aA
Artėja metų pabaiga, parduotuvėse pakvipo Kalėdom, bet man, pensininkei, metų pabaiga būna kupina rūpesčių. Iš pensijos šiandien galą su galu gali sudurti nebent prezidentų našlės, signatarai, profesoriai, buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai, jų vaikai. Dviejų pensijų negaunu, nes nė vienai iš tų kategorijų nepriklausau. Bet dar nejaučiu demencijos požymių ir rankos nesusuktos artrito. Negana to, dar spėjau į informacinių technologijų traukinį, tegu ir į paskutinį jo vagoną, tad esu ne tik infosferos dalyvė. Išėjusi į pensiją išsiėmiau individualios veiklos pažymą (IVP) ir jau keletą metų prisiduriu prie pensijos porą trejetą tūkstančių darbuodamasi galva.
Senutė prie kompiuterio
© Shutterstock nuotr.

Paklausit, kodėl tad metų pabaiga man ne itin linksma? Ogi dėl to, kad sunkmetis išugdė pareigą laiku atsiskaityti ne tik su komunalinių paslaugų teikėjais, bet ir su valstybe. Esu pratusi visus jos nurodytus IVP mokesčius už einamuosius metus sumokėti iki Naujųjų. Todėl ir šiandien susumavau savo darbo rezultatus manydama, kad teks atsisveikinti nemenka dalimi per metus sukauptų santaupų. Nemenka, nes ligi šių metų mano mokesčiai nuo 1000 Eur sudarė 349 Eur. Kitaip sakant, trečdalį pajamų. Dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tiek jau to, nors taip ir nesupratau, kodėl vieni (laisvųjų profesijų) atstovai, turėjo mokėti 15 proc. GPM, o visi kiti tik 5 proc. Kažkokia kastų visuomenė...

Bet labiausiai mane piktino tai, kad būdama pensininkė, kitaip sakant, jau turėdama valstybės socialinį (VSD) ir privalomąjį sveikatos (PSD) draudimus, privalau ir toliau mokėti šiuos mokesčius, nors nei mano pensijos dydis, nei nemokamų sveikatos paslaugų prieinamumas, apimtis ar kokybė dėl to nėmaž nesikeičia. Juk negaliu laikyti savo socialinės padėties pokyčiu tų poros eurų, kurie pridedami per metus, jeigu mėnesio vidurkis siekia 400 Eur.

Jaučiausi nusivylusi ir apgauta: dar gerai, jei dovanojau tuos „perteklinius“ VSD ir PSD pinigėlius vaikams ar neįgaliesiems. O jei tiems, kurie darbuojasi tamsiosiose ekonomikos tyruose, mokėdami simbolinius mokesčius nepriklausomai nuo pajamų ir naudodamiesi lygiai tomis pačiomis sveikatos sistemos paslaugomis už dyką?

Ir štai šiandien, skaičiuodama savo mokesčius valstybei, patyriau kone infarktą (jis ištinka ne tik nuo blogų naujienų). Atsidariau Valstybinės mokesčių inspekcijos ir „Sodros“ parengtą mokesčių skaičiuoklę ir pamaigius atitinkamus klavišus nustėrau...

Pasirodo, nuo šių metų PENSININKAI NEBETURI MOKĖTI PSD ir VSD (kaip ir turėtų būti vadovaujantis sveiku protu). Todėl vietoj 349 Eur nuo 1000 Eur pajamų mokėsiu 32 Eur! Manau, kad džiaugiuosi ne viena, nes mūsų − tūkstančiai.

Kur, po paraliais, fanfaros, skelbiančios štai tokius, kaip mano minimas, judesėlius teisingumo, solidarumo, padorumo link? Argi Valstybinė mokesčių inspekcija ir „Sodra“ neturi viešiesiems ryšiams skirtų lėšų, kad pagarsintų socialinio teisingumo padiktuotus sprendimus, kuriuos, kaip matome, dar vis dėlto geba priimti Seimas per atokvėpius tarp nesiliaujančių skandalų ir rietenų? Ir ar neturėtų mūsų žiniasklaida tokias žinias skelbti viršutinėse eilutėse, o gal net nemokamai?

Prisipažinsiu, man jau seniai nerūpi, kokios spalvos valdžia – matėm visokių. Pavadinimas, kaip esame patyrę, nieko nesako. Žinau tik viena: visos ligšiolinės pristigdavo logikos norinčių dirbti, o ne prašyti komunalinių paslaugų kompensacijų pensininkų atžvilgiu, nors intelekto, regis, nestokojo. Matyt, intelektas ir sveikas protas – ne tas pats.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

DELFI pasiteiravo Sodros atstovo spaudai Sauliau Jarmalio, ar iš tikrųjų įsigaliojo tokia tvarka. Jis pensininkės žodžius patvirtino.

„Taip tai tiesa. Nuo šių metų pradžios taikomos išimtys savarankiškai dirbantiems pensininkams. Dirbant su individualios veiklos pažyma, būnant individualios įmonės savininku ar mažosios bendrijos nariu ar užsiimant individualia žemės ūkio veikla jie gali nemokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokų.

Šios išimtys įsigaliojo šių metų pradžioje.

Dirbant su verslo liudijimu reikia mokėti tik PSD įmokas nuo minimalios mėnesio algos proporcingai verslo liudijimo galiojimo dienų skaičiui ir nereikia mokėti VSD įmokų, kaip ir anksčiau“, – komentavo S. Jarmalis.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.6667

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (698)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Komandiruotėje sutiko pasilinksminti su panele – slaptas jos planas baigėsi skaudžia pamoka (52)

Skirtingos šalys, skirtingi žmonės, skirtingi mentalitetai, bet yra įvykių, kurie savo eiga,...

Atleisti neištikimybę buvo daugiausiai kainavęs sprendimas – po jo pasikeitė viskas (120)

Aš to niekada nepadaryčiau, negalėčiau atleisti, jei išduotų mane – siųsčiau kuo toliau tą...

Išryškino Verygos darbo prieštaringumą: situacija darosi komiška (306)

Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar...

Top naujienos

JAV branduoliniai ginklai Europoje vėl skelia žiežirbas: kaip tai atsilieps Lietuvai (162)

Būti ar nebūti. Tokia yra Vokietijoje atsinaujinusių aršių debatų dėl JAV branduolinių...

Užkalnis: restoranuose leisti pinigus - patriotinė pareiga (144)

Apie dešimt metų rašau apie maistą, kartais gerai, kartais išvis puikiai. Koks tikslas, klausiate...

Rimvydas Valatka. Viltinga valstiečių priklausomybė nuo karantino

Kam šiandien Lietuvoje dar reikia karantino? Tam, kad šalyje veiktų toks teisinis režimas, kuris...

Po virtinės kruvinų incidentų pasienyje Kinija ir Indija dislokuoja tūkstančius karių, baiminamasi atviro konflikto (189)

Gegužės 5 d. tarp Indijos ir Kinijos karių prie Pangongo ežero, esančio 4270 metrų aukštyje...

Sostinės savivaldybė už 302,5 tūkst. eurų nupirko dovanų kortelių medikams (1)

Vilniaus miesto savivaldybė už 302,5 tūkst. eurų nupirko 12,1 tūkst. dovanų kortelių, kurios...

Lietuviško vyno gamintojas Juozas Vilkenis: šio gėrimo galima išgerti tik vieną taurę (58)

„Aš nedirbu, aš visą laiką atostogauju“, – štai taip apie savo veiklą sako vyndarys...

Berniukas gimė sveikas, bet netrukus pastebėjo nerimą keliančius požymius: kraujo tyrimai buvo netikėti (160)

Kauniečiai Gintarė ir Rytis Rudzinskai 2016 m. susilaukė sveiko berniuko, kurį pavadino Bernardu....

Gydytoja: 4 ženklai, rodantys, kad pas ginekologą apsilankyti reikia nedelsiant (4)

Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojos akušerės-ginekologės Agnės Tarvydienės...

Ne pirmą kartą grasinančių žinučių sulaukusi Mia jaučiasi įbauginta: žadu kreiptis į teisėsaugą (60)

Žinomai dainininkei Miai savaitgalį apkartino atviras grasinimas mirtimi. Tokią žinutę atlikėja...

|Maža didelių žinių kaina