aA
Galima ilgai diskutuoti, kada baigsis karantinas. Vieni galvoja, kad po 2 savaičių, kitų prognozės pesimistiškesnės – nurodomas dar mėnesio terminas. Viskas priklausys nuo konkrečios situacijos – ar didės užsikrėtusiųjų skaičius, ar jis pradės mažėti, ar rudenį kils nauja užsikrėtimų banga.
Aurelijus Veryga, Julius Kalibatas
Aurelijus Veryga, Julius Kalibatas
© DELFI / Andrius Ufartas

Bet kokiu atveju, tenka pažymėti, kad koronavirusas testavo ne tik atskirų šalių sveikatos apsaugos sistemas, politikų sugebėjimus priimti (ne)teisingus ir (ne)savalaikius sprendimus, bet ir atskleidė kai kurių žmonių beribį pasiaukojimą, empatiją, o kai kurių – dviveidiškumą, gobšumą, siekį pasinaudojus tinkama situacija gerai pasipelnyti ar padidinti savo politinius dividendus.

Vienų reitingai šovė į viršų, gal kai kada ir (ne)pelnytai, kiti visiškai susikompromitavo. Matyt, dar ilgai daug kas prisimins, kad Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) gerokai sugadino savo autoritetą, kai pasidavė politiniam spaudimui ir todėl laiku neinformavo pasaulio valstybių apie didžiulį rizikos laipsnį ir galimas tragiškas pasekmes, kurios gali būti, jei daugelyje šalių išplis Kinijoje kilusi koronavirusinė infekcija.

Tikrai buvo galima išvengti kelių šimtų tūkstančių (ir tai tik kol kas) beprasmiškų mirčių, kilusių didžiulių ekonominių ir psichologinių problemų, kai milijardai žmonių priversti gyventi karantino sąlygomis.

Manau, Lietuvos medikai dar ilgai prisimins, kad mums visiems sveikatos apsaugos ministerijos vadovai begėdiškai melavo, jog mes geriausiai pasiruošę, turime visus reikiamus šaliai apsaugos priemonių ir diagnostinių testų koronavirusui nustatyti rezervus.

O realiai pasirodė, kad į kovą su COVID-19 medikai stojo vos ne basi ir nuogi, dėl ko, palyginti su kitomis šalimis, turėjome didžiulį užsikrėtusio medicinos personalo procentą.

Labai ačiū, kad tuo kritiniu momentu padėjo privataus kapitalo atstovai, „Laisvės televizija“, kai kurie politikai bei daugybė eilinių Lietuvos žmonių.

Lietuvos medikai tikrai neužmirš, kad ministeriją vos ne prievartauti reikėjo, jog pagaliau būtų bent kiek išjudintas testavimas dėl koronaviruso, pradėtos taikyti adekvačios užsikrėtusių ar galimai kontaktavusių su užsikrėtusiais izoliacijos priemonės, pradėtas gaminti dezinfekcinis skystis, visuotinai pradėtos naudoti kaukės ir panašiai.

Lietuvos medikai tikrai neužmirš, kad ministerijos vadovybė labai staigiai sau padidino algas daugiau negu tūkstančiu eurų, o medikų algų priedai kol kas dar kabo ore.

Kalbant apie medikų užsikrėtimo galimybes, dar nemaloniau skambėjo kai kurių politikų svarstymai, kad rajonų šeimos gydytojų ar poliklinikų valytojų darbas tikrai nėra toks pavojingas ir vertingas kaip tų, kurie intubuoja ar atlieka intravenines procedūras.

Primityvus bandymas, sakyčiau, mėginti suskaldyti medikų bendruomenę. Kam to reikia? Akivaizdu, bijoma Lietuvos medikų sąjūdžio, kuris nuolat nurodinėjo ministerijos daromas klaidas bei pareiškė nepasitikėjimą ministru Aurelijumi Veryga.

Aišku, kitoje šalyje toks ministras būtų tuoj pat atsistatydinęs. Čia – nulis dėmesio, nes mums būdinga visiškai kitokia politinė kultūra arba greičiau – jos nebuvimas.

Dar absurdiškiau skambėjo kai kurių politikų liaupsės ministrui.
Karantinas tikrai baigsis. Kas prisiims visus nuopelnus? Tikriausiai klausti nereikia. Aišku, valdančioji dauguma, Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė ir, aišku, ponas A. Veryga.

Ir kuo dėti tie medikai, kurie kovojo su koronavirusu? Tai juk jų pareiga, o turbūt ir šiaip neturėjo ką veikti.

Nauji Seimo rinkimai, į kuriuos jau matau ministrą ant balto žirgo atšuoliuojantį ir po kanopomis trypiantį visus kritikus ir konkurentus.

Na ir kas, kad prezidentė D. Grybauskaitė gan objektyviai poną įvardijo kaip tam tikros rūšies ypač užsispyrusį gyvūną, na ir kas, kad Lietuvos medikų sąjūdis išreiškė nepasitikėjimą, na ir kas, kad ministrui ne kartą nustatyta politinė diagnozė – privačių ir visuomeninių interesų konfliktas.

Tai tik prideda politinių dividendų, nes kuo daugiau prisidirbęs, tuo geriau.

Mes esame ypatingos ir unikalios politinės kultūros šalis ir į Seimą dažnai išrenkame tokius individus, iš kurių ketverius metus juokiamės, o paskui vėl išrenkame, kad ir mums būtų linksmiau, ir politinis gyvenimas atrodytų ne toks nuobodus. Todėl greičiau užbaigiam karantiną ir visi – į rinkimus.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(985 žmonės įvertino)
4.1909

Top naujienos

Karantinas tęsiamas iki vasaros, bet sąlygos bus kitos: dėliojasi atlaisvinimų planą pasavaičiui (201)

Vyriausybė siūlo pratęsti karantiną iki gegužės pabaigos, svarstoma galimybių paso idėja.

Vyriausybė suplanavo verslo atlaisvinimą: prekybos centrai dirbs ne visą savaitę, lauko kavinėms – ribotas darbo laikas (59)

Vyriausybė ketina priimti aibę naujų atlaisvinimų verslui. Prekybos centrai galės veikti,...

Lazdijuose šokas: susirgo jau koronavirusu persirgę ir pilną vakcinacijos kursą praėję medikai (410)

Lazdijų bendruomenei – lengvas šokas: profilaktinio testavimo metu teigiami koronaviruso...

Dvigubinama parama verslui – subsidiją jau gavusias įmones pasieks papildoma išmoka (36)

Verslas iš pirmojo subsidijų paketo gaus dvigubai didesnes išmokas – tokiam Ekonomikos ir...

Klaipėda perka savo atskirą sistemą vakcinacijos registrui: tokių eilių būti neturi, ruošiamės skiepyti mases (17)

Vyriausybės siekis masinį vakcinavimą pradėti nuo birželio 1-os dienos sujudino uostamiestį...

Po nusivylimo dėl „Johnson & Johnson“ – gera žinia Europai dėl vakcinų

Planuojama, kad „Pfizer Inc.“ ir „BioNTech SE“ šį metų ketvirtį pristatys į ES daugiau...

Žiniasklaida: ES neatnaujins sutarčių su dviem vakcinų gamintojomis (102)

Europos Komisija (EK) nusprendė kitiems metams nebeatnaujinti sutarčių dėl COVID-19 vakcinų...

Kremlius sureagavo į Bideno pasiūlymą Baltieji rūmai: Putinas perspėtas dėl Ukrainos (270)

Kremlius trečiadienį pareiškė apsvarstysiąs JAV prezidento Joe Bideno pasiūlymą surengti...

Eugenijaus Ostapenko mama prabilo apie paskutines jo gyvenimo akimirkas: viskas įvyko staiga, laukia skrodimas (110)

Trečiadienį Lietuvą apskriejo liūdna žinia – netikėtai mirė estrados atlikėjas, dainų...