aA
Jau po dviejų dienų po anglų kalbos egzamino į visą šią tragikomišką situaciją žiūriu ramiau, bet situacija vis dar protu nesuvokiama. Kaip ir kiekvienais metais internetą užplūsta nepatenkintų abiturientų laiškai, šie metai nėra išimtis, tačiau yra keli argumentai.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tikriausiai abiturientai žino geriausiai, kaip Nacionalinis egzaminų centras (NEC) mėgsta juos stebinti. Egzaminui ruošiausi tikrai nemažai. Ant stalo tebėra didelė krūva lapų, kuriuose išspręsti visi anglų kalbos egzaminai nuo 2002 m. iki 2014 m. bandomojo egzamino. Žinant, jog egzamino patalpoje apims jaudulys, tikėjausi iš egzamino gauti mažiausiai 85 procentus, tačiau dabar, kai išnagrinėjau padarytas klaidas, galiu tikėtis ne daugiau kaip 60 procentų. Taigi, kodėl man, kaip ir daugumai šių metų abiturientų koją pakišo vienu lengviausių laikytas anglų kalbos egzaminas?

Pirma. Lyginant 2013 m. egzamino klausymo dalį su šių metų egzaminu, galime ironiškai pastebėti, kaip mums buvo sutrumpintas laikas, o užduočių netgi padaugėjo. 2013 m. pirmoje klausymo užduotyje buvo 4 klausimai ir duota 30 s peržvelgti klausimus, šiais metais gavome net 6 klausimus, o pasisekė gauti tik 15 s susipažinti su užduotimi. Visa tai gal būtų nieko tokio, bet pirmoje dalyje VISADA būdavo garsiai perskaitomos užduotys ir galimi atsakymų variantai, o šiais metais visa tai dingo.

Būtume galėję viso to tikėtis, nes atlikome bandomąjį egzaminą, parengtą pačio NEC, bet ten visos užduotys buvo pateiktos kaip ir per ankstesniuosius egzaminus. Taigi, su naujovėmis susipažinome tik laikydami egzaminą per 15 s.Antra bėda klausymo dalyje buvo ta, jog trečioje dalyje visada buvo pateikiamas interviu, kuriame žurnalistas apklausdavo žmogų, tačiau šiais metais vėl pakliuvo naujovė - tekstą pasakė viena moteris be pauzių, tad susigaudyti jau reikėjo patiems. Na, ir baigiant klausymo dalimi, drįsčiau teigti, jog klausymo dalį įgarsinę žmonės didžiąją laiko dalį kalbėjo tikrai neaiškiai.

Antra. NEC, mano nuomone, pasirodė visiškai nekompetetingi, neišmanantys savo darbo ir mokinius naudojantys kaip bandymo zuikius savo galutinei sistemai sukurti, kurios greičiausiai dar neišvysime artimiausius 20 metų. Viena ir vienintelė priežastis, kodėl drįstu taip teigti, yra ta, kad pateiktas bandomasis egzaminas ir tas, kurį gavome, skyrėsi gana nemažai, o dėl pokyčių nebuvome perspėti.

Trečia. Laiškas draugui. Tikriausiai tai buvo užduotis, leidusi mums dar bent šiek atsitiesti po klausymo ir netikėtų skaitymo užduočių. Tačiau kad ir koks lengvas laiškas pasirodė, užduotis, mano galva, buvo suformuluota klaidingai. Joje buvo prašoma aprašyti populiariausias jaunimo laisvalaikio veiklas mūsų šalyje, tačiau viename iš punktų aiškiai suformuluota, jog rašyti reikia apie savo laisvalaikio užsiėmimus. Ne kartą mums buvo pabrėžta, kad rašyti turime tik tai, ko reikalauja punktai, o ne tai, kas pateikta tekste, supažindinančiame mus su užduotimi. Taigi didžioji dauguma išsisuko aprašę vieną pavyzdį, ką veikia jaunimas, ir kitą, ką veikia jie patys. Tačiau visa tai nekeičia klaidingai suformuluotos užduoties.

Ketvirta. Rašinyje tikėjomės visko, tad ir ruošėmės viskam. Išmokome tris rašinio tipus, kad neliktume it musę kandę. Gavome laišką, kuriame turime išsakyti savo nuomonę, bet vėl gavome tai, su kuo nebuvom supažindinti nei darydami ankstesniuosius egzaminus, nei atlikę bandomąjį - rašinio formuluotė iškelta dviem sakiniais, vienaip ar kitaip, susidorojus su stresu rašinys nebuvo sunkus.

Viską apibendrinant galiu pasakyti tik tiek, kad verkti nėra ko, tiesiog visada buvęs ir tikriausiai toks ir toliau egzistuosiantis NEC - apsigaubęs amžinu paslapties šydu, kasmet pateikiantis dovanų abiturientams. Jų duotame bandomajame viskas buvo „senąja tvarka“, o dabar maži, bet nauji pakeitimai suglumino abiturientus. Situacijoje, kurioje jaučiame stresą, labai daug ką reiškia papildomos 15 sekundžių, skirtų užduočių nagrinėjimui, ir jų perskaitymas garsiai. Tačiau atsakymą visi abiturientai jau žino: universitetams reikia tik jų reikalavimus atitinkančių studentų.

O kad atitiktume reikalavimus, yra tik vienintelis būdas: vertinama žmogaus savijauta ir būsena egzamino metu būtent tą dieną ir būtent tą valandą, po streso ir patirtų trukdžių. Nereikėtų stebėtis, kad ši švietimo sistema tobulai pritaikyta emigrantams.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pasidalinkite savo mintimis ir patirtimi. Taip pat galite susisiekti su DELFI el. paštu pilieciai@delfi.lt


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Didėjanti atskirtis verčia sunerimti: šie mokesčiai taptų dar viena našta paprastam žmogui (38)

Nuo pat pirmųjų valstybių atsiradimo pradžios egzistavo valdžios struktūros (valstybės valdymo...

Paaiškino, kodėl naudodamiesi socialiniais tinklais jūs esate ne klientas, o produktas (24)

Jei prie jūsų prieičiau, griebčiau iš rankų telefoną ir pradėčiau peržiūrinėti nuotraukas...

Prisimena motinos žvilgsnį, kai sėdo į nepažįstamo jaunuolio mašiną: grįžusi norėjau bučiuoti žemę (45)

Taigi, visada buvau rami mergaitė ir kaip įprasta tokioms, turėjau labai pašėlusią draugę. Ji...

Moteris įspėja: prieš šventes suaktyvėjo internetiniai sukčiai (12)

Pastebėjau, kad dabar internetinių sukčių vis daugėja. Mano istorija tokia: per skelbiu.lt...

Ko imtis, kad žmonės persėstų į viešąjį transportą? Raukime šias blogybes su šaknimis (119)

Vilniaus mieste sparčiai daugėjant spūsčių, miestiečiai vis plačiau raginami į darbus keliauti...

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (81)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia (3)

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (176)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (113)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

KOK bušido turnyre Vilniuje – Lietuvos kovotojų dominavimas

Šeštadienį Vilniuje praūžė tradicinis „King of Kings“ (KOK) bušido turnyras, kuriame įvyko...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (35)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (156)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (105)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (40)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...