aA
Žiniasklaidoje nuolat mirga antraštės apie sveiku protu nesuvokiamus nusikaltimus antraštėmis: „Tėtis iš pykčio kirviu smarkiai sužalojo savo vaiką“, „Konteineryje rastas kūdikio kūnelis“, „Klasiokų patyčios ir tėvų abejingumas privedė paauglį prie savižudybės“. Turbūt visi sutinkame, kad tokių įvykių neturėtų būti.
© Shutterstock nuotr.

Bet jie, deja, egzistuoja ir apie juos mums neleidžia pamiršti negatyvią informaciją nuolat eskaluojančios žiniasklaidos priemonės. Straipsnyje nenagrinėsiu kokios šio smurto priežastys, nes tema išties plati. Verčiau aptarsiu pozityvaus auklėjimo naudą ir kodėl švietimo bei pedagogikos humanizavimas mums turėtų būti aktualus.

Programos „Renkuosi mokyti!“ 2012 m. vasaros mokymo stovykloje iš gausybės lektorių vestų seminarų labiausiai įstrigo psichologės Aušros Kurienės seminaras apie paauglių psichologijos raidos etapus. Paklausus pranešėjos kokią literatūrą rekomenduotų šiuo klausimu, atsakė, kad vertėtų paskaityti J. Gray knygą „Vaikai kilę iš dangaus“. Daugeliui šis autorius turbūt labiau pažįstamas dėl savo bestselerio „Vyrai kilę iš Marso, moterys iš Veneros“. Pastarosios knygos neskaičiau, tad negaliu vertinti. Tad kodėl užsiminiau apie knygą „Vaikai kilę iš dangaus“?
Knygoje propaguojamas humanizmas vaikų atžvilgiu, pateikiami auklėjimo pavyzdžiai iš ankstesnių laikotarpių ir palyginami su šiais laikais.

Tampa akivaizdu, kad nemaža dalis tėvų auklėja savo vaikus „viduramžiškais“ metodais. Tad kyla klausimas, kas palankiau vaikams jei tektų rinktis iš atlaidžiausių variantų: ar neprogresyvus- savo laikotarpį atgyvenęs auklėjimas, ar tiesiog jokio auklėjimo - t.y. visiškas nesikišimas į jaunos asmenybės raidą? Atsakymą palieku jums.

Pokyčiai požiūryje į auklėjimą pradėję vykti vakarų Europoje po industrializacijos eros, mūsų šalį palietė vos prieš 20-30 m. Tačiau palietė tik iš dalies, nes neįmanoma nepastebėti asocialių šeimų problemų, tieks suaugusių, tiek vaikų patyčių masto ir kt. svarbių problemų. Tad norėtųsi, kad auklėjimo humanizavimo procesas vyktų sparčiau.

J. Gray knyga yra vaikų auklėjimo abėcėlė, kurioje gausu praktiškų patarimų tėvams kaip reaguoti į skirtingus vaikų raidos etapų aspektus. Į tai itin svarbu atkreipti dėmesį, nes dalis tėvų, apskritai nesuvokia raidos etapų egzistavimo, juolab auklėjimo pokyčių svarbos.

Galbūt vertėtų pradėti nuo to, kuo svarbūs psichologijos bei eduklogijos mokslai žmogui, kuo jie gali padėti konstruktyviai ugdant vaiką ar paauglį. Neabejoju, kad šių mokslų pradmenų trūksta ne vienam tėvui, o tai tiesiogiai lemia tarpusavio nesupratimą ir, deja, kartais labai destruktyvius konfliktus. Tad, dar syki, galbūt vertėtų pradėti nuo to?
Tiek Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, tiek Švietimo ir mokslo ministerija karts nuo karto pateikia statistikas ir komentarus apie tobulintinas sritis auklėjime/ švietime. Tačiau konkretesnių darbų, mano manymu, pasigendama. Žinoma, problemų, kurios gausiai kaupėsi Lietuvoje sovietmečiu neišspręsi per kelis metus, bet aktyvesnio progreso požymių adekvačiai reaguojant į visuomenės socialines problemas trūksta.

Galima daug kalbėti (ir džiaugiuosi, kad vis daugiau kalbama) apie švietimo ir auklėjimo svarbą, trūkumus ir tobulintinas sritis. Galbūt tikrai trūksta ryžtingesnių sprendimų socialinėje sferoje? Pavyzdžiui pažeidžiamiausius visuomenės sluoksnius atpratinti nuo pašalpų gavimo nėra lengva, ypač dėl to, kad ne vien Lietuva, bet visas Vakarų pasaulis XXI a. susiduria su šiuo brangiai kainuojančiu (ne vien finansiškai) reiškiniu. Tačiau galbūt šią problemą spręsti galima po truputį keičiant problemiškų asmenų požiūrį į gyvenimą? Visų pirma, per griežtą, bet teisingą išmokų politiką, pagalbą perspektyviems, bet mažiau pasiturintiems asmenims.

Ypatingai pabrėžčiau andragogikos (suagusiųjų švietimo) svarbą. Akivaizdžiai matome, kad psichologijos, edukologijos, ekonomikos, politologijos, teisės žinių plačiajai visuomenei itin trūksta. To pasėkmes matome, mano galva, sveiku protu nesuvokiamose Violetinėse, Skalūnų (...) ir kitose istorijose. Be abejo, parlamento nariuose ir ypač jų politinėje- visuomeninėje veikloje labai puikiai atsiskleidžia visuomenės ydos.

Grįžtant prie J. Gray „Vaikai kilę iš dangaus“, tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kokia linkme reiktų kreipti visuomenę. Apskritai manau, kad ši knyga turėtų būti kiekvienų tėvų bibliotekoje. Žinoma, vien knygų neužtenka, reikia gyvo, nuoširdaus kontakto su žmonėms, parodant, kad galime elgtis ir kitaip, nei su mumis elgėsi mūsų tėvai ir seneliai (kalbu apie ydingą elgesį, tokį kaip smurtas, patyčios, manipuliavimas ir t.t.). Yra daugybė veiksmingų požiūrių apie kuriuos nė nesusimąstome. Svarbiausia, jogšiais laikais galima laisvai domėtis, ieškoti ir iš jų rinktis. Parodyti šiuos pasirinkimų variantusir padėti teisingai apsispręsti pažeidžiamiems asmenims yra be galo svarbu.

Neabejoju, kad švietimo vaidmuo sprendžiant socialines ir auklėjimo problemas yra esminis. Kuo daugiau žmonių tai suvoks, tuo greičiau išbrisime iš prietarų ir raganų medžioklės laikų taip spartindami švietimo/ auklėjimo humanizavimą, kurio naudą įrodžiusios Skandinavijos valstybės pirmauja pasaulyje šioje srityje. Klausimai, kiek laiko ir kokių sprendimų mums dar trūksta, tegul lieka kiekvieno apmąstymui.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugės palaikymą juto net ir po mirties – skeptikų kalbos neįdomios (24)

Tas buvo seniai, bet pamenu iki šiol. Manau, kad artimi žmonės nepalieka mūsų, stebi iš...

Ieškojo darbo valstybės tarnyboje – kilo daug nepatogių klausimų (73)

Galvojau, kad Lietuvoje nėra žodžio laisvės, bet ji tikrai yra. Mano straipsnis gavo tam tikrą...

Benamės katės Dzūkijos gyventojai tapo galvos skausmu: kur besikreipi, grįžti į pradinį tašką (5)

Mūsų kaime, kuris yra Dzūkijoje , tarp miškų, prieš trejus metus kažkas atvežė ir išmetė...

Latvija švenčia šimtmetį – kiek tai svarbu Lietuvai (8)

Lapkričio 18-ą Nepriklausomybės šimtmečio renginiai vyks visoje Latvijoje. Išskirtinis...

Atsiliepkite! Negali pamiršti „Senukuose“ sutiktos merginos (185)

Esu Rokas ir trečiadienį sutikau moterį , kuri pirko daug lipnios juostos ir keletą popieriaus...

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (64)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (53)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Žaidėjus išteisinęs ir sirgaliams dėkojęs Jankauskas: tai jau kelia neviltį specialiai iš Ploješčio (9)

Tuščios tribūnos nesukliudė antrąkart rumunams įveikti Lietuvos, šįkart rungtynių scenarijus...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (557)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (5)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (323)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (69)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (152)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (135)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...