Paskutiniai metai mokykloje – vieni gražiausių ir sunkiausių. Šventes lydi mokymasis egzaminams, norą dar bent šiek tiek laiko praleisti su klasės draugais – rūpesčiai, kad laikas iki egzaminų pamažu senka. DELFI Pilietis paprašė skaitytojų pasidalinti patarimais, kaip ruoštis egzaminams ir atsikratyti slegiančios baimės prieš šį svarbų įvykį.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pasak DELFI skaitytojo Roko, reikia ne tik mokytis, bet ir atsipalaiduoti:

„Sveiki, abiturientai. Kas aš? Rokas Lukšys, abiturientas iš Šiaulių Didždvario gimnazijos.

Kodėl rašau? Nes mokausi Šiaulių Didždvario gimnazijos Tarptautinio bakalaureato diplomo programoje ir gegužės 17 d. baigiau savo egzaminų sesiją. Ką galėčiau patarti savo bendražygiams? Muzikos, kuri jus atpalaiduoja nuo kamuojančio nerimo. Bet apie tai vėliau.

Pradėsiu nuo savo pasiruošimo egzaminams istorijos. O ji ilga... Viskas prasidėjo praėjusių mokslo metų rugsėjį. Nauja programa, nauji iššūkiai, naujos pergalės, kurias kiekvieną dieną bandydavau pasiekti. Ir staiga, nepastebimai atėjo mokyklinio šimtadienio diena. O mūsų programos mokiniams - penkiasdešimtadienis. Ar ne taip pat ir jums nutiko, abiturientai?

Laikas pralekė, o, rodos, nuveikta tiek mažai. Ir štai nerimas, kaustantis mintis ir neleidžiantis naktį užmigti po truputį užvaldo visą kūną. Ir pirma mintis, atėjusi į galvą: „aš neišlaikysiu“. Kodėl aš leisdavau sau taip ilsėtis, kai galėjau mokytis? Kodėl neklausydavau mokytojų, kai jie sakydavo, jog laikas nepaliaujamai greitai bėga? Nežinau. Taip, tai gražiausi mokykliniai metai, kurie pilni švenčių ir džiaugsmo, bet netikėtai priveda prie paskutinės finišo tiesiosios, keliantis iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį.

Baisu? Žinoma, kad baisu, tik nedažnai tai pripažįstame patys. Ir štai - paskutinio skambučio šventė. Stovime prieš žmones, kurie aukojo savo laiką ir jėgas padėdami ruoštis egzaminams, veiduose šypsena, o galvoje - chaosas. Už poros dienų pirmasis egzaminas, o atrodo tiek daug dar nežinai, o ir spėti išmokti turbūt neišeis. Gal fortūna atsisuks į mano pusę? Gal prieš miegą pasidėti po pagalvę visas knygas, kad miegodamas geriau išmokčiau? Pasirinkti visų laikomų egzaminų dalykų korepetitoriaus paslaugas? Viso šito nereikia. Užtektų ir tiek:

1. Kiekvieną likusią dieną iki egzamino bent kelias valandas praleisk lauke - pabėgiok ar tiesiog išvesk šunį į lauką. Organinės chemijos mokymasis per naktį nepadės iš viso, o atsikėlęs rytą jau būsi daug ką užmiršęs.

Patarimai abiturientams iš pirmų lūpų: kaip atsikratyti baimės prieš egzaminus
© DELFI / Šarūnas Mažeika

2. Popiečio miegas - kelias į racionalų mąstymą ir gerą atmintį, kuri jums labiau pagelbės nei „iškalta“ knyga per naktį. Man asmeniškai pakanka dviejų valandų miego grįžus iš mokyklos, kad atsikėlęs produktyviai galėčiau mokytis. Pajusk savo miego ritmą ir pamiegok.

3. Po intensyvaus ruošimosi klausyk savo mėgstamos, tave raminančios muzikos. Apmąstyk per dieną nuveiktus darbus ir susikaupk artėjantiems egzaminams.

4. Susidaryk veiksmų planą. Gerai suplanuotas laikas leis tinkamai pasiruošti artenčiam egzaminui, ruošiantis konkrečiam egzaminui konkrečiu laiku. Egzaminų tvarkaraštis tau jau žinomas - išnaudok jo informaciją.

O apibendrinant šiek tiek faktų:

1) Tarptautinio bakalaureato diplomo programos (IBDP) egzaminų sesija trunka 2-3 savaites, kurios metu per dieną gali būti iki keturių skirtingų egzaminų. Jie yra laikomi rytinėje ir vakarinėje sesijose. Bakalaureato mokiniai laiko visus egzaminus iš pasirinktų akademinių dalykų.

2) Besiruošdamas egzaminams susidariau sistemą, pagal kurią mokiausi akademinius dalykus sekcijomis: 1 savaitė - gamtos mokslai (chemija/biologija), 2 savaitė - kalbos (lietuvių k./ anglų k.), 3 savaitė - tikslieji mokslai (matematika ir ekonomika). Likus savaitei iki egzaminų, kartojau nežinomas informaciją konsultacijose su mokytojais.

3) Likus dienai iki egzamino ilsėjausi. Dieną išbėgau į mišką pabėgioti, atsipalaiduodamas emociškai. Dėka šeimos pagalbos, ruošdamasis egzaminams valgiau pilnavertį maistą, kuris skatino smegenų veiklą. Kiekvieną dieną suvalgydavau po plytelę šokolado.

4) Daug miego. Kaip ir patarlėje „ko neprivalgei - to neprilaižysi“, taip ir pasiruošime egzaminams - nepagailėkite laiko miegui. Ir svarbiausia - nebijok. Parodyk, ką geriausiai moki ir liksi įvertintas. Sėkmės!“.

Patarimais pasidalijo ir DELFI skaitytoja Ugnė:

„Esu abiturientė ir, manau, kaip ir daugeliui žmonių, taip ir man sunkiausia būna pavasarį. Taigi, būti dvyliktoku ne tik pavasarį nepavydėtina. Kaip sakoma - savu laiku, savi rūpesčiau. Bet emocinis nestabilumas ypač išryškėja pavasarį, kai prieš egzaminų maratono pradžią prasideda įvairios savikontrolės problemos. Juk kaip galima mokytis, kai už lango pavasaris?

Tačiau baimė niekuomet neapleidžia net ir geriausiai besimokančių. Įtampa ypač pradedama jausti likus vos kelioms savaitėms iki egzaminų. Stropiai besimokydama visus metus, iki šiol taip tvirtai savimi nepasitikiu, kad galėčiau būti rami dėl savo pasirenkamų sprendimų. Tačiau likus savaitei iki paskutiniojo skambučio supratau, kad visiškai nereikia jaudintis, nes ką geriausiai galėjai, jau padarei.

Vis dėlto, geriausias būdas atsipalaiduoti yra saviraiška. Dailė, muzika ar šokiai - pats geriausias būdas atsipalaiduoti. Paskęsti harmonijos pasaulyje. Tačiau panirus į meną, reikia išmokti ir susikaupti, taigi visiems abiturientams patarčiau daryti tai, ką jie geriausiai sugeba: atsipalaiduoti!

Viena ar kita stiklinė sulčių - tai ne tik vitaminų „bomba“, bet ir vaistas nuo streso. Juk pavasarį mums visiems trūksta vitaminų. Kiekvienas turi savo metodus likus dienai iki egzamino: vieni mokosi, kiti pramogauja, o aš patarčiau gerai pailsėti ir išsimiegoti, nieko nėra geriau už prabudimą neužtinusiomis, žvaliomis akimis. Bet visų svarbiausia yra tikėti tuo, ką darai, nes turime žinoti, kad niekas už mus geriau nepadarys kaip tik mes patys, todėl mieli abiturientai, sekmės egzaminuose!“, - rašo DELFI skaitytoja Ugnė P.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Taip pat pasidalinkite patirtimi: ar verta mokytis, likus dienai iki egzamino? Gal geriau pailsėti? Galbūt taip pat labai bijojote egzaminų, bet galite papasakoti, kaip pavyko susikaupti atliekant užduotis? Negailėkite patarimų abiturientams!

Už geranorišką dalijimąsi patirtimi Jūsų laukia prizas – dvi knygos: G. Baikštytės parašyta knyga „Rimo Tumino sodas“ ir A. Ikamo parengta knyga „Banginis prarijo lietuvį: nepaprasti lietuvių nuotykiai 1900-1940 metais“. Patarimus ir sėkmės istorijas siųskite el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Abiturientas“ iki gegužės 24 d.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iškelta galva išėjo pas jaunesnę meilužę – po trijų mėnesių susivokė padaręs didžiausią kvailystę (171)

Suteikti – nesuteikti... Gali svarstyti šaltu protu kiek tik nori, bet juk esame mokomi klausytis...

Kauniečių pasipūtimas patyrė fiasko: ginčas „kieno eglutė gražesnė“ nėra pagrindinė problema (85)

Visvaldai, kur diržas? Tavo komanda užmigo ant laurų! Taip, kreipiuosi familiariai, bet ar ne taip...

Mamą papiktino traukinio bilietų pirkimo tvarka vaikams: nepirkau iš principo (128)

Teko savaitgalį keliauti su dviem vaikais pas senelius. Visada važiuodavome mašina, bet dabar...

Maniau, kad buvusioji subrendo – po darbo vakarėlio supratau jos tikrąją prigimtį (168)

Kartais gyvenime tiesiog būna taip, kad užeini į parduotuvę ir pamatai akciją prekei, kurią...

Pamokoje reiktų bent dviejų mokytojų – būtų daugiau interaktyvumo ir mažiau skaitymo (34)

Pirmiausia „emigravo“ pozityvumas... Taip noriu pradėti savo ilgojo laiško pirmąją...

Top naujienos

Orai: dangus maišysis su žeme – užgrius krituliai (5)

Artimiausiomis dienomis šalyje viena kritulių banga keis kitą, tad vairuotojų laukia galybė...

Vilniuje kavinę atidaręs klaipėdietis darbuotojams 350 eurų mokėti nenori (111)

Gruodžio 1 d. vilniečiai sugužėjo į Katedros aikštę ir plodami katučių stebėjo eglės...

Naujausios medikų išvados privers suklusti: kasdienio palydovo žala sveikatai nusileidžia tik rūkymui (28)

Medikai sunerimę: dabartinė karta po truputį kursta, o ypač dažnai skundžiasi blogai girdintys...

Į Lietuvą grįžusi emigrantė: buvo juokinga, kiek gausiu pinigų (44)

Dieną, kai su Egle susitikau Bernardinų sode, švietė šiam metų laikui nebūdinga saulė. „Aš...

Būna ir taip: vėjas nulenkė pasakiškai išpuošto dvaro eglę (2)

Antradienio vakarą DELFI skaitytoja pranešė, kad dėl stipraus vėjo nulinko pagrindinės Kauno...

Ieškojo Vanago-Ramanausko bendražygių žūties vietos: sukrečiantys įspūdžiai išliks visam gyvenimui (236)

Ką daryti, jei atėjo savaitgalis, nesinori versti kalnų ir kyla begalinis noras ekspromtu nuveikti...

LaVaras Ballas prakalbo apie kelionę į Prienus, pasilikti Lietuvoje jo prašo NBA legenda supažindinti su šalimi žada Valančiūnas (7)

Savo sūnus iš Kalifornijos į Prienus siunčiantis LaVaras Ballas žada vykti kartu su jais, o...

Save nustebinusi Meilutytė susigrąžino pasitikėjimą savimi ir seniai girdėtą Lietuvos himną specialiai DELFI iš Kopenhagos (92)

Lietuvos plaukimo rinktinė prie Dano Rapšio iškovoto bronzos medalio trečiadienį pridėjo ir...

Brolis ir latvis per pratęsimą nukalė „Lietkabeliui“ svarbią pergalę Italijoje (17)

Panevėžio „Lietkabelis“ (4/4) Europos taurės turnyro B grupės rungtynėse Italijoje per...

Išrinkite stilingiausią 2017 m. Lietuvos pramogų pasaulio moterį (88)

Metams artėjant į pabaigą, DELFI Stilius tradiciškai kviečia išrinkti stilingiausią 2017...