aA
Neseniai atšventėme Lietuvos nepriklausomybės 25-metį. Nors esu gan apolitiškas, tačiau labai džiaugiuosi, kad esame laisvi ir galime nebijodami reikšti savo mintis bei įsitikinimus. Man patinka gyventi laisvoje visuomenėje, kurioje kiekvienas gali išreikšti savo asmenybę, nebijoti pasmerkimo ir persekiojimo už savitumą. Tik tokia visuomenė gali būti sėkminga, produktyvi ir laiminga. Tačiau neseniai įvyko tai, kas sužlugdė mano euforinę nuotaiką.
© DELFI / Ainis Gurevičius

Savaitgalio vakarą nusprendžiau nueiti į parduotuvę maisto. Pakeliui mane sustabdė du policijos pareigūnai, kurie mandagiai paprašė manęs pateikti savo dokumentą ir parodyti, ką turiu kišenėse, dar paklausė iš kur ir kur einu. Pirma mintis buvo, kad turbūt paskelbta komendanto valanda, tačiau iškart atmečiau šį variantą kaip nerealų. Paklausiau jų: „Kodėl? Ar aš darau ką nors antiįstatytimišką?“ Jie atsakė, kad aš jiems atrodau įtartinas. „O kuo įtartinas?“ Nes ėjau nuleidęs galvą…

Visi puikiai supranta, kad policija puikiai moka manipuliuoti kaltinimu „įtartinas“. Tačiau kuriame įstatyme galime rasti įtartino žmogaus apibūdinimą? Pamaniau, kad esu diskriminuojamas dėl savo išvaizdos, nes netoliese ėjo ir kiti žmonės, bet sustabdytas buvau aš.

Policininkai manęs paklausė, ar gali padėti mano ištrauktus daiktus ant žemės, aš jiems leidau (taip, aš per daug geras). Deja, pasibaigus kratai jie jų nepakėlė. Taigi, nors pareigūnai kalbėjo labai mandagiai, man pasirodė, kad elgėsi arogantiškai. Užsirašę mano vardą ir pavardę, o gal ir dar kažką, grąžino dokumentą. Paklausus, kodėl užsirašė mano asmens duomenis, policininkas kažką sulemeno, bet taip man ir nesugebėjo paaiškinti, kodėl (…).

Parėjęs namo, įsijungiau kompiuterį ir štai ką radau – teisininko komentarą dėl panašaus įvykio (...)

Taigi man kilo keli klausimai. Policininkai man nepateikė jokio teisinio pagrindo. Suprantu, kad jei kur nors netoliese iš močiutės buvo atimtas telefonas ir patruliai operatyviai ieškojo nusikaltėlio, tada jie visiškai teisėtai gali kratyti žmones atitinkančius išvaizdos apibūdinimą, ieškodami įkalčių. Bet jie nieko man nepaaiškino, nes greičiausiai nebuvo jokio nusikaltimo. Jie tiesiog pamatė išsiskiriantį žmogų ir atliko, mano manymu, diskriminuojančius veiksmus.

Atlikę patikrą jie nesurašė jokio protokolo, kuriame būtų surašytos kratos priežastys ir rezultatai. Visa tai suprantu, nes jie paprasčiausiai neturėjo jokios priežasties manęs kratyti ir protokolas tik įrodytų jų, mano galva, antiįstatymišką veiksmą. Juk eiti nuleidus galvą nėra nusikaltimas… Ar jau yra? (...)

Visada galvojau, kad laisvoje, demokratinėje valstybėje galiu vaikščioti, kur noriu ir kada noriu, tačiau pasijutau kaip kokioje neramumų apimtoje šalyje, kur paskelbta komendanto valanda ir mane gali sustabdyti pareigūnai, apklausti iš kur ir kur einu, patikrinti dokumentus, iškratyti ir užsirašyti mano asmens duomenis. Galbūt Rusijoje ir ramiais laikais galima to tikėtis, bet čia mes visai neseniai džiaugėmės, kad išsivadavom iš Sovietų sąjungos priespaudos ir nesame jos dalimi (…).

Gerbiamas prof. Leonidas Donskis yra pasakęs: „Visos valstybės pažeidžia žmogaus teises, bet demokratinės, laimei, to neneigia ir net gina jas.“ Taigi pažiūrėsim, ar mūsų valstybė demokratinė. Gerai, kad su manimi nėjo mano draugai užsieniečiai, man būtų gėda už savo šalį. Ir ką jie papasakotų grįžę?..

Neminiu jokių pavardžių, veiksmo vietos ir laiko, neviešinu vaizdo įrašo, nes nesiekiu asmeninio keršto. Nenoriu rašyti jokių skundų ir jokių nuobaudų patruliams. Tenoriu, kad teisėsauga gintų įstatymą ir jo laikytųsi, kad taptų verta policijos vardo. Man net nereikia pareigūnų pasiaiškinimo ar komentaro, kaip būna po laiškais. Neabejoju, kad jie sugalvos, kaip išsisukti. Tenoriu, kad visuomenė žinotų, kas vyksta mūsų laisvoje šalyje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrį, siekiant išsiaiškinti, ar policininkai pasielgė teisėtai.

Buvo nurodyta, kad jei policijos pareigūnams asmuo atrodo įtartinas, jie gali prašyti savanoriškai parodyti turimus daiktus. Pareigūnai taip pat patvirtino, kad minimu atveju, kilus įtarimui, pareigūnai gali paprašyti parodyti asmens tapatybę liudijantį dokumentą ir užsirašyti duomenis. Peržiūrėjus žmogaus savanoriškai parodytus daiktus, protokolo, kad žmogus neturi neleistinų daiktų, surašymas nėra numatytas.

„Bendraudamas su asmenimis patrulis privalo laikytis Lietuvos policijos pareigūnų etikos kodekso normų. Kreipdamasis į asmenį, turi pasisveikinti, pasakyti savo pareigas, pavardę, trumpai ir aiškiai išdėstyti kreipimosi priežastį ir tikslą.

Asmenų reikalavimu patrulis privalo pateikti (parodyti) tarnybinį pažymėjimą, neperduodamas jo į rankas. Rodomas tarnybinis pažymėjimas negali būti įdėtas į piniginę ar aplanką, negali būti uždengti jo įrašai“, – į klausimą, kokią informaciją turi pateikti pareigūnai sustabdytam asmeniui, atsakyta policijos komentare.

Taip pat paaiškinta, kad šiuo atveju žmogus nebuvo „apieškomas“, t.y. jam nebuvo atliekama dalinė asmens apžiūra. „Turimus daiktus, kaip pats rašo, parodė savanoriškai, dėkojame jam už bendradarbiavimą“, – nurodė pareigūnai.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvių bruožas, kuris erzina: tautiečiai tik apsimeta viskuo nepatenkinti (7)

Lietuviai laimingų žmonių tauta. O jeigu kartais mums pasirodo priešingai, tai tik dėl to, kad...

Pasodino vaiką ant „nusiraminimo“ kėdės šalia baseino – viską mačiusio vyro komentaras įskaudino (26)

Viskas atsitiko prieš kokį mėnesį. Buvau „Impulso“ sporto klubo baseine su vyresniais...

Jauną motiną pribloškė akušerės sprendimas – tik vėliau sužinojo jo priežastį (115)

Mano istorija prasideda 2018 metais kovo 27 dieną. Gimdžiau mažesnio Lietuvos miesto gimdymo...

Vaikino neatsargūs žodžiai privedė iki skyrybų, bet jo pamiršti negali (21)

Nuo tos dienos, kai perskaičiau šį laišką, kurį rašei prieš Valentino dieną, negaliu ramiai...

Svajonę išvykti į Australiją sužlugdė kliūtis, kurios nesitikėjo (20)

Turbūt ne vienas esate girdėjęs apie „Working Holiday“ programą. Ši programa yra skirta...

Top naujienos

Šalis, kur prostitucija – tiesiog verslas: kaip tai atrodo iš arti (190)

Na, va jums ir prašome, dar viena spalvinga spalvingos šalies pusė. Aš su prostitucija...

Paaiškino, kodėl „klevai“ laikiną vairuotojo pažymėjimą turės 3 metus (28)

Keičiasi tvarka, nurodanti, kiek laiko galioja pradedantiesiems vairuotojams išduodamas laikinasis...

Europos čempionato atrankos starte Rusijos rinktinė gavo skambų antausį Briuselyje (22)

2020 metų Europos futbolo čempionato atranką Rusijos rinktinė pradėjo pralaimėjimu. Briuselyje...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos (44)

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

„Olympiakos“ įteikė dovaną „Žalgiriui“, suomis išplėšė pergalę rungtynėse su „Barcelona“ (5)

Pirėjo „Olympiakos“ (14-14) įteikė netikėtą dovaną dėl likusių trijų laisvų kelialapių...

Lietuvoje siaučiant tymų protrūkiui Veryga pripažįsta veiksmų plano neturintis (342)

Lietuvoje – tymų proveržis: šiemet jau užfiksuoti 224 atvejai. Pernai tokių buvo 30.

„Žalgirio“ svajonę pasvėręs Kuzminsko brolis: būtų nuostabu, jei tolyn patektų ir Kaunas, ir Milanas laida „Krepšinio zona“ (21)

Dar prieš tris savaites nekantriausi Lietuvos žurnalistai jau skubėjo laidoti Kauno „Žalgirio“...

Prašmatniame gimtadienyje – daugiau nei 100 kviestinių svečių (31)

Ketvirtadienio vakarą interjero tekstilės kompanija „Audrineta“ atšventė aštuonioliktą...

Ekspertas apie išvadas dėl buvusio Putino bendražygio mirties: nieko panašaus nebuvau matęs (98)

Lūžęs kaklo kaulas, kuris lūžta labai retai, nebent smaugimo ar dusinimo atveju, kraujo...

Netrukus vėl suksime laikrodžius – miegosime trumpiau (249)

Paskutinį kovo sekmadienį vėl teks pasukti laikrodžių rodykles – šį kartą jas suksime pirmyn...