Žiniasklaidoje nuolat mirga antraštės apie sveiku protu nesuvokiamus nusikaltimus antraštėmis: „Tėtis iš pykčio kirviu smarkiai sužalojo savo vaiką“, „Konteineryje rastas kūdikio kūnelis“, „Klasiokų patyčios ir tėvų abejingumas privedė paauglį prie savižudybės“. Turbūt visi sutinkame, kad tokių įvykių neturėtų būti.
© Shutterstock nuotr.

Bet jie, deja, egzistuoja ir apie juos mums neleidžia pamiršti negatyvią informaciją nuolat eskaluojančios žiniasklaidos priemonės. Straipsnyje nenagrinėsiu kokios šio smurto priežastys, nes tema išties plati. Verčiau aptarsiu pozityvaus auklėjimo naudą ir kodėl švietimo bei pedagogikos humanizavimas mums turėtų būti aktualus.

Programos „Renkuosi mokyti!“ 2012 m. vasaros mokymo stovykloje iš gausybės lektorių vestų seminarų labiausiai įstrigo psichologės Aušros Kurienės seminaras apie paauglių psichologijos raidos etapus. Paklausus pranešėjos kokią literatūrą rekomenduotų šiuo klausimu, atsakė, kad vertėtų paskaityti J. Gray knygą „Vaikai kilę iš dangaus“. Daugeliui šis autorius turbūt labiau pažįstamas dėl savo bestselerio „Vyrai kilę iš Marso, moterys iš Veneros“. Pastarosios knygos neskaičiau, tad negaliu vertinti. Tad kodėl užsiminiau apie knygą „Vaikai kilę iš dangaus“?
Knygoje propaguojamas humanizmas vaikų atžvilgiu, pateikiami auklėjimo pavyzdžiai iš ankstesnių laikotarpių ir palyginami su šiais laikais.

Tampa akivaizdu, kad nemaža dalis tėvų auklėja savo vaikus „viduramžiškais“ metodais. Tad kyla klausimas, kas palankiau vaikams jei tektų rinktis iš atlaidžiausių variantų: ar neprogresyvus- savo laikotarpį atgyvenęs auklėjimas, ar tiesiog jokio auklėjimo - t.y. visiškas nesikišimas į jaunos asmenybės raidą? Atsakymą palieku jums.

Pokyčiai požiūryje į auklėjimą pradėję vykti vakarų Europoje po industrializacijos eros, mūsų šalį palietė vos prieš 20-30 m. Tačiau palietė tik iš dalies, nes neįmanoma nepastebėti asocialių šeimų problemų, tieks suaugusių, tiek vaikų patyčių masto ir kt. svarbių problemų. Tad norėtųsi, kad auklėjimo humanizavimo procesas vyktų sparčiau.

J. Gray knyga yra vaikų auklėjimo abėcėlė, kurioje gausu praktiškų patarimų tėvams kaip reaguoti į skirtingus vaikų raidos etapų aspektus. Į tai itin svarbu atkreipti dėmesį, nes dalis tėvų, apskritai nesuvokia raidos etapų egzistavimo, juolab auklėjimo pokyčių svarbos.

Galbūt vertėtų pradėti nuo to, kuo svarbūs psichologijos bei eduklogijos mokslai žmogui, kuo jie gali padėti konstruktyviai ugdant vaiką ar paauglį. Neabejoju, kad šių mokslų pradmenų trūksta ne vienam tėvui, o tai tiesiogiai lemia tarpusavio nesupratimą ir, deja, kartais labai destruktyvius konfliktus. Tad, dar syki, galbūt vertėtų pradėti nuo to?
Tiek Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, tiek Švietimo ir mokslo ministerija karts nuo karto pateikia statistikas ir komentarus apie tobulintinas sritis auklėjime/ švietime. Tačiau konkretesnių darbų, mano manymu, pasigendama. Žinoma, problemų, kurios gausiai kaupėsi Lietuvoje sovietmečiu neišspręsi per kelis metus, bet aktyvesnio progreso požymių adekvačiai reaguojant į visuomenės socialines problemas trūksta.

Galima daug kalbėti (ir džiaugiuosi, kad vis daugiau kalbama) apie švietimo ir auklėjimo svarbą, trūkumus ir tobulintinas sritis. Galbūt tikrai trūksta ryžtingesnių sprendimų socialinėje sferoje? Pavyzdžiui pažeidžiamiausius visuomenės sluoksnius atpratinti nuo pašalpų gavimo nėra lengva, ypač dėl to, kad ne vien Lietuva, bet visas Vakarų pasaulis XXI a. susiduria su šiuo brangiai kainuojančiu (ne vien finansiškai) reiškiniu. Tačiau galbūt šią problemą spręsti galima po truputį keičiant problemiškų asmenų požiūrį į gyvenimą? Visų pirma, per griežtą, bet teisingą išmokų politiką, pagalbą perspektyviems, bet mažiau pasiturintiems asmenims.

Ypatingai pabrėžčiau andragogikos (suagusiųjų švietimo) svarbą. Akivaizdžiai matome, kad psichologijos, edukologijos, ekonomikos, politologijos, teisės žinių plačiajai visuomenei itin trūksta. To pasėkmes matome, mano galva, sveiku protu nesuvokiamose Violetinėse, Skalūnų (...) ir kitose istorijose. Be abejo, parlamento nariuose ir ypač jų politinėje- visuomeninėje veikloje labai puikiai atsiskleidžia visuomenės ydos.

Grįžtant prie J. Gray „Vaikai kilę iš dangaus“, tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kokia linkme reiktų kreipti visuomenę. Apskritai manau, kad ši knyga turėtų būti kiekvienų tėvų bibliotekoje. Žinoma, vien knygų neužtenka, reikia gyvo, nuoširdaus kontakto su žmonėms, parodant, kad galime elgtis ir kitaip, nei su mumis elgėsi mūsų tėvai ir seneliai (kalbu apie ydingą elgesį, tokį kaip smurtas, patyčios, manipuliavimas ir t.t.). Yra daugybė veiksmingų požiūrių apie kuriuos nė nesusimąstome. Svarbiausia, jogšiais laikais galima laisvai domėtis, ieškoti ir iš jų rinktis. Parodyti šiuos pasirinkimų variantusir padėti teisingai apsispręsti pažeidžiamiems asmenims yra be galo svarbu.

Neabejoju, kad švietimo vaidmuo sprendžiant socialines ir auklėjimo problemas yra esminis. Kuo daugiau žmonių tai suvoks, tuo greičiau išbrisime iš prietarų ir raganų medžioklės laikų taip spartindami švietimo/ auklėjimo humanizavimą, kurio naudą įrodžiusios Skandinavijos valstybės pirmauja pasaulyje šioje srityje. Klausimai, kiek laiko ir kokių sprendimų mums dar trūksta, tegul lieka kiekvieno apmąstymui.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Emigracijos pasekmė – vieniši senoliai: būtina keisti sovietinį požiūrį į senelių globos namus (245)

Nenutrūkstamai didėjant emigruojančių darbingo amžiaus žmonių skaičiui, tikslinga atsigręžti...

Istorikas Valdemaras Klumbys: nepainiokime istorinių tyrimų su propagandinėmis akcijomis (193)

Daugybę amžių šviesiausi žmonijos protai aiškinosi, kas yra tiesa, ar ji yra pažini netobulam...

Laiškas Skverneliui ir Kukuraičiui: apie jūsų pensijų projektėlį, kurio, regis, patys nesuprantate papildyta ministerijos komentaru (425)

Vakar valdžios atstovai paskelbė apie savo planus keisti pensijų sistemą. Na, „planus“ galbūt...

Grasina Vyriausybei teismu: mano II – osios pakopos pensijos nevogsite (230)

Pradėsiu iš toli. Man viduriniosios klasės atstovai yra dirbantieji, kurių vieno dirbančiojo...

Antrą mėnesį gyvena be jokių pajamų – kaltina Seimo narius dėl susidariusios situacijos (49)

Noriu palinkėti Seimo nariams tokių pat linksmų švenčių, kokios šiemet jos bus man....

Top naujienos

Kovoje dėl Grybauskaitės kėdės du kandidatai veržiasi pirmyn (91)

Pamainos Daliai Grybauskaitei prezidento poste besidairantys rinkėjai kol kas labiau simpatizuoja į...

Butų pardavėjai sugalvojo naują būdą privilioti pirkėjų (13)

Drastiškai mažėjant gyventojų Klaipėdoje stringa ir naujos statybos butų pardavimai. Šiuo metu...

Nei saviems, nei svetimiems: po mokslų iš Lietuvos išvyksta 93 proc. užsieniečių (150)

Planas skyles Lietuvos aukštosiose mokyklose užkamšyti studentais iš užsienio, panašu, virsta...

Gydytojai papasakojo, kaip per kelių minučių procedūrą atsikratyti akinių ir lęšių (100)

Oftalmolog ų teigimu, Lietuvoje daugėja žmonių, atsisakančių akinių, kontaktinių lęšių ir...

Haroldas Mackevičius toliau nagrinėja Karbauskio verslą (294)

Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ humoristas, vienas iš laidos „Dviračio šou“...

Geriausią sezono rezultatą užfiksavęs Valančiūnas pakilo „Raptors“ rekordininkų sąraše (5)

Puikią sportinę formą NBA pirmenybėse ir toliau demonstruoja Toronto „Raptors“ (20-8)...

Sabonio naktis Brukline – rezultatyvus žaidimas, asmeninis blokų rekordas ir „Pacers“ pergalė (1)

Svarbią pergalę NBA pirmenybėse šiąnakt iškovojo Indianos „Pacers“ (17-13) krepšininkai,...

Griežtos taisyklės, kurių privalo laikytis pirmosios JAV poros: tarp jų - savo laidotuvių planavimas ir netikėti draudimai

„Tu išties nežinai, ko tu nežinai, kol pats ten neatsiduri“, – yra sakiusi Michelle Obama ....

Prisijungę prie elitinės brolijos net neįsivaizdavo, kur pakliuvo: kai krisdavo bombos, tiesiog pasislėpti negalėjo (27)

Kai Peteris MacDonaldas, Flemingas Begaye ir Thomas Begay Antrojo pasaulinio karo metu prisijungė...

Parduotuvė Druskininkuose – tarsi lobis: mados namų drabužius parduoda kone veltui (47)

Išskirtinių parduotuvių ieškome visur, nes daugelis nori rasti nematytų prekių – tokių,...