„Prieš įsimylėdamas išmok vaikščioti per sniegą nepalikdamas pėdų“ – byloja išmintis. Ką gi tai galėtų reikšti? Ši išmintis skirta ne kūrybingumui vystyti – sugalvoti kokį nors būdą vaikščiojimui per sniegą nepaliekant pėdų, bet įsisąmonimui, kad meilė galima tik atsisakius savo norų tenkinimo vardan kito norų. Einant aš nepalieku pėdų, nes einu jau ne aš. Taigi, aš, psichologas Tadeuš Račas, dabar apie tai ir kalbėsiu.
© Shutterstock nuotr.

Praeitame amžiuje psichologai ginčijosi, kas žmogui turi didesnę įtaką, - paveldimumas ar auklėjimas arba kitaip - genai ar aplinka. Ginčas beprasmis, todėl ir neišsprendė jo. Kodėl? Todėl, kad paveldimumas yra taip pat aplinka: genuose užkoduota informacija kokiam būti organizmui ir psichikai - genas yra „aplinkos instrumentas“ kaip tarkim pedagoginė metodika.

Ta informacija „eina“ iš praeities - vaiko dar nėra, gamta per tėvus, per jų genus formuoja būsimą vaiką. Taigi, žmogų formuoja aplinka. Nereikia manyti, kad aplinka formuoja tik vaiką, o suaugęs - laisvas. Žmonių elgesyje pastebėtas reiškinys, kurį socialiniai psichologai įvardino konformizmu: jeigu visi aplinkui nusidažys plaukus, tarkim žaliai, tai ir jūs nusidažysite.

Mūsų socialinė aplinka - vartojimo kultūra. Tai žinoma. Pagrindiniai vartojimo kultūros principai yra du - laimė turėjime (ne tik daiktų, bet ir žmonių, vardų, „prestižinių“ profesijų ir pan.) ir mainų („tu man, aš tau“). Vartojimo kultūroje žmonės myli ne tiesiog, jie myli už kažką ir norėdami suprasti meilę klausia savęs - „už ką“, „už ką tu mane/aš tave myliu?“.

Priklausomai nuo atsakymo išskiriamos trys mylinčiųjų pozicijos (pagal Osho): vaikiška meilė, suaugusiųjų meilė ir tobula meilė. Vaikiška meilė - „myliu už tai, ką tu darai man arba duodi man“. Mylinčio žmogaus pozicija - „jeigu aš tave myliu, tai tu privalai...“. Pavadinimas neturi mūsų klaidinti, taip myli ne tik vaikai. Suaugusiųjų meilė - „myliu už tai, kad turiu galimybę daryti tau arba duoti tau“. Mylinčio žmogaus pozicija - „jeigu aš myliu tave, tai aš privalau...“.

Čia reikėtų paaiškinti plačiau. Suaugusiųjų meilės pozicijoje dominuoja psichikos struktūra Sigmundo Froido pavadinta „super ego“ - tai svetimas mūsų psichikoje, tai visuomenės įtaka. Puikus pavyzdys būtų posakis - „vyras privalo uždirbti, o žmona privalo gaminti, maitinti šeimą“. Tobula meilė - „myliu už tai, kad tu esi“. Mylinčio žmogaus pozicija - „myliu visus žemės gyventojus, maždaug apie septynis milijardus“.

Pagalvokite apie meilę, tarkim, geriantiems odekoloną dvokiantiems benamiams, psichiatrinės ligoninės pacientams, žudikams, pedofilams, okupantams ir t.t. Na ir vėl - „myliu už tai, kad ...“. Vartojimo kultūroje meilė tampa instrumentu asmeniniai naudai gauti. Čia mylintis žmogus - egoistas („ego“ yra lotyniškas „aš“ atitikmuo). O ką gi myli egoistas? Teisingai, egoistas myli tik save. Painiavai išvengti siūlau žodį „meilė“ vartojimo kultūroje pakeisti žodžiu „egoizmas“.

Tik „pereinant“ iš vartojimo kultūros į orumo kultūrą gimsta meilė. Žmogui, kuris nori mylėti tikrąja to žodžio prasme būtina tai padaryti. Pagrindinis orumo kultūros principas - kito vertingumas. Tik taip suvokiant kitą gimsta meilė - elgesys siekiant pagerinti kito būklę, malonumo išgyvenimas dėl kito malonių pojūčių. Puikus pavyzdys – animacinis 1976-ųjų filmas „Tiesiog taip“ . Pažiūrėkite. Jame pavaizduotas kultūros kaitos procesas - perėjimas į orumo kultūrą. Rezultatas - visiems tampa jauku.

Ką daryti arba nuo ko pradėti kaitą? Pirmiausia rekomenduoju – suvokti, įsisąmoninti tekstą, pajausti, išgyventi jį. Antra, pradėti kurti darnią aplinką, kurioje jūs ir gyvensite – elgtis su aplinkiniais vadovaujantis žymaus rašytojo J.V. Gėtės mintimi: „elkitės su žmonėmis kaip su tais, kokie jie galėtų būti, ir jie taps tokiais, kokie jie gali būti“. Ši mintis turi tapti jūsų veikimo vektoriumi.

Keliais žodžiais pabandysiu daugiau atskleisti, įtvirtinti šią J.V. Gėtės mintį. Tai padės padaryti atsakymai į šiuos klausimus: „Kuo yra man kitas? Koks jis? O kuo jis galėtų būtį man? Kuo aš norėčiau, kad jis būtų man? Kaip pasikeistų mano elgesys, jeigu kitas būtų tuo, kuo jis galėtų būti?“.

Taip ir elkitės. Trečia, analizuokite save, savo santykius su kitais. Pateiksiu pavyzdį, kad pajaustumėte, ką reiškia malonumo išgyvenimas dėl kito malonių pojūčių. Mama nuperka kelis saldainius vaikui. Vaikas paduoda saldainį mamai. Mama su malonumu jį suvalgo. Vaikas džiaugiasi. Tai ir yra meilė - elgesys siekiant pagerinti kito būklę, malonumo išgyvenimas dėl kito malonių pojūčių.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pirmasis pasimatymas: išsirinkti vyrą buvo nelengva, bet visada atkreipdavau dėmesį į vieną dalyką (177)

DELFI straipsnis apie pirmojo pasimatymo etiketą – visų pirma, kas turėtų mokėti –...

Įsiuto dėl skirtingų kainų Lietuvoje ir užsienyje: gal laikas ir adekvačius atlyginimus pradėti mokėti? (259)

Prašau paaiškinti man, kvailam piliečiui, kaip verslininkai Lietuvoje gali teigti, kad šalyje yra...

Automobilių statymu Vilniuje pasipiktinusi moteris: pagalvokite ir apie kitus (54)

Dirbu miesto centre ir, žinoma, čia visuomet iškyla viena opi problema – kur palikti automobilį....

Darbdavių elgesys įžeidė moterį: jie niekada neatsižvelgė į paprastų darbuotojų nuomonę (32)

Prieš kelias dienas pamačiau reiklamą, kad „Europos pinigai – mūsų pinigai, investuokime juos...

Eismas dviratininko akimis: daugelio problemų nesuprasdavau vairuodamas automobilį (43)

Perskaičiau Jūsų straipsnį/eksperimentą ir nusprendžiau pasidalinti savo pastebėjimais.

Top naujienos

Kitais metais bus perskaičiuotos visos pensijos (40)

Daugelis girdėjo, kad į pensiją ilgainiui bus galima išeiti tik sulaukus 65 metų. Tačiau retas...

Planai didinti minimalią algą įvarė baimės vos išgyvenantiems (24)

Siūlymai nuo kitų metų didinti minimalų mėnesio atlyginimą ( MMA ) 20 eurų ne juokais...

Galingas žemės drebėjimas supurtė centrinę Meksiką, žuvo 149 žmonės, aukų skaičius gali dar didėti sugriuvusi mokykla palaidojo vaikus (15)

7,1 balo pagal richterio skalę žemės drebėjimas smogė Pueblos valstijai centrinėje Meksikoje, į...

Orai: laukia nuostabios permainos (9)

Artimiausiomis dienomis temperatūra žymiai nesikeis, išaugs debesuotumas, trumpai palis. Nuo...

Dvi Rusijos „Il-76“ minutės virš Lietuvos: ženklas duotas? (963)

Rusijos karinių lėktuvų „Il-76“ pasirodymą Lietuvos oro erdvėje daugelis pasistengs priskirti...

D. Grybauskaitė kreipėsi į pasaulio lyderius JT: Kremlius nesugeba pažaboti savo neapykantos Vakarams (896)

Rusijos vadovybė niekaip nesugeba pažaboti savo neapykantos Vakarams, pareiškė prezidentė...

Norėdama atrodyti it filmų herojė, ryžosi ne tik šešių šonkaulių pašalinimui: chirurgai keitė ir akių spalvą (10)

Ryto laidos „The Morning“ žiūrovai liko be žado, išgirdę Pixee Foxx interviu, rašo...

Pasiruoškite blogiausiam: nevaldoma Kinijos kosminė stotis krenta į Žemę (124)

Kinijos kosminė stotis „ Tiangong -1“ jau ruošiasi pasitikti savo pražūtingą lemtį. 2011...

Žurnalo viršelyje išvydusi pakoreguotą savo krūtinę E. Ratajkowski paviešino neretušuotą kadrą (12)

Žinomas Amerikos supermodelis Emily Ratajkowski socialiniame tinkle „Instagram“ pasidalijo...

D. Petrovičiaus mamos dovana pravirkdė Slovėnijos krepšinio herojų (6)

Fantastiškai Europos krepšinio čempionate rungtyniavęs ir ant savo pečių link titulo Slovėnijos...