aA
Lapkričio 9 d. visas demokratiškas pasaulis, o labiausiai – Vokietijos žmonės, šventė Berlyno sienos griūtį: praėjo 25 metai (1989 m.), kai iš pasaulio žemėlapio dingo sovietų suskaldyta Vokietija.
Sprendimas, surūšiavęs lietuvius
© DELFI / Audrius Solominas

Tiesa, šis suskaldymas geriausiai parodė, kaip gyvena žmonės kapitalizme (Vokietijos Federacinė Respublika – VFR) ir kaip – socializmo lageryje (Vokietijos Demokratinė Respublika – VDR). Berlyno siena, pastatyta 1961 m., atskyrė sąjungininkų pasidalintą Berlyną į Rytų (okupuotą Sovietų Sąjungos) ir Vakarų (valdomą sąjungininkų – JAV, D.Britanijos ir Prancūzijos paskirtos komendatūros).

Iki tol Vokietijos žmonės galėjo keliauti laisvai iš Rytų Berlyno (VDR sostinės) į Vakarų Berlyną, taigi, ir į VFR, nes 1949 m. Vakarų Berlynas buvo įjungtas į VFR ekonominę ir politinę sistemą. Tad didžioji dauguma inteligentijos pasitraukė į Vakarus. Šiam srautui sustabdyti Sovietų Sąjunga su VDR valdžia pastatė sieną, kurios ilgis buvo apie 15 km. Berlyno siena išskyrė tautiečius, giminaičius, net šeimos narius, bet pasiekė savo tikslą − sustabdė masinį rytiečių bėgimą į Vakarus.

Priminęs skaitytojams Berlyno sienos atsiradimą, noriu paklausti šių laikų Lietuvos valdžios – Prezidentės, Seimo, Vyriausybės – koks buvo tikslas politinio sprendimo, kai teikta užklausa Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui (LR KT) dėl Lietuvos Respublikos dvigubos pilietybės, praėjus 16 metų nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo? Tiesa, interneto platybėse nerasite, koks buvo suformuluotas klausimas LR KT, kas klausė..? Bet pasėkmės jaučiamos kasdien.

Klausimas dėl dvigubos pilietybės padalino Lietuvos piliečius į turinčius LR pilietybę, turinčius dvigubą LR pilietybę ir į LR KT valia netekusius prigimtinės Lietuvos piliečio teisės į pilietybę, jeigu jie išvyko iš Lietuvos ir kitoje valstybėje įgijo jos pilietybę. Bet labiausiai šis išaiškinimas palietė Lietuvos piliečius, išvykusius dirbti ir gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas.

Gyvenantiems ir dirbantiems Europos Sąjungoje nėra būtinybės būti tų ES šalių piliečiais, nes Lietuva nuo 2004 m. gegužės 1 d. tapo visateise Europos Sąjungos nare, o JAV, jei nesi šios šalies pilietis, socialinės garantijos skiriasi. Bet JAV yra NATO garantas, o Lietuva yra NATO šalis, tad kodėl jos Konstitucinio Teismo sprendimas nukreiptas prieš draugiškos valstybės piliečius? Juk Lietuvos pilietis, įgijęs ir JAV pilietybę, gali labiau paveikti JAV valdžią (kreipdamasis į senatorius ar Kongreso narius), siekiant Lietuvai palankių politinių ir ekonominių sprendimų, negu būdamas paprastas imigrantas.

Tad kodėl 2006 m., socialdemokratams sėdint valdžioje, prireikė skaldyti Lietuvos Respublikos piliečius? Kodėl tai įvyko prezidentaujant Valdui Adamkui, ilgai gyvenusiam ir dirbusiam JAV, ir geriausiai turėjusiam suprasti dirbančius bei JAV gyvenančius Lietuvos piliečius?

Jie išvyko iš Lietuvos po 1990 m. kovo 11 d., kai Lietuva jau buvo laisva. Ne vienas iš jų dalyvavo Baltijos kelyje, Sąjūdyje. Po Konstitucinio Teismo „išaiškinimo” Lietuvos Respublikos pilietybės neteko net Kovo 11-osios Akto signataras... Manau, kad toks Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo išaiškinimas tebuvo siekis sustabdyti Lietuvos gyventojų emigraciją iš laisvos Lietuvos. Bet apie tai, kad žmonės, pagyvenę išsivysčiusioje valstybėje, įgijo naudingos patirties, žinių, kurios būtinos Lietuvos ateičiai, nesusimąstyta. O gal kaip tik norėta atstumti, supriešinti?

Lietuvoje jau 8 metus svarstomas šis klausimas, eikvojami valstybės pinigai ir laikas. Net JAV besilankydamas LR užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pripažino „Gordijaus mazgą“ šiuo klausimu. Šiuo metu LR Seime jau keliamas klausimas dėl Lietuvos Respublikos dvigubos pilietybės referendumo. Bet ir man norisi pasiūlyti referendumą – dėl Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo išaiškinimo panaikinimo.

Šis KT išaiškinimas Lietuvių Respublikos piliečius surūšiavo, pastatė tarp jų tarsi kokią Berlyno sieną – arba tik Lietuvoje, arba užsienyje visam laikui. Tremtis. Ar tikrai nusikaltimas turėti Lietuvai draugiškos valstybės pilietybę? Ir kaip neprisiminus popiežiaus Pranciškaus Romoje išsakytos vilties, kad bus nugriautos ir kitos sienos. „Mums reikia tiltų, ne sienų“, – sakė jis tikintiesiems Šv. Petro aikštėje, minint Berlyno sienos griūties 25-ąsias metines.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prietaisas, kuris skaldo visuomenę: pradėjome ne nuo to galo (64)

Senų senovėje rimbas buvo geriausias mokytojas ir baudėjas. Šiais, naujaisiais laikais,...

Vyras darbo pokalbyje suprato, kad jam siūlomas galimai aferisto darbas: įspėja, kaip neapsigauti (21)

Vieną kartą, neseniai, teko ieškoti darbo ir internete pamačiau skelbimą, kad reikalingi...

Studentui buvo sunku patikėti, kokią naujovę Lietuvoje sugalvojo politikai: net senesniais laikais to nebuvo (223)

Tvirtai ir trumpai... Lietuvoje vis naujovės... Tačiau tokios naujovės, kurios verčia rimtai...

Šauktinio mergina negali tylėti: neįsivaizduoju, kaip reiks išsilaikyti jam išėjus tarnauti (530)

Žinoma, čia susirenka žmonės paverkti, papykti ir susikrauti į save neigiamas emocijas. Aš taip...

Top naujienos

„Vilniaus vandenys" ir aplinkosaugininkai buvo akli: plastikas į Nerį tekėjo jau nuo praėjusių metų pabaigos (133)

Visą mėnesį į Nerį nuotekų vamzdžiu tekančios plastiko atliekos, apie kurias pranešė ne...

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (2)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (18)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (45)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (231)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (34)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (55)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (259)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Erika Umbrasaitė

Prancūzų meilė maistui ir etiketui

Prancūzai galbūt ir išrado meilės meną, bet už kulinarijos meną jie turi būti dėkingi...

Nuožmaus pasipriešinimo vėl sulaukęs „Žalgiris“ tritaškiais gelbėjosi Šiauliuose (195)

Vos prieš dvi dienas sensacingai Lietuvos krepšinio lygoje ( LKL ) „Šiauliams“ pralaimėjęs...