aA
Pažiūrėti nevienareikšmiškai vertinamą rusų režisieriaus Pavelo Čiuchrajaus filmą „Šaltasis tango“ paskatino straipsnis DELFI portale „Nustėro dėl Lietuvoje rodomo filmo: rusai apie mūsų okupaciją kuria propagandą, o mes tylime“. Labiausiai nustebino filmo dar nemačiusių, bet apie jį jau išankstinę nuomonę turinčių kai kurių šalyje žinomų piliečių pareiškimai.
Screen shot form the Cold Tango film
© Organizatorių nuotr.

Kadangi filmas išvadintas propagandiniu, ne pro šalį būtų priminti propagandos apibrėžimą. Vikipedija šį terminą aiškina taip: „Propaganda – tai bendravimo forma, kurios tikslas, pateikiant šališkus argumentus, daryti įtaką bendruomenės požiūriui arba pozicijai. Skirtingai nei nešališkai teikiamos informacijos, propagandos svarbiausias tikslas visų pirma yra daryti įtaką auditorijai“.

Lietuvos karo ir pokario istorijos pateikimo ir vertinimo prasme filmas „Šaltasis tango” yra labai tikroviškas ir paveikus. Menine prasme filmas silpnokas. Ypač jo pirmoji dalis, kurioje pasakojama pagrindinių veikėjų lietuvės Laimos ir žyduko Makso vaikystė. 1941 m. vokiečiams okupavus Lietuvą, žydo Makso šeima nužudoma. Jam pavyksta pabėgti, jis grįžta į savo namus, kuriuose jau įsikūrusi Laimos šeima. Paaugliai įsimyli vienas kitą.

Šioje dalyje filmo kūrėjai neišrankūs, naudoja daug kituose filmuose matytų ir gerokai pabodusių kinematografinių klišių. O ir jaunųjų atlikėjų vaidyba, švelniai tariant, nežiba. Scena, kai vokiečių karininkas išprievartauja paauglę Laimą, slapta stebint pasislėpusiam Maksui, visiškai neįtikinanti: vokietis atėjo ieškoti žydų, bet pamatęs gražuolę paauglę, dar vaiką, taip susijaudino, kad bemat pamiršo vizito tikslą?!

Antroje dalyje Maksas ir Laima jau suaugę. Laima, neatsigavusi nuo patirtos prievartos paauglystėje, dabar labai savotiškai „keršija“ kitiems okupantams – rusams, atsiduodama visiems iš eilės ir maukdama alkoholį. Pradžioje tai neįtikina. Tačiau filmui įsibėgėjus, Laimos herojės virsmas yra bene stipriausias iš visų. Ko gero, per ją filmo autoriai bando kurti Lietuvos, kaip valstybės, prievartaujamos ir vienų, ir kitų okupantų, įvaizdį. Valstybės, kuri sugeba išgyventi ir tokiomis baisiomis sąlygomis, paveikslą. Gana paveikus siekis, kurį dar labiau sustiprina Laimos tvirtybė filmo pabaigoje.

Makso, nuėjusio tarnauti okupantams, herojus kur kas blankesnis (vidine, ne išorine prasme). Už jį kur kas ryškesnis yra lietuvio saugumiečio, tipiško kolaboranto Jono (akt. Dainius Kazlauskas) paveikslas. Šis tipažas kuriamas be menkiausių priekaištų: ir aktoriaus vaidyba, ir scenarinis – režisūrinis veikėjo traktavimas yra logiškas nuo pradžios iki galo.

Atskiro dėmesio turėtų būti vertas rusų karininko vaidmenį sukūręs šiuo metu ant bangos esantis rusų aktorius Sergejus Garmašas. Deja, būtent mane jis įtikino bene mažiausiai – ne dėl vaidybos, o dėl herojaus režisūrinės (meninės) logikos stokos. Kad Stalinas paliktų gyvą karininką, praėjusį frontą ir po to neva padėjusį kai kuriems lietuviams išvengti Sibiro – tai jau, tiesą sakant, labai nukrypta nuo realybės. Bet filmas juk ne dokumentinis, o vaidybinis, todėl jo autoriai turi teisę rinktis ir tokią traktuotę.

Beje, tai, ko gero, vienintelis personažas, per kurį labai pasistengus gal ir galima būtų įžiūrėti tą neva brukamą propagandą. Bet aš neįžiūrėjau.

Kai ką papiktino faktas, kaip filme vaizduojami lietuviai – žydšaudžiai. Deja, jų paveikslai, nors ir epizodiniai, ryškūs ir įtikinantys. Nepykite, ponai „patriotai“: kas buvo, tai buvo, to nepaneigsi, tai istorikų įrodytas ir net amžininkų menamas faktas. Belieka tik susitaikyti su tuo ir apgailestauti.

Minėtame straipsnyje dar priekaištaujama, kad epizoduose pasirodantys Lietuvos partizanai neva primena banditus. Tai gal partizanai okupantus žudė kažkaip gražiau, „iškilmingiau“, nei okupantai – partizanus? Gal prieš žudydami visi kalbėjo maldą, žegnojosi ir dainavo patriotines dainas? Man jie, atvirkščiai, labai tikroviški, drąsūs ir verti pagarbos. Ypač ūkininkė moteris, bandžiusi kirviu tvoti saugumiečiui per galvą. Deja, kito jo „kolegos“ kulka buvo greitesnė...

Grįžtant prie pateikto propagandos apibrėžimo, galima būtų apibendrinti taip: po filmo „Šaltasis tango“ peržiūros mano nemeilė Lietuvos okupantams tik padidėjo, o pagarba Lietuvos partizanams – tik sustiprėjo. Jei toks ir buvo filmo kūrėjų „propagandistų“ tikslas – tada jis su kaupu pasiektas, sveikinu!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis? Paprieštarauti? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt ir išreikškite savo nuomonę!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ilgametis stoties rajono gyventojas: nežiūrėkite čia į viską per daug kritiškai

Rašau šį straipsnį vedamas kontraversiškų jausmų. Gyvenu ir pulsuoju jau ne vienerius metus...

Verygos vykdoma vaistų politika – pasityčiojimas iš Lietuvos žmonių (124)

Kiek dar reikės kalbėti iš televizijos ekranų, per radijo laidas, rašyti spaudoje, kad dabartinė...

Pasibaisėjo įžūliu mikroautobuso vairuotojo elgesiu: jam buvo visiškai nusispjauti (40)

Penktadienio ryte , pravažiuojant pro respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, susidūriau...

Klausimas, į kurį turės atsakyti kiekvienas Lietuvos pilietis: ar išeiviai – mūsų tautos dalis? (205)

Pasvarstykime, kurios žmogus kūno dalys yra būtinos gyvybei palaikyti, o kurios – ne. Žmogus...

Dvyliktokei gyvenimą sunkina artėjantys egzaminai: kodėl mes negalime pasimėgauti pavasariu? (147)

Turbūt jau visiems aišku, kad šių laikų švietimo sistema turi daugiau trūkumų nei nuopelnų,...

Top naujienos

Po pralaimėto ketvirtfinalio – Šaro pokalbis su „Cavaliers“ vadovu (46)

Eurolygos ketvirtfinalio tarp Kauno „Žalgirio“ ir Stambulo „Fenerbahče “ ketvirtosiose...

Juozaitis demonstratyviai išėjo iš LRT debatų (1320)

Kandidatas į Prezidento postą Arvydas Juozaitis nusprendė pasitraukti iš prezidentinių LRT...

Dėl traumų nusiskundęs Obradovičius: dabar labiausiai norėčiau sveikų žaidėjų

„ŽalGIRIŠ“ – taip Kauno ekipos pavadinimą ketvirtadienį perrašė Stambulo „Fenerbahče...

Pavojingam reiškiniui traukiantis – staigus perspėjimas: jau netrukus viskas keisis (2)

Likusią šios savaitės dalį Lietuvos orus lems žemesnio slėgio laukas.

Didžiausią pamoką ir širdgėlą įvardinęs Jasikevičius prisipažino tikėjęsis daugiau (69)

Kaip beurgztų Kauno „Žalgiris“ , gamtos neapgausi – Lietuvos čempionai sutiko už save...

„Žalgirio“ sezonas Eurolygoje baigtas: finalo ketverte – fantastiškai atakavusi „Fenerbahče“ (917)

Kauno „Žalgiris“ ketvirtadienį stojo į paskutinę kovą Eurolygoje: atkrintamųjų...

Puteikis kreipėsi į Skvernelį ir iškėlė jam dvi sąlygas (6)

Kandidatų į prezidentus siūlymai, kaip mažinti korupciją viešuosiuose pirkimuose, išskyrė. LRT...

„Fenerbahče“ jėgą pripažinę žalgiriečiai negailėjo sau priekaištų: jie įveikė mus šešiese ši serija – lyg karti piliulė (11)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai baigė savo žygį Eurolygoje pralaimėdami ketvirtąsias...

Po BMW skrydžio iš daugiaaukštės stovėjimo aikštelės – pirmos jos vadovų reakcijos: tokių įvykių per 15 metų nebuvo (920)

Po ketvirtadienį įvykusios skaudžios nelaimės, kuomet iš prekybos centro „ Europa “...