aA
Šio straipsnio tikslas yra atkreipti skaitytojų dėmesį, kad MMA atlieka svarbų socialinį vaidmenį ir yra reikalinga. Remiuosi ankščiau DELFI publikuotu straipsniu apie MMA. Jame straipsnio autorius išsako savo nuomonę apie MMA ir pagrindžia ją atliktu 181 LLRI tyrimu, tačiau straipsnio eigoje nukrypsta nuo argumentų ir demonizuoją politikus ir „valstybę“. Taip pat, iš jo straipsnio nėra aišku, ką visgi reikia daryti su MMA: palikti ją kokia yra dabar ir niekada nebedidinti ar apskritai panaikinti.
Nuomonė. Kas tas minimalus atlyginimas?
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

MMA – socialinio saugumo bei gerovės laimėjimas

MMA įstatymas buvo priimtas tam, kad apsaugotų darbuotojų interesus ir yra ne mažiau svarbus nei ribojimas dirbti daugiau nei X valandų per savaitę ar draudimas dirbti vaikams. Įvairiomis formomis MMA egzistuoja (įstatymiškai ar ar kolektyvinių sutarčių principu) beveik visose (jei turime omenyje ekonomiškai išsivysčiusias valstybes – visose) pasaulio šalyse. Tačiau argumento „nes taip elgiasi visi“ negana, todėl pateiksiu dar kelis komentuodamas straipsnį.

Kas gauna MMA?

Anksčiau DELFI publikuoto straipsnio autorius teigia, kad tik didelės ir pelningos įmonės gali atlaikyti MMA kėlimą, kitaip tariant, kad tik didelė įmonė gali būti santykinai pelninga ir atvirkščiai. Jei tai būtų tiesa, ilgainiui smulkios įmonės apskritai išnyktų, nes tiesiog būtų nepelninga jas steigti, tačiau tiek Lietuvoje, tiek JAV (kur MMA egzistuoja jau beveik 80 metų) tokių įmonių yra.

Beje, JAV MMA dažniausia moka būtent „didelės ir pelningos“ įmonės pvz. „McDonald's“, KCF ir kitos greitojo maisto tarptautinės įmonės. Ar darbuotojas gauna MMA ar didesnę algą priklauso nuo jo darbo našumo – maisto paruošimo sektoriuje jis nėra didelis, todėl darbuotojai dažnai gauna algą, artimą MMA.

Aukštesnės kainos – didesnė MMA

Didesni atlyginimai tikrai reiškia didesnes kainas, tačiau turėtų egzistuoti ir atvirkštinis ryšys, todėl MMA ir yra didinamas, antraip jis prarastų prasmę. Žinoma, galima tikėtis, kad įmonės pačios pakels algas, jeigu jų produkcija pabrangs ir taip išaugs pelnas.

Sutinku, kad Lietuvoje verslininko įvaizdis nėra teigiamas, tačiau bet kuris verslininkas – geras, blogas, etiškas ar ne – vadovaujasi pelno maksimizavimo principu, todėl nėra linkęs didinti atlyginimų. Kodėl? MMA gaunantys asmenys dirba nekvalifikuotą darbą, t.y. darbą, kuriam nėra reikalingas specialus išsilavinimas, darbo apmokymai trunka neilgai. Įmonė neturi paskatų išlaikyti tokį darbuotoją, nes jis lengvai gali būti pakeičiamas kitu.

Dėl šios priežasties MMA gaunančio darbuotojo galimybės derėtis dėl didesnio atlygio yra itin menkos ir dėl to reikalingas MMA įstatymas. Be to, MMA nėra nustatoma neatsižvelgiant į kainų lygio ar vidutinės algos augimą – ji nustatoma trišaliu susitarimu, esant palankioms ekonominėms sąlygoms.

Neatsakyti klausimai

Įžvalgos pateiktos dėl MMA poveikio algų fondui yra kokybinio pobūdžio, todėl teiginys, kad „MMA didinimas „suvalgė“ didesnę vertę ateityje“ nėra pagrįstas, nes tyrimas nepateikia jokių ateities fondo skaičiavimų ar prognozių prieš ir po MMA pakėlimo. Žodžiai „investicijos“, „plėtra“ dar nereiškia didesnių algų. Nenoriu diskredituoti LLRI tyrimo, bet kai kurie klausimai bei atsakymai jame yra keistoki, pavyzdžiui, prie neigiamų pasekmių yra nurodyta „Dėl MMA padidinimo padidėjo įmonės sąnaudos darbo užmokesčiui“.

Šis klausimas pats atsako į save: nėra įmanoma, kad darbo užmokesčio fondas nepadidėtų, jei padidėjo MMA. Vis dėlto tik 40 proc. respondentų nurodė šį variantą. Žinoma, jei įmonė atleidžia darbuotojus, įmanoma, kad fondas nepasikeistų ar net sumažėtų, tačiau variantą „Įmonė uždarė savo padalinius filialus, sumažino veiklos apimtį“ pasirinko vos 2 proc. respondentų. Taip pat galima pastebėti, kad apklausti verslininkai nesugeba įvertinti MMA algos poveikio: nurodoma, kad per 2012-2013 metus neigiamą įtaką patyrė 48 proc. verslininkų. Vėliau klausiama, kaip juos paveiktų 50 Lt MMA didinimas, 52 proc. respondentų tvirtina, kad jis paveiktų neigiamai. Primenu, kad per 2012-2013 metus MMA padidėjo 200 litų. Kaip mažesnis MMA padidinimas gali neigiamai paveikti daugiau verslininkų?

Kas lošia kuo?

Sunku suprasti, kuo čia lošia politikai. Ar turima omenyje žadėtus 1509 litus algos? David’as Hannum’as sakė, kad kiekvieną minutę gimsta po lengvatikį – visuomet atsiras žmonių, tikinčių tokiais rinkiminiais pažadais, kurių niekada nebuvo ruošiamasi išpildyti. Dar daugiau, vargu ar valdžia gauna kažkokius dividendus dėl MMA padidėjimo: žmonės, gaunantys tik MMA pajamas, net ir po jos išaugimo yra netoli skurdo ribos.

NPD (neapmokestinamųjų pajamų dydis – DELFI) pakėlimas (beje, jis paskutinį kartą padidėjo 2014 m.) yra vienas iš būdų padidinti MMA gaunančių darbuotojų pajamas, tačiau tuomet keistųsi ne tik šių darbuotojų algos, bet ir kitų dirbančiųjų pajamos. Taigi MMA didinimas yra neišvengiamas ir nuoseklus procesas, o ne „lošimas“. Neabejotinai „valdžią“ galima kritikuoti dėl to, kad jos strategija MMA atžvilgiu nėra viešai bei aiškiai deklaruojama, o MMA didinama „ad hoc“ principu.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Abiturientė pratrūko dėl egzaminų: jau dabar akivaizdu, kas mūsų laukia (185)

Pasisakysiu šių metų abitūros egzaminų tema. Aš, asmeniškai, nežinau, kaip su tokia mokymo...

Anytos vengiau kaip velnias kryžiaus – tik kai ji mirė sužinojau visą tiesą (106)

Man – ne dvidešimt. Ir ne trisdešimt, o mano anyta jau senokai iškeliavusi anapilin.

Apstulbino: verslininkės šeima daro tokį gerą darbą, kokiam ryžosi ne visi didieji verslai (30)

Paskambina buto, kurį nuomojuosi, savininkė. Su ja draugaujam jau turbūt penkti metai, nuomojuosi...

Anytos gestas šaltą žiemą marčiai įsiminė dešimtmečiams (30)

Mano anyta jau keleri metai, kaip išėjusi anapilin, bet, ji buvo ypatingas žmogus.

Pandemijos dienoraštis: dėl viruso Europa vilkiko vairuotojus išvydo kitomis akimis (32)

Netoli Danijos sienos yra viena puiki vietelė. Yra galimybė sunkvežimiu privažiuoti prie pat...

Top naujienos

COVID-19 užsikrėtė vaistininkė asociacija prašo tirti visus vaistininkus (172)

Siekiant mažinti viruso plitimą ir apsaugoti vaistininkus, Lietuvos vaistinių asociacija prašo...

Arūnas Milašius. Verslas po kauke – kaip netyčia nurašėme kas dešimtą pilietį (10)

Pasaulis toliau karščiuoja – milijardai eurų ir dolerių spausdinami tam, kad svarbiausių...

Tenisas lauke su žiūrovu apkarto visiems: teks susimokėti bent po 250 eurų papildyta policijos komentaru (606)

Domantas Kairys pasidalino savo feisbuko paskyroje, kad teko nuryti karčią piliulę už tai, kad...

Koronaviruso protrūkis Astravo AE: hospitalizuota 100 žmonių (13)

Iš Gardino srities Astravo rajone statomos atominės elektrinės į ligoninę išgabenta 100...

Prieš Velykas prie maisto prekių parduotuvių nusidriekė didelės pirkėjų eilės (94)

Ketvirtadienį į „ Kas vyksta Kaune “ redakciją pradėjo plūsti skaitytojų užfiksuotos...

Šimašius įvardijo įvažiavimus į miestą, prie kurių stovės patikros postai kiti miestai planuoja užtverti gatves (108)

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį gyventojus ragino artimųjų nelankyti ir...

Apsauginių kaukių poreikio patenkinti neįmanoma (90)

Lietuvoje nuo penktadienio žmonėms privalant viešose vietose dėvėti veido apsaugos priemones,...

Rinka, kuriai koronavirusas nėra jau ir toks baisus: skaičiuoja, kaip gyventojai gali sutaupyti (11)

Per pastaruosius metus Lietuvos saulės energetikos rinka augo it ant mielių. Šalį paralyžiavęs...

Pandemijos įkaitu tapęs Krapikas – apie bundančią Kiniją, griežtas taisykles ir Eurolygos perspektyvas (3)

„Užsidarius sunkiosios pramonės gamykloms, oro kokybė čia labai pagerėjo“, – karantino...

Lietuvą pasiekė dar 30 tonų apsaugos priemonių medikams (11)

Ketvirtadienį Lietuvą pasiekė dar 30 tonų apsaugos priemonių medikams .

|Maža didelių žinių kaina