aA
Prieš keletą dienų buvo publikuotas Lino Zasimavičiaus rašinys, kuriame jis sukritikavo praėjusią savaitę Lietuvos žmogaus teisių centro publikuotą socialinį eksperimentą – video „Vertimas“ – bei pareiškė nuomonę, jog „rasizmas Lietuvoje yra pritempta problema“.
© Shutterstock nuotr.

Mūsų organizacija, kuri atstovauja mišrias šeimas bei susiduria su jų problemomis iš pirmų lūpų, tokia autoriaus pozicija nustebino ir papiktino. Kaip pagrindinį argumentą, kodėl, jo manymu, rasizmo problema Lietuvoje yra dirbtinai sukurta, ponas Zasimavičius pateikia oficialiai užregistruotų neapykantos kurstymo atvejų statistiką.

Šie skaičiai nėra dideli ir kiekvienais metais užregistruotų atvejų skaičius mažėja, tačiau tam yra keletas priežasčių. Visų pirma, statistika ne visada atspindi realią situaciją. Prisiminkime skundų „sprogimą“ po to, kai buvo priimtas naujas smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Nebent autorius bandys visuomenę įtikinti, kad 2012-aisiais (minėtas įstatymas buvo priimtas 2011 metų pabaigoje) padaugėjo smurto šeimoje atvejų, palyginus su ankstesniais metais.

Kaip rodo mūsų patirtis, popieriuje egzistuojanti dabartinė tvarka neveikia. „Mišri Šeima“ ne kartą kreipėsi į nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybą dėl neapykantos kurstymo elektroninėje erdvėje, tačiau į pranešimus nebuvo sureaguota. Būtų įdomu sužinoti, ar skundai policijoje yra registruojami? Kiek mums žinoma, taip nėra. LŽTC yra situaciją stebintis, bet jokios jurisdikcijos neturintis organas – kitaip tariant, skundų dėl rasizmo registravimas ir statistika yra policijos darbas, kuris, deja, manome, nevyksta. Todėl, jei vieną kartą rasistinį komentarą užtikęs socialiai budrus pilietis informuos apie tai policiją, nesulaukęs atitinkamų veiksmų, vargu, ar padarys tą patį kitą kartą?

Kad jau prakalbome apie neapykantos kurstymą elektroninėje erdvėje, ponui Zasimavičiui siūlome pasiskaityti skaitytojų komentarus po jo paties rašiniu, galbūt tai padėtų kitaip pažvelgti į „neegzistuojančią problemą“ ar „pavienius atvejus“.

Štai keletas iš jų (komentarų kalba netaisyta; jeigu straipsnio autorius norėtų pamatyti įrodymus su IP adresais, kviečiame susisiekti su „Mišri Šeima“ kolektyvu):

„ishvykit visokius juoda$iknius ir problemu nebus“

„Juokinga,kad daugiausia karksi tie,kurie uz Lietuvos ribu net nera gyvene!!!Uzveztu kitu rasiu zmoniu Lietuvon,pabendrautumet,patikekit,pake istumet giesmele.Labai greitai ju naglumas istirpdytu jusu draugiska poziuri.As ir buvau labai tolerantiska,kol nepagyvenau kitoj shaly,kol nepamaciau,kaip kitu rasiu atstovai cia ishsidirbineja.Zinoma,yra ir laimingu misriu santuoku,bet...ju-vienetai“ „mankiam,pakiam ne vieta Lietuvoje.“

„Bet ta reklama... Sedi kazkoks ruberoidas ir vaidint kad ji diskriminuoja? Klausykit, cia Lietuva ir jo tos krokodilo asaros neidomios... Uzmirso kur esas, cia ne Afrika su babujinais.Jau graziau skamba rasistas, nei tolerastas...“

Retoriškai klausiame, jeigu tai ne rasizmas, tai kas yra rasizmas? Svarbus veiksnys šioje situacijoje yra visuomenės budrumo nebuvimas ir jo neskatinimas. Dažnas, susidūręs su įžeidžiančiais komentarais, tiesiog numoja ranka: „nieko nepakeisi“. Kaip matome, net ir ponas L. Zasimavičius pasirenka panašią strategiją: asmeniškai nesusiduriu su problema, ergo ji neegzistuoja.

Beveik kiekvienam lietuviui ar lietuvei, kurie nusprendė kurti šeimą su kitos rasės ar religijos žmogumi, tenka atlaikyti beprotišką aplinkos spaudimą, įžeidinėjimus, stereotipus. Dažnas mini prarastus draugus, vien dėl jų stereotipinio požiūrio į „kitokį“ sutuoktinį. Retais atvejais nutrūksta šeiminiai ryšiai su priešiškai nusiteikusiais giminaičiais. Rasizmas ir diskriminacija yra didžiausia baimė, sulaikanti mišrias šeimas nuo persikėlimo gyventi į Lietuvą. Kas L. Zasimavičiui yra tik utopinė problema, mums yra kasdienybė.

Norime priminti, kad Lietuvoje per metus sudaroma apie 3000 mišrių santuokų, iš kurių du trečdaliai tarp moters lietuvės ir nelietuvio vyro, ir trečdalis tarp vyro lietuvio ir nelietuvės moters. Kitaip tariant, rasizmas yra opi problema, aktuali tūkstančiams. Ir tai tik kalbant apie šeimos lygmenį. Negana to, šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 32 tūkstančius užsieniečių, dalis jų – kitos rasės ar religijos. Galbūt reiktų paklausti ir jų, kokios jų patirtys Lietuvoje?

Ne vienas užsienietis, atvykęs atostogų į Lietuvą, patiria didesnių ar mažesnių rasizmo apraiškų. Be abejo, retas kreipiasi dėl to į atitinkamas institucijas, nenorėdami dar labiau apkartinti viešnagės nuotaikos, kas taip pat paaiškina nedidelę užregistruotų neapykantos kurstymo atvejų statistiką. Tuo Lietuvos žmogaus teisių centras bei jų naujausias video yra toks svarbus – jis supažindina žmones su egzistuojančia problema, didina budrumą, suvokimą, kad įžeidžiantiems komentarams sveikoje visuomenėje yra ne vieta. Todėl mišrių šeimų vardu norime padėkoti LŽTC už jų iniciatyvą ir džiaugiamės, kad rasizmo problemai Lietuvoje skiriama vis daugiau dėmesio ir vis daugiau organizacijų stoja į kovą su ja.

Nuoroda: www.facebook.com/misriseimalt

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Prašome visų, susidūrusių su rasizmu, pasidalinti savo patirtimi. Galbūt tai patyrėte dėl Jūsų sukurtos mišrios šeimos?

Padėkite sugriauti mitus – kviečiame pasidalinti, ką reiškia gyvenimą susieti su žmogumi, kuris yra iš kitos valstybės, yra priėmęs kitą religiją? Kaip į jūsų santuoką reagavo Jūsų artimieji, draugai, ar patiriate sunkumų dėl kultūrinių skirtumų, o gal atvirkščiai, sutariate dar geriau nei su buvusiais tokių pačių pažiūrių ar ta pačia kalba kalbėjusiais partneriais?

Jūsų minčių laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Šeima“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Neteisybės mokestis: ar „antroji Lietuva“ apmokės didmiesčių gyventojų patogumus? (42)

Lietuviškos tingiosios vasaros politika, kaip visada, atostogaujančiai tyli. Net netikėtai...

Močiutės kančios paskatino netylėti: štai kaip su sunkiais ligoniais elgiamasi Lietuvoje (171)

Šiuos apmąstymus parašyti norėjau dar prieš dvejus metus, kai sirgo mano mylima močiutė....

Metė vyrą dėl emigracijoje sutikto meilužio, tačiau laimės nerado: pykau ant savęs, kad taip atsitiko (76)

Esu dviejų, nuostabių vaikų mama, kuri susilaukė vaikų iš meilės su savo tautybės žmogumi....

Pasidalino 10 patarimų ir taisyklių atvykstantiems gyventi į Kauną (79)

Dėl geriausių Lietuvos universitetų koncentracijos Kauno mieste, neretai jam klijuojama...

Konfliktas Klaipėdos senamiestyje atvėrė miesto žaizdą: tai yra jo žlugdymas (32)

Klaipėdoje pasistačiusi mašiną, vietoje, kurioje statau 10 metų, buvau išvyta neaiškaus,...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Apie įtakingiausius verslininkus ir ekonomistus – pokalbis su Arvydu Avuliu, Nerijumi Mačiuliu ir Robertu Dargiu vyksta apklausa (10)

DELFI šiandien paskelbė 2019 metų Lietuvos įtakingiausiųjų verslininkų ir ekonomistų...

Skandalų purtomų Žiežmarių gyventojai išplatino viešą laišką: vis dėlto šie žmonės yra ne tokie kaip mes (188)

Po sprendimo į naujus namus Žiežmariuose perkelti 10 protinę negalią turinčių asmenų...

Po žoliapjove patekusio mažylio šeimai – dvigubas sukrėtimas: sūnelį sužalojo duktė, tuo susidomėjo tarnybos

Savaitgalį žaidžiančiam kieme berniukui žoliapjove kojos pirštus nupjovė mažametė sesutė....

Beveik 2 prom. pripūtęs garsusis kelių erelis Tumėnas: yra kaip yra (9)

Dėl Vilniuje sukeltos baisios avarijos, kai skriedamas dideliu greičiu taranavo policijos...

Pradėjus aiškintis, kaip prie Matijošaičio įmonės sklypų ežeras virto sausuma, savivaldybė patyrė tikrą nesėkmių ruožą (338)

DELFI paskelbus publikaciją apie galimai nukasinėtą Lampėdžio ežero pakrantę šalia Kauno mero...

Skvernelis išsižada plano grąžinti senąją ilgųjų savaitgalių tvarką (29)

Seimui lapkričio 2-ąją – Vėlines paskelbus nedarbo diena , premjeras Saulius Skvernelis...

Automobilių mokestis daugeliui bus siurprizas: kiek turės mokėti, sužinos tik paskutinę minutę (365)

Planuojamas taršos mokestis kelia karštas diskusijas. Nors šį mokestį turėtų mokėti daugelis,...

Sandoris milžinas baigtas: Lietuvos skelbimų portalai parduoti už šimtamilijoninę sumą (25)

Skelbimų svetainės „ Autoplius.lt “, „Aruodas.lt“ ir „Skelbiu.lt“ turi naują savininką...

Dvyliktuką Pietų Korėjoje pasirinksiantis Adomaitis ėmė taikyti bausmes dėl klaidų (44)

Lietuvos krepšinio rinktinė trečiadienio vakarą išvyksta į paskutinį kontrolinį turnyrą...

Po „valstiečio“ skundo dėl Verygos – etikos sargų sprendimas (3)

Seimo nario Algimanto Kirkučio sprendimą dalyvauti ligoninės vadovo konkurse iš anksto komentavęs...