aA
„Pati svarbiausia dvasinė praktika yra atsižadėjimas kritikuoti kitą žmogų žodžiais, emocijomis ir net mintimis“, – Leonardas Pablas Giuteris. Ne veltui pradedu dėstyti savo mintis šiais, man senokai skaitant vieną knygą įstrigusiais žodžiais. Lengviausia yra kritikuoti ir teisti, mintyse tai darome turbūt visi. Tačiau kai kritika yra painiojama su pagalbos apibrėžimu, tai jau yra gili visuomenės problema.
© Shutterstock nuotr.

Prieš kelias dienas turbūt po labai ilgo laiko įsijungiau pasižiūrėti televizorių dienos metu – taip ir kilo mintis parašyti šį, mano tarkim subjektyvią nuomonę išreiškiantį, straipsnį.

Aš buvau sukrėsta žiūrėdama laidą, kur neva padedama žmonėms. Kalbinama moteris provokuojama klausimais, kurie, manau, tiesiogine to žodžio prasme yra pasityčiojantys ir aš esu tikra, kad daugumai žmonių, stebinčių šią laidą kitoje ekrano pusėje, sukelia juoką. Laida sufleruoja neva pagalbą žmonėms, bet toli gražu – mano manymu, tai yra pasityčiojimas, provokavimas, pigus būdas pelnyti reitingus panaudojant vargšus, paprastus žmones ir jų realias istorijas.

Man graudu matyti, kaip abejotinos kompetencijos psichologas sukūrus kažkokią keistą atmosferą studijoje kalbina moteris, tiksliau pasakius, provokuoja keistais klausimais, įsako joms sakyti vieną ar kitą buką frazę, kurią galima perskaitytu pigioje pseudo-psichologinėje knygoje. Man bjauru buvo žiūrėti, kaip jis, vaikščiodamas po studiją, jaučiasi kaip visagalis, kaip teisėjas prieš tuos vargšus žmones, kurie tikrai tuo tiki ir tikrai nuoširdumo kupinomis akimis atsiveria, nes yra turbūt jiems gyvenime teko silpnųjų vaidmuo – jie yra pažeidžiami ir jiems tikrai reikia realios pagalbos.

Man labai nuoširdžiai gaila šių moterų, apskritai turbūt visų šių žmonių, kurie dalyvavo ir dalyvaus šioje laidoje kaip objektai, iš kurių, mano akimis, tyčiojamasi, kurių nelaimės, kurių realybė yra panaudojama reitingų kėlimui. Ši laida rodoma tokiu laiku, kad ją tikriausiai žiūri ir pensijinio amžiaus žmonės ir moksleiviai. Kokia paklausa – tokia ir pasiūla.

Man gaila, kad tokios laidos atspindi mūsų visuomenę. Kad žurnalistai, abejotinos kompetencijos „specialistai“ televizoriaus ekranuose yra vaizduojami, kaip „dievai“, „visagaliai“, kurie leidžia sau spręsti, komentuoti žmonių likimus, ir kas turbūt baisiausia, teisti, kritikuoti, uždavinėti provokuojančius, teisiamus klausimus. Man šie žmonės, vedėjai, neva profesionalai atrodo labiau verti gailesčio, jausdamiesi „visagaliais“, apsupti pilnos salės pensijinio amžiaus moterėlių „65+“ nei tie, kuriuos jie kalbina ir stengiasi jiems padėti labai jau neįprastu būdu, suteikdami tą pseudo-pagalbą.

Po viso pasityčiojimo, viso cirko lyg atlygį vedėja motinos Teresės veidu įteikia vieną po kitos dovanas vienai iš kalbintų moterų. Po visko, laidos pabaigoje pasako kažkokį tikrai gailesčio vertą eilėraštuką neva protingą mintį, Paulo Coelho citatą ar panašią nesąmonę (tetrūksta saulėlydžio fono už jos ir staliuko su pamerkta dirbtine gėle šalimais).

Matydama tokias laidas, suvokiu, kokia mūsų visuomenė jauna ir kokia kvaila (atsiprašau, aš myliu Lietuvą, bet bent didžioji dalis žiūrinčių TV leidžia taip manyti sprendžiant iš to, ką televizija rodo). Suprantu, kaip pigaus biudžeto laidos krauna pinigus televizijai, ir man gaila.

Man gaila, kad žmonės, mūsų visuomenė, neskiria, kas yra blogai ir kas gerai, kas yra vertybės, o kas vis dėlto yra antivertybės. Ir net manydami, kad suprantame, kas yra tikrosios vertybės, tačiau vis tiek žiūrėdami tokio pobūdžio laidas (ką ir aš padariau žiūrėdama), mes prisidedame prie šio pobūdžio informacijos difuzijos visuomenėje.

Man gaila, kad kita laida, reprezentuojanti save kaip pagalbą suteikianti, 99 proc. laidos laiko varto, provokuoja, vynioja vieną vargšų žmonių istoriją, teisia, smerkia tuos žmones, kaip Visagalis Teisėjas, na, o pabaigoje mainais už jiems suteiktą galimybę ir kalbintų žmonių atvirumą ir sukurtą atmosferą suteikiančią progą pavaidinti dievukus, labai trumpai apmėto rėmėjų dovanėlėmis. Atrodo, lietuviams vis dar galima pritaikyti taisykle, kad „lietuvis visada džiaugsis, jei kaimynui blogai“.

Praėjo noras turbūt vėl ilgam įsijungti televizorių ar bent lietuviškas programas. Kad ir kokia didžiulė neviltis mane apėmė, aš noriu tikėti, kad kažkas pasikeis, kad pilkieji ekranai yra neva visuomenės atspindys, kažkada atspindės išprususią, tobulėjančią, žingeidžią Lietuvos visuomenę. Kad pagalbos samprata bus suvokiama pagal apibrėžimą, o ne nišą padaryti šou. Pagalba – tai ne pusės valandos laida, krūva kritikos, provokaciniai klausimai ir rėmėjų reklaminės dovanėlės.

Pagalba – tai ilgas, besitęsiantis procesas, ilgalaikis įdirbis su žmonėmis ir jų situacijų sprendimais. Norėtųsi, kad aprašytas laidas keistų realią pagalbą suteikiančios laidos – galbūt rodančios ilgalaikės pagalbos pavyzdį taip užkrėsdamos ir kitus piliečius noru padėti. Bet iškyla natūralus klausimas – vis dėlto kiek žmonių iš tiesų norėtų žiūrėti tokią laidą? Ir ar kažkada televizija panaudos savo galią rodyti pavyzdį, užkrėsti visuomenę daryti gerus darbus vietoj to, kad keltų savo reitingus – ar pasikeis šios vertybės?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo nuomone? Tai galite padaryti žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ar verta turėti meilužį, kai gyveni santuokoje? Atsakysiu jums paprastai (56)

Ar apsimoka turėti meilužį , kai esi vedęs ar ištekėjusi? Atsakysiu jums paprastai: turbūt...

Prašo įspėti kitus: pirkimas internetu baigėsi rimta pamoka (29)

Nusprendžiau jums parašyti po nesėkmingų apsipirkimų internetu , po kurių supratau, koks tai...

Jaunas vyras prisipažino: nematau prasmės tuoktis, kai tau daugiau nei 30-imt (124)

Išsakysiu galbūt nepatogią tiesą, bet kai vedę per giminės susitikimus turi teisę klausinėti,...

Rinkimuose užkliuvo vienas dalykas: kokiu pagrindu kai kurie rinkėjai gali balsuoti be eilės? (29)

Lyg ir skelbiamės esantys valstybe , kuri yra prieš bet kokias privilegijas, tačiau per šiuos...

Moteris pasakė, kokie vyrai yra tobuli: jų žmonoms niekada neskauda galvos (169)

Mano pačios ir mano draugių vyrai yra tikri vyrai! Aš jums išvardinsiu, kaip žinoti, ar jums irgi...

Top naujienos

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (20)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Rusijos kariuomenės vado sąlygos NATO dėl Baltijos šalių: arba mūsų pasiūlymas, arba bus blogiau (458)

Mūsų santykiai su JAV ir NATO – žemiausiame lygyje per visą istoriją. Tai pripažinęs...

Grįžęs į tėvynę emigrantas palygino, kaip gyveno Anglijoje ir kaip dabar - Lietuvoje (229)

Puikų darbą užsienyje į šeimos ir gamtos apsuptį iškeitęs Mindaugas Sragauskas grįžo į...

Orai: vasara jau Lietuvoje (2)

Didesniąją šios savaitės dalį mūsų šalies orus lems itin šilto ir drėgno oro masė,...

Per plauką nuo „Eurovizijos“ finalo likęs Jurijus grįžo į Lietuvą: tai sužinojęs kambaryje pradėjau isteriškai juoktis (89)

Nors mūsų šalies atstovui „Eurovizijoje“ šis 64-asis tarptautinis dainų konkursas baigėsi...

Kodėl kai kurie žmonės serga rečiau: priežasčių ieškoti galima prisiminus, kaip motina gimdė (37)

Prieš septynerius metus Lietuvoje buvo pasiektas didžiausias atliekamų cezario operacijų...

Rimvydas Valatka. Kas geriau – Šimonytė ar Nausėda (10 patikros stacijų)? (449)

Pusiaukelė tarp Prezidento rinkimų I ir II turo rami kaip niekada. Du trečdaliai tautos jau...

Tritaškių lietumi pažymėtame trileryje Eurolygos karaliais tapo CSKA (148)

Eurolygos sezonas pasiekė finišo tiesiąją. Įtemptame finale čempionės titulą po trejų metų...

Dėl dviejų žaidėjų ateities ekipoje garantuotas Urbonas: „Žalgiris“ – donoras Eurolygoje, mes – LKL Adomaičio komentaras (6)

Po pralaimėjimo svečiuose atsitiesęs Vilniaus „Rytas“ savo žiūrovų akivaizdoje Utenos...

Šiuolaikiniam žmogui vien išvydus tokius papuošalus būtų negera, bet jais besidabinusios damos savęs žiauriomis nelaikė (10)

Istorija mena nemažai ekstravagantiškų ir net provokuojančių Europos mados vingių, tačiau tai,...