Rašau reaguodamas į DELFI publikuotą skaitytojo straipsnį „Po „Nematomo fronto“ peržiūros pasibaisėjo žiūrovais“. Pats esu ne pačios jauniausios kartos, tačiau paskaičius panašius straipsnius-nuomones man atrodo, kad dauguma Lietuvos žmonių, ypač vyresnio amžiaus (nežinau, kokio amžiaus yra nuomonę parašęs skaitytojas) tik ir tesugeba piktintis jaunimu ir mauti jaunus žmones ant savo jaunystės laikų idealų kurpalio.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Deja, nemažai žmonių nepripažįsta, kad laikai keičiasi, o su jais kinta ne pačios vertybės, o būtent išorinė išraiška. Argi labai baisu, kad jauni žmonės filmo apie partizanus peržiūros metu „ėdė spragėsius ir gėrė „Cola-colą“? Ar ne svarbiau tai, kad jie apskritai ėjo žiūrėti šio filmo, kas parodo, jog jiems įdomu, jog jiems rūpi Lietuvos istorija?

Sutinku, nebūtina kine traškinti popierinius pakelius ar apskritai valgyti, bet ar tai pasako „viską“ apie jaunimą ir jos tariamą „pagedimą“, dėl ko taip virkauja daugelis tik senuosius laikus ir senuosius papročius garbinančių žmonių? Panašiai yra daugeliu klausimų: kaip baisu angliški užrašai, kokia baisi pati globalizacija (lyg jai būtų galima pasipriešinti – o ir ar reikia?), koks siaubas yra meno kūrinyje pavaizduota moteris vietoj Vyčio. Baubas – ir baisiausios eitynės už lygybę, Helovynas ir Valentino diena, kurios griauna Lietuvos tradicines šventes. Užsieniečių pavardžių originalus rašymas sugriaus lietuvių kalbos sistemą ar kalbos statusą valstybėje, o emigrantai nemyli savo šalies ir laikomi tarytum blogesniais už pasilikusiuosius. Galima daug vardinti, bet nesiplėsiu...

Tikriausiai straipsnio autorius būtų norėjęs, kad jaunimas „Nematomame fronte“ būtų sėdėję ašaringais veidais, vienas kitam šnabždėję graudulingais balsais (o geriausia – net nešnipštelėję ar bijoję garsiau įkvėpti, nes juk tai tokia tragiška nepagarba Lietuvos istorijai) ir dar su maldaknygėmis rankose... Virkaujantis tonas, vyraujantis valstybinių švenčių minėjimų metu tiek renginiuose, tiek aktų salėse nepadeda ugdyti tikro nuoširdaus moksleivių, studentų bei jaunų žmonių pilietiškumo. Ar ne todėl tokiuose minėjimuose dažniausiai matome žilagalvius senolius (sakau tai be ironijos), kurie juose dominuoja ir vėlgi daugelis padejuoja, kad jaunimui nerūpi tokie rimti šaliai renginiai? Šiuolaikinis jaunimas gimė ir gyvena visai kitu metu, visai kitokiame pasaulyje. Kažkam teko gimti viduramžiais ir galbūt sudegti ant laužo. Kažkas gimė karo metais ir vaikystėje ar paauglystėje patyrė dvasinius randus, likusius visam gyvenimui. O kiti gimė naujaisiais turtingaisiais laikais, kuomet nėra karų ir galima rūpintis ne kaip išgyventi, o kokia spalva plaukus nusidažyti. Ar šie jauni žmonės turėtų jaustis kalti, kad neturi grumtis už duonos kąsnį, kad gali sau leisti daugiau, gyventi lengviau nei jų tėvai ar seneliai?

Jei anos kartos būtų gyvenusios šiais laikais, neturėjusios kariauti, bėgti nuo karo, patirti okupacijos, sovietmečio bei turėjusios tiek galimybių, pasirinkimų ir laisvių, kiek šiais laikais, esu įsitikinęs, būtų nemažiau ir plaukus mėlynai dažiusios, ir plėšytus džinsus nešiojusios, ir auskarus vėrusios, ir tatuiruotėmis besipuošusios. Ir gal gerokai vėlesniu metu būtų kūrusios šeimas nei buvo įprasta sovietiniais laikais.

Nemanau, kad jaunimas vien savo užkandžiavimu filmo peržiūros metu išreiškė nepagarbą kam nors – ar žuvusiems partizanams, ar aplink sėdėjusiems žiūrovams. Pagarba ar nepagarba rodoma visai kitais būdais – ne kotletais ar barščiais kapuose, kaip ir ne dalyvavimu laidotuvėse su plaukų žele pastatyta skiautere.

Norėčiau pažymėti, kad būtent „berniukai saldainiukai“ ir „mergaitės trumpais sijonėliais“ (tokiais pasakymais jų neniekinu, tiesiog cituoju paplitusią leksiką) yra Lietuvos ateitis. Svarbiausia – iš to kiek laiko jie visi praleidžia besigražindami vonioje ir ar su apsmukusiomis kelnėmis vaikšto, mes negalime atspėti, kiek jų eitų ginti Lietuvos. Žinoma, ne visi, bet dauguma, kritinė masė eitų. O kol nėra karo ir nėra bado, nieko blogo pasigražinti, pasirūpinti mada ir kurti savo stilių. Tokia saviraiška yra būtina jaunuoliams tam tikru gyvenimo laiku ir juos išreiškia kaip žmones. Ji galbūt mums leidžia spręsti kokį muzikos stilių tie žmonės mėgsta, ar kokiai subkultūrai priklauso, vis dėlto niekas neišskaitys, jeigu jie patys nepasakys jų meilės tėvynei. Juk sutinkame: žmogus šviesiai žaliais batais nėra „mažiau rimtas“ nei juodais. Tad kodėl sprendžiame, kad jaunuolis su dredais arba mergina su tušu padažytomis blakstienomis mažiau myli Lietuvą ar mažiau gerbia istoriją bei už tėvynę žuvusius jos vaikus?

Mano įsitikinimu, tas lietuvis ar lietuvė, kurie valgo cepelinus, šoka klumpakojį su šiaudine skrybėle ar klausosi lietuvių liaudies dainų nėra „tikresni“ lietuviai nei mėgstantys picą, kalbantys puikia be akcento anglų kalba ar išsitatuiravę kinišką rašmenį ant peties. Galbūt kaip tik tokie stereotipai verčia jaunimą pasijusti „blogesniais“, „nepritampančiais“ ir pasirinkti emigraciją?

Noriu pasidžiaugti jaunais Lietuvos žmonėmis, kurie nepaisant didelės visuomenės dalies spaudimo spraustis į rėmus, atitikinėti nebeveiksmingus šablonus ir elgtis taip, kaip jiems nebūdinga, nešioja apsmukusius (o siaube!) plėšytus džinsus, veriasi auskarus kur jiems gražu, dažosi plaukus kokia jiems patinka spalva, tatuiruojasi jų asmenybę atspindinčiais simboliais ir gyvena savo autentišką, o ne kitų it nuo Sinajaus kalno nuleistą gyvenimą. Be abejonės, mylinčiais Lietuvą. Kad ir valgančiais spragėsius bei geriančiais „Cocą-colą“ „Nematomo fronto“ metu...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (135)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (390)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Barto istorija atskleidė ir kitą pusę: aukštą socialinį statusą turintis žmogus irgi pažeidžiamas (106)

#metoo akcija i viešumą iškėlė ne tik garsaus režisieriaus galimai savo statuso piktnaudžiavimu...

Ilgai tylėjo apie nepadorų kaimyno elgesį: jis visiems atrodė idealus vyras ir tėtis (226)

Ką pasakyti mažai mergaitei, paauglei, suaugusiai moteriai, jei į jos kūną kas nors kėsinasi?...

Emigracijos stabdymo iniciatyvos: kalbama tik apie perspektyvius jaunuolius, o kiti pamirštami (209)

Kad ir kaip madinga šiandien kalbėti apie emigracijos stabdymą, imituoti įvairias iniciatyvas, kad...

Top naujienos

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (71)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (71)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (34)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (157)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (47)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (125)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (91)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...

Mažeikiuose perėjoje mirtinai sužalota moteris, įtariamo vairuotojo ieško policija (22)

Sekmadienio vakarą Mažeikiuose, Žemaitijos gatvėje, perėjoje, rasta automobilio mirtinai...

Pamatykite, kaip atrodo prabangiausi Vilniaus viešbučių apartamentai moka 2800 eurų už naktį (92)

Prabangių viešbučių galima surasti įvairiuose miestuose, vis dėlto itin prabangių apartamentų,...