aA
Kai miršta jaunas ir sveikas žmogus, matomą visuomenės reakciją galima grubiai suskaidyti į tris dalis: šoką dėl netikėtos nelaimės, neapgalvotą kaltųjų paiešką ir paniką dėl pavojaus savo ar artimųjų gyvybėms. Atseit, sveikas žmogus negali mirti be kito žmogaus kaltės. Akmenys mėtomi į medikus, į įstatymų leidėjus, į įvairiausių tarnybų atstovus, kurių aplaidumas, esą, tapo mirties priežastis.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Atlieku karinę tarnybą lygiai tokiomis pačiomis sąlygomis (tik kiek kitoje vietoje), kaip ir velionis Martynas Jurkus (kurio šeimą nuoširdžiai užjaučiu ir suprantu sprendimą neviešinti tikslių mirties liudijime surašytų išvadų), todėl, manau, galiu pareikšti ir savo nuomonę.

Viena didžiausių žmogaus baimių yra nežinomybė – dėl mirtino pavojaus nujautimo, tačiau nežinojimo, nei iš kurios pusės, nei kokio pobūdžio tas pavojus gresia, prasideda masinė panika: mirusiojo aplinkos žmonės pradeda bijoti atlikinėti veiksmus, kuriuos atlikinėjo velionis, pradeda sau nustatinėti tuos pačius simptomus, kokie buvo pasireiškę velioniui.

O kitą (ar net tą pačią) dieną po nelaimės Rukloje, Jonušo Radvilos mokomajame pulke ir prasidėjo kažkas panašaus į masinę paniką: nors šimtai karių maitinosi tuo pačiu maistu, o mirė tik vienas, dešimtys M. Jurkaus kolegų atsisakė kelti koją į valgyklą. Esą, netikėtos mirties priežastis galėjo apsinuodijimas maistu ar per maistą į organizmą patekusi infekciją. Logikos tokioje baimėje – lygiai tiek, kiek ir tikimybės, kad maitinantis tuo pačiu (galimai, blogu) maistu sunegaluos tik vienas žmogus iš didelės minios, t.y., arti nulio. O kabinimasis prie virtuvių sąlygų ir sanitarijos reikalavimų laikymosi, mano supratimu, labiau yra medicininių žinių trūkumo ir noro įtikti tokių pačių žinių trūkumu pasižymintiems pasekmė.

Kita išsigandusiųjų grupė kaltino kariuomenės medicinos tarnybą, kad, atseit, karys mirė nuo erkių sukeliamų infekcijų. Bet šią priežastį irgi galima vadinti labai menkai tikėtina – tikrai negaliu pasakyti, ar M. Jurkus nuo erkinio encefalito skiepijosi, bet bent jau mūsų kuopos šauktiniai, tarnaujantys Alytuje, Birutės ulonų batalione, nuo erkinio encefalito buvo nemokamai paskiepyti pirmosiomis tarnybos dienomis ir atsisakiusių skiepytis nebuvo. Nemanau, kad Rukloje taikomos kitokios procedūros.

O dabar apie labiausiai tikėtiną mirties priežastį: kiekvienais metais Lietuvoje nuo meningokokinės infekcijos miršta maždaug nuo 5 iki 10 žmonių, nors susirgusiųjų būna apie 10 kartų daugiau. Kiekvienais metais po kelis kartus sužinome apie kokį nors paauglį, kuris mokykloje pasijuto negerai, o kitą dieną (ir daugiau jokią kitą dieną) į mokyklą nebeatėjo. Žiauru, bet medicina dar nėra tokia visagalė, kad išgelbėtų kiekvieną gyvybę, nepriklausomai nuo to, kokia sveikatos bėda žmogų ištiko. Ir tai – ne medikų kaltė.

Ir kai dėl tokios infekcijos miršta mokinys – visuomenės reakcija būna daugiau ar mažiau nuosaiki. Na, nelaimė atsitiko, visi dalijasi savo užuojautomis, supranta šeimos skausmą, bet kažkodėl nekaltina nei mokyklos ar jos virtuvės, nei Švietimo ir mokslo ministerijos, nei kokias nors sąmokslo teorijas įtarinėja.

Bet tik imk ir atsitik taip, kad ta pati ar panaši infekcija nužudo šauktinį – ir pasipila: ir virtuvė bloga, ir medikai nekompetetingi, ir vadai kariuomenėje žvėrys, o ne žmonės, ir šauktinių grąžinimas yra jaunų žmonių žudymo mašina.

Na, ne, nieko panašaus: maitina mus šviežiu ir švariu maistu. Nežinau, kaip yra ten, Rukloje, bet Alytuje virtuvės tvarka ir švara ideali, o maistas, nors gal ir ne visada atitinka skonio receptorių pageidavimus, visada yra šviežias ir saugus valgyti. Jau nekalbu apie tai, kad maisto produktų grupės yra gerai subalansuotos, o maitinimas yra reguliarus ir, patikėkite, tikrai pakankamas, bet ne perteklinis – turbūt nedaug kas gali pasigirti tuo besimaitinantis namie.

Medikai yra ne ką prastesni. Jau jeigu kam ir stinga medicininės kompetencijos, tai nebent tiems, kurie kaltina medikus savo darbo neišmanymu. O jeigu kam nors nerimą kelia tai, kad skirtingiems simptomams gydyti medikai skiria tuos pačius vaistus, galiu nuraminti: daugybė vaistų turi ne vieną, o kelias ar net kelias dešimtis, atrodytų, net nesusijusių pritaikymo sričių. Na, kad ir ibuprofenas.

Pagal išsilavinimą esu vaistininkas, todėl kartu tarnaujantys kariai kartais klausia patarimo – ką rekomenduočiau esant vienai ar kitai problemai. Dažniausios problemos būna vienoks ar kitoks skausmas, pakilusi temperatūra arba patinimas. Ir visada rekomenduoju tą patį ibuprofeną (nes labai pigus ir saugus trumpalaikiam vartojimui). O jie juokiasi – jau tas Neverauskas nuo visų ligų paskirs tik ibuprofeną. Na, ir paskirsiu. Nes visiems jų vardijamiems atvejams tinka. Ir medikai skiria tuos pačius (dažnai pačių patikrintus) vaistus nuo įvairių ligų. Nes veikia. Ir ne tik iš patirties, bet ir pagal vadovėlius, vaisto informacinius lapelius bei gydymo protokolus.

O dėl vadų apkaltinimo žvėriškumu – tai jau visiška pieva. Aišku, negaliu garantuoti, kad Rukloje yra lygiai taip pat, kaip Alytuje, bet reikalavimai ir instrukcijos visiems vadams yra vienodi, todėl prieš kiekvienas pratybas ir po jų išgirstame vadų klausimą: „Ar visi gerai jaučiasi ir gali dalyvauti pratybose?“, „Ar visi po pratybų jaučiasi taip pat gerai, kaip ir prieš jas?“ Ir jeigu tik kas blogai – į medicinos punktą žengte marš. Jokių reikalavimų vaidinti didvyrius, verstis per galvą eiti į pratybas, net jei karščiuoji ar nepaeini, nebūna. Ir net minties apie tai būti negali.

Kaltinti šauktinių grąžinimą žmonių žalojimu, mano manymu, taip pat nebūtų pagrįsta. Praėjus pusei tarnybos laiko du kariai, turėję tam tikrų medicininių problemų, kurios esant dideliam fiziniam krūviui potencialiai kelia grėsmę sveikatai ir gyvybei, buvo komisuoti (t. y., pripažinti netinkamais tarnybai ir išleisti namo), o visi kiti 136 kariai be išimčių sustiprėjo tiek, kad neišlaikyti fiziniai normatyvai yra labai retas reiškinys. Ir neabejoju, kad jų sveikta po tarnybos dar ilgą laiką bus kur kas geresnė, nei biurų kėdžių trinėjų ir tų klaviatūros ordino riterių, kurie komentaruose aiškina, kad kariuomenė žmones žaloja (kas žino, gal jie taip aiškina dėl to, kad patys nacionalinėje loterijoje laimėjo nemokamą sveikatos patikrinimą, kurį būtina atlikti prieš pradedant nuolatinę pradinę karinę tarnybą, o gal dėl to, kad turi tam tikrų interesų diskredituoti Lietuvos karines pajėgas).

Taigi, apibendrinant galiu pasakyti tiek: ne viskas, kas pasaulyje nutinka, yra žmogaus rankų darbas – nesame tokie visagaliai, kokiais kartais manomės esą. Kartais į gyvenimą įsisuka neprognozuojami ir neįveikiami veiksniai (tokie, kaip bakterijos) ir sukelia chaosą bei netektis, dėl kurių kartais nepelnytai apkaltinami niekuo dėti žmonės. Bet prieš duriant pirštu ir rėkiant „kaltas“ gal reikėtų sustoti ir pagalvoti?

Ir pabaigai – interesų deklaracija: ne, kariuomenė man už šį straipsnį nesumokėjo ir tarnybos pabaigoje sumokėti nežadėjo. Tiesiog iš vidaus žinau, kad viskas čia gerai.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliautojus papiktino taksisto pasiūlyta kaina: tai kenkia Vilniaus įvaizdžiui (47)

Norėčiau pranešti apie tai, kas, mano akimis, Vilniuje yra paprasčiausiai nelogiška. Nesu tikra,...

Tėvą slaugiusio personalo kalbos išmušė iš vėžių: negalėjau suvokti, kad tai vyksta iš tikrųjų (82)

Taip jau nutiko, kad dėl rimtų sveikatos sutrikimų teko tėčiui kreiptis pagalbos i medikus,...

Pirmajame darbo vakarėlyje atsivėrė akys – turi tik du pasiteisinimus šiai istorijai (37)

„Mano pirmas darbas“ ir „naivumas“ yra mano pasiteisinimai šiai istorijai. Nerašysiu daug...

Panevėžietę pažemino taksi vairuotojo komentaras (119)

Istorija labai paprasta. Apie Panevėžio taksistų kultūrą.

Skaitytojo verdiktas: privalome mažinti valdžios aparatą (27)

Paskaičius straipsnį ir komentarus apie Registro centrą man kyla keletas įtarimų. Registrų...

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: atsakius į šiuos keturis klausimus galima eiti lažintis dėl rinkimų rezultato apklausa didžiausią sėkmę žada vienam kandidatui (474)

Lapkričio mėnesio prezidentiniuose reitinguose toliau savo pozicijas tvirtina jų lyderis Gitanas...

Pensijų reformai ruošiamas planas B (85)

Dar šių metų liepą Seimo parlamentinė opozicija kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl nuo...

Rusų žurnalistas gavo patvirtinimą iš Kremliaus: Paksas buvo susitikęs su Putinu (234)

Žinomas rusų žurnalistas Konstantinas Egertas gavo patvirtinimą iš Rusijos prezidento Vladimiro...

Ramūnas Bogdanas. Skvernelio krikštatėvis Paksas pas Putiną (44)

Kada „Tvarkos ir teisingumo“ partija suderėjo su tuomet dar neskilusiais socialdemokratais...

Visą naktį kelius valę kelininkai perspėjo vairuotojus – eismo sąlygos nepagerės pasitikrinkite maršrutą internete (88)

Sekmadienį prasidėjusi pūga sukėlė sunkumų visos Lietuvos vairuotojams. Tiesa, ne visiems. Kol...

Pirmadienis – paskutinė diena laiku sumokėti nekilnojamojo turto mokestį

Pirmadienis - paskutinė diena laiku pateikti nekilnojamojo turto ( NT ), kuris savo verte viršija...

Vyriausybė kalba apie tris milijonus gyventojų, ekspertai gūžčioja pečiais (78)

Iki 2021-ųjų vyriausybė yra nusiteikusi stabilizuoti demografinę situaciją bei prognozuoja, kad...

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (22)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Kaip investuoti kaime, kad investicijos didėtų 2,5 karto (4)

Mindaugas Statulevičius , Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija vadovas, sudarė...

Gydytoja Babravičienė įspėja: viena populiari dieta gali nepataisomai pakenkti (4)

Šiuo metu itin populiari begliuteninė dieta , kai žmogus iš savo mitybos raciono išbraukia...