aA
Šiandien teko laikyti anglų kalbos egzaminą. Pati bjauriausia jo dalis kaip ir eilę metų - klausymo užduotys. Mano manymu, magnetofonas ne tik tarškėjo, barškėjo ir įrašo kokybė toli gražu ne aukščiausio lygio buvo, bet dar ir jo kolonėlės buvo nusuktos nuo klasės (kolonėlės buvo atsuktos ne į klasę, bet į vykdytojas!), kas tą prastos kokybės įrašą padarė išvis sunkiai girdimu.
Valstybinis anglų kalbos egzaminas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Man kas ketvirtas-penktas žodis buvo išvis negirdimas sėdint toli gražu ne pačiame klasės gale. Tiesiog gaila klasiokų ir klasiokių, kurios sėdėjo pačiame klasės kampe. Manau, ten žmonės jau net kas trečio žodžio išvis negirdėjo. Gerai mokėdamas anglų kalbą net ir negirdėdamas kas penkto žodžio dar turi šansų suprasti, ką jie savo dialoge kalba ir atmetimo būdu turi šansų atrinkti teisingąjį variantą, bet ką daryti, kai „Listening“ 4 dalyje klausia TIKSLAUS žodžio, o būtent jis ir nesigirdi su tokia „įranga“? Ten atmetimo būdu arba iš kitų žodžių jau nebeatsakysi, kad ir kaip gerai mokėtum kalbą. Negirdėjai - 0 balų ir byla baigta.

Puikus šios „Listening“ dalies iliustravimas būtų toks (pavyzdys ne iš šių metų egzamino, bet leidžia aiškiai susidaryti vaizdą): vyksta dialogas tarp dviejų žmonių apie namo stogą. Vienas jų sako: „Ar matei kokios spalvos ... (prapuola žodis) stogas?“. Antrasis atsako: „Taip, mačiau, ryškiai ... (prapuola žodis). Labai gražiai atrodo“. Ir tada prieš nosį turi klausimą: kokios spalvos buvo namo stogas? Po šimts, kaip tu gali atsakyti, jeigu NEGIRDĖJAI per tą siaubingą įrašą? Ir tuo labiau, kad ten žodžius reikia išgirsti ne „brown“ ar „green“, o tokius kaip „pace“ ir t.t. Ši egzamino dalis, mano manymu, iš esmės yra ydinga jau daugybę metų, nes priklauso ne tik nuo žinių, bet ir nuo: kokią vietą klasėje gausi (priekiniai suolai šalia magnetofono turi milžinišką pranašumą, palyginus su tais, kurie sėdi pačiame nuošaliausiame kampe nuo jo), taip pat kokios firmos yra tas nelemtas magnetofonas.

Jeigu gausi plerpiantį (kaip man teko), tai ir stiprios žinios nepadės išgirsti tų retai naudojamų žodžių. Daugiau šio nekokybiško ir netgi nesąžiningo egzamino (kuriame rezultatai iš dalies priklauso ne nuo žinių, o nuo pašalinių veiksnių) gyvenime man nebeteks laikyti, bet vardan ateities kartų norėčiau, kad „Listening“ dalis būtų taisoma. Bent jau kad nereikėtų rašyti tikslių žodžių junginių iš to klaikaus įrašo, nes to padaryti su tokia turima įranga tiesiog neįmanoma, net ir turint geras kalbos žinias.

Jeigu dialogo esmę dar gali suprasti iš kitų žodžių negirdėdamas kelių iš jų, tai tiksliai atsakyti, kokia frazė buvo pavartota kartais, tikrai neįmanoma. Negali atsakyti į klausimus apie tai, ko tiesiog negirdi. Sąžiningumo pridėtų kiekvienam abiturientui išdalintos ausinės, kuriose įrašą pateiktų kur kas aukštesne kokybe, bet ar tai įmanoma Lietuvoje? Turbūt tik kokioje Norvegijoje ar Šveicarijoje. Tad ar nebūtų geriau pakeisti dalį „Listening“ užduočių kokiais nors gramatiniais uždaviniais (kaip buvo sprendžiami vadovėliuose) arba netgi visą „Listening“ dalį pakeisti kalbėjimo įskaitos pažymiu? Taip būtų išties nustatomos abiturientų žinios pagal tai, ką jie iš tikrųjų žino, o ne tai, ką pavyko išgirsti vienam, bet nepavyko kitam dėl skirtingų sąlygų.

Patarimas esamiems vienuoliktokams, kurie kitais metais laikys anglų kalbos egzaminą ir sieks pačių aukščiausių įvertinimų: jeigu nebus tobulinama klausymo dalis, tai kitais metais laikykit ne valstybinį anglų kalbos egzaminą, o IELTS. Nes kitaip būdami net ir pačiais stropiausiais mokiniais atėję į valstybinį egzaminą galite būti pasodinti pačiame klasės gale ir klausymo dalį išspręsti kur kas blogiau už klasės geziuką, kuris sėdės tiesiai prieš magnetofoną. Būtent šitaip ydinga yra dabartinė sistema. Spėju, atlikus tyrimą pagal numerius, kur sėdėjo mokiniai, būtų lengvai pastebima tendencija, kad kuo didesnis kandidato skaičius (kuo toliau nuo magnetofono), tuo rezultatai silpnesni.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Šeštadienio rytą vyksta valstybinis anglų kalbos egzaminas dvyliktokams. Jį šiemet laiko net 21 892 kandidatai. Esate vienas iš jų? Pasidalinkite, kaip sekėsi!

Kas buvo sunkiausia, o kas lengviausia? Galbūt galite egzaminą palyginti su ankstesniųjų metų anglų kalbos užduotimis? Kaip manote, kiek balų galite gauti?

Savo mintimis galite dalintis šioje vietoje, spausdami pilką mygtuką, arba rašydami laiškus el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Egzaminas“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žmonai sako, kad vyksta į medžioklę – melas prasidėjo gimus vaikams (52)

Noriu pasidalinti, kaip vyrai gali pasikeisti gimus vaikams. Deja, bet pažįstu du vyrus. Vienas –...

Darbo paieškų rezultatai nuvylė: darbdavių kultūra glumina (57)

Neseniai aš pradėjau darbo paieškas, rezultatai mane nustebino. Dauguma žmonių žino, kaip sunku...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (99)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (185)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Top naujienos

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (3)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (1)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

Kaip atrodo žinomo banko darbuotojai: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (82)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (36)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (270)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (272)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Aleksandras Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastinės chirurgijos gydytojo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis (9)

Legendinio grupės „ Rondo " lyderio Aleksandro Ivanausko-Faros pristatinėti nereikia – jis...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (12)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Judėjimą mieste keičiančios savivaldybės atsigręžė į neįgaliuosius: kas keisis?

Planuojant sklandų ir saugų judėjimą mieste privalu atsižvelgti ne tik į didžiosios gyventojų...

Nėštumas keičia Meghan Markle planus: prastai besijaučianti hercogienė nedalyvavo susitikimuose (5)

Šiuo metu Australijoje viešinti karališkoji pora yra visų dėmesio centre. Tačiau princas Harry...