Kaip žinome, praeitų metų pabaigoje visame Žvėryne atsirado ženklai, žymintys žaliąją automobilių stovėjimo zoną. Anot susisiekimo paslaugų atstovų, tai tikra malonė Žvėryno gyventojams, už kurią susimokės... jie patys!
© DELFI / Tomas Vinickas

Patys gyvename vienoje iš individualių namų gatvelių, ilgą laiką (t. y. visada iki praėjusių metų lapkričio), automobilių parkavimas čia buvo nemokamas, o vietų netrūko. Vieną dieną nei iš šio, nei iš to už lygiai tą patį veiksmą – automobilio statymą prie savo namų – jau turime susimokėti.

Natūraliai kyla klausimas: kokia konkrečiai paslauga mums suteikiama? Geresnės parkavimo vietos? Ne, net ženklinimo neatsirado. Saugomos parkavimo vietos? Tikrai ne. Daugiau vietos automobiliui palikti? Lygiai tiek, kiek ir anksčiau.

Jeigu manote, kad žvėryniečių gyvenimo kokybei trukdo vairuotojų iš kitų rajonų paliekami automobiliai, spręskite būtent šią problemą: įrenkite aikštelių miesto centre! Eilinį kartą problema sprendžiama ne ieškant galimybių, o kuriant draudimus. Aikštelių įrengimas pernelyg nuskurdins miesto iždą? Akivaizdu – apmokestinus Žvėryną net mokėjimo aparatai nebuvo įrengti, mokėkite telefonu! Nors ir keista, pinigėliai iš gyventojų surinkti, o į paslaugą (kokią?) investuota kuo minimaliau.

Taip, mikrorajono gyventojai turi galimybę išsipirkti leidimus automobilio statymui. Leidimo kaina pirmajam šeimos automobiliui, sakykime, adekvati (nors vis dar neaišku, už kokias malones tuos pinigus reikėtų mokėti). Antrajam, trečiajam... automobiliams leidimų kainos mokamos kas mėnesį ir yra absoliučiai neadekvačios.

Kokiu pagrindu jos nustatytos? Ar nėra įprasta, kad šeimoje turima tiek automobilių, kiek yra suaugusių žmonių? Kiek automobilių stovi šių taisyklių autorių garažuose? Ar žvėryniečių gyvenimas išties taps kokybiškesnis, jei apsaugosite rajoną nuo jo gyventojų automobilių? Ir kas tie žvėryniečiai, taip veržęsi „įvesti daugiau tvarkos šiame rajone”?

Kyla daugybė klausimų, kurie greičiausiai ir teliks retoriniai, mat atrastas dar vienas neįtikėtinai paprastas būdas susirinkti nemenkas sumas! Juk viskas mūsų, žvėryniečių, labui!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja „Susisiekimo paslaugų“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė

Vilniaus, kaip ir daugelio užsienio šalių sostinių bei didesnių miestų, tikslas yra mažinti asmeninio transporto naudojimą – ypatingai miesto centro prieigose – ir taip reguliuoti transporto eismo srautus, efektyviau išnaudoti stovėjimo vietas, skatinti alternatyvius keliavimo būdus, gerinti gyvenamosios ir miesto aplinkos ekologinę būklę.

Patirtis rodo, kad esant nemokamam transporto priemonių stovėjimui automobiliai yra statomi chaotiškiau, o aikštelių ar gatvių užpildymas kartais viršija 100 proc. Netvarkingai paliekami automobiliai lemia didesnes eismo spūstis, avarines situacijas, taip pat didina aplinkos taršą, triukšmo lygį. Apmokestinimas vietine rinkliava padeda sumažinti stovėjimo vietų užimtumą, todėl tiek gyventojai, tiek kiti vairuotojai lengviau randa laisvą stovėjimo vietą savo automobiliui.

Žvėryne vietinė rinkliava už automobilių stovėjimą pradėta rinkti atsižvelgiant į keletą veiksnių: augančius transporto srautus, Žvėryno gyventojų pageidavimus dėl netvarkingai statomų automobilių keliamų problemų tokių kaip kiemų, įvažiavimų užstatymai, pėsčiųjų perėjų blokavimai, taip pat – verslo infrastruktūros plėtros šiame rajone. Vietinė rinkliava Žvėryno bendrojo naudojimo automobilių stovėjimo vietose nustatyta pirmadieniais-penktadieniais nuo 8 iki 18 val. Iki šios valandos didžioji dalis įstaigų ir biurų baigia darbą ir darbuotojai išvažiuoja atlaisvindami stovėjimo vietas, o Žvėryno gyventojai po darbų sugrįžta į namus. Rinkliava yra renkama tose gatvėse, kuriose yra bendro naudojimo automobilių stovėjimo vietos. Daugiabučių kiemuose esančios stovėjimo vietos nėra apmokestintos, taip suteikiant nemokamo parkavimo galimybę gyventojams ar jų svečiams.

Žvėryne gyvenantys ir savo gyvenamąją vietą gyvenamosios paskirties patalpoje deklaravę vilniečiai gali įsigyti leidimus, suteikiančius teisę statyti gyventojų automobilius apmokestintose stovėjimo vietose. Leidimui įsigyti gyventojai turi pateikti deklaruotos gyvenamosios vietos pažymą ir vairuotojo pažymėjimą, išduotą prašymą pateikiančiojo vardu. Leidimą įsigyjant elektroniniu būdu duomenys gaunami iš elektroninių duomenų registrų.

Surinkta vietinė rinkliava patenka į Vilniaus miesto savivaldybės biudžetą ir yra naudojama ne tik parkavimo vietų remontui ir priežiūrai, bet ir bendrai susisiekimo infrastruktūrai gerinti – gatvių tiesimui, jų remontui ir priežiūrai, dviračių infrastruktūrai ir šviesoforinio reguliavimo sistemai.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nakvynės vietos įsiminė ilgam: vienoje – įdėmus savininko žvilgsnis, kitoje – dušas kambaryje (21)

Pasiskaičiusi istorijų apie prastus ir keistus viešbučius, nutariau parašyti ir savo...

Eksperimentas „Laikinoji emigracija“ arba pusamžio perspektyvos Vokietijoje (30)

Išbandyti save laisvoje darbo rinkoje užsienyje knietėjo man jau seniai. Šioje vietoje, manau,...

Eksperimentas pažinčių svetainėje: tinderio princų pasiūlymai ir gvazdikų pasimatymas (135)

Turbūt dažnas vyras turi draugę/kolegę/sesę, kuri yra ištarusi frazę panašią į „Tinderis...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (109)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Emigranto atostogos Lietuvoje: turėjo būti pati nuobodžiausia savaitė, bet išskrendant spaudė širdį (105)

Ne dėl neblaivių lietuvių krečiamų cirkų oro uostose ir lėktuvuose, bet skrydis namo į...

Top naujienos

Orai: įspėja dėl perkūnijos, stipraus vėjo ir karščių (8)

Pirmadienį vietomis Lietuvoje galima perkūnija, stiprus vėjas, vyraus aukšta temperatūra,...

Netikros aukštosios mokyklos vilioja studentus valstybės nepripažįstamais bakalauro ir magistro diplomais (121)

Įstaigos pavadinime – užuomina į aukštąjį mokslą, žadami bakalauro ir magistro diplomai...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (575)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Verslininkai trina rankomis – poilsiautojų pilnos ir sodybos, ir upės (19)

Kaimo turizmo sodybų savininkai trina rankomis – vasaros sezonas daug geresnis nei pernai. Dauguma...

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (24)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Lietuvius gluminusi mada viešumoje „puoštis“ kojinėmis bei šlepetėmis pasiekė ir Kanye Westą: taip apsiavęs atvyko į vestuves (59)

Amerikiečių reperis Kanye Westas garsėja ambicijomis mados ir dizaino srityje. Jam neretai tenka...

Natalija Bunkė pristato naują dainą ir vaizdo klipą: kuriozų išvengti nepavyko (56)

Populiarių merginų grupių „Pop Ladies“ ir „Yva“ lyderė Natalija Bunkė nusprendė...

Ką reiškia mėlynių spalvos ir kada reikėtų susirūpinti? (2)

Mėlynių atsiranda, kai pažeidžiamos po oda esančios smulkios kraujagyslės. Bėgant laikui,...

Situaciją Lietuvos mokyklose vadina dramatiška: siūlo kuo greičiau atsigręžti į Azijos šalis (65)

Kanada, Kinija, Estija, Suomija, Vokietija, Honkongas, Japonija, Olandija, Singapūras – šios...