aA
Praėjo Naujieji metai, ištuštėjo šaldytuvas, eilinį kartą reikia vykti į parduotuves. Eilinį kartą vėl būsiu „išprievartautas“ parduotuvėse sklindančia garsų lavina.
Pirkiniai, apsipirkimas Lenkijoje, produktai
© Reuters/Scanpix

Pasaulis turi būti kuriamas ir egzistuoti tyloje. Kalnų, krioklių, jūros bangų, lietaus ar paukščių garsai tik pabrėžia visuotinę Pasaulio tylą ir nieko neveikia neigiamai. Kitaip yra su žmogaus kuriamais garsais. Matau didžiulę problemą su muzika, skambančia viešose vietose.

Muzika nėra problema, kai pats gali pasirinkti, kokią muziką, kada ir kiek klausyti. Yra daugybė būdų ir vietų pačiai įvairiausiai muzikai klausyti – opera, filharmonija, Menų fabrikas LOFTAS, koncertai, radijas. Gatvės, viešasis transportas pilnas piliečių su laidais (ausinukais) ausyse. Taip pat yra galimybė į visas paminėtas vietas neiti ir visai nieko neklausyti – pasimėgauti tyla. Deja, viešose vietose tyla tapo nepasiekiama prabanga. Muzika skamba kavinėse, parduotuvėse, net tualetuose. Pasirinkimo neklausyti nėra, jau nekalbant apie galimybę pasirinkti, ką klausyti.

Muzikos poveikis žmogui yra didžiulis. Muzika gali nuteikti džiugiai ir liūdnai, taikiai ir karingai, gali suteikti harmonijos, o gali ir suerzinti. Kariams einant į mūšį nuo seno buvo grojami maršai, visiškai kitokia muzika reikalinga nusiraminti, meditacijai. Laidotuvių muzika, pagrota vestuvėse būtų visiškas šokas. Atvirkščias variantas taip pat būtų šokas. Gera muzika kiekvienam bus visiškai kitokia ir dažniausiai labai skirtinga. Rasti bendrą vardiklį skirtingoms grupėms beveik nėra šansų. Kas nusprendė, kokia muzika man šiuo metu yra reikalinga ir iš viso, ar reikalinga? Netinkanti muzika visais atvejais žmogų išderina, išbalansuoja, veikia griaunančiai, galų gale susargdina. Paradoksas: daugybė parduotuvių sudaro sąlygas neįgaliesiems įvažiuoti su neįgaliojo vežimėliu, o įvažiavus į parduotuvę pasitinka garsų lavina. Pažįstu, kas iš parduotuvės išeina visiškai sugniuždytas, net su migrena.

Muzikos garsai, jų deriniai pirmiausia yra vibracija, tiesiog fiziškai veikianti organizmą. Remsiuosi ne moralės kategorijomis, o visai realiais, mokslo patikrintais argumentais. Senos tiesos apie gydančią muziką nepaseno. Taip pat nepaseno teiginiai ir apie žudančią muziką, muziką, nuo kurios stimpa vištos.

Reikėtų kalbėti ne tik apie muziką viešose vietose, bet ir apie muzikos poveikį apskritai. Koks muzikos poveikis asmenybės, tautos, valstybės raidai? Tokie tyrimai pasaulyje irgi egzistuoja.

Parduotuvėse pirmiausia patiriame visišką abejingumą. Mūsų neklausia, kokią muziką mėgstame ir apskritai, ar norime jos klausytis, ar pageidautume tylos. Juk net ir puikaus maisto nevalgome nuolatos – patys pasirenkame ką, kiek ir kada suvalgyti. Jei mes galime pasirinkti neiti į kavines (tą ir pasirinkau), tai neiti nusipirkti produktų, deja, negalime. Ką jau kalbėti apie parduotuvės darbuotojus – juos galiu tik užjausti.

Per darbo dieną ta garsų lavina juos tiesiog išsekina. Nedariau apklausos, bet ne kartą klausiau, kaip pardavėjos ar kasininkės atlaiko tokį išbandymą garsu. Vietoje atsakymo dažnai išgirsdavau vaitojimą: padarykite ką nors, jei galite – mes juk čia dirbame ir pretenzijų kelti negalime. Kas yra jie, kurie nutaria, ką ir kokiu garsu aš privalėsiu klausytis atėjęs į parduotuvę nusipirkti produktų, dirbdamas parduotuvės kasoje, ar užėjęs į kavinę papietauti? Galbūt reikėtų pradėti nuo transliuotojų kompetencijos? Galbūt transliuojamą turinį (neapsiverčia liežuvis to vadinti muzika) turėtų aprobuoti Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijos? Juk yra institucijos, kurios labai griežtai kontroliuoja mums tiekiamą maistą.

Dabar jau visi esame pamiršę diskusijas ir pasipriešinimą, kilusį dėl pasiūlymo uždrausti rūkyti kavinėse ir restoranuose, pardavinėti alkoholinius gėrimus degalinėse – niekas nežlugo, laimėjome visi.

Pažįstu daugelį (tikiuosi yra daugybė tų, kurių nepažįstu), kurie mano išsakytoms mintims pritartų, todėl ėmiausi pilietinės iniciatyvos ir kreipiausi su aukščiau išdėstyta problema į Lietuvos respublikos Seimo Sveikatos ir Kultūros komitetus. Tada supratau, kad LR Seimas yra tvirtovė, neįveikiama eiliniam piliečiui. Sveikatos komitetas atsakė visiška tyla, o Kultūros komiteto seimūnų padėjėjos „sužaidė futbolą“ ir persiuntė mano klausimą Vilniaus savivaldybei. Atsakymą iš Vilniaus savivaldybės turiu stalčiuje.

Labai norėčiau tikėti, kad iniciatyva turės tęsinį. Juk kiekvienas pilietis turėtų turėti teisę pasirinkti ne tik, ką pirkti arba nepirkti, bet ir teisę pasirinkti, kokios muzikos ir kada klausytis arba jos visai nesiklausyti.

Laikas į parduotuvę, einu nenoriai, žinau, kad vėl būsiu „išprievartautas“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (29)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Gyvenimą miesto centre iškeitė į kaimą: jau sutaupėme 12 tūkstančių eurų (22)

Mūsų šeima į karantiną žengė su nerimu. Daugiau kaip prieš metus, kai pirmą kartą prasidėjo...

Motinos dieną įvardijo, kam reiktų atsiprašyti: po baisios patirties vaikystėje, suaugusi moteris iki šiol miega nejudėdama (62)

Artėja Motinos diena. Miela, graži šventė. Taip turėtų būti. Bet ne visiems. Kalbėti apie...

Su kurso drauge paslaptingą eksperimentą atlikusi mergina daugiau to nekartotų – kūnas šiurpsta prisiminus (56)

Žinau, kad žiūrėsite skeptiškai, kitko ir nesiūlau. Tiesiog noriu papasakoti savo istoriją, nes...

Vyras nebežino, kaip gelbėti santuoką: įsitikinau, kad žmona turi paslaptį (159)

„Paklausk jos tiesiai“, „Konfrontuok“, „Pasikalbėkite“, – ragina visi. Bet kaip tu...

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (254)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (793)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Jau ketvirtadienį – drastiški orų pokyčiai: ciklonas į šalį atneš lietų, bus apie 10 laipsnių šalčiau (1)

Trečiadienį dar pasimėgausime labai šiltais ir sausais orais. Virš šalies laikysis aukštesnio...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (532)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (18)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (77)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (29)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (20)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...