aA
Pirmąją birželio savaitę Seimas pradėjo svarstyti Valstybinės kalbos įstatymo naujos redakcijos projektą, kuris, anot Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko Valentino Stundžio, turėtų dar geriau įtvirtinti lietuvių kalbos funkcionavimą visose viešojo gyvenimo srityse, o taip pat – reikėtų tikėtis – ir Lietuvos sostinės Vilniaus pagrindinėje gatvėje – Gedimino prospekte, kur senasis Valstybinės kalbos įstatymas visiškai negalioja.
Self destruction?
© DELFI / Tomas Vinickas

Kad komiteto pirmininkui ir nariams būtų lengviau pasiryžti priimti labai griežtą įstatymą, siūlau neakivaizdžiai nukeliauti Gedimino prospektu nuo Seimo iki Katedros ir pasižiūrėti vien tik į maitinimo įstaigų – kavinių, restoranų ir barų pavadinimus, kad jie visi įtikėtų lietuvio sielos ir lietuvių kalbos mirtingumu. Juoda gedulo spalva yra parašyti lietuviški pavadinimai, o triumfuojančia raudona – svetimžodžiai:

Self destruction?
© DELFI skaitytojo nuotr.

* - tarptautinis prekės ženklas
** - kam skirtas užrašas „Closed“? Užsienio turistams?

Iš 42 Gedimino prospekte esančių kavinių tik 13 vadinasi lietuviškais vardais, o 29 – nelietuviškais, tai yra 69 proc. visų prospekte esančių kavinių. Iš nelietuviškai pavadintų kavinių skaičiaus reikėtų atimti vieną McDONALD‘S, vieną Yo YO ir du HESBURGER pavadinimus, kurie negali būti kitokie, nes yra pasaulinio tinklo prekės ženklai. O visas kitas 25 maitinimo įstaigas nelietuviškai pavadintos ne kas nors kitas, o lietuvių verslininkai, kuriems pasukti galvą ieškant gražaus lietuviško pavadinimo – per daug sudėtingas ir per daug intelektualus darbas.

Problemos slypi musyse, kaip yra sakęs prezidentas Ronaldas Paksas. Nei Europos Komisijos komisarai, nei Briuselio biurokratai, nei Maskvos funkcionieriaia nevertė lietuvį verslininką kavinių tinklą pavadinti CAFFEE INN, po „Ambasadorių“ viešbučiu esančios kavinės pavadinimą užrašyti LA CAVE ar buvusio centrinio knygyno patalpose atidarytą kavinę pavadinti LA CRÊPE, kas reiškia paprasčiausią blyną. Blyninė – blogai, mąsto verslininkas, pavadinsiu LA CRÊPE – ir plūstelės užsieniečių minios... Ar plūsta?

Lietuvos sostinės Vilniaus gatvę jau yra ištikusi lingvistinė svetimžodžių trombozė – šitos gatvės atkarpoje nuo Gedimino prospekto iki Mokytojų namų yra 21 kavinė, iš kurių tik 2 (Sic!) turi ssulietuvintus pavadinimus – MANO GURU ir TERASA, o štai kaip skamba kitų 19 pavadinimai – pamėginkite ištarti garsiai – SOLERO, THE ROOM, SUBMARINE, FRANKI, SOUL BOX, LA BIRA, DA ANTONIO, KIBIN INN, OSAKA, DISCO 311 BUDDHA, VINCHENSO, OMAKASE, JACKIE BAR, GRINGO PUBLIC PLACE, WOK TO WALK, CAFFEE INN, POMODORO, DAD SUSHI, VERO CAFE.

Šitą situaciją Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko pavaduotoja Jūratė Palionytė įvardina „pasąmoniniu provinciališkumu“, tačiau neatmestini ir savininko liguisti nepilnavertiškumo kompleksai – apie lietuvių verslininkų manymą, kad kavinės angliškas pavadinimas pritrauks minias anglakalbių turistų, psichologai galėtų parašyti ištisą studiją.

Kažkada garsus, bet dabar uždarytas airiškas restoranas PRIE PARLAMENTO knibždėjo užsieniečiais, ir esu girdėjęs, kaip lietuvis gidas, pasiūlęs švedams susitikti restorane, kurio pavadinimą jis išvertė NEXT TO PARLIAMENT, buvo paklaustas – „Do you mind PRIE PARLAMENTO?“ Nė vienoje Europos sostinių centrinių gatvių nerasite tiek angliškų pavadinimų, kiek Vilniuje. Gal, sakau, po kitų dvidešimties nepriklausomybės metų ir sostinę pavadinkime WILNO, kad lenkų, žydų ir vokiečių turistams būtų patogiau ištarti?

Naujausia, 2012 m. pavasarį Gedimino prospekte atidarytas baras, kurį jos savininkas pavadino TRIP. Ar tai užuomina į šešto dešimtmečio jaunimo vidines keliones, iššauktas LSD ir Pink Floyd? Ar likučiai daug ilgesnio žodžio, nuo kurio niekdarys Solomonas kažkurią naktį nutrynė priesagą ER ir galūnę IS?

Kai kurių kavinių ir restoranų pavadinimų daryba yra tiesiog mistiška. Visiems kinų restoranams sutekti gražūs lietuviški, tačiau išlaikantys Rytų poezijos dvelksmą pavadinimai – TRYS KLEVAI, KINŲ ROŽĖ, DIDŽIOJI KINIJA, PEKINO ANTIS, DU DRAKONAI. Ir jokių SHAO LIN, TAI CHI, CHIA LIANG LIU ar panašių.

O štai ne mažiau poeziją mėgstančių ir rašybai panašius hieroglifus naudojančių japonų restoranai Vilniuje išimtinai turi transkribuotus japoniškus pavadinimus – OMAKASE, LABUKI, SHANTI, MIYAKO, TOKYO.

Gal japoniškų restoranų steigėjų tarpininkai duoda didesnius kyšius, negu jų kiniški konkurentai? Ar už DU DRAKONUS reikia duoti daugiau ar mažiau negu už OMAKASE? Negi ir čia vyksta lietuvių kalbos infliacija? Gal Vilniaus savivaldybės kalbos tvarkytojais dirba Adamsų šeimynėlė? Juk Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius sutiko ir patvirtino, kad Gedimino prospekte atsirastų ir PAVOS, ir COCA INN, ir CAFFEE INN, ir F*CKING INN. Pastarosios, sakote nėra? Matyt, greitai bus. Juk SHOPING AND F*CKING jau yra.

Prieš dvidešimt metų buvo kuriami du dabar galingi ir plačiai matomi prekybos tinklai. Prancūziškai kalbantys anglišką išsilavinimą turintys broliai George, Oliver ir Nikolas (pastarasis puikiai kalba ir lietuviškai) Ortiz‘ai, kurdami savo prekybos tinklą, pavadino jį paprastu gražiu trumpu lietuvišku vardu IKI. Medicinos studijų ragavę lietuvaičiai G. Marcinkevičius, I. Staškevičius ir N. Numavičius savo prekybos tinklą pavadino MAXIMA – lotynišku žodžiu, kuriame esančios raidės X nėra lietuvių abėcėlėje.

Self destruction.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po vyruko staigmenos per pasimatymą moteris bėgte pasileido į automobilį: sako, spėk, ką turiu kišenėje (85)

Man atrodo, aš galėčiau pretenduoti į juokingiausių, nesėkmingiausių ir visokių kitokių...

30-metė išdėstė idealių jos santykių receptą: princai raganų nenori (171)

Yra ta sena istorija apie kiekviename žmoguje esantį vilką ir ėriuką. Jei maitinsi vilką...

Žmona kirto lygių teisių tema: noriu senovinio šeimos modelio ir dėl to nesu kvailesnė (199)

Dabar visi kalba apie lygybę, o aš ne visiškai su tom kalbom sutikčiau. Mane ir mano vyrą būtų...

Draugės replikos prie vyro gimtadienio stalo sugadino ne tik apetitą, bet ir nuotaiką (136)

Šiuo laiku vis labiau populiarėja sveika gyvensena, ypatingos dietos, žaliavalgystė ir visokios...

Turko suviliota: dabar jis bendrauja su kitomis, o aš lieju ašaras (149)

Šešiš mėnesius bendravau su vienų vyrų per susirašinėjimo programėlę. Aš visada maniau, kad...

Top naujienos

Vytautė Merkytė | D+

Pragaras po vandeniu, kurio nesuvaldė Putinas: tyrimas parodė, kokios buvo paskutinės „Kursk“ jūreivių gyvenimo minutės (4)

2000 m. rugpjūčio 12 d. 11 val. 20 min. vietos laiku Barenco jūrą sudrebino du tokie galingi...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (85)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Po visą Lietuvą sukrėtusios istorijos – skandalingos prokurorų išvados (122)

Jeigu jau sakai, kad patyrei seksualinę prievartą, tai būk malonus ir ant padėklo pateik...

Už pasodintą medį panevėžiečiui skirta solidi bauda: vyras nesiruošia nei pinigų mokėti, nei medžio išrauti (354)

Prieš du dešimtmečius nelegaliai Panevėžyje pastatęs šuns pakelta koja medinę skulptūrą ir...

Čempionų lyga: „Real“ atliko juodą darbą, „Man City“ atsipirko trumpu išgąsčiu (11)

Dėl UEFA Čempionų lygos trofėjaus toliau kausis dvi Anglijos bei po vieną Prancūzijos ir...

Toma Miknevičienė | D+

Gimdymas vyro akimis: buvo vienas momentas, kuris gal ne kiekvienam būtų patikęs (1)

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne? Kokios pasekmės gali užgriūti? Gal pamatęs, kaip jo moteris...

Mano vyras turi meilužę: skirtis ar atleisti? (304)

Neištikimybė yra ne tik vienas sunkiausių iššūkių santykiuose, bet ir vienas dažniausių. Ką...

Sinoptikai turi gerų žinių: jau netrukus vėl lepinsimės 18 laipsnių šiluma (9)

Ketvirtadienio naktį Lietuvoje darbavosi žemo atmosferos slėgio sūkurys. Jis pašykštėjo...

Į ankstyvas išgertuves socialiniame būste policijos niekas neįleido: teko išsikviesti merę (108)

Antradienį nuo ryto vykstančių išgertuvių kaimynystėje esančiame socialiniame būste...

Liūdesys Bolonijoje: „šešiaženkliame“ mūšyje kelialapį į finalą ir Eurolygą nugvelbė rusai (23)

Kazanės UNIKS – Europos taurės turnyro finale ir kito sezono Eurolygoje. Lemiamose rungtynėse...