Nuskambėjo, nušurmuliavo mūsų šimtmečio Dainų šventė – renginys, kaip visų šių metų ašis, turėjęs šlovinti mūsų laisvę, džiaugmą, tautiškumą, valstybingumą, progresą ir ateitį. Tūkstančiai šokėjų bei dainininkų, orkestrantų bei kitokių kultūros žmonių susibūrė šiai įspūdingai savaitei. Buvo daug gražių nuotraukų, šypsenų, dainavimo, lingavimo ir plojimų. Visa tai sako, kad Lietuva yra vieninga, kad turime lojalių piliečių ir nesidžiaugti tuo neįmanoma.
© DELFI skaitytojas

Bet labai svarbu ir judėti pirmyn. O norint judėti pirmyn, privalu sugebėti įvertinti savo sugebėjimus objektyviai, negalvojant pasiteisinimų ir mąstant apie ambicijas bei vis aukštesnį lygį.

Aš, pavyzdžiui, žinojau, kad Lietuvai išsilaisvinus iš sovietinio kalėjimo, bus labai reikalinga anglų kalba, net jei man tada buvo jau beveik penkiasdešimt. Supratau, kad išsivystęs, turtingas vakarų pasaulis mums atsivers tik tada, kai mokėsiu skaityti jų kalba apie juos ir mus. Todėl kantriai investvau pinigus ir po gerų penkerių metų jau galėjau skaityti net literatūrą anglų kalba. Supratau, kad tik taip būsiu geresnis, nes, gyvenęs sovietinės kleptokratijos, išžudytos inteligentijos ir slaviškos priespaudos metais, esu dar labai netobulas, o karštos meilės Lietuvai širdyje neužtenka.

Taigi vertinau mūsų Dainų Šventę. Lyginau obuolius su obuoliais – mus su mūsų kaimynais. Ir esu tikrai nusivylęs. Estijos, Latvijos dainų šventės atrodo suorganizuotos lyg geriausių JAV šou biznio organizatorių, scenarcijai surašyti taip, kad įtraukia nuo pirmos minutės, šokių renginiai užburia savo nepriekaištinga choreografija, žiniasklaida komunikuoja renginius visų pirma jaunimui ir taip, kad gražu žiūrėti. Atskleidžiami mūsų kaimynų veidai, moderniai, skoningai. Arenos Latvijoje apšvietimas nuteikia magiškai ir neša prasmę, galima jausti sinergiją su muzika, šokiu. Jei nematėte, kviečiu pažiūrėti ir įvertinti:

Latvija:

Dainų šventė, spausti ČIA.

Šokių diena (pagreitintas vaizdas), spausti ČIA.

Estija:

Dainų šventė (2014), spausti ČIA.

Šokių diena (2014):

Pirmuoju žvilgsniu neatrodo, kad mes kažkuo labai skiriamės. Bet nors kiek pasigilinus, skirtumas pradeda ryškėti ir vis ryškėja, kol pasidaro gėda – sovietiniu patosu apsisiaubęs pranešėjas, komiškos šokėjos šalia pučiamųjų orkestro, jau penktą dainų šventę iš eilės kartojama mažiausiai pusė repertuaro. O dar LED ekranas, Lietuvos vėliavą parodęs apatinių formoje ir kontekste, visas nesusipratimas su maistu ir organizatorių sąmoningas bandymas atmesti, o po to ir sabotuoti pagalbą, spaudos konferencija su problemų neigimu, tragiškai padarytas internetinis puslapis, apgailėtinos ekrano užsklandos, ugnies įžiebimas, pateiktas kaip pagonybės ritualas ir bažnyčių dūžiai su rūko, pilkumos ir nenusakomo tono pranešėjo balsu, kuris sudarė kažkokį kičo jausmą –lyg siekiant sukelti kažkokią nostalgiją, kažkokį ilgesį kažkam. Šventės metu, su tūkstančiais besišypsančių veidų.

Šventės dalyviams ir jų tėvams ar giminėms emocijos bus pačios geriausios – „viskas mums buvo gerai, atstokit!” – nervingai šauks jie. Bet juk ir mūsų miestų daugiabučiuose senyvi tarybiniai žmonės sako tą patį apie aptrupėjusias sienas, laiptus ir balkonus, kaime žmonės atsisako tekančio vandens, nes visą gyvenimą ėjo tupyklon lauke ir jiems taip gerai. Ar tikrai norime gyventi lauko tualetų ir aptrupėjusių daugiabučių šalyje? Ar norime judėti pirmyn? Aš noriu judėti pirmyn ir klausiu savęs elementaraus klausimo – kodėl yra taip, kaip yra ir ką daryti, kad būtų geriau?

Atsakymas, mano nuomone, yra gan paprastas ir toli ieškoti nereikia. Dainų šventės renginiams jau kelis dešimtmečius vadovauja sovietines konservatorijas baigusių nomenklatūros auklėtinių gauja. Jie buvo auklėti su sovietiniu patosu, požiūrį apie eisenas susidarė iš tų privalomų sovietinių rikiuočių, o kūryba apsiriboja vienodu stiliumi ir banaliu, kone diktatūriniu požiūriu į tai, kaip turi būti apdainuojama ir apšokama Tėvynė. Jie, kaip tie apsiputoję memorialo-Vyčio fanatai, jaučia šventą pareigą paaiškinti visiems, kaip reikia mylėti Tėvynę, koks yra teisingas būdas, tonas, povyza ir daina. Visa kita jiems atrodo kaip šventvagystė, verta ištrėmimo iš to nomenklatūrinio ratelio.

Palygino Lietuvos Dainų šventę su kaimynų: esame gilioje stagnacijoje
© DELFI skaitytojas

Tas Saulius Liausa, renginio pagrindinis organizatorius ir problemų nematytojas. Vien veido išraiškas, nervingumą, sulaukus kritikos, ir nachališkumą, aiškinant, jog jokių problemų nėra, mačiau kolūkių pirmininkų ar uolių komunistų mėlynanosiuose veiduose. Jie žino, kad, norint kurti, reikia įsileisti naujus žmones, bet nauji žmonės gali pasikėsinti į dosniai dalijamus pinigus, nes kiekviena nauja idėja ir jos įgyvendinimas kainuoja. O kaip dar su pirkimais, su naujais tiekėjais, kurie gali būti visokie, ir nekorumpuotų gali pasitaikyti, ir paskųsti gali, ir kėdė gali pradėt drebėt! Todėl jokių naujovių, jokio modernumo, jokių jaunų žmonių, net dirigentų amžiaus vidurkis virš penkiasdešimties – linguokime taip pat, nelinguokime valties, monetos per bortus gali išbyrėt.

Aš matau tą požiūrį. Peržiūrėjau ir ankstenses Dainų šventes. Mano subjektyvia nuomone, mūsų gražiausia, mieliausia, didžiausia meno šventė Lietuvoje yra gilioje stagnacijoje, siekiant įsisavinti pinigus, negalvojant nei apie dalyvius, nei apie žiūrovus, nei apie Lietuvos svečius, nei apie Tėvynę.

Nesu naivus ir nemanau, kad ši situacija pasikeis – gal kitoje Dainų šventėje organizacija bus kiek geresnė, gal maistas skanesnis, bet, norėdami žiūrėti ne į praeitį, bet į ateitį, turime keisti mąstymą. To ir linkiu mums visiems.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Papasakojo, kokių merginų reikia saugotis: nieko gero iš jų nelaukite (94)

Aš pasakysiu, kad jei moteris turi du vyrus, ji tuo mėgaujasi ir nei į vieną nežiūri rimtai....

„Telia“ aptarnavimo kokybė klientą išmušė iš vėžių: man tai nesuvokiama (184)

Norėjau pranešti apie situaciją, su kuria teko susidurti naudojantis „ Telia “, vienos iš...

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (26)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dvigubos pilietybės klausimas: kodėl diskutuojama su seimūnais, o ne eiliniais piliečiais? (47)

Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme,...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (163)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (1)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Sekmadienį – dar viena proga pasidžiaugti šiluma

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (26)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (63)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (285)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (136)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Klaipėdą drebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou: per „Žiūrėk, ką padarei“ dainą arena pašėlo (78)

Šeštadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje įvyko ilgai lauktas vienintelis dainininko...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (7)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Suskambo vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: atlikėja neslėpė kvapą gniaužiančio jaudulio (61)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyko „Aurum 1006 km“ lenktynės, bet...