aA
Neseniai buvo kilęs triukšmelis dėl vieno rajono švietimo skyriaus nuvežtų paauglių į neva kultūrinę-pažintinę stovyklą į Rusiją. Neva ten buvo tik kultūra ir menas be jokios politikos. Nors kaip sakoma, dėl skonio nesiginčijama, tačiau dabartinė Rusija – ne ta šalis, kurioje politika atskiriama nuo kitų sričių.
© Reuters / Scanpix

Jei toje šalyje net religija yra valstybinė ir, mano supratimu, iškreipta (šventinamos bombos, pavadintos „Satana“), tad pasakymas, kad nereikia painioti meno su politika, skamba net ne naiviai, o kvailai.

Užtenka pažiūrėt naujausius Rusijos filmus, kad pamatytume, kaip „menas nepainiojamas su politika“. O čia pažintinė stovykla? Kurios metu lietuviukai buvo vedami į „Didžiojo Tėvynės Karo muziejų“. Supažindinami su „Tarybiniais kariais-išvaduotojais“. Tais pačiais, kurie Lietuvą „išvadavo nuo laisvės“, nuo savos valstybės, didelę dalį lietuvių „išvadavo“ ir nuo gyvenimo savose sodybose, miestuose ir kaimuose. O kai kuriuos, ir jų yra labai didelis skaičius, bendrai, nuo gyvybių „išvadavo“.

Tačiau to tuose muziejuose turbūt nepasakojo. Ir nerodė, kaip buvo kankinami Lietuvos inteligentai, kariai, partizanai. Buvo „kultūrinis vakaras“ su Rusijos baikerių klubo „Naktiniai Vilkai“ nariais, ir tuo pačiu su garsiuoju Chirurgu. Kuris yra toks „apolitiškas“, kad su Rusijos prezidentu važinėja net į ekonomikos forumus ar rengia pasirodymus Kryme. Tad toks „nepainiokime politikos su kultūra“, matant į kokius muziejus vedami ir su kuo bendrauja tose stovyklose lietuviukai, skamba, švelniai tariant, neįtikinamai.

Vyksta propagandinis karas, pilamas purvas ant Lietuvos, jos didvyrių, iškraipoma ar net vagiama istorija, o mūsų švietimo darbuotojai, kurie patys pirmieji turėtų stovėti Lietuvos istorijos, kultūros ir meno sargyboje, nes dirba su pačiais jautriausiais – su jaunąja mūsų karta – prisideda prie tų, kurie mus dergia. Netgi sakyčiau, kad kai kurie mūsų švietimo sistemos darbuotojai, o tokių, deja, nemažai, padeda Rusijai dirbti jos nešvarų darbą. Ir tame nemato (ar apsimeta nematą) nieko blogo, o dangstosi menu ir kultūra.

Tarpukario Lietuvos švietimo sistema per dvidešimt metų sugebėjo išugdyti kartą, kuri nebijojo aukotis už Lietuvą, nepalūžo nei lageriuose, nei miškuose, o sugebėjo pati išauginti palikuonis, kurie iškovojo Lietuvai nepriklausomybę Kovo 11-ąją, o Sausio 13-ąją ją apgynė. Tarpukario Lietuvos švietimo sistema sugebėjo pasėti tokį laisvės ir meilės Lietuvai grūdą, kad jis davė vaisius net sovietinėje Lietuvoje, kada švietimo sistema buvo pajungta komunistų partijai ir sovietinei ideologijai.

Tačiau kai lietuviai, galų gale, vėl išsikovojo Nepriklausomybę ir lyg ir turėjo suklestėti sava kultūra, tradicijos ir dvasia, sustiprėti meilė savo šaliai ir pagarba jos istorijai, viskas pasisuko į priešingą pusę. Atsitiko taip, kad mūsų amžinai reformuojama švietimo sistema, užuot ugdžiusi Lietuvos patriotus, pati padeda priešiškoms Lietuvai jėgoms plauti mūsų vaikams smegenis, nuodyti sąmones ir nebijau to žodžio – kenkti Lietuvai (apnuodyta jaunoji karta yra ir apnuodyta Lietuvos ateitis) visokiomis „kultūrinėmis“ stovyklomis nedraugiškose šalyse ar tiesiog nepatriotiniu mąstymu.

Apklausose milžiniška dalis jaunimo (ir net moksleiviai) teigia, kad nemato ateities gimtinėje, kad ją paliks, kai tik galės. Ir čia nuskamba subanalinta frazė – ar už tokią Lietuvą kovojome? Ar tokios Lietuvos siekė mūsų partizanai? Ar dėl tokios Lietuvos po tankais gulėsi Sausio 13-osios didvyriai? Ar dėl tokios Lietuvos žuvo jauna mergina Loreta Asanavičiūtė? Kodėl taip atsitiko?

Viena žurnalistė teigia, kad emigruojama dėl to, kad nomenklatūrininkai ir jų atžalos užima visas vadovaujamas ir šiaip geras darbo vietas, nepalikdami vietos lietuviškai svajonei. Su dalimi teiginių sutinku, tačiau tik su dalimi. Ar gimnazijų pradinių klasių mokinukams iš vis svarbios tos direktorių, teisėjų ir advokatų kėdės? Ar jie jau mąsto apie profesūrą, ministrų ir direktorių postus? Nemanau. Tačiau apie tai, kad emigruos, jau kalba. Neseniai teko bendrauti (ačiū Dievui ilgai, todėl tikiuosi pavyko supažindint su tikromis vertybėmis ir tiesa) su jauna mergaite, kuri žiūrėdama į žemėlapius paklausė – o kur čia Prancūzija? Parodžiau jai ir paklausiau, o kam jos jai reikia? Mano nustabai pasakė – tai reiks vykt į ją gyvent kai užaugsiu. O kodėl? O tai ką Lietuvoje, ji maža, silpna, joje mažai žmonių, ką joje veikt...

Ir iš kur tokios mintys, jei net žinių nežiūri? Tėvai kalba, sakysite? Tai kad ne, pažįstu juos, jokių kalbų apie emigraciją. Giminės? Kiek žinau irgi ne, nes kai kurie giminaičiai labai sėkmingi Lietuvos gyventojai. Telieka mokykla. To ir paklausiau. Na... ne... ai... nežinau... tokį „atsakymą“ išgirdau. Vadinasi, kažką kalba mokytojai, kažką gal vyresni vaikai, kuriuos mokytojai, užuot mokę patriotizmo ir ryžto kovoti už save čia, Lietuvoje, vežioja į mokytojų streikus Vilniuje. Kodėl mokytojai tarpukario Lietuvoje buvo patriotizmo šaltinis, o dabartinėje, gyvuojančioje jau ilgiau nei tarpukrario Lietuva, mokytojai yra nevilties, o ne patriotizmo įkvėpėjai? Dėl mažo atlyginimo? Tai gal jie dėl kažkokių „vokelių“ ir į Rusiją vaikus vežioja?

Argi viskas daroma tik dėl pinigų? Gal čia ir yra problema, kad vaikai auga be meilės Lietuvai, be noro kažką keisti Tėvynėje, auga su ketinimu emigruoti, nes nemato idėjinių, iš širdies „Vardan Tos“ dirbančių žmonių, o mato tik besiskundžiančius, vien tik keikiančius Lietuvą pedagogus, politikus, žurnalistus? Taip, pirmiausia šeima turi auklėti savo vaikus. Tačiau ar visi tėvai patys žino istoriją, gali sudominti vaikus teisingais pasakojimais, kai jų patys nežino?

Tam yra mokykla, švietimo sistema. Kuri, deja, dirba ne Lietuvai, o pasauliui. Žiūrėjau tos mergaitės lietuvių literatūros programą. Yra labai gerų dalykų, tačiau kažko, kas būtų nors panašu į patriotinį ugdymą, neradau. Viskas tarp eilučių, tačiau tų eilučių iškodavimas jau priklauso nuo mokytojų. O jie, kaip supratau iš tos mergaitės kalbų, nieko gero.

Mokykla, kuri turi ugdyti pasitikėjimą savo jėgomis, to nedaro. Gerai, ta mergaitė turi giminaičių, kurie yra neabejingi Lietuvai. O ką daryti tiems vaikams, kurie socialiai atsakingų giminaičių neturi? Važinėti po stovyklas Rusijoje, o suaugus emigruoti į Vakarus vien todėl, kad „Lietuva maža ir joje mažai žmonių“? Ar ne metas būtų mūsų švietimo sistemai prisiminti, kad jos pareiga yra auginti Lietuvos piliečius Lietuvai, o ne pasauliui? Ar ne metas mūsų amžinai verkiantiems dėl atlyginimų mokytojams juos imt ir užsitarnaut? Ir užsitarnaut ne auginant abejingus Lietuvai pasaulio piliečius, o Lietuvos patriotus - dukras ir sūnus, kurie kurs ir stiprins Lietuvą, patys augins vaikus Lietuvoje ir Lietuvai?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Sutinki ar nori paprieštarauti? Išsakyk savo nuomonę rašydamas el. p. pilieciai@delfi.lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (73)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

„Sodros“ laiškas pensininką sutrikdė: kaip suprasti pensijų perskaičiavimo sistemą? (54)

„Sodros“ Kauno skyrius siunčia laiškus pensininkams, dėl pensijų perskaičiavimo į vienetus,...

Gerais norais ir pragaras grįstas: „sveikas“ maistas mokyklose virto „jokio“ maisto? (184)

Jau praėjo trys mokslo metų savaitės. Trys savaitės, kai mokiniai mokyklose turi būti maitinami...

Sunku patikėti: kokie gali būti apmokestinimai laukiant eilėje? (54)

Mokamas vizitas pas daktarą? Iškilo didžiulis klausimas didžiulės eilės, žmonės nepasirodo,...

Klaipėdos gyvenamojo rajono moteris gąsdina galimai nevaldomas užpuolikas (18)

Turime nemalonią situaciją, kai jauname gyvenamajame rajone, šalia universitetinės ligoninės ir...

Top naujienos

Naujo verslo centro statybų užkulisiai primena mafijos klestėjimo laikus (13)

Naujo verslo centro Žvėryne statybose dirbę verslininkai jo rangovą „ Nobus LT “ kaltina...

Ką pasitraukęs iš Seimo veikė Mindaugas Bastys: ryšiai veda į dabar jau svetimos partijos viršūnę (32)

Zanavykų apygardoje renkant naują Seimo narį, Lietuvos socialdemokratų partijoje ( LSDP )...

Propagandos mašina atvyko į Daniją: platinami mitai apie gyvūnų viešnamius (20)

Danija – Hanso Christiano Anderseno pasakų šalis. Klestinti ir pažangi socialinės gerovės...

Orai: visą savaitę Lietuvą merks lietūs (1)

Pirmadienio naktį lietūs toliau merks Lietuvą, pietrytiniame šalies pakraštyje vietomis lis...

Druskos sunaudojate daugiau, nei manote: Unikausko patarimai, kaip kovoti su druskos pertekliumi (1)

Kai prarandame saiką, net medžiagos, kurios būtinos mūsų organizmui, tampa jį žalojančiu...

Vokiečių istorikas: pamirštama, kad žydų namus užėmė vietiniai

Tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse Holokausto metais iš žydų pelnėsi vietiniai ne žydų...

Jakeliūno tyrimas: taikėsi į socialdemokratus, tiria konservatorius (23)

Seimo narys Stasys Jakeliūnas nusitaikė į Andriaus Kubiliaus vyriausybę – į jį patį ir...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (25)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (365)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (72)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...