Neseniai atšventėme Lietuvos nepriklausomybės 25-metį. Nors esu gan apolitiškas, tačiau labai džiaugiuosi, kad esame laisvi ir galime nebijodami reikšti savo mintis bei įsitikinimus. Man patinka gyventi laisvoje visuomenėje, kurioje kiekvienas gali išreikšti savo asmenybę, nebijoti pasmerkimo ir persekiojimo už savitumą. Tik tokia visuomenė gali būti sėkminga, produktyvi ir laiminga. Tačiau neseniai įvyko tai, kas sužlugdė mano euforinę nuotaiką.
© DELFI / Ainis Gurevičius

Savaitgalio vakarą nusprendžiau nueiti į parduotuvę maisto. Pakeliui mane sustabdė du policijos pareigūnai, kurie mandagiai paprašė manęs pateikti savo dokumentą ir parodyti, ką turiu kišenėse, dar paklausė iš kur ir kur einu. Pirma mintis buvo, kad turbūt paskelbta komendanto valanda, tačiau iškart atmečiau šį variantą kaip nerealų. Paklausiau jų: „Kodėl? Ar aš darau ką nors antiįstatytimišką?“ Jie atsakė, kad aš jiems atrodau įtartinas. „O kuo įtartinas?“ Nes ėjau nuleidęs galvą…

Visi puikiai supranta, kad policija puikiai moka manipuliuoti kaltinimu „įtartinas“. Tačiau kuriame įstatyme galime rasti įtartino žmogaus apibūdinimą? Pamaniau, kad esu diskriminuojamas dėl savo išvaizdos, nes netoliese ėjo ir kiti žmonės, bet sustabdytas buvau aš.

Policininkai manęs paklausė, ar gali padėti mano ištrauktus daiktus ant žemės, aš jiems leidau (taip, aš per daug geras). Deja, pasibaigus kratai jie jų nepakėlė. Taigi, nors pareigūnai kalbėjo labai mandagiai, man pasirodė, kad elgėsi arogantiškai. Užsirašę mano vardą ir pavardę, o gal ir dar kažką, grąžino dokumentą. Paklausus, kodėl užsirašė mano asmens duomenis, policininkas kažką sulemeno, bet taip man ir nesugebėjo paaiškinti, kodėl (…).

Parėjęs namo, įsijungiau kompiuterį ir štai ką radau – teisininko komentarą dėl panašaus įvykio (...)

Taigi man kilo keli klausimai. Policininkai man nepateikė jokio teisinio pagrindo. Suprantu, kad jei kur nors netoliese iš močiutės buvo atimtas telefonas ir patruliai operatyviai ieškojo nusikaltėlio, tada jie visiškai teisėtai gali kratyti žmones atitinkančius išvaizdos apibūdinimą, ieškodami įkalčių. Bet jie nieko man nepaaiškino, nes greičiausiai nebuvo jokio nusikaltimo. Jie tiesiog pamatė išsiskiriantį žmogų ir atliko, mano manymu, diskriminuojančius veiksmus.

Atlikę patikrą jie nesurašė jokio protokolo, kuriame būtų surašytos kratos priežastys ir rezultatai. Visa tai suprantu, nes jie paprasčiausiai neturėjo jokios priežasties manęs kratyti ir protokolas tik įrodytų jų, mano galva, antiįstatymišką veiksmą. Juk eiti nuleidus galvą nėra nusikaltimas… Ar jau yra? (...)

Visada galvojau, kad laisvoje, demokratinėje valstybėje galiu vaikščioti, kur noriu ir kada noriu, tačiau pasijutau kaip kokioje neramumų apimtoje šalyje, kur paskelbta komendanto valanda ir mane gali sustabdyti pareigūnai, apklausti iš kur ir kur einu, patikrinti dokumentus, iškratyti ir užsirašyti mano asmens duomenis. Galbūt Rusijoje ir ramiais laikais galima to tikėtis, bet čia mes visai neseniai džiaugėmės, kad išsivadavom iš Sovietų sąjungos priespaudos ir nesame jos dalimi (…).

Gerbiamas prof. Leonidas Donskis yra pasakęs: „Visos valstybės pažeidžia žmogaus teises, bet demokratinės, laimei, to neneigia ir net gina jas.“ Taigi pažiūrėsim, ar mūsų valstybė demokratinė. Gerai, kad su manimi nėjo mano draugai užsieniečiai, man būtų gėda už savo šalį. Ir ką jie papasakotų grįžę?..

Neminiu jokių pavardžių, veiksmo vietos ir laiko, neviešinu vaizdo įrašo, nes nesiekiu asmeninio keršto. Nenoriu rašyti jokių skundų ir jokių nuobaudų patruliams. Tenoriu, kad teisėsauga gintų įstatymą ir jo laikytųsi, kad taptų verta policijos vardo. Man net nereikia pareigūnų pasiaiškinimo ar komentaro, kaip būna po laiškais. Neabejoju, kad jie sugalvos, kaip išsisukti. Tenoriu, kad visuomenė žinotų, kas vyksta mūsų laisvoje šalyje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrį, siekiant išsiaiškinti, ar policininkai pasielgė teisėtai.

Buvo nurodyta, kad jei policijos pareigūnams asmuo atrodo įtartinas, jie gali prašyti savanoriškai parodyti turimus daiktus. Pareigūnai taip pat patvirtino, kad minimu atveju, kilus įtarimui, pareigūnai gali paprašyti parodyti asmens tapatybę liudijantį dokumentą ir užsirašyti duomenis. Peržiūrėjus žmogaus savanoriškai parodytus daiktus, protokolo, kad žmogus neturi neleistinų daiktų, surašymas nėra numatytas.

„Bendraudamas su asmenimis patrulis privalo laikytis Lietuvos policijos pareigūnų etikos kodekso normų. Kreipdamasis į asmenį, turi pasisveikinti, pasakyti savo pareigas, pavardę, trumpai ir aiškiai išdėstyti kreipimosi priežastį ir tikslą.

Asmenų reikalavimu patrulis privalo pateikti (parodyti) tarnybinį pažymėjimą, neperduodamas jo į rankas. Rodomas tarnybinis pažymėjimas negali būti įdėtas į piniginę ar aplanką, negali būti uždengti jo įrašai“, – į klausimą, kokią informaciją turi pateikti pareigūnai sustabdytam asmeniui, atsakyta policijos komentare.

Taip pat paaiškinta, kad šiuo atveju žmogus nebuvo „apieškomas“, t.y. jam nebuvo atliekama dalinė asmens apžiūra. „Turimus daiktus, kaip pats rašo, parodė savanoriškai, dėkojame jam už bendradarbiavimą“, – nurodė pareigūnai.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Merginos išpažintis: traukiu tik mergišius arba vedusius (71)

Man jau 28 – eri metai. Taip jau atsitiko, kad per šiuos metus teko būti tik vienuose rimtuose...

Pamačiusi siūlomą automobilio draudimo įmoką negalėjo atsipeikėti: ar tai normalu? (250)

Kartu su vyru renkamės naują šeimos automobilį. Abu esame jauni, bet savarankiški, todėl...

Pradinukų išleistuvės – ledkalnio viršūnė: tenka pirkti darbo priemones ir mokytojai (22)

Kilo pasipiktinimas dėl renkamų lėšų pradinukų išleistuvėms, bet tai vyksta ne tik tada, kai...

Pabendravęs su vilniečiais nusprendė: jie labiausiai kenčia nuo Stokholmo sindromo (71)

Lietuva patyrė daug per ilgą savo egzistenciją – tiek gerų, tiek itin blogų metų. Oficialus ir...

Abiturientė skaičiuoja: išleistuvėms renkama tiek daug, bet padaroma taip mažai (38)

Esu vienos Šiaulių gimnazijos abiturientė ir, kaip įprasta, metų pradžioje pradėjome galvoti...

Top naujienos

Gydytojos pasakė, kiek per metus normalu sirgti vaikams ir suaugusiems (16)

Dažna tėvų problema – kone nuolat sergantis vaikas. Vizitai pas gydytoją ypač padažnėja...

Darbdaviai dėl šių darbuotojų neriasi iš kailio: kokias algas jiems siūlo (111)

Paklausiausių profesijų sąrašas plečiasi, darbo rinkoje trūksta ne tik programuotojų, IT...

Socialdemokratų „atskilėliai“ kuria partiją: buvusio elito likučiai ir „darbiečių“ pažiba pirmininku išrinko G. Kirkilą (714)

Šeštadienį į steigiamąjį suvažiavimą Vilniuje susirinko naujos politinės organizacijos –...

Po 50 val. apvirtusiame laive rado du gyvus žmones

Praėjus 50 val. po avarijos prie Malaizijos pietinių krantų išgelbėti du apvirtusio Kinijos laivo...

Landsbergis: laikas kalbėti apie mūsų, kaip politinės partijos, ateitį papildyta (584)

Artėjant 2019 metų rinkiminiam maratonui konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis partijos...

Atviras interviu su Ieva Zasimauskaite apie maldas nuo pusės penkių ryto ir veidmainystes pramogų pasaulyje (150)

Lietuva išsirinko – šįmet į didžiąją „Euroviziją“ siunčia Ievą Zasimauskaitę....

BBC: buvęs rusų šnipas parašė laišką Putinui (229)

Buvęs dvigubas Rusijos agentas Sergejus Skripalis dar prieš apnuodijimą rašė Rusijos...

Vienintelis žaislas, kurio princas Williamas su Kate neperka savo vaikams

Ne paslaptis, kad princas Williamas ir Kate Middleton siekia užtikrinti savo vaikams laimingą...

Kirkilas: partijos steigimui susimetė, norės postų Seime ir Vyriausybėje (64)

Šeštadienį Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininku tapęs Gediminas Kirkilas teigė,...

Dirbtinis intelektas – rinkodaros triukas ar išmaniųjų telefonų ateitis? (5)

Remiantis skirtingų apklausų duomenimis, žmonės savo telefonuose kasdien vidutiniškai naudojasi 9...