Sykį, einant nuošaliu Lietuviškos provincijos keliuku, mane pralenkė pustuštis vietinio susisiekimo maršrutinis autobusas, kurio keleivis buvo tik vienas žmogus. Nors autobusas ir kursuoja tuo pačiu laiku ir maršrutu vieną kartą per dieną, tačiau ir į jį nesusirenka reikiamas žmonių skaičių.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tenka dėl vieno žmogaus maršrutą savivaldybei išlaikyti, o kaip kitaip, juk nepasakysi tam vienam žmogui, kad tegu eina sau kaip išmano. Tačiau koks nuostolis savivaldybei. Koks nuostolis visai valstybei...

O kiek tokių atvejų. Reikia būti naiviam ir abejingam, kad nematytum, kas darosi už Vilniaus ribų. Galime mes postringauti apie inovatyvų verslą, apie klestėjimą, apie šviesią ateitį, tačiau taip nieko nebus, jeigu mes atviros tiesos nematysim.

Dauguma buvusių šalies gamyklų, fabrikų, įmonių, verslo kooperatyvų, perspektyvių provincijoje, užmiestyje stovi. Pridėtinė vertė neauga. „Stovi“ šalies ūkis tiesiogine prasme, daug įmonių dirba ant bankroto ribos arba turi laviruoti tarp šešėlio ir atvirumo.

Miestai tuštėja: jeigu paskaičiuotume, kiek žmonių paliko Panevėžį, Kauną, Šiaulius, jau nekalbu apie mažesnius miestelius ir kaimelius, bus siaubingai dideli skaičiai. Kokio dydžio emigracija! Per radiją postringauja apie naujų darbo vietų atsiradimą, bet kieno sąskaita? Manau, atsakymas aiškus – pensininkų ir emigrantų.

Ir nereikia to slėpti – tai yra normalu, juk kitaip būti negali erdvėje, šalyje, kurioje dažnai politikas daryti nieko nenori arba nesugeba. Tada ir rezultatas toks – emigracija, gyventojų skaičiaus mažėjimas, alkoholizmas, mirštamumas, kuris didesnis nei gimstamumas, savižudybės, šiais rodikliais lenkiame kitas valstybes.

Verslo rinkoje yra savaime aiškus principas, kad įmonės vadovu įprastai tampa labiausiai patyręs ir daugiausiai žinių turintis asmuo, taip turėtų būti ir valstybės valdyme, nes tai sudėtingas procesas ir tam reikia žinių, patirties. Tam reikia savos srities specialistų. Tačiau priešingai, politikoje neaišku, kas kam duoklę atiduoda, mano nuomone, įprastai išrenkami asmenys visai be kompetencijos ir patirties.

Mes išrenkame gražų aktorių, kino ar televizijos veikėją, žinomą veidą, matytą TV realybės šou, daug burnojantį bačkos dainių, kuris galbūt bus patikimas, neapvils, gražiai atrodo per TV, laikraščiuose fotogenišką šypseną demonstruoja. Na, gal ir šaunu, bet kas iš to?

Dauguma mąstančių, potencialių ir perspektyvių žmonių tyli ir numoję ranka eina į šoną, užleidžia vietą rėksniams, o tie, kurie daug rėkauja ir/ar viešinasi, dažniausiai sau reitingus kelia, tačiau realybėje nieko daryti nemoka. O kaip gali būti kitaip, kai žmogus, pats savo rankomis nemokėdamas nieko daryti, net vinies į sieną įkalti, eina į politiką ir rinkimų dėka tampa pilnateisiu visuomenės atstovu, dar daugiau – visuomenės vadovu, kuris pradeda mokyti, kaip ir ką daryti, kokiu būdu daryti.

Planus galvoja, įstatymus per naktį kuria, su vėjo malūnais „kovoja“, alkoholizmą pažaboti bando, žmones gyventi moko, „naujus planus“ kuria... Bet gal pirma reikia su senais planais susidoroti? Gal pirma reikia imtis kažko konkretaus? Senus rūpesčius ir problemas sprendžiant iš esmės, įstatymus peržvelgti, kažką kardinaliai keisti, pertvarkyti mokesčių bazę, atsižvelgti į privatų verslą, šalies ūkį ne tik žodžiais, o realiai kovoti su monopoliu ir tada jau galvoti apie emigracijos mastų mažinimą, provincijos užimtumą, kovą su alkoholizmu?

Kas keisčiausiai, kad Lietuvoje tai jau tampa normalu.

Normalu, kad šalies politika tampa visiškai atskirtas nuo visuomenės, kaip koks kosminis laivas, kuris gyvena sau, galvoja sau ir kartais, panašu, kad kuria įstatymus, nutolusius nuo realybės.

Dažnas, net gi apykvailis įstatymo projektas prieš jį įteisinant būna visuomenės svarstomas, apie jį diskutuojama įvairiuose forumuose, tačiau visuotinis pasipiktinimas nugesinamas, nes, žiūrėk, vis tiek per naktį įstatymas priimtas. O kam ta diskusija? Taigi išrinkom tuos, kurie gražiai atrodo ir žino, ko reikia Lietuvai. Ne mums čia, jiems iš aukščiau geriau matyti...

Elementarus sodininkystės principas veikia versle – jeigu nori, kad kažkas užaugtų, nesitikėk iškart gauti viso derliaus, pirma turi žemę įdirbti, ją laistyti, prižiūrėti ir tik po ilgo laiko tikėtis kažką gauti, derliaus bent dalį ragauti, o kaip veikia mūsų valstybės valdymas? Nieko nesodinam, nieko nelaistom, o dividendų tikimės čia, dabar ir iškart!

Ir nereikia postringauti apie lengvatas pradedančiam verslui ir panašiai, visi gerai žinome, kaip tokios lengvatos „veikia“. Kažkam gal ir gerai – pasiseka, bet didžiajai daliai – nieko, tik mokesčiai ir baudos atima bet kokią iniciatyvą.

Duoklių rinkėjai ir mokestiniai įstatymai, berankių politikų įstatymų sukurti, viską pastato į savo vietas, verslui ir iniciatyvai – stop, o tuomet nutinka, kad provincija tuštėja, miestai ir miesteliai baigia išmirt, ir čia nereikia klausti kodėl, čia normalu – toks tokios politikos rezultatas. Tokie lozungai, tokie politikai, tokia ir ateitis.

Nereikia toliau postringauti apie tradicinių ir populistinių partijų skirtumus, kai jau viskas taip susimaišę ir susiplakę – lozungai, siekiai ir tikslai bei jų realizacija labai jau vienoda. Bėda, kad, mano manymu, neturim iš ko rinktis, vieną didesnę blogybe keičiam mažesne ir atvirkščiai.

O Lietuvos provincijoje toliau važiuoja vienas autobusas su vienu keleiviu ant galinės sėdynės 20 km maršrutu. Ir gerai, kad važiuoja bent vienas keleivis, nes gali būti, kad tuoj visai tuščias autobusas važiuos, o gal jau ir visai nebevažiuos.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (135)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (391)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Barto istorija atskleidė ir kitą pusę: aukštą socialinį statusą turintis žmogus irgi pažeidžiamas (106)

#metoo akcija i viešumą iškėlė ne tik garsaus režisieriaus galimai savo statuso piktnaudžiavimu...

Ilgai tylėjo apie nepadorų kaimyno elgesį: jis visiems atrodė idealus vyras ir tėtis (226)

Ką pasakyti mažai mergaitei, paauglei, suaugusiai moteriai, jei į jos kūną kas nors kėsinasi?...

Emigracijos stabdymo iniciatyvos: kalbama tik apie perspektyvius jaunuolius, o kiti pamirštami (210)

Kad ir kaip madinga šiandien kalbėti apie emigracijos stabdymą, imituoti įvairias iniciatyvas, kad...

Top naujienos

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (90)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (140)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Orai: į šalį užsuks žiema (3)

Pirmomis savaitės dienomis rudeniškus orus keis žiemiški: sparčiai atšals, o lietų keis...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (106)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos (14)

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (183)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (228)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (134)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (117)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...

Mažeikiuose perėjoje mirtinai sužalota moteris, įtariamo vairuotojo ieško policija (31)

Sekmadienio vakarą Mažeikiuose, Žemaitijos gatvėje, perėjoje, rasta automobilio mirtinai...