Neseniai atšventėme Lietuvos nepriklausomybės 25-metį. Nors esu gan apolitiškas, tačiau labai džiaugiuosi, kad esame laisvi ir galime nebijodami reikšti savo mintis bei įsitikinimus. Man patinka gyventi laisvoje visuomenėje, kurioje kiekvienas gali išreikšti savo asmenybę, nebijoti pasmerkimo ir persekiojimo už savitumą. Tik tokia visuomenė gali būti sėkminga, produktyvi ir laiminga. Tačiau neseniai įvyko tai, kas sužlugdė mano euforinę nuotaiką.
© DELFI / Ainis Gurevičius

Savaitgalio vakarą nusprendžiau nueiti į parduotuvę maisto. Pakeliui mane sustabdė du policijos pareigūnai, kurie mandagiai paprašė manęs pateikti savo dokumentą ir parodyti, ką turiu kišenėse, dar paklausė iš kur ir kur einu. Pirma mintis buvo, kad turbūt paskelbta komendanto valanda, tačiau iškart atmečiau šį variantą kaip nerealų. Paklausiau jų: „Kodėl? Ar aš darau ką nors antiįstatytimišką?“ Jie atsakė, kad aš jiems atrodau įtartinas. „O kuo įtartinas?“ Nes ėjau nuleidęs galvą…

Visi puikiai supranta, kad policija puikiai moka manipuliuoti kaltinimu „įtartinas“. Tačiau kuriame įstatyme galime rasti įtartino žmogaus apibūdinimą? Pamaniau, kad esu diskriminuojamas dėl savo išvaizdos, nes netoliese ėjo ir kiti žmonės, bet sustabdytas buvau aš.

Policininkai manęs paklausė, ar gali padėti mano ištrauktus daiktus ant žemės, aš jiems leidau (taip, aš per daug geras). Deja, pasibaigus kratai jie jų nepakėlė. Taigi, nors pareigūnai kalbėjo labai mandagiai, man pasirodė, kad elgėsi arogantiškai. Užsirašę mano vardą ir pavardę, o gal ir dar kažką, grąžino dokumentą. Paklausus, kodėl užsirašė mano asmens duomenis, policininkas kažką sulemeno, bet taip man ir nesugebėjo paaiškinti, kodėl (…).

Parėjęs namo, įsijungiau kompiuterį ir štai ką radau – teisininko komentarą dėl panašaus įvykio (...)

Taigi man kilo keli klausimai. Policininkai man nepateikė jokio teisinio pagrindo. Suprantu, kad jei kur nors netoliese iš močiutės buvo atimtas telefonas ir patruliai operatyviai ieškojo nusikaltėlio, tada jie visiškai teisėtai gali kratyti žmones atitinkančius išvaizdos apibūdinimą, ieškodami įkalčių. Bet jie nieko man nepaaiškino, nes greičiausiai nebuvo jokio nusikaltimo. Jie tiesiog pamatė išsiskiriantį žmogų ir atliko, mano manymu, diskriminuojančius veiksmus.

Atlikę patikrą jie nesurašė jokio protokolo, kuriame būtų surašytos kratos priežastys ir rezultatai. Visa tai suprantu, nes jie paprasčiausiai neturėjo jokios priežasties manęs kratyti ir protokolas tik įrodytų jų, mano galva, antiįstatymišką veiksmą. Juk eiti nuleidus galvą nėra nusikaltimas… Ar jau yra? (...)

Visada galvojau, kad laisvoje, demokratinėje valstybėje galiu vaikščioti, kur noriu ir kada noriu, tačiau pasijutau kaip kokioje neramumų apimtoje šalyje, kur paskelbta komendanto valanda ir mane gali sustabdyti pareigūnai, apklausti iš kur ir kur einu, patikrinti dokumentus, iškratyti ir užsirašyti mano asmens duomenis. Galbūt Rusijoje ir ramiais laikais galima to tikėtis, bet čia mes visai neseniai džiaugėmės, kad išsivadavom iš Sovietų sąjungos priespaudos ir nesame jos dalimi (…).

Gerbiamas prof. Leonidas Donskis yra pasakęs: „Visos valstybės pažeidžia žmogaus teises, bet demokratinės, laimei, to neneigia ir net gina jas.“ Taigi pažiūrėsim, ar mūsų valstybė demokratinė. Gerai, kad su manimi nėjo mano draugai užsieniečiai, man būtų gėda už savo šalį. Ir ką jie papasakotų grįžę?..

Neminiu jokių pavardžių, veiksmo vietos ir laiko, neviešinu vaizdo įrašo, nes nesiekiu asmeninio keršto. Nenoriu rašyti jokių skundų ir jokių nuobaudų patruliams. Tenoriu, kad teisėsauga gintų įstatymą ir jo laikytųsi, kad taptų verta policijos vardo. Man net nereikia pareigūnų pasiaiškinimo ar komentaro, kaip būna po laiškais. Neabejoju, kad jie sugalvos, kaip išsisukti. Tenoriu, kad visuomenė žinotų, kas vyksta mūsų laisvoje šalyje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrį, siekiant išsiaiškinti, ar policininkai pasielgė teisėtai.

Buvo nurodyta, kad jei policijos pareigūnams asmuo atrodo įtartinas, jie gali prašyti savanoriškai parodyti turimus daiktus. Pareigūnai taip pat patvirtino, kad minimu atveju, kilus įtarimui, pareigūnai gali paprašyti parodyti asmens tapatybę liudijantį dokumentą ir užsirašyti duomenis. Peržiūrėjus žmogaus savanoriškai parodytus daiktus, protokolo, kad žmogus neturi neleistinų daiktų, surašymas nėra numatytas.

„Bendraudamas su asmenimis patrulis privalo laikytis Lietuvos policijos pareigūnų etikos kodekso normų. Kreipdamasis į asmenį, turi pasisveikinti, pasakyti savo pareigas, pavardę, trumpai ir aiškiai išdėstyti kreipimosi priežastį ir tikslą.

Asmenų reikalavimu patrulis privalo pateikti (parodyti) tarnybinį pažymėjimą, neperduodamas jo į rankas. Rodomas tarnybinis pažymėjimas negali būti įdėtas į piniginę ar aplanką, negali būti uždengti jo įrašai“, – į klausimą, kokią informaciją turi pateikti pareigūnai sustabdytam asmeniui, atsakyta policijos komentare.

Taip pat paaiškinta, kad šiuo atveju žmogus nebuvo „apieškomas“, t.y. jam nebuvo atliekama dalinė asmens apžiūra. „Turimus daiktus, kaip pats rašo, parodė savanoriškai, dėkojame jam už bendradarbiavimą“, – nurodė pareigūnai.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Smalsumas KET pažeidėjui kainavo brangiai – tokios atomazgos nesitikėjo (18)

Neseniai mane pasiekė pranešimas iš VMI , kad man paskirta administracinė nuobauda už kelių...

Pasibaisėjo komentarais dėl nunuodyto šuns: ar jūs tikrai pateisinate nusikaltėlius? (419)

Po paskutinės paviešintos istorijos , kai buvo nunuodytas pasaulyje gerai žinomas šuo,...

Feisbuke plintantis vaizdo įrašas papiktino pedagogę: ar tai tikrai juokinga? (4)

„Facebook“ plinta videoįrašas apie mamą, kuri mano esant juokinga pirkti žaislą ir gąsdinti...

Ištekėjusi moteris su meilužiu sudarė žodinę sutartį: nesididžiuoju savo sprendimu (261)

Noriu ir aš papasakoti savo istoriją. Esu 47-erių moteris, susituokusi gyvenu 27 - erius metus.

Vaizdas Kėdainių poliklinikoje sukrėtė: kol visuomenė tylės, tol niekas nesikeis (27)

„Tokia situacija man primena 1980 m.“, – DELFI redakcijai piktinosi moteris, kurią šokiravo...

Top naujienos

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (35)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Gedintis tėvas po kraupios avarijos: nusipirkęs naują „Toyota“ tokios baigties nesitikėjau (256)

„Lekiam namo“, – tokia žinute savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Virginijus...

Ingrida Kazlauskaitė po žinios apie tai, kad JAV penkeriems metams įkalintas Aaronas Perezas: turėtume pasistengti suprasti jį ir nesmerkti (18)

Milijonieriumi mūsų šalyje pristatydavęs Aaronas Perezas greitai įsiliejo į šou pasaulį ir...

Nenustebkite, jei už paslaugas ligoninėje paprašys susimokėti (59)

Jeigu medikų pagalbos prireikė savaitgalį ar šventinę dieną, tačiau ta pagalba nėra skubi,...

Mistinis Kelių direkcijos pirkinys už daugiau nei 100 tūkst. eurų, apie kurį ji nedaugžodžiauja (61)

Itin išmani vairuotojų įspėjimo apie laukinius gyvūnus sistema kelyje Rokiškis–Panevėžys...

Net 5,6 tūkst. gyventojų iš „Sodros“ sulaukė nemalonių žinių: pasitikrinkite savo paskyras (97)

„Sodra“ 5,6 tūkst. gyventojų išsiuntė priminimus, jog jiems gali tekti sumokėti privalomojo...

Artėja spanguoliavimo sezonas: kur uogauti ir kokio derliaus laukti

Vasariškiems orams ir pramogoms traukiantis, prasideda kiti malonumai – rudens derliaus rinkimas....

Lietuviai parodė, kaip vos per tris dienas seną šulinį pavertė kiemo puošmena (9)

Sodybose arba individualių namų kiemuose iki šiol dar galima aptikti šulinių, kurie anksčiau...

Netikėtai mirusį dėdę palaidojo kaimynas: sukrėsti giminaičiai siekia išsikasti jį atgal (143)

Apie dėdės mirtį sužinojome tik tada, kai jis buvo palaidotas, pasakoja ukmergiškė Milda...

Mokytojams skirta informacija šokiravo žmogaus teisių gynėjus: užkliuvo ir masturbacijos, ir homoseksualumo temos (138)

Žmogaus teisių organizacijų koalicija, vienijanti aštuonias Lietuvoje veikiančias nevyriausybines...