aA
Gali atrodyti, jog egzaminų sesija yra nuostabiausias laikas dvyliktokų gyvenime. Pasirodo, rezultatų laukimas, jų gavimas ir visos kitos nesąmonės gali kainuoti daugiau plaukų ar svorio kilogramų, nei keturi ar penki valstybiniai egzaminai. O ypač šiemet NEC pasistengė, jog abiturientams nebūtų nuobodu.
Klasė
Klasė
© DELFI / Karolina Pansevič

Taip, apie nepakartojamą NEC kalbama kiekvienais metais. Kiekvienais metais yra rašomi straipsniai, skundai. Ir ką? Kas pasikeitė? Pakilo ne egzaminų vertinimo, bet absurdo lygis.

Sakysite, kad jau esate tai girdėję, bet kodėl Jums išvis turėtų rūpėti švietimas? Juk tai neliečia nei vieno. Mokymo sistema ir egzaminai nėra mokinių problema, nes jie dar negeba tinkamai mąstyti, neturi pakankamo išsilavinimo, kad galėtų kalbėti rimtomis temomis. Tai nėra ir tėvų problema, nes jie nėra kvalifikuoti ir tik gina vaikų interesus. Tai juolabiau nėra ir kvalifikuotų specialistų problema, nes jų asmeniškai tai neliečia, o atlyginimas nuo darbo kokybės nepriklauso.

Kam tada turi rūpėti jaunų žmonių išsilavinimas? Tikriausiai, kad tik mums patiems.

Privalau pradėti nuo lietuvių kalbos egzamino. Ne dėl to, jog tai yra pats didžiausias pasityčiojimas iš kiekvieno individualaus mąstymo, požiūrio į pasaulį, gebėjimo reikšti mintis, bet todėl, jog pagal gautą įvertinimą, šio teksto parašyti net negaliu.

Ir dažnai mums, egzaminą laikiusiems, kyla klausimas, kokį subtilų gebėjimą tas egzaminas iš vis tikrina. Tikrai ne rašybą, nes būdamas visiškas beraštis gali surinkti 70 balų, tikrai ne skaitytus kūrinius ar išprusimą, nes atmintinai iškalęs vieną sakinį apie autorių sėkmingai išlaikai. Ir juolabiau ne mūsų išskirtinius gebėjimus samprotauti, nes gebėjimas išvis mąstyti tapo priežastimi, kodėl daug nepaprastai protingų, didelį patencialą turinčių jaunų žmonių šį egzaminą išlaikė mažais balais arba išvis neišlaikė.

Didelė mūsų klasės dalis neišlaikė lietuvių kalbos egzamino. Tai nebuvo tie žmonės, kurie visą dieną miegodavo ant suolo ar išvis nesirodydavo mokykloje. Neišlaikė vaikinas, kuris iš visų kitų egzaminų gavo 100 balų, mergina, planavusi studijuoti mediciną, ir tie, kurie visada turėdavo geriausius argumentus (jie Lietuvoje aukštojo mokslo jau nebesieks, bet kam jų čia ir reikia?). O patys geriausi, protingiausi mokiniai gavo vos apie 50 balų (su tokiais žemais balais į norimą studijų programą vargiai įstosi, bet jie laisvai galės dirbti kur nors už minimumą ir kitais metais bandyti vėl!).

Sakysite, nepasisekė. Bet juk tai didžiausia sėkmė! Laimė mokytis sistemoje, kurioje auginami išskirtinio mąstymo žmonės, gebantys pagal pateiktą šabloną, surašyti per kelerius metus išmoktą informaciją. Juk to tik ir reikia brandžiam piliečiui. O ir išskirtinio mąstymo žmonės, užimantys aukštas pareigas, jau pasakė mums, jog esame netinkami šios visuomenės nariai dėl to, kad viename 500 žodžių darbe parašėme tai, ką galvojame, o ne tai, ką buvome išmokyti manyti ar tai, ką pasakė koks nors rašytojas iš privalomų autorių sąrašo.

Bet, žinoma, kam reikia tų kitaip mąstančių, gabių, talentingų jaunų žmonių? Kam gi po dešimties metų reikės kvalifikuotų specialistų ar protingų asmenų, galinčių pakeisti šią supuvusią sistemą?

Kam išvis reikia, jog jauni žmonės liktų Lietuvoje? Mąstantis jaunimas nori pokyčių sistemoje, o „šiltai“ sėdintys rimti, protingi ir įtakingi žmonės puikiai žino, kaip tokius nesubrendusius išsišokėlius nutildyti. Reikia jiems neduoti atestatų, neleisti stoti į universitetus ir laukti, kol tokios problemos paliks šalį, kurioje tobulai veikia proto ir asmenybės žalojimo (švietimo) sistema.

Apie šį smegenų „apkapojimo“ įrankį, vadinamą gimtosios kalbos egzaminu, galėčiau rašyti dar daug, bet yra dar keli puikūs NEC bruožai, kuriuos privaloma pagirti.

Rezultatai beveik kiekvienam sukėlė didžiulį šoką, bet ar kas nors sakė, kiek reikėjo jų laukti? Nežinau, kada tiksliai buvo ištaisyti darbai (nes ne tokiems mirtingiesiems tai žinoti), bet labai pagirtina, jog kiekvieną kartą rezultatai nėra įkeliami iki pat paskutinės minutės.

Kaip ir dabar, pusės egzaminų rezultatai bus paskelbti tik liepos 11 d. (iki 17 val.), kuri yra paskutinė rezultatų skelbimo diena. Tokio pavyzdinio punktualumo priežastį matau tik vieną – sumažinti galimybę teikti apeliaciją. Bet kodėl reikia geriau dirbti, jei galima slėptis nuo skundų? Kodėl reikia mažinti daromų klaidų skaičių, jei galima tiesiog nepripažinti jų egzistavimo? Juk nereikia keisti sistemos, užtenka tik atsikratyti į jos rėmus netelpančiais ir keliančiais pavojų garbingai, sovietinius laikus menančiai, visada teisingai ir šlovingai intelekto mažinimo praktikai.

Ką aš galiu daugiau pasakyti? Juk esu tik dar vienas beraštis, negebantis mąstyti ir jau nurašytas žmogus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Susidūrėte su problema, užfiksavote įvykį ar norite pasidalinti įdomiomis istorijomis? Rašykite el. p. pilieciai@delfi.lt.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Išėjusi su tokiu vaikinu patyrė didžiausią gėdą – žmonės gręžiojosi, nors prasmek skradžiai (86)

Noriu pasidalinti savo istorija, kuri vyko Lietuvoje. Ji pamokė mane labai gerai klausyti savo...

Geresnio gyvenimo norėjusi pora sutiko su viršininkės pasiūlymu: dėl pinigų pasimiršta moralė (60)

Dabar populiaru kalbėti apie lygias teises. Tačiau dvigubi standartai moterims ir vyrams dar taikomi...

Matematikas išsisakė apie koronavirusą: teisingiausias kelias būtų priešingas ribojimams (284)

Dabar, kai premjeras Saulius Skvernelis prabilo apie vakcinos alternatyvų svarstymą artimiausiame...

Po pasimatymo praėjus metams mergina apie save išgirdo net per TV: vaikinas prikūrė intymią detalę (16)

Jau buvau jį mačiusi viename koncerte. Tada užsukau į muzikos įrašų parduotuvę, kurioje jis...

Nepilnametis dėl teisybės žada kreiptis net į dvi tarnybas – parduotuvė sako, žmogiškas nesusipratimas (129)

Parduotuvėje man nutiko labai nemalonus incidentas. Apie jį turiu paklausti: kodėl?

Top naujienos

Dešimtmečių senumo kariniame ginče vėl liejasi kraujas – artimiausios savaitės bus lemtingos (107)

Viena seniausių pasaulio konfliktų, Kalnų Karabache vėl įsiplieskęs kruvinas teritorinis ginčas...

„Puota maro metu“: per karantiną ministerijų valdininkų atlyginimai kilo tūkstančiais (295)

Kol šimtai tūkstančių dirbančiųjų šalyje per 3 karantino mėnesius buvo išleisti į prastovas...

Koronavirusas Lietuvoje: židiniuose fiksuota mažiau nei pusė atvejų, sudėtinga situacija Šiaulių ir Radviliškio ligoninėse per parą - 105 koronaviruso atvejai ir 1 mirtis (172)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 105 nauji koronaviruso atvejai ir 1 mirtis. Tai LRT radijui...

Baltarusijos programišiai įsilaužė į valstybinę televiziją: mes parodysime tiesą (104)

Vakarinė Baltarusijos valstybinių televizijos kanalų „Belarus 1“ ir ONT transliacija internete...

Kęstutis Girnius. Kokia valdančioji koalicija būtų Nausėdai parankiausia? (54)

Prezidentas Gitanas Nausėda yra nedviprasmiškai pareiškęs, kad jis aktyviai dalyvaus naujos...

Vitas Vasiliauskas: skolos lygis bus didžiausias Lietuvos istorijoje papildyta (369)

Naujausi rodikliai patvirtina, kad pagrindiniai ekonomikos sektoriai – pramonė, prekyba, eksportas...

Veryga dėl antrosios bangos turi pakenčiamą ir daug prastesnį ligos plitimo scenarijus rekordų bus ir daugiau, apribojimai gali laukti maitinimo įstaigų (331)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienio rytą interviu Delfi sakė bijantis...

Edita Rouge | D+ nariams

Už patyčias mokykloje yra atsakinga šeima. Mokytojo vaidmuo čia antraeilis

Patyčių mokyklose problema yra sprendžiama, tačiau neišspręsta. Šeimos, kurių vaikai mokykloje...

|Maža didelių žinių kaina