aA
Suprantu, kad šiomis dienomis tiek vidus, tiek išorė labai daug aptarinėjama, ir ne tik geriausiais žodžiais. Apstu skandalų, melo, tiesos, propagandos. Šneku apie mūsų mažą kariuomenę. Tarp piliečių, tai viena daugiausiai pasitikėjimo turinti organizacija. Tuo pačiu daugiausiai apkalbų, šališkų šnekų turintis taškas, kurį labai lengva mūsų Lietuvos piliečių akyse, tiesiog sunaikinti.
© D. Kalikausko nuotr.

Vieną dieną skaitau straipsnius, kaip mumis, Lietuvos kariais, pasitiki šalies piliečiai. Tiki, kad jie turi garbingus, mylinčius savo valstybę karius. O jau kitą dieną skaitai apie baisų skandalą, apie turniketus, pirštines, niekam tikusias uniformas ar nevažiuojančiomis mašinomis užkrautus garažus. Ir taip, tai tiesa. Skaitant darosi gėda, man, kaip Lietuvos kariuomenės kariui, patriotui. Gėda dėl to, ką mėginama pateikti žmonėms, mažiau matantiems kariuomenės vidų, mažiau matantiems jos infrastruktūrą. Puikūs, neskaidrūs Lietuvos kariuomenės pirkimai, sandoriai atsispindi kiekviename dalinyje, pažvelgus į jį iš vidaus. Vilniuje esančio Gedimino štabo batalione pradėtos stadiono statybos, naujų pastatų, ar vidaus apdailos darbai. Visa tai trunka daugiau nei dvejus metus, viskas išgriauta, statybininkų nesimato, viskas matoma per popierinę tvorą, kuri turėtų kažką saugoti. O pabendravus su ten dirbančiais kariais, tiesiog gūščioja pečiais, ir lyg pašiepdami atsako: kad gal patys greičiau stadioną pabaigs, nei pati kariuomenė, ar tos firmos laimėjusios konkursus.

Bet tai tik viena iš nedaugelio bėdų. Ne dėl šios problemos noriu atkreipti tiek visuomenės dėmesį, tiek KAM, gerb. Ministro R. Karoblio ar mūsų Lietuvos Respublikos prezidentės.

Jūs, civiliai, manote, kad kariai dirba lengvą darbą, uždirba daug, jiems atlyginimas vis keliamas, vis palaipsniui kyla į viršų. Taip, atlyginimas kyla, bet ne taip dažnai, kaip mirga antraštės internete. Šiuo metu, jaunesnysis eilinis gauna apie 750 eurų „į rankas“. Paaiškinsiu iš ko susideda jo atlyginimas: 130,5 bazinis atlyginimo dydis, dauginamas iš esamo koefeciento 5,3. Nuskaičiuojame mokesčius iš gautos sumos, pridedame maistpinigius, 8 eurai parai, ir štai visas kario atlyginimas. O nuo čia ir prasideda didžioji nelygybė. Naujas karys turi galimybę papildomai gauti, iki 261 Eur kompensaciją už nuomojamą butą, arba kelionės išlaidų apmokėjimą, kuris siekia apie 156 eurus. Be visa ko, jis turi galimybę gauti vienkartinę išmoką už 4-is nepertraukiamus metus ir naujos sutarties pasirašymo premiją, kurios dydis siekti gali iki 5800 eurų.

O dabar pašnekėkime apie seniau dirbančius karius, kurie, tarkime, įsidarbino nuo 2013 ar 2015 metų. Nei vienas šios galimybės neturi. Nebent jis pakeistų tarnybos vietą, t.y., jei seniau dirbantis karys tarnauja Vilniuje, norėdamas gauti, bet kurią iš išvardintų išmokų, turi persikelti dirbti į kitą apskritį, rajoną. Kodėl naujas karys turi galimybę už nuomojamą būstą gauti kompensaciją, o seniau dirbantis – ne? Kodėl premija būtent skiriama tik tiems, kurie įsidarbino po 2016 liepos mėnesio? Ar tai nepažeidžia lygių teisių? Norėčiau išgirsti atsakymus iš gerbiamo ministro, ir, kad, bent vieną kartą pabendrautų su kariais, ne dėl reklamos.

Kario gyvenimas, šeima, vaikai, jo laisvas laikas. Visa tai priklauso ne jam. Peiksite, pyksite, kad mes daug skundžiamės. Bet jei karys atiduoda viską už valstybę, gal valstybei, laikas pasirūpinti ir juo.

Gal palyginkime darbo krūvį, kurį patiriu aš ir dar keli tūkstančiai kitų karių. Nuo pirmadienio iki penktadienio mano darbo valandų skaičius siekia daugiau nei 50, būna taip, kad „iškrenta“ budėjimai, valandų skaičius kylą iki 80. Savaitgalis, užimtas pratybomis, pridėkime dar po 24 valandas, už kurį mums mokama 12 eurų, plius 8 eurai maistpinigių, iš viso – 20 eurų. Gaunama viena laisva diena nuo tarnybos, kurią atiduoti turi per mėnesį laiko. Tačiau pamiršk. Tad paskaičiuokime: per savaitę išdirbu 128 valandas, nors visa savaitė turi 168 valandas, nematau šeimos, vaikų. Savaitgalį maistui išleidžiu kur kas daugiau, nei man sumokama. Ar tai normalu? Šiuo metu višvalandžių turiu daugiau nei 240 valandų. Paprasta paskaičiuoti, išeina lygiai 6 savaitės, kurias man skolinga kariuomenė, už kurias man nesumokėjo ir nesumokės. Visi esame girdėję apie šventinėmis dienomis mokamą didesnį atlyginimą, už naktines ir panašius dalykus. Tačiau tik ne kariuomenėje. Būtų malonų, kad į visa tai atsakytų atstovas iš kariuomenės ar pats gerb. Ministras.

Ir dar kartą pagalvokime, ar verta rūpintis tuo, ką vadiname namais, jei tai iš ko susideda namai, nesirūpina mumis.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pasidalink naujiena, istorija ar nuomone rašydamas el. p. pilieciai@delfi.lt.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokinio tėvas pratrūko: kam naudingi per dideli krūviai ir prailginti mokslo metai? (98)

Iš anksto atsiprašau už griežtoką, piktoką ir ilgą tekstą, bet kantrybės likučiai jau baigia...

Prašo supratimo: sekso darbuotojos – lygiateisiai darbo rinkos dalyviai (110)

Visai neseniai Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija savo feisbuko paskyroje dalinosi naujiena...

Paauglio motina draugės nesuprato: Velykų proga – siūlymas išmokyti vaiką gerti šampaną (59)

Velykas sutarėme švęsti su draugės šeima, jų sodyboje gamtoje. Pirkinių sąrašais ėmėme...

Atvirai apie Lietuvos sostinę: tai Kišiniovas, galvojantis, kad yra Viena (305)

Atgavus nepriklausomybę, Lietuva pasiekė neįtikėtinai daug, statistiškai aplenkdama ne tik...

Top naujienos

Pacientų organizacija išplatino atvirą laišką Verygai: kam jūs, ministre, tarnaujate? (70)

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba ( LPOAT ), vienijanti 31 pacientų, sergančių...

Atidarė svečių namus neregistruotame pastate: lankytojai jau apsistoja, o sauga dar tik rūpinamasi (35)

Vietoj įregistruoto tuščio žemės sklypo Druskininkuose, panašu, bus išdygęs gyvenamasis...

Putinas Estijos prezidentei: santykių nebuvimas – nenormali padėtis prie ambasados pasitikta plakatais „Rusus apginsime visur“ (864)

Ketvirtadienį Kremliuje susitinka Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Estijos prezidentė...

Įžūlumo viršūnė: pasisavino ir pardavė laimėtą BMW, nors loterijoje nė nedalyvavo (35)

Kauno apygardos teismui balandžio viduryje teko nagrinėti neįprastą bylą. Teisme atsidūrė...

Girtą gimdyvę iš Tauragės rajono tarnybos jau stebėjo: tą pačią dieną pas ją vyko du kartus (12)

Į Klaipėdos universitetinę ligoninę, o vėliau į Kauno klinikas pervežtą girtą gimdyvę jau...

Pasidalijo neįprastu kiaušinių marginimo būdu: darbo nedaug, o rezultatas – stulbinantis (12)

Dažnai, kol vaikai dar yra maži, įvairiausi sudėtingi kiaušinių dažymo būdai baigiasi...

Leonidas Beršidskis. Trys valio „Amazon“ šnipinėtojams

„ Alexa “ , ar tu iš tikrųjų esi žmogus?

Kepenų ligos Lietuvoje kasmet diagnozuojamos tūkstančiams: 2 gydytojos patarimai, kaip išsigelbėti (5)

Lietuvoje kasmet nustatoma daugiau kaip 10 tūkstančių susirgimų kepenų ligomis atvejų, daugiau...

Žvejai nufilmavo kraupų vaizdą: į Minijos upę plūsta fekalijos (78)

Žvejų pamėgtoje Minijoje šiomis dienomis plaukioja ne tik žuvys, bet ir srutos . Nemaloniu...