aA
Neseniai Operos ir Baleto teatre stebėjau Giuseppe Verdi operą „Ernani.“ Meilės istorija su drąsiais „banditais“ ir gražiomis jų damomis. Tačiau šis straipsnis ne apie tai.
Mergaitė su Lietuvos vėliava
© ELTA

Straipsnis apie pokalbį pertraukos metu su miela vyresnio amžiaus moterimi, kultūros mylėtoja,
kuri privertė mane susimąstyti, kodėl yra toks didelis vyresniosios ir Y kartų nesusikalbėjimas. Ypač kalbant apie jaunimo patriotizmą. Kartu, ji privertė susimąstyti apie tai, ką mes turime dar labiau branginti.

Havajai-Birma-Lietuva ir savianalizė

Baigusi magistro studijas Lietuvoje nusprendžiau vykti studijuoti diplomatiją ir karines studijas į Hawaii Pacific universitetą, Havajų valstijoje. Pasirinkau šias magistro studijas dėl jų dualistiškumo, profesionalių dėstytojų ir galimybės mokytis gynybos strategijų vienoje svarbiausių istorinių-taktinių vietų JAV. Paskaitose ir seminaruose mokėmės kartu su Vietnamo, Irako, Afganistano karo veteranais, JAV jūrų pėstininkais, karininkais, ekspertais iš Pacific Command (USPACOM).

Baigusi magistrą gavau darbo pasiūlymą dirbti saugumo studijų centre, Pacific Forum CSIS, ir tyrinėti Birmos/ Mianmaro situaciją pasibaigus kariniam rėžimui, trukusiam beveik penkis dešimtmečius. Havajuose prabėgo trys nepakartojami metai. Tačiau vieną rytą, pabėgiojusi valandėlę Waimanalo paplūdimyje, begeriant kokoso pieną, suvokiau, kad noriu atgal į Lietuvą. Gyvendama rojaus kampelyje nutariau, kad manasis rojus gali būti sukurtas ir Tėvynėje. Tą akimirką suvokiau, kad aš noriu prisidėti prie SAVO šalies kūrimo, tyrinėjimų ir jos auginimo. Vedina didelės motyvacijos grįžau dirbti Lietuvos labui.

Vyresnio amžiaus moteris žiūrėjo į mane įsistebeilijusi klausiamuoju žvilgsniu ir tarė: „Lietuvos labui... na taip, taip... demokratija, žmogaus teisės ir visi kiti panašūs dalykėliai motyvuoja...“ Ji pamanė, kad esu gan naivi, jog grįžau vedina „neva“ patriotinių paskatų.

Ech tas jaunimas... Vyresnės kartos patriotai „patriotiškesni?“

Negaliu teigti, jog ir aš supratau šią vyresniąją moterį, ką ji norėjo perteikti savo humoristiškai pasakytu teiginiu. Tačiau pagalvojau, kad skirtingos kartos dažnai turi sunkumų bandydamos suprasti viena kitą. Gal jie mano esantys patriotiškesni už mus, jaunesnius žmones? Tiesa, o ar galima taip įvardyti, jog vieni žmonės yra labiau patriotiški, kiti mažiau patriotiški? Tuomet mintyse iškilo skambi Margaret Tečer frazė pasakyta apie valdžią ir buvimą ledi. Ji sakė: „Power is like being a lady...if you have to tell people you are, you aren‘t“ (vert. Valdžia yra tarsi buvimas ledi, jei turi žmonėms sakyti, kad esi ledi, vadinasi tokia nesi.“

Tad tokių pasakymų, kad vyresnioji karta yra patriotiškesnė nei dabartinis jaunimas, neturėtų net būti. Vertėtų tiesiog skatinti aktyvesnį skirtingų kartų domėjimąsi vieni kitais ir įskiepyti bendrą norą būti vieni kitų patriotiškumo ugdymo ir palaikymo bičiuliais.

Trys pamąstymai ir neužmirštuolė...

Tad skatindami savyje ir kituose patriotišką jauseną, turime pirmiausia suprasti tris dalykus. Pirma, patriotiškumo išraiškos 2014 metais itin skiriasi nuo tų išraiškų, pasireiškusių 1990-1995 metais. Abi išraiškos formos yra geros ir savitos, nė viena negali būti įvardyta kaip pranašesnė. Antra, dabartinis jaunimas, taip vadinamoji Y karta, yra visiškai skirtingo temperamento nei tas „jaunimas“ kuris gimė Šaltojo Karo pradžioje. Y karta yra individualistai, nekantrūs maksimalistai, technologijų fanatikai, poliglotai, itin laisvai bendraujantys, globalios mąstysenos ir jaučiantys didžiausią malonumą, kai gali save realizuoti įvairiose veiklose, įvairiose šalyse ir būti už tai įvertinti. Tai yra sveikintina. Y karta, drįsiu pasakyti, yra Lietuvos patriotai. Patriotai yra ir tie, kurie išvyko gyventi į
anglijas, amerikas, ar ispanijas. Emigrantai neturėtų būti kategoriškai įtraukti į „ne patriotų“ klubą. Trečia, patriotiška jausena  negali būti susijusi su asmens gyvenimo kokybe. Ką noriu pasakyti? Kritikai gali teigti, neva, koks gali būti patriotas, kai valstybėje vos galą su galu suduri.

STOP. 

Reikia visgi likt optimistais ir keisti požiūrį. Pavyzdžiui, tų Sausio 13-osios laisvės kovotojų gyvenimas, tikiu, irgi nebuvo rožėmis klotas, tačiau jie nesudvejojo savo ryšio su Lietuva tvirtumu ir ėjo ginti jos laisvės netgi aukodami savo gyvybes. Tad džiaukimės ta laisve, būkime dėkingi jiems ir savo žemei už tai, ką turime čia ir dabar. Stiprinkime savo vienybę. Tad linkiu visoms kartoms, visiems MUMS, jausti tokią vienybę, kurią su savo tautiečiais jutau tądien prie atminimo laužų, su neužmirštuolės žiedu atlape, skambant A. Mamontovo dainai „Laužo šviesa.“ Linkiu visiems būti tokiems ryžtingiems kaip tas Verdi operos Ernani veikėjas. Mumyse yra didžiulis potencialas- tad pirmyn!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žmonai sako, kad vyksta į medžioklę – melas prasidėjo gimus vaikams (21)

Noriu pasidalinti, kaip vyrai gali pasikeisti gimus vaikams. Deja, bet pažįstu du vyrus. Vienas –...

Darbo paieškų rezultatai nuvylė: darbdavių kultūra glumina (46)

Neseniai aš pradėjau darbo paieškas, rezultatai mane nustebino. Dauguma žmonių žino, kaip sunku...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (95)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (185)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Top naujienos

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (121)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (103)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (1)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (40)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (52)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...

Jubiliejiniame legendinės grupės „Mango“ koncerte – gyvos kolonos, įspūdingos projekcijos ir erotikos elementai papildyta 22.36 (13)

Klaipėdos „Švyturio“ arenoje į jubiliejinį 20-mečio „ Mango “ grupės koncertą...

Moterys apgailestauja, kad jaunystėje nežinojo šių dalykų apie seksą (22)

Kalbant apie seksą ir visas su juo siejamas gudrybes, tiesiog būtina pasakyti, kad vargu ar pavyktų...

Enrique Iglesias atvirai papasakojo apie intymų gyvenimą po dvynukų gimimo: sekso tikrai daugiau nei anksčiau

Atlikėjas Enrique Iglesias sako, kad jo ir mylimosios Annos Kurnikovos asmeninis gyvenimas...

Naujausi JAV planai Rusiją gali tik suerzinti (436)

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija ketina kitą savaitę pranešti Rusijos lyderiams apie...

Kraupiausia nėštumo fotosesija: perspėjame, kai kurie kadrai gali šokiruoti (71)

Likus vos keletui dienų iki gimdymo, pozavimas nuotraukoms tikrai nėra prioritetų sąraše, todėl...