aA
Parašyti šį straipsnį išprovokavo 219-07-19 DELFI publikuotas straipsnis „Rasa Kazėnienė pratrūko: „Prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi.“
© DELFI / Karolina Pansevič

Pats esu asmuo, susidūręs su straipsnyje minimų Kauno prokuratūros prokurorų akivaizdžiu nenoru ar nesugebėjimu atlikti savo pareigų, o vėliau savo aplaidaus darbo slėpimu, pasitelkiant LR BK 178 straipsnį, kuriame teigiama, kad prokuroras sprendžia kokius veiksmus reikia atlikti ikiteisminio tyrimo metu. Vadovaudamiesi minėtu straipsniu, Kauno apygardos prokurorai ir pakreipia ikiteisminius tyrimus jiems norima linkme, t.y, jiems nenaudingų tyrimui reikalingų įrodymų jie tiesiog neišreikalauja. Nors pareiškime prokurorams dėl galimos nusikalstamos veikos aiškiai buvo nurodyta, kokius įrodymus iš kur reikėtų išreikalauti (beje, minėti įrodymai yra tiesioginiai, t. y. juos gavus ir palyginus su turimais faktais, aiškiai matytųsi galima nusikalstama veika), prokurorai pareiškėjui atsakė, kad jie turi teisę spręsti dėl įrodymų svarbos ir išreikalavimo, ir jie nusprendė kitaip.

Taigi, jie visagaliai ir tik nuo jų priklauso tyrimo sėkmė arba ne. Suprantu, kad tai kartais lemia ir prokuroro kompetencija. Esu baigęs teisės studijas, todėl kai kurių Kauno apygardos prokurorų darbas, darbo metodai, įrodymų vertinimas ir arogantiškumas bendraujant su pareiškėju man sunkiai suvokiamas. Minėtu atveju pareiškėjui teliko nusivilti Lietuvos teisine sistema, nes akivaizdi neteisėta veika nebuvo iširta prokurorų sprendimu, taip padarant finansinę žalą Lietuvos valstybei ir kitiems asmenims.

Labai teisingai ponia Rasa Kazėnienė pažymi ir dėl proceso dalyvių. Pareiškėjas, pranešęs apie galimą nusikalstamą veiką, nebūtinai bus proceso dalyviu, ir tik prokuroras vėlgi spręs dėl jo įtraukimo į procesą. Jeigu mato, kad pareiškėjas nenaudingas tyrimui taip kaip tyrimo pabaigą mato prokuroras, jis jo ir neįtrauks į procesą. Juk taip paprasčiau – ne proceso dalyvis negalės skųsti prokuroro sprendimų, o tai reiškia, kad prokuroras užbaigs tyrimą taip, kaip jam reikės. Tokias teisės aktų spragas vertėtų taisyti, nes jos „suteikia prokurorams sparnus“, kurie leidžia jiems visiškai ignoruoti pareiškėją, jeigu jis nėra proceso dalyvis, ir sprendimus priimti beveik vienašališkai. Prokurorai po šio sakinio pasakys, kad galima prokuroro veiksmus skųsti vyresniajam prokurorui, bet: 1) jeigu nesi proceso dalyvis (nors ir esi pareiškėjas), tu to padaryti negali pagal teisės aktus; 2) kiek teko peržiūrėti aukštesniųjų prokurorų sprendimų tokiais atvejais – jie visada būdavo tokie, kad prokuroras teisus, o kaip gi kitaip, juk struktūra ta pati, darbuotojai irgi tie patys (čia tinka senas geras posakis „ranka ranką plauna).

Kritikai iš teisėsaugos institucijų vėlgi pasakys, kad net ir vyresniojo prokuroro veiksmus gali skųsti teismui, bet vėlgi, kiek teko susidurti ir analizuoti teismų sprendimus tokiu atveju, beveik visi jie konstatuoja: „kokius veiksmus reikia atlikti sprendžia prokuroras“, taip vėlgi paliekama teisė tik prokurorui spręsti ir nulemti tyrimo pabaigą. Paanalizavus detaliau teisėjų sprendimus dėl prokurorų veiksmų, daugeliu atvejų susidaro įspūdis, kad teisėjai net neanalizuoja visos surinktos medžiagos, o tik konstatuoja, kad „prokuroras teisus“. Tuomet nesuvokiama, kam dar apkrauti teismus tokiais skundais – juk jų baigtis aiški – prokuroras teisus. Beje, analizavau Kauno apygardos teismo teisėjų priimtus sprendimus. Taigi, vėl belieka sutikti su ponios R. Kazėnienės teiginiais.

Dar įdomiau būna tuomet, kai teismas konstatuodamas aplinkybes, konstatuoja kad pats pareiškėjas yra kaltas dėl ko nors (nors tai nėra įrodyta teisminiame procese ar ikiteisminiame tyrime) ir priima nutartį, kurios, kaltu įvardintas pareiškėjas, negali skųsti – nes jis nėra proceso dalyvis. Taigi – Lietuvoje kaltu būti gali net pats to nežinodamas, nes teismas tavęs neįtraukia šalimi, tu negali pareikšti savo nuomonės, negali gintis. Teismui tai naudinga, bet ar gali taip būti teisinėje valstybėje? Panašu, kad Lietuva nėra teisinė valstybė. Teisėjai pas mus kaip ir prokurorai – visuomet teisūs. Bet ar teisingi? Tai kiekvieno teisėjo sąžinės ir aišku kompetencijos klausimas. Vykstantys tyrimai dėl teisėjų galimų neteisėtų veikų aiškiai įrodo teisėjų teisingumo sampratą.

Pabaigai keletas žodžių apie dvi LR Prezidento minimas Lietuvas. Prezidente, Lietuvos dvi yra ne tik dėl socialinės atskirties – jos dvi yra ir teisinėje sistemoje. Po R. Kazėnienės viešo kreipimosi, LR Generalinė prokuratūra sureagavo ir peržiūrės Kauno prokurorų veiksmus ir sprendimus (DELFI 2019-07-18 straipsnis). Aš esu iš kitos Lietuvos – paprastas eilinis žmogus – todėl man ne taip pasisekė: Kauno prokurorų veiksmus ir neveikimą aš skundžiau tiesiai LR Generalinei prokuratūrai, kuri man, pareiškėjui, jokių atsakymų į skundus ir paklausimus neteikė. Pasirodo minėta institucija jų net netyrė, mano skundus nagrinėti persiųsdavo Kauno apygardos prokurorams. Taip, taip, tiems patiems, kurių veiksmai buvo skundžiami. Taigi, prokurorai Lietuvoje tikrai „turi sparnus“ – jie patys dar ir tiria skundus dėl savo veiksmų ar neveikimo. Turbūt daugiau pridurti ir nebėra ką. Nebent tai, kad tokius pačius „sparnus“ Lietuvoje turi ir teisėjai.

Norisi tikėti, kad naujasis LR Prezidentas atkreips dėmesį į prokurorų ir teisėjų darbą, juk būtent jis skiria ir atleidžia LR Generalinį prokurorą ir siūlo teisėjus. O mums, eiliniams LR piliečiams, belieka melstis ir tikėtis, kad teisėjai, mums nežinant, mūsų neapkaltins kuo nors.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.7368

Neteisybės mokestis: ar „antroji Lietuva“ apmokės didmiesčių gyventojų patogumus? (42)

Lietuviškos tingiosios vasaros politika, kaip visada, atostogaujančiai tyli. Net netikėtai...

Močiutės kančios paskatino netylėti: štai kaip su sunkiais ligoniais elgiamasi Lietuvoje (171)

Šiuos apmąstymus parašyti norėjau dar prieš dvejus metus, kai sirgo mano mylima močiutė....

Metė vyrą dėl emigracijoje sutikto meilužio, tačiau laimės nerado: pykau ant savęs, kad taip atsitiko (76)

Esu dviejų, nuostabių vaikų mama, kuri susilaukė vaikų iš meilės su savo tautybės žmogumi....

Pasidalino 10 patarimų ir taisyklių atvykstantiems gyventi į Kauną (79)

Dėl geriausių Lietuvos universitetų koncentracijos Kauno mieste, neretai jam klijuojama...

Konfliktas Klaipėdos senamiestyje atvėrė miesto žaizdą: tai yra jo žlugdymas (32)

Klaipėdoje pasistačiusi mašiną, vietoje, kurioje statau 10 metų, buvau išvyta neaiškaus,...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Apie įtakingiausius verslininkus ir ekonomistus – pokalbis su Arvydu Avuliu, Nerijumi Mačiuliu ir Robertu Dargiu vyksta apklausa (16)

DELFI šiandien paskelbė 2019 metų Lietuvos įtakingiausiųjų verslininkų ir ekonomistų...

Skandalų purtomų Žiežmarių gyventojai išplatino viešą laišką: vis dėlto šie žmonės yra ne tokie kaip mes (201)

Po sprendimo į naujus namus Žiežmariuose perkelti 10 protinę negalią turinčių asmenų...

Po žoliapjove patekusio mažylio šeimai – dvigubas sukrėtimas: sūnelį sužalojo duktė, tuo susidomėjo tarnybos (4)

Savaitgalį žaidžiančiam kieme berniukui žoliapjove kojos pirštus nupjovė mažametė sesutė....

Beveik 2 prom. pripūtęs garsusis kelių erelis Tumėnas: yra kaip yra (14)

Dėl Vilniuje sukeltos baisios avarijos, kai skriedamas dideliu greičiu taranavo policijos...

Tikrasis Netanyahu „žygio“ pas Zelenskį tikslas

Per patį rinkiminių lenktynių įkarštį ir ginčus su JAV demokratais, Izraelio premjeras...

Pradėjus aiškintis, kaip prie Matijošaičio įmonės sklypų ežeras virto sausuma, savivaldybė patyrė tikrą nesėkmių ruožą (343)

DELFI paskelbus publikaciją apie galimai nukasinėtą Lampėdžio ežero pakrantę šalia Kauno mero...

Skvernelis išsižada plano grąžinti senąją ilgųjų savaitgalių tvarką (31)

Seimui lapkričio 2-ąją – Vėlines paskelbus nedarbo diena , premjeras Saulius Skvernelis...

Automobilių mokestis daugeliui bus siurprizas: kiek turės mokėti, sužinos tik paskutinę minutę (372)

Planuojamas taršos mokestis kelia karštas diskusijas. Nors šį mokestį turėtų mokėti daugelis,...

Sandoris milžinas baigtas: Lietuvos skelbimų portalai parduoti už šimtamilijoninę sumą (25)

Skelbimų svetainės „ Autoplius.lt “, „Aruodas.lt“ ir „Skelbiu.lt“ turi naują savininką...

Dvyliktuką Pietų Korėjoje pasirinksiantis Adomaitis ėmė taikyti bausmes dėl klaidų (44)

Lietuvos krepšinio rinktinė trečiadienio vakarą išvyksta į paskutinį kontrolinį turnyrą...