aA
Šiandien teko laikyti anglų kalbos egzaminą. Pati bjauriausia jo dalis kaip ir eilę metų - klausymo užduotys. Mano manymu, magnetofonas ne tik tarškėjo, barškėjo ir įrašo kokybė toli gražu ne aukščiausio lygio buvo, bet dar ir jo kolonėlės buvo nusuktos nuo klasės (kolonėlės buvo atsuktos ne į klasę, bet į vykdytojas!), kas tą prastos kokybės įrašą padarė išvis sunkiai girdimu.
Valstybinis anglų kalbos egzaminas
Valstybinis anglų kalbos egzaminas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Man kas ketvirtas-penktas žodis buvo išvis negirdimas sėdint toli gražu ne pačiame klasės gale. Tiesiog gaila klasiokų ir klasiokių, kurios sėdėjo pačiame klasės kampe. Manau, ten žmonės jau net kas trečio žodžio išvis negirdėjo. Gerai mokėdamas anglų kalbą net ir negirdėdamas kas penkto žodžio dar turi šansų suprasti, ką jie savo dialoge kalba ir atmetimo būdu turi šansų atrinkti teisingąjį variantą, bet ką daryti, kai „Listening“ 4 dalyje klausia TIKSLAUS žodžio, o būtent jis ir nesigirdi su tokia „įranga“? Ten atmetimo būdu arba iš kitų žodžių jau nebeatsakysi, kad ir kaip gerai mokėtum kalbą. Negirdėjai - 0 balų ir byla baigta.

Puikus šios „Listening“ dalies iliustravimas būtų toks (pavyzdys ne iš šių metų egzamino, bet leidžia aiškiai susidaryti vaizdą): vyksta dialogas tarp dviejų žmonių apie namo stogą. Vienas jų sako: „Ar matei kokios spalvos ... (prapuola žodis) stogas?“. Antrasis atsako: „Taip, mačiau, ryškiai ... (prapuola žodis). Labai gražiai atrodo“. Ir tada prieš nosį turi klausimą: kokios spalvos buvo namo stogas? Po šimts, kaip tu gali atsakyti, jeigu NEGIRDĖJAI per tą siaubingą įrašą? Ir tuo labiau, kad ten žodžius reikia išgirsti ne „brown“ ar „green“, o tokius kaip „pace“ ir t.t. Ši egzamino dalis, mano manymu, iš esmės yra ydinga jau daugybę metų, nes priklauso ne tik nuo žinių, bet ir nuo: kokią vietą klasėje gausi (priekiniai suolai šalia magnetofono turi milžinišką pranašumą, palyginus su tais, kurie sėdi pačiame nuošaliausiame kampe nuo jo), taip pat kokios firmos yra tas nelemtas magnetofonas.

Jeigu gausi plerpiantį (kaip man teko), tai ir stiprios žinios nepadės išgirsti tų retai naudojamų žodžių. Daugiau šio nekokybiško ir netgi nesąžiningo egzamino (kuriame rezultatai iš dalies priklauso ne nuo žinių, o nuo pašalinių veiksnių) gyvenime man nebeteks laikyti, bet vardan ateities kartų norėčiau, kad „Listening“ dalis būtų taisoma. Bent jau kad nereikėtų rašyti tikslių žodžių junginių iš to klaikaus įrašo, nes to padaryti su tokia turima įranga tiesiog neįmanoma, net ir turint geras kalbos žinias.

Jeigu dialogo esmę dar gali suprasti iš kitų žodžių negirdėdamas kelių iš jų, tai tiksliai atsakyti, kokia frazė buvo pavartota kartais, tikrai neįmanoma. Negali atsakyti į klausimus apie tai, ko tiesiog negirdi. Sąžiningumo pridėtų kiekvienam abiturientui išdalintos ausinės, kuriose įrašą pateiktų kur kas aukštesne kokybe, bet ar tai įmanoma Lietuvoje? Turbūt tik kokioje Norvegijoje ar Šveicarijoje. Tad ar nebūtų geriau pakeisti dalį „Listening“ užduočių kokiais nors gramatiniais uždaviniais (kaip buvo sprendžiami vadovėliuose) arba netgi visą „Listening“ dalį pakeisti kalbėjimo įskaitos pažymiu? Taip būtų išties nustatomos abiturientų žinios pagal tai, ką jie iš tikrųjų žino, o ne tai, ką pavyko išgirsti vienam, bet nepavyko kitam dėl skirtingų sąlygų.

Patarimas esamiems vienuoliktokams, kurie kitais metais laikys anglų kalbos egzaminą ir sieks pačių aukščiausių įvertinimų: jeigu nebus tobulinama klausymo dalis, tai kitais metais laikykit ne valstybinį anglų kalbos egzaminą, o IELTS. Nes kitaip būdami net ir pačiais stropiausiais mokiniais atėję į valstybinį egzaminą galite būti pasodinti pačiame klasės gale ir klausymo dalį išspręsti kur kas blogiau už klasės geziuką, kuris sėdės tiesiai prieš magnetofoną. Būtent šitaip ydinga yra dabartinė sistema. Spėju, atlikus tyrimą pagal numerius, kur sėdėjo mokiniai, būtų lengvai pastebima tendencija, kad kuo didesnis kandidato skaičius (kuo toliau nuo magnetofono), tuo rezultatai silpnesni.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Šeštadienio rytą vyksta valstybinis anglų kalbos egzaminas dvyliktokams. Jį šiemet laiko net 21 892 kandidatai. Esate vienas iš jų? Pasidalinkite, kaip sekėsi!

Kas buvo sunkiausia, o kas lengviausia? Galbūt galite egzaminą palyginti su ankstesniųjų metų anglų kalbos užduotimis? Kaip manote, kiek balų galite gauti?

Savo mintimis galite dalintis šioje vietoje, spausdami pilką mygtuką, arba rašydami laiškus el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Egzaminas“.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Anytos vengiau kaip velnias kryžiaus – tik kai ji mirė sužinojau visą tiesą (76)

Man – ne dvidešimt. Ir ne trisdešimt, o mano anyta jau senokai iškeliavusi anapilin.

Apstulbino: verslininkės šeima daro tokį gerą darbą, kokiam ryžosi ne visi didieji verslai (23)

Paskambina buto, kurį nuomojuosi, savininkė. Su ja draugaujam jau turbūt penkti metai, nuomojuosi...

Anytos gestas šaltą žiemą marčiai įsiminė dešimtmečiams (30)

Mano anyta jau keleri metai, kaip išėjusi anapilin, bet, ji buvo ypatingas žmogus.

Pandemijos dienoraštis: dėl viruso Europa vilkiko vairuotojus išvydo kitomis akimis (32)

Netoli Danijos sienos yra viena puiki vietelė. Yra galimybė sunkvežimiu privažiuoti prie pat...

Dėl karantino nėščioji pateko į nepavydėtiną situaciją – ministerija atsakė, kaip skaičiuoja išmokas (21)

Rašau, nes nežinau, kur daugiau kreiptis, atsidūrus tokioje situacijoje. Karantinas nėščiąsias...

Top naujienos

Italija skelbia užfiksavusi išgijimų nuo COVID-19 paros rekordą JK per parą nuo koronaviruso mirė rekordinis žmonių skaičius – 938, Prancūzija pratęs karantiną (66)

Italijoje per pastarąją parą užfiksuotas išgijimų nuo COVID-19 rekordas – 2009 žmonių,...

ECB vadovės kreipimąsis: COVID-19 – naujos formos sukrėtimas, anksčiau naudotos taisyklės netinka (82)

Visame pasaulyje valdžios institucijos mobilizuojasi kovai su koronavirusu. COVID-19 – naujos...

Sinoptikai papasakojo, koks oras laukia per Velykas: graži bus tik viena diena (8)

Ketvirtadienį prie Lietuvos artės šaltasis atmosferos frontas. Naktį trumpą lietų jis žada kai...

Nedarbas kasdien didėja: kur buvo daugiausia galimybių įsidarbinti, dabar didžiausia tikimybė būti atleistam (206)

Įvestas karantinas neabejotinai vienaip ar kitaip paveikė Lietuvos verslą – vieni prarado...

Nustebino kainos degalinėje: kodėl kortelių naudotojams už kurą reikia mokėti brangiau? (282)

„Delfi“ sulaukė skaitytojo laiško, kuriame jis išdėstė savo pastebėjimus apie kuro kainas...

Baltarusija moka nustebinti: Bresto stadione – „virtualūs“ sirgaliai (4)

Trečiadienį vakare sužaistos Baltarusijos taurės dvejos pusfinalio rungtynės, tačiau dėmesio...

Verslininkai: pinigų ir greitų sprendimų reikia dabar, po to bus vėlu (150)

Įpusėjo ketvirta savaitė karantine, šalies verslas susiduria su ypatingais iššūkiais, o...

Veryga valstybės vadovams rekomenduoja kas savaitę tikrintis dėl COVID-19 (218)

Aukščiausi šalies vadovai turėtų būti nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu.

Pranešė, kur lankėsi užsikrėtę koronavirusu: ėjo į darbus, apsipirkinėjo parduotuvėse, lankėsi vaistinėse (58)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliko epidemiologinį tyrimą ir išnagrinėjo, kur...

|Maža didelių žinių kaina