aA
Koks kovos su mokinių rūkymu būdas efektyviausias? Perskaičiusi klausimą, kviečiantį padiskutuoti, pirmiausia norėčiau paklausti: o kodėl reikia su rūkymu kovoti ir apskritai ar reikia kovoti? Manau, jog klausimą reikėtų formuluoti kiek kitaip: kaip efektyviai padėti vaikams ir paaugliams atsisakyti rūkymo?
© DELFI

Esu įsitikinusi, kad tie, kurie galvoja, jog yra vienas vienintelis efektyviausias būdas, tinkantis visiems atvejams, tikrai klysta. Ir kovoti visai nereikia. O kam? Tiesiog būtina spręsti problemą, ne kovojant su vaikais ir jų įpročiu, o su jais kalbantis, bendraujant, tariantis, šviečiant juos. Problemą spręsti kartu su vaikais!

Pirmiausia turime stengtis, kad rūkančiųjų skaičius neaugtų. Todėl kaip oras reikalingas ankstyvasis vaikų švietimas. Vaikai turi augti šeimose, kuriose nerūkoma, arba bent jau nerūkoma vaikui matant. Juk nieko nėra baisiau, kai mama važiuoja su vežimėliu ir traukia dūmą. Tėvai turi daugiau kalbėtis su savo vaikais apie įvairius gyvenimo reiškinius.

Vaikai jau nuo mažens turi suprasti, kad rūkymas – ne šiaip sau pramoga ar madingas laisvalaikio praleidimo būdas, o žalingas įprotis. Vaikai dar ankstyvoje vaikystėje turi būti mokomi, kas yra rūkymas, kokia jo žala žmogui. Svarbus ir reikšmingas sistemingas vaikų švietimas ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose.

Kaip juos mokyti? Pagrindinis būdas, apie kurį jau užsiminiau, yra pavyzdys. Be jokios abejonės, svarbus yra ir pokalbis: pokalbis šeimoje, pokalbis darželio grupėje, mokyklos klasėje. „Pakalbėsim ir kas iš to? Žodžiai nepadės“, – pasakysite. Taip, dažnai daugiažodžiaujama ir tiek, o reikėtų vaikams realių įrodymų, kad rūkymas kenkia. Parodykime jiems rūkančiųjų plaučių nuotraukas, suorganizuokime diskusijas rūkymo tema pateikdami vaizdo siužetus, kuriuose kalbėtų plaučių vėžiu susirgę žmonės. Manau, kad rūkančių vaikų ir paauglių tikrai sumažės. Ką daro mūsų mokytojai? Pamokslauja: rūkysit – prarūkysit plaučius, susirgsit vėžiu. O kur statistika? Realūs faktai? Pavyzdžiai? Šie būdai tikrai efektyvūs ir jais pasinaudoti reikėtų ir tais atvejais, kai vaikai ir paaugliai jau rūko.

O ką daro mūsų šeimos, ugdymo įstaigos? Kovoja. Ir klysta dėl to. Kovoja, ardosi, pyksta ant tų vaikų, o šie protestuoja – toliau rūko. Atsimenu savo mokyklos direktorių. Bėgiodavo aplink mokyklą, gaudydavo rūkalius, grasindavo jiems, grūmodavo. Ar jis privertė neberūkyti? Ar jo kova pasiteisino? Tikrai ne. Vaikai rūkė toliau – jei ne mokyklos kieme, tai aplinkinių namų gyventojų, kurie beviltiškai nuolat kaltino direktorių, kiemuose. Nesolidus direktoriaus poelgis bėgioti aplink mokyklą, tiesiog pralinksminantis rūkančiuosius ir dar labiau skatinantis nepasiduoti – juk taip smagu, kai tavęs ieško net pati svarbiausia mokyklos galva.

Tie, kas galvoja, jog vydami šalia mokyklų, namų kiemų rūkančius paauglius, įrengdami vaizdo kameras, užrakindami mokyklas, kviesdami policiją, bausdami tėvus, sustabdys jų rūkymą, tikrai labai klysta. Mokiniai protestuos, jie bėgs iš pamokų. Tai kova su vėjo malūnais, kai viena problema sukelia dar daugiau problemų. Galiu jus užtikrinti, kad nepadės nei mokinių persekiojimai, nei grasinimai, nei maldavimai, nei pastabos pažymių knygelėse.

Aš mokyklų direktoriams patarčiau nekovoti, o spręsti problemą visai paprastai. Įrenkime šalia mokyklos rūkymo vietą su sąlyga, žinoma. Tegu tai bus vieta, kurioje bus iškabintos nuotraukos su rūkančiųjų plaučiais, plakatai, kuriuose pateikta statistika, realūs skaičiai, kodėl rūkymas žalingas, pačių vaikų padaryti plakatai, skambūs šūkiai ir pan. Ne kelios nuotraukos, plakatai, o visa siena išklota jais.

Tegu ten taip pat bus pakabintas plakatas su užrašu: „Daugiau neberūkysiu“. Jame tegu taip nusprendę užrašo savo vardą, pavardę, palinkėjimą rūkaliams. Tikrai kas nors nuspręs neberūkyti, esu tuo tikra. Ir net jei atsiras tų, kurie apkaltins mane tuo, jog šis būdas gali paskatinti mokinius toliau rūkyti, galiu drąsiai pareikšti, jog tai yra vienas efektyviausių būdų.

Apibendrindama išsakytas mintis, norėčiau dar kartą pakartoti, kad kovoti su rūkančiais mokiniais nereikėtų. Ne kovoti, o spręsti problemas reikia. Nedelsiant. Mokytojai, tėvai, direktoriai, jei matote, kad būdai neefektyvūs, kodėl beviltiškai taikote juos vėl ir vėl? Ir nusiviliate, nes jie neefektyvūs. Todėl ieškokite kitų būdų. Pasinaudokite ir vaikų parama – tegu jie taip pat siūlo būdus, kaip sumažinti rūkymą mokykloje, skatinkite vaikus nerūkyti, o ne bauskite juos ar jų tėvus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilnietei konteinerio turinys atėmė amą: žmonės, ar jums su galva viskas gerai? (112)

Lyja, šalta, neisiu ir nefotografuosiu, bet užtat papasakosiu, ką man teko išvysti viename...

Sunki senjorų padėtis bado akis: neužmirškite, ponai Lietuvos valdantieji, kad netrukus jūs užimsite jų vietą (105)

Ak, tie senoliai! Kokie jie šaunuoliai! Tokius žodžius kartais tenka išgirsti žiniasklaidoje, kai...

Atsakas nusivylusiam vyrui: o ką tu padarei, kad tavo moteris norėtų sekso? (171)

DELFI publikuotas straipsnis apie nusivylusį vyrą, kurio žmona gimus vaikams jau ilgą nenori...

Atėjus šeimyniniams džiaugsmams, išėjo vyriški: viskas dėl to prakeikto sekso... (724)

Rašau, nes nebeturiu ko prarasti. Tegu perskaito, kas tik nori, tegu tai būna šauksmas į tyrus,...

Pragaras, kurį patyriau darbe: pagrindiniai požymiai, kad jus nori „išgyvendinti“ (152)

Visai neseniai paplitus temai apie “mobingą“ darbe, aš vėl prisiminiau tuos rytus, kai vos vos...

Top naujienos

Praėjo 3 metai, kol Kornelija išdrįso pasakyti, kas su ja vyksta: simptomai tokie baisūs, kad gyvenimui vietos nebelieka (10)

Dvigubas gyvenimas: vienas – išoriniame pasaulyje, kitas – kai lieki vienas su savimi. Daugybė...

Staigmena Vilniaus vairuotojams: greičio matuokliai Vakariniame aplinkkelyje ėmė veikti kitaip (90)

Prie Vilniaus Vakarinio aplinkkelio eismo tvarkos įpratę vairuotojai sulaukė staigmenos. Trys...

Slaptos policijos operacijos užkulisiai – kaip buvo sulaikytas ginkluotas narkotikų prekeivis (74)

Ką jaučia pareigūnai, kurie privalo sulaikyti ginkluotą ir nelabai ką prarasti turintį...

Po įspūdingo mūšio Adomaitis priekaištavo LKL: suprantu, tai verslas, bet kur tada prioritetai (40)

Vilniaus „Rytas“ (4/5) antradienį vakare ne tik įveikė Bursos „Tofaš“ komandą (4/5),...

Lietuvą pasiekė šaltesni orai – saulė švies, bet nešildys (6)

Ankstų trečiadienio rytą bus ne tik slidu, bet ir šaltoka, daugelyje rajonų temperatūra sieks...

Už borto – Amsterdamo auksiniai berniukai ir Milano vilkai (1)

Praėjusiame sezone UEFA Čempionų lygos pusfinalį pasiekęs ir Europą atakuojančiu futbolu...

Giedrius Drukteinis

29 Volstryto maklerio taisyklės (1)

„Tas, kas žino, nesako. Tas, kas sako, nežino“, – mėgo kartoti ilgametis legendinio Volstryto...

Dėl vieno įspūdingiausių gamtos objektų skambina pavojaus varpais: vaizdas graudus (16)

Viktorijos krioklys , kur Pietų Afrikos Zambezės upė 100 metrų krinta žemyn į plyšį...

5 kavinių ir restoranų gudrybės, kurios kenkia mūsų organizmui (10)

Absoliutus sąžiningumas verslo pasaulyje – reiškinys retesnis, nei norėtųsi. Dauguma...