„Pati svarbiausia dvasinė praktika yra atsižadėjimas kritikuoti kitą žmogų žodžiais, emocijomis ir net mintimis“, – Leonardas Pablas Giuteris. Ne veltui pradedu dėstyti savo mintis šiais, man senokai skaitant vieną knygą įstrigusiais žodžiais. Lengviausia yra kritikuoti ir teisti, mintyse tai darome turbūt visi. Tačiau kai kritika yra painiojama su pagalbos apibrėžimu, tai jau yra gili visuomenės problema.
© Shutterstock nuotr.

Prieš kelias dienas turbūt po labai ilgo laiko įsijungiau pasižiūrėti televizorių dienos metu – taip ir kilo mintis parašyti šį, mano tarkim subjektyvią nuomonę išreiškiantį, straipsnį.

Aš buvau sukrėsta žiūrėdama laidą, kur neva padedama žmonėms. Kalbinama moteris provokuojama klausimais, kurie, manau, tiesiogine to žodžio prasme yra pasityčiojantys ir aš esu tikra, kad daugumai žmonių, stebinčių šią laidą kitoje ekrano pusėje, sukelia juoką. Laida sufleruoja neva pagalbą žmonėms, bet toli gražu – mano manymu, tai yra pasityčiojimas, provokavimas, pigus būdas pelnyti reitingus panaudojant vargšus, paprastus žmones ir jų realias istorijas.

Man graudu matyti, kaip abejotinos kompetencijos psichologas sukūrus kažkokią keistą atmosferą studijoje kalbina moteris, tiksliau pasakius, provokuoja keistais klausimais, įsako joms sakyti vieną ar kitą buką frazę, kurią galima perskaitytu pigioje pseudo-psichologinėje knygoje. Man bjauru buvo žiūrėti, kaip jis, vaikščiodamas po studiją, jaučiasi kaip visagalis, kaip teisėjas prieš tuos vargšus žmones, kurie tikrai tuo tiki ir tikrai nuoširdumo kupinomis akimis atsiveria, nes yra turbūt jiems gyvenime teko silpnųjų vaidmuo – jie yra pažeidžiami ir jiems tikrai reikia realios pagalbos.

Man labai nuoširdžiai gaila šių moterų, apskritai turbūt visų šių žmonių, kurie dalyvavo ir dalyvaus šioje laidoje kaip objektai, iš kurių, mano akimis, tyčiojamasi, kurių nelaimės, kurių realybė yra panaudojama reitingų kėlimui. Ši laida rodoma tokiu laiku, kad ją tikriausiai žiūri ir pensijinio amžiaus žmonės ir moksleiviai. Kokia paklausa – tokia ir pasiūla.

Man gaila, kad tokios laidos atspindi mūsų visuomenę. Kad žurnalistai, abejotinos kompetencijos „specialistai“ televizoriaus ekranuose yra vaizduojami, kaip „dievai“, „visagaliai“, kurie leidžia sau spręsti, komentuoti žmonių likimus, ir kas turbūt baisiausia, teisti, kritikuoti, uždavinėti provokuojančius, teisiamus klausimus. Man šie žmonės, vedėjai, neva profesionalai atrodo labiau verti gailesčio, jausdamiesi „visagaliais“, apsupti pilnos salės pensijinio amžiaus moterėlių „65+“ nei tie, kuriuos jie kalbina ir stengiasi jiems padėti labai jau neįprastu būdu, suteikdami tą pseudo-pagalbą.

Po viso pasityčiojimo, viso cirko lyg atlygį vedėja motinos Teresės veidu įteikia vieną po kitos dovanas vienai iš kalbintų moterų. Po visko, laidos pabaigoje pasako kažkokį tikrai gailesčio vertą eilėraštuką neva protingą mintį, Paulo Coelho citatą ar panašią nesąmonę (tetrūksta saulėlydžio fono už jos ir staliuko su pamerkta dirbtine gėle šalimais).

Matydama tokias laidas, suvokiu, kokia mūsų visuomenė jauna ir kokia kvaila (atsiprašau, aš myliu Lietuvą, bet bent didžioji dalis žiūrinčių TV leidžia taip manyti sprendžiant iš to, ką televizija rodo). Suprantu, kaip pigaus biudžeto laidos krauna pinigus televizijai, ir man gaila.

Man gaila, kad žmonės, mūsų visuomenė, neskiria, kas yra blogai ir kas gerai, kas yra vertybės, o kas vis dėlto yra antivertybės. Ir net manydami, kad suprantame, kas yra tikrosios vertybės, tačiau vis tiek žiūrėdami tokio pobūdžio laidas (ką ir aš padariau žiūrėdama), mes prisidedame prie šio pobūdžio informacijos difuzijos visuomenėje.

Man gaila, kad kita laida, reprezentuojanti save kaip pagalbą suteikianti, 99 proc. laidos laiko varto, provokuoja, vynioja vieną vargšų žmonių istoriją, teisia, smerkia tuos žmones, kaip Visagalis Teisėjas, na, o pabaigoje mainais už jiems suteiktą galimybę ir kalbintų žmonių atvirumą ir sukurtą atmosferą suteikiančią progą pavaidinti dievukus, labai trumpai apmėto rėmėjų dovanėlėmis. Atrodo, lietuviams vis dar galima pritaikyti taisykle, kad „lietuvis visada džiaugsis, jei kaimynui blogai“.

Praėjo noras turbūt vėl ilgam įsijungti televizorių ar bent lietuviškas programas. Kad ir kokia didžiulė neviltis mane apėmė, aš noriu tikėti, kad kažkas pasikeis, kad pilkieji ekranai yra neva visuomenės atspindys, kažkada atspindės išprususią, tobulėjančią, žingeidžią Lietuvos visuomenę. Kad pagalbos samprata bus suvokiama pagal apibrėžimą, o ne nišą padaryti šou. Pagalba – tai ne pusės valandos laida, krūva kritikos, provokaciniai klausimai ir rėmėjų reklaminės dovanėlės.

Pagalba – tai ilgas, besitęsiantis procesas, ilgalaikis įdirbis su žmonėmis ir jų situacijų sprendimais. Norėtųsi, kad aprašytas laidas keistų realią pagalbą suteikiančios laidos – galbūt rodančios ilgalaikės pagalbos pavyzdį taip užkrėsdamos ir kitus piliečius noru padėti. Bet iškyla natūralus klausimas – vis dėlto kiek žmonių iš tiesų norėtų žiūrėti tokią laidą? Ir ar kažkada televizija panaudos savo galią rodyti pavyzdį, užkrėsti visuomenę daryti gerus darbus vietoj to, kad keltų savo reitingus – ar pasikeis šios vertybės?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo nuomone? Tai galite padaryti žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikui į darželį – nuo rugsėjo mėnesio: nejaugi 100 eurų kompensaciją nutrauks dabar? (10)

Į DELFI redakciją kreipėsi mažamečio mama, kuri tikino, kad jai turi būti nuo gegužės...

Sritis, kurioje estai mus stipriai lenkia – laukti kitų rinkimų būtų per vėlu (10)

Nuolat matome pasiūlymus, kaip dirbti mažiau, bet uždirbti daugiau. Bet kaip uždirbti daugiau,...

Atskleidė, ką gavo emigravusi: nebežinau, ar konkretus atlyginimas priviliotų atgal (124)

Kai jau nebegali tylėt – tavy prabyla grafomanas, Ir liejasi tamsiom raidėm namų kompiuterio...

Komentarai po laidos su lietuviškuoju kenu pribloškė: tokių žmonių reikia daugiau (90)

Vakar žiūrėjau laidą „ Yra kaip yra “. Ten dalyvavo Kenas Katis. Jį visi vadino...

„Klevo lapą“ kelyje šokiruoja vairuotojų elgesys: nenoriu keikti, bet priminti būtina (58)

Mano tikslas nėra piktintis ar iškeikti vairuotojus, tačiau jaučiu pareigą informuoti tuos, kurie...

Top naujienos

Krauju aplietas Vertelkos portretas: nuo nukirstų galvų maišeliuose iki prabangos kalėjimo kameroje (136)

„Pinčia“ vadinamas Algimantas Vertelka – žmogus, kurio pavardė Lietuvos kriminalinėje...

Įsigalioja naujovės techninėje apžiūroje ir „Regitroje“: kas laukia automobilių savininkų (108)

Gegužės dvidešimtąją įsigalioja nauja Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo redakcija....

Čempionai: „Lietuvos ryto“ pamaina laimėjo jaunimo Eurolygą! (46)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ gali džiaugtis daug žadančia pamaina – Arvydo Gronskio vadovaujama...

Prognozės nedžiugina: sulauksime ir perkūnijos, ir gūsingo vėjo (18)

Savaitės viduryje debesys gali atnešti lietų su perkūnija LRT radijui sako sinoptikas Vytautas...

Donatas Montvydas: tai sunkiausias mano interviu (16)

“Tai sunkiausias mano interviu, gali taip ir parašyti”, – sako dainininkas Donatas Montvydas...

Eurolygos „galva“ nuolaidų nežada nei Kaunui, nei maištaujantiems Atėnams specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado

Kauno „Žalgiris“ turi vieną didžiausių ir moderniausių Eurolygos arenų, kurios lankomumo...

Siaubingas išžaginimas ar visiška fantazija? Po skaudžios dramos šeima tiesiog paliko Lietuvą (233)

Telšių apylinkės prokurorams teko nelengva užduotis – aiškintis, ar psichikos negalią...

Įvardijo dar vieną priežastį, kodėl sparčiai auga vairuotojų draudimo kaina (38)

Lietuvoje sparčiai augančioms vairuotojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo kainoms...

Taupioji Kate Middleton vestuvėms pasipuošė keturis kartus vilkėtu paltu (64)

Ne paslaptis, kad Kembridžo kunigaikštienė Catherine nėra linkusi vadovautis turtuolių...

Trijų sekundžių testas: ar pakankamai geriate vandens? (21)

Visi ne kartą esame girdėję, kad per dieną privalome išgerti apie du litrus vandens . Tačiau...