veikia. Vien per antrus programos metus jų valstybė jau uždirbo virš 14 milijonų eurų. Nėra jokių priežasčių, kodėl to negalėtumėme padaryti ir mes.

Lietuva yra tikrai inovatyvi valstybė, nemaža dalis viešųjų paslaugų jau perkelta ir veikia internete, esame vieni lyderių šioje srityje. Taip, yra dar keletas nedidelių skirtumų su estais, bet nieko tokio, ko negalėtume greitai išspręsti. Taip pat yra vietų, kurias galėtume padaryti žymiai geriau nei kaimynai, pvz, leidimą sąskaitą atidaryti bet kurioje fintech įmonėje.

Tačiau startuoti turime nedelsiant, nebegalime laukti kitų rinkimų. Nukėlus startą, pasivyti estus bus žymiai sunkiau – pas juos irgi dirba puikūs žmonės, nuolat ieškantys, kaip viską padaryti dar geriau ir paprasčiau. Kaip šalis, mes galėtume pasiūlyti šiam pasauliui ir jo gyventojams puikų produktą. Jie gautų tai, ko nori ir ieško – lengvą įmonės sukūrimą ir valdymą iš bet kurios pasaulio vietos, paprastą apskaitą ir patogią mokestinę aplinką. Mes išloštumėme gaudami papildomų pinigų iš tų įmonių mokamų mokesčių, kuriais galėtume didinti pensijas arba mažinti mokesčius dirbantiems.

Tikiuosi, kad vyriausybė pagaliau baigs stumdyti mokesčių procentus nuo vienų gyventojų prie kitų ir parodys iniciatyvą naujoje nišoje, tokiu būdu prisidėdama prie mūsų visų ekonominės gerovės augimo. Nes dirbti daug ir uždirbti mažai – mes jau mokame. Norėtųsi išmokti ir atvirkščiai.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išsiskyrė dėl neištikimybės: laikui bėgant supratau, kad nėra auksinių vyrų (105)

Juokai juokais bet iš tikrųjų neištikimybės skausmą greitai ir visam laikui išgydo tik vienas...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (124)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Sergančio kūdikio mamą piktina slaugytojų elgesys: svarbiau žurnalo pildymas ar ligonio sveikata? (23)

Auginu nuo gimimo labai sunkia epilepsija sergantį kūdikį. Ligoninėse beveik gyvename vis...

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (208)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (121)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (144)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (165)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Rimvydas Valatka. Seimo Tvin Pyksas – tobula kelionė į niekur (63)

Seime dedasi keisti dalykai. Žinoma, ir anksčiau visko Seime dėjosi. Bet po praėjusios savaitės...

Petras Gražulis siūlosi vaiką auginti ir pats: nežinau, ką gali duoti vaikui tokia moteris papildyta vaiko mamos komentaru (1114)

Po nesantuokinio žinomo politiko Petro Gražulio vaikelio skandalo kilo nemažai klausimų . Tačiau...

Keturių įvarčių trileryje – Japonijos ir Senegalo rinktinių lygiosios (17)

Sekmadienio pavakarę Jekaterinburgo arenoje vykusiose pasaulio futbolo čempionato rungtynėse tarp H...

Suskaičiavus penktadalį balsų, R. T. Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose (1)

Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) pirmauja sekmadienį...

Iš Rytų įkvėpimo pasisėmę šiauliečiai ėmėsi verslo: ruošia ypatingus juoduosius česnakus (14)

Palangoje šurmuliuojant pirtininkų festivaliui, savo palapines ir prekystalius ištiesė ir...

Dekoravimo klaidos, kurios sukelia tikrą galvos skausmą: ko verčiau nedaryti?

Namų dekoravimas savomis jėgomis gali tapti tikru iššūkiu, nes tenka pasikliauti vien savo...

8 deriniai vyresnio amžiaus moterims, kurie privers pasijusti gerokai jaunesne

Mados tendencijos neturėtų būti griežtai susijusios su amžiumi. Nepaisant to, ar jums 20, ar 80...

Užkalnis tikrino Birštoną: Palangai trejus metus keliais ropoti (95)

Buvo laikai, kai Birštonas , net ir Lietuvos mastais, buvo varganas provincijos kurortukas: jei kas...