aA
Suprantu, kad šiomis dienomis tiek vidus, tiek išorė labai daug aptarinėjama, ir ne tik geriausiais žodžiais. Apstu skandalų, melo, tiesos, propagandos. Šneku apie mūsų mažą kariuomenę. Tarp piliečių, tai viena daugiausiai pasitikėjimo turinti organizacija. Tuo pačiu daugiausiai apkalbų, šališkų šnekų turintis taškas, kurį labai lengva mūsų Lietuvos piliečių akyse, tiesiog sunaikinti.
© D. Kalikausko nuotr.

Vieną dieną skaitau straipsnius, kaip mumis, Lietuvos kariais, pasitiki šalies piliečiai. Tiki, kad jie turi garbingus, mylinčius savo valstybę karius. O jau kitą dieną skaitai apie baisų skandalą, apie turniketus, pirštines, niekam tikusias uniformas ar nevažiuojančiomis mašinomis užkrautus garažus. Ir taip, tai tiesa. Skaitant darosi gėda, man, kaip Lietuvos kariuomenės kariui, patriotui. Gėda dėl to, ką mėginama pateikti žmonėms, mažiau matantiems kariuomenės vidų, mažiau matantiems jos infrastruktūrą. Puikūs, neskaidrūs Lietuvos kariuomenės pirkimai, sandoriai atsispindi kiekviename dalinyje, pažvelgus į jį iš vidaus. Vilniuje esančio Gedimino štabo batalione pradėtos stadiono statybos, naujų pastatų, ar vidaus apdailos darbai. Visa tai trunka daugiau nei dvejus metus, viskas išgriauta, statybininkų nesimato, viskas matoma per popierinę tvorą, kuri turėtų kažką saugoti. O pabendravus su ten dirbančiais kariais, tiesiog gūščioja pečiais, ir lyg pašiepdami atsako: kad gal patys greičiau stadioną pabaigs, nei pati kariuomenė, ar tos firmos laimėjusios konkursus.

Bet tai tik viena iš nedaugelio bėdų. Ne dėl šios problemos noriu atkreipti tiek visuomenės dėmesį, tiek KAM, gerb. Ministro R. Karoblio ar mūsų Lietuvos Respublikos prezidentės.

Jūs, civiliai, manote, kad kariai dirba lengvą darbą, uždirba daug, jiems atlyginimas vis keliamas, vis palaipsniui kyla į viršų. Taip, atlyginimas kyla, bet ne taip dažnai, kaip mirga antraštės internete. Šiuo metu, jaunesnysis eilinis gauna apie 750 eurų „į rankas“. Paaiškinsiu iš ko susideda jo atlyginimas: 130,5 bazinis atlyginimo dydis, dauginamas iš esamo koefeciento 5,3. Nuskaičiuojame mokesčius iš gautos sumos, pridedame maistpinigius, 8 eurai parai, ir štai visas kario atlyginimas. O nuo čia ir prasideda didžioji nelygybė. Naujas karys turi galimybę papildomai gauti, iki 261 Eur kompensaciją už nuomojamą butą, arba kelionės išlaidų apmokėjimą, kuris siekia apie 156 eurus. Be visa ko, jis turi galimybę gauti vienkartinę išmoką už 4-is nepertraukiamus metus ir naujos sutarties pasirašymo premiją, kurios dydis siekti gali iki 5800 eurų.

O dabar pašnekėkime apie seniau dirbančius karius, kurie, tarkime, įsidarbino nuo 2013 ar 2015 metų. Nei vienas šios galimybės neturi. Nebent jis pakeistų tarnybos vietą, t.y., jei seniau dirbantis karys tarnauja Vilniuje, norėdamas gauti, bet kurią iš išvardintų išmokų, turi persikelti dirbti į kitą apskritį, rajoną. Kodėl naujas karys turi galimybę už nuomojamą būstą gauti kompensaciją, o seniau dirbantis – ne? Kodėl premija būtent skiriama tik tiems, kurie įsidarbino po 2016 liepos mėnesio? Ar tai nepažeidžia lygių teisių? Norėčiau išgirsti atsakymus iš gerbiamo ministro, ir, kad, bent vieną kartą pabendrautų su kariais, ne dėl reklamos.

Kario gyvenimas, šeima, vaikai, jo laisvas laikas. Visa tai priklauso ne jam. Peiksite, pyksite, kad mes daug skundžiamės. Bet jei karys atiduoda viską už valstybę, gal valstybei, laikas pasirūpinti ir juo.

Gal palyginkime darbo krūvį, kurį patiriu aš ir dar keli tūkstančiai kitų karių. Nuo pirmadienio iki penktadienio mano darbo valandų skaičius siekia daugiau nei 50, būna taip, kad „iškrenta“ budėjimai, valandų skaičius kylą iki 80. Savaitgalis, užimtas pratybomis, pridėkime dar po 24 valandas, už kurį mums mokama 12 eurų, plius 8 eurai maistpinigių, iš viso – 20 eurų. Gaunama viena laisva diena nuo tarnybos, kurią atiduoti turi per mėnesį laiko. Tačiau pamiršk. Tad paskaičiuokime: per savaitę išdirbu 128 valandas, nors visa savaitė turi 168 valandas, nematau šeimos, vaikų. Savaitgalį maistui išleidžiu kur kas daugiau, nei man sumokama. Ar tai normalu? Šiuo metu višvalandžių turiu daugiau nei 240 valandų. Paprasta paskaičiuoti, išeina lygiai 6 savaitės, kurias man skolinga kariuomenė, už kurias man nesumokėjo ir nesumokės. Visi esame girdėję apie šventinėmis dienomis mokamą didesnį atlyginimą, už naktines ir panašius dalykus. Tačiau tik ne kariuomenėje. Būtų malonų, kad į visa tai atsakytų atstovas iš kariuomenės ar pats gerb. Ministras.

Ir dar kartą pagalvokime, ar verta rūpintis tuo, ką vadiname namais, jei tai iš ko susideda namai, nesirūpina mumis.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pasidalink naujiena, istorija ar nuomone rašydamas el. p. pilieciai@delfi.lt.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš tik už žiemos laiką – pagalvokime apie moksleivius (105)

Reikia palikti žiemos laiką, nes: palikus vasaros laiką moksleiviams ilgiau tektų keliauti į...

Kaunietė nori būti išgirsta: ar kam nors tai rūpi? (2)

Neseniai „Kas vyksta Kaune“ buvo įkeltas video, kaip pilietis vagia miesto trinkeles .

„Atsinaujinančio“ Panevėžio grimasos per LRT laidos prizmę: nuliūdino ne tik mane vieną (9)

Savo draugų paragintas susiradau LRT interneto puslapyje (Mediatekoje) 2018.09.27 dienos laidos...

Nieko nepirko, todėl palaikė vagimi – apsauginių atsiprašymo taip ir nesulaukė (99)

Istorija paprasta, susijusi su apsaugos darbuotojų elgesiu, kai tikrina, ieško kas kaltas, kas ne,...

Valdžios ir žurnalistų konfliktas: kodėl visuomenė taip nemėgsta pastarųjų? (79)

Ar girdite, kaip tyliai cypia žurnalistai apie atimamą žodžio laisvę, politinį spaudimą ir kaip...

Top naujienos

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (18)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (30)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (31)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (247)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...

Visą Švediją šokiravęs žudikas pareikalavo Lietuvoje stabdyti įkalinimo iki gyvos galvos skyrimą (105)

Už žinomos Švedijos psichologės nužudymą iki gyvos galvos įkalintas kaunietis Vidmantas...

Nepigi pramoga vaikams, kurią galite sukurti patys: trijų vaikų mama pasidalino išbandytomis idėjomis

Vakar aktorė, ankstyvojo ugdymo mokyklėlės „Šilkaus pupa“ įkūrėja ir trijų vaikų mama...

Pragarą išgyvenusi ir dešimtmetį išnaudota sekso vergė: mane pradėjo tam ruošti nuo 11-os

Šiuolaikinės vergovė s auka per interviu BBC pasakojo šokiruojančią savo gyvenimo istoriją,...

Žvilgtelėkite į naują Erikos Vitulskienės plius dydžio kolekciją: noriu, kad moterys neatrodytų nuobodžiai pamatykite pirmieji (163)

Ketvirtadienį sostinėje startavo tradicinė mados mugė „Fashion Bazaar“, kurioje šįkart...

Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai (46)

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į...